
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/12281/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Чернігівській області, Фінансово-економічного управління Служби безпеки України, Служби безпеки України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Служби безпеки України в Чернігівській області, Фінансово-економічного управління Служби безпеки України, Служби безпеки України в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Чернігівській області щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення позивача у період з 01.01.2016 по 08.12.2017;
- зобов`язати Управління Служби безпеки України в Чернігівській області нарахувати та виплатити позивачу індексацію його грошового забезпечення у період з 01.01.2016 по 08.12.2017;
- визнати протиправною бездіяльність Фінансово-економічного управління Служби безпеки України щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення позивача у період з 08.12.2017 по 28.02.2018;
- зобов`язати Фінансово-економічне управління Служби безпеки України нарахувати та виплатити позивачу індексацію його грошового забезпечення у період з 08.12.2017 по 28.02.2018.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачами протиправно не нараховувалася та не виплачувалася йому в період проходження військової служби з 01.01.2016 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення відповідно до законодавства.
В наданому до суду відзиві Служба безпеки України просила відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що у межах наявного фінансового ресурсу виплатити індексацію військовослужбовцям за період з 08.12.2017 по 28.02.2018 у Службі безпеки України можливості не було. Відповідно до роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 08.08.2017 № 78/0/66-17 механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди немає. Тому вважає, що відмовляючи позивачу у виплаті індексації, Служба безпеки України діяла в межах та у спосіб встановлений законодавством.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 07.12.2021 залучено Службу безпеки України до участі у справі № 620/12281/21 в якості другого відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу в органах Служби безпеки України у період з 01.01.2016 по 28.02.2018.
На звернення позивача щодо нарахування та виплатити індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 08.12.2017, Управління Служби безпеки України в Чернігівській області листом від 20.09.2021 вих. № 74/9/М-217/14/433 повідомило, що у межах наявного фінансового ресурсу виплати індексації військовослужбовцям за період з січня 2015 року по лютий 2018 рік у Службі безпеки можливості не було (а.с. 6-7).
Довідкою Управління Служби безпеки України в Чернігівській області від 08.11.2021 № 268 також підтверджується, що у межах наявного фінансового ресурсу виплатити індексації військовослужбовцям за період з січня 2015 року по лютий 2018 рік в Службі безпеки України можливості не було, а тому з січня 2016 року по грудень 2017 року, індексація позивачу не нараховувалась та не виплачувалась (а.с. 20).
Позивач також звернувся до Фінансово-економічного управління Служби безпеки України із проханням нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 08.12.2017 по 28.02.2018, проте листом від 09.09.2021 вих. №21/3/1-М-79/5 відповідач повідомив, що у межах наявного фінансового ресурсу виплатити індексацію військовослужбовцям за період з січня 2016 року по лютий 2018 рік у Службі безпеки України можливості не було (а.с. 8-9).
Відповідно до довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 07.09.2021 № 21/2/2-1097 сума індексації грошових доходів за час проходження служби з 08.12.2017 по 28.02.2018 позивачу не нараховувалась та не виплачувалась (а.с. 11).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Згідно з частиною другою статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Так, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закону № 1282-ХІІ) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Статтями 2 та 4 Закону № 1282-ХІІ, зокрема, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Приписами частини другої статті 5 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Тобто, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону № 1282-ХІІ).
Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі – Порядок № 1078) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
В силу пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Отже, індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Управління Служби безпеки України в Чернігівській області щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.12.2017; зобов`язання Управління Служби безпеки України в Чернігівській області нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.12.2017; визнання протиправними дій Служби безпеки України щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 08.12.2017 по 28.02.2018; зобов`язання Службу безпеки України нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 08.12.2017 по 28.02.2018.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Деснянським ВМ УМВС України в Чернігівській області 28.12.1998) до Управління Служби безпеки України в Чернігівській області (вул. Шевченка, 28, м. Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 20001757), Фінансово-економічного управління Служби безпеки України (вул. Малопідвальна, 16, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034074), Служби безпеки України (вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034074) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Чернігівській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.12.2017.
Зобов`язати управління Служби безпеки України в Чернігівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.12.2017.
Визнати протиправними дії Служби безпеки України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 08.12.2017 по 28.02.2018.
Зобов`язати Службу безпеки України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 08.12.2017 по 28.02.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30.12.2021.
Суддя В.О. Непочатих