Ухвала суду № 102388340, 31.12.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.12.2021
Номер справи
400/3390/21
Номер документу
102388340
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

31 грудня 2021 р. № 400/3390/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Миколаївського окружного адміністративного суду справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі №400/3390/21 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року, згідно з розміром грошового забезпечення, зазначеним у довідці Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.02.2021 року № 9/1/1714 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року, згідно з розміром грошового забезпечення, зазначеним у довідці Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.02.2021 року № 9/1/1714, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі № 400/3390/21, судом 20.09.2021 року видано виконавчі листи.

16.12.2021 року канцелярією суду було зареєстровано заяву позивача про встановлення судового контролю за виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі № 400/3390/21. В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначає, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року відповідач здійснив позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року, згідно з розміром грошового забезпечення, зазначеним у довідці Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.02.2021 року № 9/1/1714. Разом з тим, при перерахунку вказаної пенсії відповідачем зменшено основний розмір пенсії ОСОБА_1 до 70% грошового забезпечення. Згідно розрахунку на доплату пенсії сума виплати складає 127 768, 21 грн. Проте, починючи з 01.09.2021 року доплату пенсії відповідно до рішення суду не виплачено, що позивач вважає неналежним виконанням рішення суду від 29.06.2021 року.

17.12.2021 року від відповідача надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю, у якій зазначено, що на виконання рішення суду від 29.06.2021 року у справі № 400/3390/21 Головним управлінням здійснено перерахунок розміру пенсії позивача з 01.04.2019 року відповідно до покладених судом зобов`язань. Розмір пенсії з 01.04.2019 року склав 9968,59 грн. Загальна сума доплати пенсії за період з 01.04.2019 року по 31.08.2021 року, що виникла на виконання рішення суду від 29.06.2021 по справі № 400/3390/21 склала 127768,21 грн.

Одночасно з цим, кошти, виділені на погашення заборгованості за рішеннями суду у 2021 році, реалізовано в повному обсязі.

З огляду на вищенаведене, виплату суми доплати пенсії, що виникла на виконання рішення суду буде здійснено після надходження відповідних бюджетних асигнувань.

З огляду на вищенаведене, виплату суми доплати пенсії, що виникла на виконання рішення суду буде здійснено після надходження відповідних бюджетних асигнувань.

Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується клопотання позивача, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі №400/3390/21 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року, згідно з розміром грошового забезпечення, зазначеним у довідці Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.02.2021 року № 9/1/1714 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року, згідно з розміром грошового забезпечення, зазначеним у довідці Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.02.2021 року № 9/1/1714, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч. 2 ст. 255 КАС України рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі №400/3390/21 набрало законної сили.

Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 року № 1402-VIII, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Згідно зі ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З огляду на вищезазначені норми, суд дійшов висновку, що судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту – встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 26.03.2020 року у справі № 823/175/17, від 23.06.2020 року у справі № 802/357/17-а.

У свою чергу, правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 04.03.2020 року у справі № 539/3406/17, від 11.06.2020 року у справі № 640/13988/19.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення суду відповідач добровільно здійснив з 01.04.2019 року перерахунок пенсії позивача. Крім того, відповідачем забезпеченно виплату пенсії у перерахованому розмірі 127768,21 грн. після її перерахунку.

Згідно ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII виплата пенсії, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Частиною 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Відповідно до підпункту 4 підрозділу 1 «Розроблення та затвердження бюджету Пенсійного фонду» розділу II «Бюджет Пенсійного фонду та його формування» Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року № 21-2 доходи Пенсійного фонду мають цільове призначення і спрямовуються виключно на фінансування пенсійних виплат та інших виплат, які пов`язані із функціонуванням системи пенсійного забезпечення.

Згідно ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України (ч. 2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-IV).

Відповідно до ст. 73 Закону України № 1058 кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені Законом Укораїни № 1058.

Відповідно до Бюджету Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 року № 126, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду становлять 360 000 000,00 грн. Згідно звіту про виконання Бюджету Пенсійного фонду України на 01.10.2021 року, за формою затвердженою Наказом Пенсійного фонду України від 01.06.2017 року № 105 (в редакції наказу Пенсійного фонду України від 11.06.2021 року № 79) за категорією «видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» фактично виконано коштів на суму 360 000 000,00 грн.

Тобто, як і зазначав відповідач, кошти виділені на погашення заборгованості за рішенням суду у 2021 році, реалізуються в межах наданих асигнувань.

Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 116 Бюджетним кодексом України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, зокрема, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджет України.

Також, взгідно абз. 4 ч. 1 ст. 119 Бюджетного кодексу України нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).

Виплата донарахованої суми в розмірі 127768,21 грн. на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі № 400/3390/21 буде здійснена за наявності відповідного фінансування в межах затверджених бюджетних призначень.

Враховуючи встановлені судом обставини, відсутні підстави вважати, що відповідач не виконує рішення суду. Рішення суду виконується з дотриманням чинного законодавства та в межах бюджетних асигнувань.

З урахуванням вищенаведеного, суд не вбачає підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі № 400/3390/21.

Керуючись статтями 243, 248, 382 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року у справі № 400/3390/21 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.

Суддя Г.В. Лебедєва