Рішення № 102389585, 31.12.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.12.2021
Номер справи
500/8083/21
Номер документу
102389585
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/8083/21

31 грудня 2021 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

17 листопада 2021 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, у якій просить:

визнати бездіяльність Тернопільської міської ради протиправною, незаконною;

зобов`язати Тернопільську міську раду розглянути, зареєструвати клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та відведення земельної ділянки вiд 16.11.2021;

зобов`язати Тернопільську міську раду надати підтвердження реєстрації у відповідності до статті 11 «Одержання електронних документів» Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», поставити вхідний штамп повернути копію в письмовій формі.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що позивач звертався до відповідача з клопотанням щодо відведення земельної ділянки орієнтовно з місцезнаходженням неподалік по АДРЕСА_1 . Позивач зазначає, що відповідач не здійснює реєстрацію та розгляд вказаного клопотання, чим порушує право на звернення відповідно до Закону України "Про звернення громадян" та перешкоджає позивачу одержати земельну ділянку відповідно до Земельного Кодексу.

Ухвалою від 19.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник відповідача подав 02.12.2021 відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування зазначив, що на електронну адресу Тернопільської міської ради 16.11.2021 надійшло три звернення від ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та відведення земельної ділянки по вул. Петриківська , які зареєстровано за №Г-8207, №Г-8208, №Г-8233 і на дані звернення 18.11.2021 підготовлено та надано відповідь. Враховуючи наведене зазначає, що Тернопільською міською радою відповідно до вимог чинного законодавства розглянуті усі звернення, заяви, запити ОСОБА_1 та надано на них відповіді.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 звернувся 16.11.2021 до Тернопільської міської ради з клопотанням, в якому просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, передати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 безоплатно у відповідності до Земельного Кодексу України відвести у спільну власність земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_3 орієнтовними розмірами в межах норм при наданні кожному в індивідуальну власність у відповідності до норми на 2 особи при наданні у спільну власність (на 1 особу кожному при наданні в індивідуальну власність): для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах - не більше 0,2 га (не більше 0,10 га); для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,2 га (не більше 0,10 га); для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,02 га (не більше 0,01 га) (аркуш справи 3).

Як слідує із матеріалів справи, відповідач листом від 17.11.2021 №25608-Ф розглянув звернення позивача, в якому роз`яснив позивачу те, що відповідно до норм чинного законодавства для отримання адміністративної послуги (рішення міської ради «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) позивачу необхідно подати клопотання у Центр надання адміністративних послуг за адресою вул. Князя Острозького, 6 (аркуш справи 15).

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду його клопотання, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного Кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з ч. 2 ст. 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Згідно із статтею 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до частин першої - третьої статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельний ділянок громадянами України визначено у статті 118 ЗК України.

Частиною шостою статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Проаналізувавши викладені норми законодавства, можна зробити висновок, що законом встановлено чіткий порядок звернення громадян, зацікавлених в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Тернопільської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та передачу ОСОБА_2 , ОСОБА_3 безоплатно у спільну власність земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_1, АДРЕСА_3 орієнтовними розмірами в межах норм при наданні кожному в індивідуальну власність у відповідності до норми на 2 особи при наданні у спільну власність (на 1 особу кожному при наданні в індивідуальну власність): для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах - не більше 0,2 га (не більше 0,10 га); для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,2 га (не більше 0,10 га); для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,02 га.

Як слідує із матеріалів справи, позивач подав зазначене клопотання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою та відведення земельної ділянки до Тернопільської міської ради без застосування системи електронного документообігу на електронну пошту.

Суд зазначає, що законом, який визначає правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг є Закон України "Про адміністративні послуги" від 6 вересня 2012 року №5203-VI (далі - Закон №5203-VI).

Статтею 1 Закону №5203-VI визначено, що адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб`єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або здійснення обов`язків такої особи відповідно до закону; суб`єкт звернення - фізична особа, юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг; суб`єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб`єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №5203-VI адміністративні послуги надаються суб`єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.

Адміністративні послуги в електронній формі надаються з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування. Порядок та вимоги інтеграції інформаційних систем державних органів та органів місцевого самоврядування з Єдиним державним вебпорталом електронних послуг затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері надання адміністративних послуг.

За правилами частини 4 статті 9 Закону №5203-VI заява на отримання адміністративної послуги (далі - заява) подається в письмовій, усній чи електронній формі.

