Рішення № 102389588, 30.12.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2021
Номер справи
500/7210/21
Номер документу
102389588
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/7210/21

30 грудня 2021 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Трибухівсьої сільської ради Бучацького району Тернопільської області про зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Трибухівської сільської ради, у якій позивач просить суд визнати протиправними дії Трибухівської сільської ради щодо неналежного розгляду заяви від 28.09.2020 про передачу у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 0,1478 га, розташованої в селі Трибухівці Чортківського (Бучацького) району Тернопільської області та зобов`язати Трибухівську сільську раду повторно вирішити дане питання та прийняти конкретне рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що після набуття чинності рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.03.2021 у справі №500/4277/20, яким визнано протиправними дії Трибухівської сільської ради щодо неналежного розгляду заяви позивача від 28.09.2020 про передачу земельної ділянки у приватну власність за давністю користування та зобов`язано сільську раду повторно розглянути подану заяву про передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої в селі Трибухівці з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, - позивач багаторазово зверталась до відповідача за вирішенням даного питання та виконання рішення суду.

Однак, відповідач 23.06.2021 прийняв аналогічне (оскаржуваному в межах справи №500/4277/20) за змістом рішення № 428.

Позивач вважає що Трибухівська сільська рада «неналежно» розглянула її заяву (з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні від 04.03.2021 у справі №500/4277/20), з огляду на що просить суд зобов`язати відповідача повторно її розглянути та прийняти «конкретне рішення».

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.10.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у якій встановлено строк подання відповідачу відзиву на позовну заяву, в тому числі клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

16.11.2021, на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками зі змісту якого слідує, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що позивач, ОСОБА_1 звернулася в сільську раду з заявою про передачу їй у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, посилаючись на статтю 119 Земельного кодексу України «Набуття права власності на земельну ділянку за давністю користування (набувальна давність)», заявляючи про те, що вона з 1990 року добросовісно, відкрито і безперервно користується земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1478 га, тобто понад 15 років, яка знаходиться в межах села Трибухівці Бучацького району та межує з належною їй земельною ділянкою площею 0,25 га, але не має документів які б свідчили про наявність у неї прав на дану земельну ділянку.

Відповідач зазначає, що статтею 119 Земельного кодексу України не передбачено жодних переваг для осіб, зазначених у частині першій цієї статті, оскільки навіть дотримання всіх умов набувальної давності - не призводить до виникнення права власності на землю та відсилає до загального порядку надання земельних ділянок у власність або в користування. Відповідач вказує, що позивач, звертаючись із заявою до відповідача, не надала затвердженої і погодженої документації із землеустрою та витягу з Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки, а тому відповідач рішенням Трибухівської сільської ради восьмого скликання №428 від 23.03.2021 відмовив у задоволенні її заяви. При цьому відповідач у відзиві «рекомендував» позивачу завершити процедуру розроблення відповідної документації, зареєструвати земельну ділянку і після цього звернутись до відповідача із відповідною заявою (арк. справи 17-21).

Інших заяв по суті спору на адресу суду не надходило.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Позивач ОСОБА_1 28.09.2020 звернулась з заявою до відповідача Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області в якій просила у термін не більше одного місяця з часу подачі заяви, визначений Законом України "Про звернення громадян" прийняти рішення про передачу їй у приватну власність земельної ділянки в с. Трибухівці Бучацького району Тернопільської області, площею 0,1478 га, згідно кадастрового плану.

Згідно рішення Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області №1437 від 21.10.2020 «Про розгляд заяви» розглянувши заяву жит. АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 про передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за давністю користування, керуючись статтями 12, 19, 119, 121, 122, 186 Земельного кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про землеустрій", врахувавши те, що до заяви не долучено затвердженої і погодженої документації із землеустрою та витягу з Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки сесія Трибухівської сільської ради вирішила відмовити у розгляді заяви гр. ОСОБА_1 .

Не погоджуючись із такими діями суб`єкта владних повноважень, позивач звернулася з до суду з позовом.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.03.2021 позовні вимоги ОСОБА_1 до Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.09.2020. Зобов`язано Трибухівську сільську раду Бучацького району Тернопільської області повторно розглянути подану ОСОБА_1 28.09.2020 заяву про передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої в селі Трибухівці Бучацького району Тернопільської області з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні (арк. справи 5-7)

На виконання вимог суду, Трибухівською сільською радою Бучацького району Тернопільської області повторно розглянуто подану ОСОБА_1 28.09.2020 заяву про передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої в селі Трибухівці Бучацького району Тернопільської області з урахуванням правової оцінки, наданої судом та прийнято рішення №428 від 23.06.2021 «Про розгляд заяви» яким відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні поданої заяви відмовлено, оскільки до заяви не долучено затвердженої і погодженої документації із землеустрою та витягу з Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки сесія Трибухівської сільської ради вирішила відмовити у розгляді заяви гр. ОСОБА_1 (арк. справи 8).

Позивач, вважає, що відповідачем порушено її право, передбачене статтею 119 Земельного кодексу України, звернулась із даним позовом в суд.

Вирішуючи справу по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини першої статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Згідно з частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з частиною першою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Частиною першою статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

На підставі частини четвертої статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Відповідно до частин першої - третьої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.

