
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2021 року
справа №380/13503/21
провадження № П/380/13685/21
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови, -
в с т а н о в и в :
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) (далі - позивач, ГУ ПФ України у Львівській області) звернулось до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (місцезнаходження: 79007, м. Львів, вул. Шашкевича, 1 код ЄДРПОУ 43317547) (далі - відповідач), в якому з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 09.09.2021 (вх.№65515) просить скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 27.07.2021 ВП №63438830 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказує на безпідставність прийняття державним виконавцем постанови від 27.07.2021 ВП №63438830 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. Позивач стверджує, що така постанова винесена державним виконавцем за невиконання позивачем виконавчого листа №380/1326/20, виданого 08.10.2020 Львівським окружним адміністративним судом. Водночас позивач вважає, що вказаний виконавчий документ виконаний ГУПФ України у Львівській області в повному обсязі, про що державного виконавця повідомлено листом №1300-5903-8/89122 від 03.11.2020. З огляду на це, позивач вказує на відсутність підстав для накладення штрафу за невиконання виконавчого листа, а тому оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню. Вважаючи у зв`язку із протиправним накладенням штрафу свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом з метою їх захисту. Просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді від 16.08.2021 позовна заява залишена без руху.
Ухвалою судді від 14.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідач 22.09.2021 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що надіслані на адресу державного виконавця листи ГУ ПФ України у Львівській області є суперечливими та не підтверджують належного виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду №380/1326/20 від 08.10.2020, оскільки станом на 27.07.2021 вимог виконавчого документу не виконано. Крім цього представник відповідача вказує, що у вказаних листах (відповідях) ГУ ПФ України у Львівській області дало зрозуміти, що рішення суду не буде виконано в строки, передбачені Законом України «Про виконавче провадження». З врахуванням наведеного, державним виконавцем правомірно прийнято постанову про накладення на позивача штрафу за невиконання без поважних причин рішення, за яким боржник зобов`язаний вчинити певні дії. З цих підстав просить відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою від 23.09.2021 суд залучив третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 .
Позивач 04.10.2021 подав до суду відповідь на відзив (вх.№72099), зміст якого зводиться до того, що нарахована на виконання рішень судів загальна сума коштів підлягає виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Таким чином, позивачем здійснено всі можливі дії визначені чинними нормативно-правовими актами, якими встановлені повноваження та компетанція для належного та повного виконання рішення суду.
Від третьої особи ОСОБА_1 пояснення на позовну заяву на адресу суду не надходили.
Позивач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання.
Відповідач та третя особа в судове засідання не з`явились, хоча належним чином повідомлялись про дату, час та місце судового засідання. Клопотань про розгляд справи без участі їх представників до суду не надходило.
Ухвалою судового засідання від 12.10.2021 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
29.10.2020 постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Львівській області відкрито виконавче провадження №63438830 по примусовому виконанню виконавчого листа №380/1326/20, виданого Львівським окружним адміністративним судом 08.10.2020, зобов`язано ГУ ПФ України у Львівській області виконати рішення суду протягом 10-ти робочих днів, про що повідомити державного виконавця.
Згідно з виконавчим листом Львівського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 по справі №380/1326/20, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, з часу первинного звернення, а саме з 27.09.2019 за перерахунком пенсії відповідно до пункту "г" статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На виконання рішення суду, ГУ ПФ України у Львівській області прийнято рішення №913150143588 від 21.10.2020, яким здійснено нарахування ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, з часу первинного звернення, а саме з 27.09.2019 за перерахунком пенсії відповідно до пункту "г" статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Визначено розмір доплати, що підлагає виплаті, а також рішення суду включено в Реєстр судових рішень виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, реєстраційний номер рішення в реєстрі 74619.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 03.11.2020 №1300-5903-8/89122 повідомило державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2020 у справі №380/1326/20 в добровільному порядку в межах повноважень Пенсійного фонду. У зв`язку з цим на підставі п.9 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» позивач просив закінчити виконаче провадження.
01.03.2021 відповідач на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області скерував попередження про накладення штрафу, в якому вимагав виконати рішення суду так як вбачається в резолютивній частині виконавчого листа №380/1326/20. Про стан виконання рішення суду станом на момент отримання цієї вимоги зобов`язано позивача надати інформацію у триденний термін.
05.03.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області листом № 1300-5903-8/20802, серед іншого, повідомлено відповідача про те, що на виконання рішення суду у справі №380/1326/20 Головним управлінням вжито конкретних заходів, зокрема:
- прийнято рішення про перерахунок пенсії №913150143588 від 21.10.2020 (копія рішення скеровувалась листом від 03.11.2020 №1300-0805-8/89122);
- визначено розмір доплати, що підлягає виплаті;
- рішення суду включено в Реєстр судових рішень (Витяг з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою скеровувався листом від 03.11.2020 №1300-0805-8/89122).
Крім цього повідомлено, що судові рішення що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених судом зобов`язань, в межах компетенції та в порядку, визначеному чинним законодавством. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України. На підставі цього, позивач просив винести постанову про закінчення виконавчого провадження.
Постановою державного виконавця від 27.07.2021 ВП №63438830 на позивача накладено штраф в розмірі 5100,00 грн за невиконання без поважних причин рішення, за яким боржник зобов`язаний вчинити певні дії.
Не погодившись з такою постановою ГУ ПФУ у Львівській області оскаржило її до суду.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що, на думку позивача, постанова про накладення штрафу від 27.07.2021 ВП №63438830 винесена протиправно, оскільки рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2020 у справі №380/1326/20 позивачем виконано, а тому відсутні підстави для накладення штрафу. Отже, при вирішенні даної справи суд надає оцінку доводам сторін щодо фактичного виконання вказаного судового рішення та наявності підстав для накладення штрафу.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до с.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон України №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у вказаному Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, вказаним Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до вказаного Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч.1 ст. 5 Закону України №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Відповідно до ч. 1, п.п. 1, 3 ч. 2, п. 22 ч.3 ст. 18 Закону України №1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання.
Згідно з п.1 ч.3, абз.1 ч.4 ст. 18 Закону України Закону України №1404-VIII, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Згідно з частиною 4 статті 19 Закону України №1404-VIII сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Відповідно до абзацу 1 частини 6 статті 26 Закону України №1404-VIII, за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно зі статтею 63 Закону України №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
З аналізу наведених норм Закону України №1404-VIII видно, що державному виконавцю надано право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом. Такі випадки передбачені, зокрема, статтями 63, 75 вищезазначеного Закону, відповідно до яких державний виконавець накладає штраф на боржника у разі невиконання ним без поважних причин рішення суду.
Зміст виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду №813/1326/20 від 08.10.2020 полягає у зобов`язанні ГУ ПФУ у Львівській області вчинити певні дії, а саме: здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 25 відстотків мінімальної пенсії за віком з часу первинного звернення, а саме з 27.09.2019 за перерахунком пенсії відповідно до пінкту «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З долучених до матеріалів справи копії листа ГУ ПФУ у Львівській області №1300-0805-8/89122 від 03.11.2020 суд встановив, що на виконання вказаного виконавчого листа відповідачем 21.10.2020 прийнято рішення по особовому рахунку № НОМЕР_1 , яким проведено нарахування ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до п. «г» ст.77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 27.09.2019. Крім цього, позивач повідомив державного виконавця, що виплата нарахованого підвищення до пенсії здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Державному виконавцю повідомлено, що ОСОБА_1 визначено розмір доплати, що підлягає виплаті, а також рішення суду включено в Реєстр судових рішень (Витяг з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, реєстраційний номер рішення в реєстрі 74619).
Крім цього, листом №1300-5903-8/20802 від 05.03.2021 позивач повторно повідомив державного виконавця про виконання рішення суду. При цьому позивач вказав, що фактична невиплата нарахованих коштів зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості.
Вказані обставини не заперечуються відповідачем та підтверджується матеріалами виконавчого провадження.
З урахуванням наведеного суд встановив, що ГУ ПФ України у Львівській області у встановленому законодавством порядку повідомлено державного виконавця про виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду №813/1326/20 від 08.10.2020, в частині проведення нарахування ОСОБА_1 підвищення до пенсії.
Щодо проведення виплати нарахованого підвищення до пенсії позивач повідомив державного виконавця про поважність причин несвоєчасного виконання виконавчого листа у цій частині. Зокрема повідомлено, що виплата такого підвищення проводиться за рахунок Державного бюджету України та буде проведена після виділення відповідних коштів.
Суд бере до уваги, що Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, яким визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету (п. 1 Порядку).
Боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України (п. 3 Порядку).
Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника (п. 4 Порядку).
Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику (п. 10 Порядку).
Боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоду виплати пенсії зобов`язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону (п. 11 Порядку).
Слід зауважити, що цей порядок дійсний, а тому органи пенсійного фонду зобов`язані керуватись ним у процесі виконання відповідних судових рішень.
Отже, судом не встановлено невиконання судового рішення без поважних причин.
З позиції суду, накладення штрафу, за встановлених обставин, жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Тому, суд погоджується з позицією позивача в тій частині, що виконавець повинен системно застосовувати положення законодавства, з врахуванням конкретних обставин справи.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене суд вважає, що оскаржувана постанова від 27.07.2021 ВП № 63438830 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн прийнята не у спосіб, що визначений Конституцією України та законами України, оскільки державним виконавцем не враховано поважність причин несвоєчасного виконання позивачем виконавчого листа №380/1326/20 від 08.10.2020 в частині виплати стягувачу перерахованого підвищення до пенсії. Тому, така постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повістю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про накладення штрафу №6343/8830 від 27.07.2021.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.І. Кузан