Письмова заява може бути подана суб`єкту надання адміністративної послуги особисто суб`єктом звернення або його представником (законним представником), надіслана поштою, а в разі надання адміністративних послуг в електронній формі - з використанням Єдиного державного веб порталу електронних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування.

Центри надання адміністративних послуг та суб`єкти надання адміністративних послуг у випадках, передбачених законодавством, а також на вимогу суб`єкта звернення забезпечують складання заяви в електронній формі, її друк та надання суб`єкту звернення для перевірки та підписання.

Згідно з частиною 5 статті 9 Закону №5203-VI перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом.

Проаналізувавши викладені норми законодавства, суд приходить до висновку, що надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є адміністративною послугою, яка надається через Центр надання адміністративних послуг. Відповідно до порядку та способу подання документів, документи на дану послугу подаються через Центр надання адміністративних послуг особисто суб`єктом звернення або його законним представником з пред`явленням оригіналів документів, або в електронній формі з використанням Єдиного державного веб порталу електронних послуг.

Поряд із цим, згідно з Реєстром адміністративних послуг виконавчих органів Тернопільської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 04.05.2016 №376 надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (А-25-01) є адміністративною послугою.

Як вже зазначалося судом, клопотання позивача від 16.11.2021 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою та відведення земельної ділянки подане до Тернопільської міської ради без застосування системи електронного документообігу на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1

Судом встановлено, що дана пошта не призначена для отримання вхідної кореспонденції від фізичних чи юридичних осіб, оскільки, відповідно до рішення виконавчого комітету від 15.10.2020 №799 «Про затвердження Інструкції з діловодства у Тернопільській міській раді», у системі електронного документообігу Тернопільської міської ради відділом звернень та контролю документообігу управління організаційно-виконавчої роботи приймаються та реєструються документи, що надходять для через електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2

Відповідно до статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті (у разі її створення) ради прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Водночас, як слідує із матеріалів справи, відповідач листом від 17.11.2021 №25608-Ф розглянув звернення позивача, в якому роз`яснив позивачу те, що відповідно до норм чинного законодавства для отримання адміністративної послуги (рішення міської ради «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) позивачу необхідно подати клопотання у Центр надання адміністративних послуг за адресою вул. Князя Острозького, 6. Також, повідомлено про те, що за умови подання клопотання із повним пакетом документів, зазначених у п. 2 Інформаційної картки А-25-01 (додається), у згаданий Центр, питання стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд буде розглянуто згідно вимог чинного законодавства.

Вимога ОСОБА_1 щодо проставлення вхідного штампу на документі та повернути його копію в письмовій формі є безпідставною та такою, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства. Позивач дану вимогу обґрунтовує статтею 11 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» .

Законом, який встановлює основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів є Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22 травня 2003 року №851-IV (далі - Закон №851-IV ).

Відповідно до статті 2 Закону №851-IV його дія поширюється на відносини, що виникають у процесі створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання та знищення електронних документів.

Згідно із статтею 9 Закону №851-IV електронний документообіг (обіг електронних документів) - сукупність процесів створення, оброблення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, використання та знищення електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та у разі необхідності з підтвердженням факту одержання таких документів.

Порядок електронного документообігу визначається державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності згідно з законодавством.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону №851-IV електронний документ вважається одержаним адресатом з часу надходження авторові повідомлення в електронній формі від адресата про одержання цього електронного документа автора, якщо інше не передбачено законодавством або попередньою домовленістю між суб`єктами електронного документообігу.

Таким чином, Закону №851-IV чітко визначає, якщо іде мова про електронний документ, який скерований заявником через систему електронного документообігу, для підтвердження його отримання, заявник отримує повідомлення в електронній формі.

Відповідно до Закону №851-IV рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 15.10.2020 №799 розроблено Інструкцію про запровадження у Тернопільській міській раді електронної форми документообігу. Надходження документів в систему електронного документообігу відбувається через електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_3.

Вказана система електронного документообігу передбачає отримання заявником підтвердження надходження його документу на розгляду Тернопільській міській раді.

Як встановлено судом, клопотання позивача не надходило через систему електронного документообігу, що не дає підстав для застосування норм Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», Тернопільська міська рада розглянула отримане від ОСОБА_1 клопотання та вказала на необхідність його подання особисто через виконавчий орган міської ради (Центр надання адміністративних послуг) і долучення до нього ряду документів визначених законодавством.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на зазначене, оцінюючи докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, відтак у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Тернопільська міська рада (місцезнаходження: вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46001, код ЄДРПОУ: 34334305).

Головуючий суддя Баб`юк П.М.