Статтею 20 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності зокрема в разі: в) надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Відповідно до статті 22 Закону України "Про землеустрій" землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.

Аналіз наведених норм, які регламентують порядок вирішення органами місцевого самоврядування питань регулювання земельних відносин, свідчить, що Трибухівська сільська рада Бучацького району Тернопільської області, отримавши заяву позивача про передачу у власність земельної ділянки, повинна була перевірити цю заяви на відповідність вимогам земельного та містобудівного законодавства і у місячний строк прийняти рішення про задоволення заяви чи про відмову у її задоволенні.

Вирішення заяви повинно відбуватись в порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", тобто на пленарному засіданні Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області із прийняттям відповідного конкретного рішення, оскільки саме такий спосіб прийняття рішень з питань відведення земельних ділянок передбачений законодавством.

Матеріалами справи підтверджено, що Трибухівською сільською радою Бучацького району Тернопільської області на дев`ятій сесії восьмого скликання розглянуто заяву позивача та прийнято Рішення №428 від 23.06.2021.

Статтею 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, в розмірі не більше 2,0 гектара, а статтею 118 ЗК України передбачено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок.

Так, відповідно до положень частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

В матеріалах судової справи наявне рішення Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області №745 від 28.10.2014 «Про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 » зі змісту якого слідує, що станом на 2014 рік позивач зверталась до відповідача із заявою про надання дозволу на складання технічної документації щодо спірної земельної ділянки і зазначеним рішенням відповідач надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) гр. ОСОБА_1 площею 0,25 га для будівництва, обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд, за рахунок земель житлової та громадської забудови яка розташована в АДРЕСА_1 . Розроблену технічну документацію із землеустрою щодо встановлення ( відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) представити для затвердження на чергову сесію Трибухівської сільської ради (арк. справи 20).

При цьому суд бере до уваги, що частиною першою статті 119 ЗК України передбачено право громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно протягом п`ятнадцяти років користуються земельною ділянкою, але не мають документів, що засвідчують наявність у них прав на зазначену земельну ділянку, можуть звернутися до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу такої земельної ділянки у їхню власність.

Однак, згідно приписів частини другої статті 119 ЗК України передбачено, що набуття громадянами права власності на земельну ділянку за давністю користування здійснюється в порядку безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами згідно із статтею 118 цього Кодексу в межах норм, визначених статтею 121 цього Кодексу

Разом з тим, сторонами не надано, а судом не здобуто доказів того, що позивачем складено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 площею 0,25 га для будівництва, обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд, за рахунок земель житлової та громадської забудови яка розташована в АДРЕСА_1 , що свідчить про недотримання позивачем вимог статті 118 ЗК України.

Суд також бере до уваги рішення Бучацького районного суду Тернопільської області від 08.09.2014 у справі №595/1625/14-ц яким визнано за позивачем право на спадкове майно за законом, що залишилося після смерті матері, яка померла, а саме, на земельні ділянки площею 0,25 га призначеної для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, та площею 0,59 га призначеної для ведення особистого селянського господарства, які розташовані в с. Трибухівці Бучацького району Тернопільської області (арк. справи 19).

Однак суд зазначає, що аналіз статті 119 ЗК України дає підстави для висновку про те, що не передбачено жодних переваг для осіб, зазначених у частині першій цієї статті, так як навіть дотримання всіх умов набувальної давності не призводить до виникнення права власності на землю та фактично відсилає до загального порядку надання земельних ділянок у власність або в користування (статті 118, 123 ЗК України). Ця норма надає лише право звернення до органу державної влади або місцевого самоврядування з клопотанням про передачу земельної ділянки у власність чи користування і не передбачає обов`язкової передачі земельної ділянки у власність чи користування таким особам при дотриманні передбаченої законом процедури звернення та подання необхідних документів. Тобто, при бажанні набути право власності на земельну ділянку, яка перебуває у комунальній чи державній власності не має значення, що особа відкрито та добросовісно нею користувалася 15 і більше років.

Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 10 червня 2021 року у справі № 373/43/20 (провадження № 61-16523св20), від 08 квітня 2021 року у справі № 179/2006/19 (провадження № 61-15702св20).

За наведених обставин, зважаючи на те що позивачем до заяви не долучено затвердженої і погодженої документації із землеустрою та витягу з Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки, дозвіл на розроблення якої надано позивачу рішенням відповідача від 28.10.2014 №745, оскаржуване рішення Трибухівської сільської ради прийнято у спосіб та в порядку, передбаченому законом, а тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області про визнання протиправними дій Трибухівської сільської ради щодо неналежного розгляду заяви від 28.09.2020 про передачу у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 0,1478 га, розташованої в селі Трибухівці Чортківського (Бучацького) району Тернопільської області та зобов`язати Трибухівську сільську раду повторно вирішити дане питання та прийняти конкретне рішення, - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 30 грудня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач: - Трибухівська сільська рада (місцезнаходження: вул. Горішня, 46,с. Трибухівці, Чортківський район, Тернопільська область, 48431, код ЄДРПОУ: 04392853).

Головуючий суддя Мірінович У.А.