Рішення № 102388993, 23.12.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2021
Номер справи
440/13197/21
Номер документу
102388993
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/13197/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Пирятинської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії -

В С Т А Н О В И В:

19 жовтня 2021 року ОСОБА_1 /надалі – позивач/ звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Пирятинської міської ради /надалі – відповідач/ про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не затвердження позивачу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га, кадастровий номер: 5323880400:00:068:0091 для ведення особистого селянського господарства на території Білоцерківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та не передання земельної ділянки у власність позивача;

- зобов`язати Пирятинську міську раду затвердити проект землеустрою та передати у власність позивача земельну ділянку площею 2,00 га, кадастровий номер: 5323880400:00:068:0091 для ведення особистого селянського господарства на території Білоцерківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 3001-СГ від 15.04.2021 позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, а 27 липня 2021 року позивач, враховуючи набрання чинності 27.05.2021 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 № 1423-IX, звернулася до Пирятинської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 5323880400:00:068:0091 для ведення особистого селянського господарства на території Білоцерківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та надання земельної ділянки у власність, однак, відповідачем всупереч вимогам статті 186 Земельного кодексу України не вжито жодних дій та заходів щодо затвердження проекту землеустрою.

У відзиві на позовну заяву відповідач висловив заперечення проти задоволення позову, зазначивши, що Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області та позивачем порушено вимоги пункту 24 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, а саме: не повідомлено протягом місяця про наданий дозвіл на розроблення документації із землеустрою. Додатково зауважував, що згідно переліку наданих дозволів на розроблення проектів землеустрою, доданому до повідомлення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 24.06.2021 № 18-16-0.331-4625/2-21, відсутнє прізвище позивача, що ставить під сумнів чинність наказу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 відмовлено у задоволенні клопотання Пирятинської міської ради про залучення відповідача.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 3001-СГ від 15.04.2021 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Пирятинської міської (колишньої Білоцерківської сільської) ради Лубенського (колишнього Пирятинського) району Полтавської області орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

ТОВ "Тектоареал" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ А.01.03) загальною площею 2,0000 га за місцезнаходженням: Полтавська область, Лубенський район, Пирятинська міська рада, за межами населеного пункту.

Висновком про розгляд документації із землеустрою від 20.05.2021 №9718/82-21 підтверджено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ А.01.03) загальною площею 2,0000 га за місцезнаходженням: Полтавська область, Лубенський район, Пирятинська міська рада, за межами населеного пункту відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.

27.07.2021 позивач, через представника ОСОБА_2 , звернулася до Пирятинської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 5323880400:00:068:0091 для ведення особистого селянського господарства на території Білоцерківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та надання даної земельної ділянки у власність, вх. № П24861 від 27.07.2021.

До заяви додано: копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копію проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, копію довіреності на представництво інтересів.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо незатвердження проекту землеустрою та не передання земельної ділянки у власність, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (далі - ЗК України, в редакції, чинній на час виникнення та існування спірних правовідносин).

За змістом ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно із пунктом "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Пунктом "б" частини першої статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

За приписами частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Як визначено частиною сьомою згаданої статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Частинами 9-11 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно з частиною 7 статті 186 ЗК України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Повноваження відповідних органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтею 122 ЗК України.

Частиною 1 статті 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Пунктом 24 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України встановлено, що надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.

Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до положень частини 1 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Виходячи із системного аналізу вищенаведених норм, суд дійшов висновку, що орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач, звертаючись до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 5323880400:00:068:0091 для ведення особистого селянського господарства на території Білоцерківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та надання даної земельної ділянки у власність, зокрема, додала проект землеустрою.

Таким чином, позивачем надано заяву із документами, передбаченими статтею 118 Земельного кодексу України, а тому у відповідача виник обов`язок розглянути подану заяву у строки, встановлені частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України.

При цьому суд акцентує увагу на тому, що позивач звернулася до відповідача із заявою, за наслідками розгляду якої суб`єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення.

У той же час, як встановлено судом рішення за результатами розгляду заяви позивача від 27.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 5323880400:00:068:0091 для ведення особистого селянського господарства на території Білоцерківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та надання даної земельної ділянки у власність, Пирятинською міською радою не прийнято.

Таким чином, за наслідками розгляду заяви позивача відповідачем не було прийнято жодного акту ради, як суб`єкта земельних правовідносин, у формі рішення.

Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення Пирятинської міської ради за наслідками розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його затвердженні, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

Таким чином, Пирятинська міська рада не розглянула заяву позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спосіб, що визначений законом.

Отже, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України, без дотримання вимог частини другої статті 2 КАС України, що свідчить про допущення відповідачем як суб`єктом владних повноважень протиправної бездіяльності стосовно розгляду поданої позивачем заяви.

Висновок суду відповідає правовій позиції, викладеній Верховним Судом у постанові від 09.07.2020 у справі №454/160/17.

Суд відхиляє посилання відповідача на те, що Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області та позивачем всупереч вимогам пункту 24 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України не повідомлено протягом місяця про наданий дозвіл на розроблення документації із землеустрою, оскільки вказані обставини не звільняють відповідача від обов`язку розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою та винести відповідне рішення з урахуванням усіх обставин, які мають значення для його прийняття.

Таким чином з метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Пирятинської міської ради стосовно не розгляду у передбачений законодавством спосіб заяви позивача від 27.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 5323880400:00:068:0091 для ведення особистого селянського господарства на території Білоцерківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та надання даної земельної ділянки у власність, а також зобов`язати Пирятинську міську раду Полтавської області у передбаченому Земельним кодексом України порядку розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 5323880400:00:068:0091 для ведення особистого селянського господарства на території Білоцерківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та надання даної земельної ділянки у власність із прийняттям відповідного рішення.

Правові підстави для зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою відсутні, оскільки уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

Подібні висновки містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 листопада 2019 року у справі № 509/1350/17, постанові Верховного Суду від 26.02.2020 у справі №804/1077/18.

Отже, позовні вимоги у частині зобов`язання Пирятинської міської ради затвердити проект землеустрою та передати у власність позивачу земельну ділянку площею 2,0000 га, кадастровий номер 5323880400:00:068:0091 для ведення особистого селянського господарства на території Білоцерківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області задоволенню не підлягають.

Таким чином, адміністративний позов належить задовольнити частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Факт сплати позивачем судового збору у розмірі 908,00 грн підтверджується квитанцією.

Зважаючи на часткове задоволення адміністративного позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 454,00 грн.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Пирятинської міської ради (вул. Соборна, 42, м. Пирятин, Полтавська область, 37000, код ЄДРПОУ 13955752) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Пирятинської міської ради стосовно не розгляду у передбачений законодавством спосіб заяви ОСОБА_1 від 27.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 5323880400:00:068:0091 для ведення особистого селянського господарства на території Білоцерківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та надання даної земельної ділянки у власність.

Зобов`язати Пирятинську міську раду Полтавської області у передбаченому Земельним кодексом України порядку розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 5323880400:00:068:0091 для ведення особистого селянського господарства на території Білоцерківської сільської ради Пирятинського району Полтавської області та надання даної земельної ділянки у власність із прийняттям відповідного рішення.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Пирятинської міської ради на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмір 454 грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.М. Петрова