
Дата документу 29.11.2021
Справа № 937/512/21
Провадження № 2/937/1451/21
2021 рік
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2021 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:
головуючої: судді Дараган Л.В.
за участю секретаря судового засідання: Данчук К.В.
учасники справи:
позивач - управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області,
відповідачка - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів,
В С Т А Н О В И В:
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ.
УСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів.
В позові зазначено, що 09 січня 2020 року відповідачці була призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям з 01 грудня 2019 року по 31 травня 2020 року. Для продовження виплати зазначеної допомоги відповідачці необхідно було звернутися до позивача у червні 2020 року із заявою та відповідним пакетом документів. Однак, виплата державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям була продовжена відповідачці автоматично з червня по липень 2020 року. З 01 липня 2020 року призначення і виплата, у тому числі, і допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулася за її призначенням у липні - серпні 2020 року, призначається і виплачується, починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесені до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги. Так, відповідачкою 12 серпня 2020 року було подано заяву для підтвердження та визначення права на отримання допомоги з 01 липня 2020 року, з урахуванням змін. Позивачем було здійснено перерахунок розміру допомоги, в результаті якого було виявлено, що відповідачкою не підтверджено право на отримання допомоги з 01 липня 2020 року. Вищевказане призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у виді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям на загальну суму 2218 гривень 00 копійок, відповідачці було направлено повідомлення та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти. Однак, до цього часу належна до повернення на рахунок позивача сума не погашена. Позивач просить суд стягнути з відповідачки на свою користь надмірно виплачені бюджетні кошти в розмірі 2218 гривень 00 копійок.
ІІ. ЗАЯВИ (КЛОПОТАННЯ) УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
В судове засідання представник позивача не з`явилася, від неї надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.
В судове засідання відповідачка не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялася шляхом направлення судової повістки про виклик за адресою її місця проживання, зареєстрованого у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомила, відзив на позовну заяву не подала, заяви про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за її відсутності від неї не надходило, тому суд вважає, що відповідачка була повідомлена належним чином про дату, час і місце судового засідання, визнає її неявку неповажною та вважає можливим ухвалити заочне рішення за відсутності відповідачки на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи та здійснення судом розгляду справи за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
Згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 19 грудня 2019 року, відповідачка звернулася до позивача за призначенням державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
Згідно рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 09 січня 2020 року, відповідачці призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01 грудня 2019 року по 31 травня 2020 року в сумі 2218 гривень 00 копійок.
Згідно розпорядження на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) від 19 червня 2020 року, відповідачці установлено розмір допомоги з 01 червня 2020 року по 31 липня 2020 року в сумі 2218 гривень 00 копійок.
Згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 12 серпня 2020 року, відповідачка звернулася до позивача за призначенням державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
Згідно рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 10 вересня 2020 року, відповідачці призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01 червня 2020 року по 30 червня 2020 рік в розмірі 2218 гривень 00 копійок.
Згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 12 серпня 2020 року, відповідачка звернулася до позивача за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям.
Згідно рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 04 листопада 2020 року, відповідачка не має права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01 липня 2020 року, тому що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював три місяці в періоді, за який враховується дохід.
Згідно акту проведеної перевірки по справі від 24 листопада 2020 року, виявлено, що відповідачці надмірно виплачені кошти в сумі 2218 гривень 00 копійок протягом періоду з 01 липня 2020 року по 31 липня 2020 року.
Згідно наказу про повернення коштів від 24 листопада 2020 року, вирішено стягнути з відповідачки переплачену суму на дітей одиноким матерям в розмірі 2218 гривень 00 копійок.
Згідно повідомлення від 24 листопада 2020 року, відповідачку повідомлено про зобов`язання повернути переплачену суму до 31 грудня 2020 року.
ІV. МОТИВИ СУДУ ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», покриття витрат на виплату державної допомоги сім`ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері, одинокі усиновителі (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Як було встановлено судом, в період з 01 грудня 2019 року по 31 травня 2020 року позивачем на підставі відповідної заяви про призначення соціальної допомоги відповідачці була призначена та виплачувалась державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям. При подачі заяви відповідачка взяла на себе обов`язок повідомити позивача про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, що підтверджується її особистим підписом в заяві. Умови призначення і виплати державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям регулюються положеннями Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям із дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.
Положеннями п. 36 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 визначено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
При цьому, приписами п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08 квітня 2020 року № 264 було встановлено, що строк виплати допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Враховуючи норми вищевказаної постанови, відповідачці було продовжено виплату допомоги одиноким матерям у розмірі 2218 гривень 00 копійок у червні - липні 2020 року.
В подальшому, нормами п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» від 22 липня 2020 року № 632 було встановлено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесенні до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги.
12 серпня 2020 року відповідачка повторно звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Із цієї заяви вбачається, що відповідачка не працює, не навчається, не є приватним підприємцем, не перебуває на обліку в центрі зайнятості.
На підставі зазначеної вище заяви відповідачки позивачем було проведено перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, за результатами якого було встановлено, що право відповідачки на отримання допомоги за період з 01 по 31 липня 2020 року не підтверджено, оскільки у складі сім`ї є працездатна особа, яка досягла 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювала, не проходила військової служби, не провадила підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобувала освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.
У зв`язку із встановленими під час перевірки обставинами, 24 листопада 2020 року позивачем було визначено обсяг коштів, які підлягають поверненню, - 2218 гривень 00 копійок, встановлено строки повернення коштів - до 31 грудня 2020 року та повідомлено відповідачку про обсяг коштів, які підлягають поверненню, і строки їх повернення.
Тобто, було встановлено, що через неподання інформації, яка впливає на призначення допомоги, відповідачці були надмірно виплачені бюджетні кошти в сумі 2218 гривень 00 копійок.
Однак, до теперішнього часу відповідачка вказану вище суму переплати бюджетних коштів позивачу не сплатила.
Крім того, суд враховує, що між сторонами виник спір щодо повернення надміру виплачених відповідачу коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Так, сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі, коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. Наведені обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державної допомоги сім`ям з дітьми і це не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.
Таким чином, у зв`язку з тим, що відповідачці була виплачена державна соціальна допомога за період, у який її право на отримання цієї допомоги не підтверджено, тому, відповідно до вимог чинного цивільного законодавства, суд вважає, що з відповідачки слід стягнути на користь позивача зазначену суму надмірно виплачених бюджетних коштів.
На підставі вищевикладеного, аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову та стягнення з відповідачки на користь позивача надмірно виплачених бюджетних коштів у розмірі 2218 гривень 00 копійок.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 2270 гривень 00 копійок підлягають стягненню з відповідачки на користь держави.
Керуючись ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст.ст. 19, 141, 263 - 265, 280 - 282 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позов управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області надмірно виплачені бюджеті кошти в розмірі 2218 (дві тисячі двісті вісімнадцять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне найменування та ім`я сторін та інших учасників справи:
Позивач: управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, місцезнаходження: Запорізька область, м. Мелітополь, пр. Богдана Хмельницького, 68-А, код ЄДРПОУ 03193086.
Відповідачка: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Суддя: