Ухвала суду № 102386922, 30.12.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2021
Номер справи
280/13058/21
Номер документу
102386922
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ

30 грудня 2021 року Справа № 280/13058/21 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Максименко Л.Я., перевіривши матеріали

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663),

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

28 грудня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд:

№7-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 5458,83 гри., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№8-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 5458,83 гри., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№9-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 163,76 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№10-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 163,76 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податковою кодексу України;

№11-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 12724,81 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№12-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 381,74 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пуншу 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу У країни;

№13-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 5649,65 гри., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№14-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 5649,65 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№15-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким визначено суму податковою зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 164,48 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№16-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 2551,69 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№17-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 2551,69 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№18-2414-0813 від 21.01.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на загальну суму 76.55 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України га відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№6099174-2414-0806 від 14.05.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2021р. на загальну суму 12724,82 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№6099175-2415-0806 від 14.05.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2021 року на загальну суму 5649,65 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 стані 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№6099177-2415-0806 від 14.05.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2021р. на загальну суму 4,99 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№6099176-2415-0806 від 14.05.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2021р. на загальну суму 5458,84 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України;

№6099177-2415-0806 від 14.05.2021 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2021р. на загальну суму 2551,70 грн., згідно з пунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, з огляду на наступне.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною четвертою цієї статті встановлено, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість закон запроваджує оцінні, якісні параметри визначення таких причин - вони повинні бути поважними, реальними або непереборними і об`єктивно нездоланними на час плину строків звернення до суду. Ці причини (чи фактори об`єктивної дійсності) мають бути несумісними з обставинами, коли суб`єкт звернення до суду знав або не міг не знати про порушене право, ніщо правдиво йому не заважало звернутися до суду, але цього він не зробив і через власну недбалість, легковажність, байдужість, неорганізованість чи інші подібні за суттю ставлення до права на доступ до суду порушив ці строки.

Інакшого способу визначити, які причини належить віднести до поважних, ніж через зовнішню оцінку (кваліфікацію) змісту конкретних обставин, хронологію та послідовність дій суб`єкта правовідносин перед зверненням до суду за захистом свого права, немає. Під таку оцінку мають потрапляти певні явища, фактори та їх юридична природа; тривалість строку, який пропущений; те, чи могли і яким чином певні фактори завадити вчасно звернутися до суду, чи перебувають вони у причинному зв`язку із пропуском строку звернення до суду; яка була поведінка суб`єкта звернення протягом цього строку; які дії він вчиняв, і чи пов`язані вони з готуванням до звернення до суду тощо.

Так, предметом даного позову є оскарження податкових повідомлень-рішень, в тому числі, від 21.01.2021. Як свідчать матеріали справи, позивач скористався досудовим порядком вирішення спору та оскаржив податкові повідомлення-рішення від 21.01.2021 в адміністративному порядку. Рішення про результати розгляду скарги № 1699/П/99-00-06-01-04-09 від 23.03.2021 направлено позивачу 23.03.2021, як вказує сам позивач у мотивувальній частині позовної заяви. Проте, доказів на підтвердження дати отримання рішення про результати розгляду скарги № 1699/П/99-00-06-01-04-09 від 23.03.2021 матеріали справи не містять.

Водночас, із даним позовом до суду позивач звернувся лише 01.12.2021, про що свідчить конверт, в якому надійшла позовна заява.

Спеціальною нормою, яка встановлює порядок оскарження рішень контролюючих органів, є стаття 56 ПК України. З її змісту вбачається, що у платника податків є право розсуду в обранні адміністративного та/або судового порядку оскарження такого рішення після його отримання. Обрання платником податків в першу чергу адміністративного порядку оскарження рішення не виключає можливості надалі звернутися до суду з відповідним позовом, що визнається досудовим порядком вирішення спору. Водночас якщо після отримання рішення контролюючого органу платник податків звертається до суду з позовом, його право на адміністративне оскарження такого рішення втрачається.

Пунктом 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

Суд зауважує, що 26 листопада 2020 року Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у справі №500/2486/19, відступив від висновків викладених у постановах Верховного Суду у справах №818/309/18 та №2540/2576/18, сформувавши наступний правовий висновок: Норма пункту 56.18 статті 56 ПК України не визначає процесуального строку звернення до суду і, відповідно, не є спеціальною щодо норми пункту 56.19 статті 56 ПК України. Водночас норма пункту 56.19 статті 56 ПК України є спеціальною щодо норми частини четвертої статті 122 КАС України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України). Вона встановлює строк для їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

Тож, позивач звернувшись до суду із даним позовом за межами місячного строку після ухвалення контролюючим органом рішення про результати розгляду скарги № 1699/П/99-00-06-01-04-09 від 23.03.2021, порушив строк звернення до суду із позовом про оскарження податкових повідомлень-рішень від 21.02.2021 року № 7- 2414-0813, № 8-2414-0813, № 9-2414- 0813, № 10-2414-0813, №11-2414-0813, № 12-2414-0813, № 13-2414-0813, № 14-2414-0813, № 15-2414- 0813, № 16-2414-0813, № 17-2414-0813 та № 18-2414-0813.

Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати до суду пояснення разом з підтверджуючими документами в обґрунтування дотримання ним процесуального строку звернення до суду з вимогами про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.02.2021 року або ж заяви про поновлення пропущеного строку із доказами поважності причин його пропуску.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Вищевикладені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам КАС України, а тому, згідно з ч.1 ст.169 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

Суд зазначає, що недоліки даної позовної заяви можуть бути усунуті протягом 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду пояснень разом з підтверджуючими документами в обґрунтування дотримання ним процесуального строку звернення до суду з вимогами про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.02.2021 року № 7- 2414-0813, № 8-2414-0813, № 9-2414- 0813, № 10-2414-0813, №11-2414-0813, № 12-2414-0813, № 13-2414-0813, № 14-2414-0813, № 15-2414- 0813, № 16-2414-0813, № 17-2414-0813 та № 18-2414-0813 або ж заяви про поновлення пропущеного строку із доказами поважності причин його пропуску.

Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 171 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду пояснень разом з підтверджуючими документами в обґрунтування дотримання ним процесуального строку звернення до суду з вимогами про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.02.2021 року № 7- 2414-0813, № 8-2414-0813, № 9-2414- 0813, № 10-2414-0813, №11-2414-0813, № 12-2414-0813, № 13-2414-0813, № 14-2414-0813, № 15-2414- 0813, № 16-2414-0813, № 17-2414-0813 та № 18-2414-0813 або ж заяви про поновлення пропущеного строку із доказами поважності причин його пропуску.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Роз`яснити позивачу, що відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду.

Суддя Л.Я. Максименко