
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
21 грудня 2021 року м. Ужгород№ 260/3461/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Микуляк П.П.,
при секретарі Петрус К.І.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 , представник - не з`явився,
відповідачів:
Державна архітектурно-будівельна інспекція України, представник - не з`явився,
Мукачівська міська рада, представник - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Мукачівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошена вступна та резолютивна частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 29 грудня 2021 року.
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Мукачівської міської ради, яким просить:
- визнати протиправною бездіяльність Мукачівської міської ради та Державної архітектурно-будівельної інспекції України, яка полягає у не проведенні на підставі звернень ОСОБА_1 та його представника перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт на земельній ділянці з кадастровим номером 2110400000:01:016:0995 за адресою АДРЕСА_1 та у не складанні за результатами державного архітектурно-будівельного контролю акта перевірки та/або припису про усунення порушень вимог законодавства;
- зобов`язати Мукачівську міську раду та Державну архітектурно-будівельну інспекцію України провести перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт на земельній ділянці з кадастровим номером 2110400000:01:016:0995 за адресою АДРЕСА_1 , за результатами якої скласти акти перевірки та/або приписи про усунення порушень вимог законодавства;
- вирішити питання розподілу судових витрат позивача у розмірі 52 926,53 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 14 травня 2020 року позивач побачив непогоджені земельні та будівельні роботи, розпочаті за замовленням ОСОБА_2 , без будь-яких дозволів та погоджень. Підтвердженням вчинення протиправних дій щодо майна комунальної власності, яке перебуває у загальному користуванні є протокол № 143/20 про адміністративне правопорушення від 14.05.2020 року, протокол № 144/20 про адміністративне правопорушення від 14.05.2020 року, протокол № 152/20 про адміністративне правопорушення від 18.05.2020 року, припис № 136 від 18.05.2020 року та припис № 214 від 18.05.2020 року.
18 травня 2020 року в Державну архітектурно-будівельку інспекцію України та Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області подано скаргу № 92 про самочинне будівництво на захопленій земельній ділянці. Листом № 6101007/1.17-20 від 04.06.2020 року повідомлено про неможливість здійснювати заходи державного архітектурно-будівельного контролю з 18.03.2020 року до початку функціонування Державної інспекції містобудування України.
15 липня 2020 року уповноваженими особами Мукачівської міської ради здійснений виїзд комісії із здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержання земельного та екологічного законодавства на території Мукачівської міської об`єднаної територіальної громади за адресою по вул. Коцки, 3, де був встановлений факт самочинних дій щодо забудови земельної ділянки комунальної власності громадянкою ОСОБА_2 та перекриття проїзду вулиці. У відповідь здійснений виїзд комісії міської ради та складений акт від 15.07.2020 року яким рекомендовано ОСОБА_3 усунути порушення чинного законодавства. Листом № 50/1001/1.17-21 від 10.02.2021 року Управлінням Державної архітектурно - будівельної інспекції у Закарпатській області повідомлено, що заходи контролю не здійснюються. Також, листом № 546/101/12-21 від 12.02.2021 року Державна інспекція містобудування України повідомила, що перебуває в процесі ліквідації та жодних заходів архітектурно- будівельного контролю не здійснює.
Таким чином, позивач вважає, що Мукачівська міська рада з її структурними підрозділами, які безпосередньо підпорядковані міському голові, ДАБІ та ДІМ України не вжили протягом 15 місяців жодних дій для відновлення права заявника па проїзд вулицею.
Мукачівською міською радою до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначає, що відділ державного архітектурно-будівельного контролю Мукачівської міської ради не отримав повноваження від Державної архітектурно-будівельної інспекції України на здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Тобто, у виконавчих органів Мукачівської міської ради відсутні повноваження здійснювати контроль за дотриманням замовниками вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності тощо.
Виходячи з вищенаведеного, Мукачівська міська рада вважає, що підстав для визнання протиправної бездіяльності немає, а тому і відсутні правові підстави для задоволення позовної заяви.
Представник Державної архітектурно-будівельної інспекції України у відзиві на позов вказав, що доводи позивача про протиправну, на його думку, бездіяльність органу державного архітектурно-будівельного контролю - Держахбудінспекції України, щодо невжиття заходів архітектурно-будівельного контролю та нагляду, зокрема шляхом проведення перевірок, є невірними і такими що не грунтуються на законі, порушення зі сторони Держахбудінспекції України відсутні, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, однак в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача 1 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Представник відповідача 2 подав заяву про розгляд справи без його участі.
У відповідності до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
При цьому, згідно п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, зокрема, що 04 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Мукачівського міського голови із заявою № 113 з вимогою про звільнення АДРЕСА_1 від будівель та забезпечення доступу до території громадянам.
За результатами розгляду вказаної заяви, 15 липня 2020 року комісією із здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства на території Мукачівської міської об`єднаної територіальної громади за адресою по АДРЕСА_2 здійснено виїзд та встановлено факт самочинних дій щодо забудови земельної ділянки комунальної власності громадянкою ОСОБА_3 , про що складений відповідний акт.
Про даний факт для вжиття відповідних заходів реагування, органом місцевого самоврядування повідомлено Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області (Листи № 4686/07-17 від 11.12.2020 року та № 617/01-32/1441 від 30.04.2021 року).
Листом № 50/1001/1.17-21 від 10.02.2021 року Управлінням Державної архітектурно- будівельної інспекції у Закарпатській області повідомлено представника позивача, зокрема, що на даний час перевіряти об`єкти будівництва взмозі лише 101 виконавчий орган держархбудконтролю сільських, селищних та міських рад, у тому числі, структурними підрозділами з питань держархбудконтролю КМДА.
Також, листом № 546/101/12-21 від 12.02.2021 року Державна інспекція містобудування України на скаргу представника позивача стосовно можливих правопорушень вимог містобудівного законодавства під час будівництва за адресою АДРЕСА_2 , повідомила, що на сьогоднішній день здійснюються відповідні заходи щодо ліквідації Державної інспекції містобудування України.
05.04.2021 року Державною архітектурно будівельною інспекцією України було розглянуто чергове звернення представника позивача та зазначено, що з 18.03.2020 року Держархбудінспекція та її територіальні органи не здійснюють заходи державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про що і було проінформовано адвоката ОСОБА_4 , який звертався з порушених питань до Держархбудінспекції в інтересах гр. ОСОБА_1 . Починаючи з 16.12.2020 року поновлено здійснення державного архітектурно-будівельного контролю на місцевому рівні, тобто для органів держаного архітектурно-будівельного контролю, які діють при органах місцевого самоврядування. Станом на час відповіді відсутні відомості щодо реєстрації документів, що надавали б право на виконання будівельних робіт на визначеній заявником земельній ділянці по АДРЕСА_1 , де замовником виступає гр. ОСОБА_5 чи гр. ОСОБА_6 .
Вважаючи протиправною бездіяльність Мукачівської міської ради та Державної архітектурно-будівельної інспекції України, яка полягає у не проведенні на підставі звернень ОСОБА_1 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Ст. 143 Конституції України визначено, що органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади.
Органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
Мукачівська міська рада є представницьким органом місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Функції і повноваження Мукачівської міської ради визначені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства» № 320-VIII, який набув чинності 3 вересня 2015 року, передбачено реформування діючої системи державного архітектурно-будівельного контролю, шляхом надання можливості міським, сільським та селищним радам утворювати власні органи держархбудконтролю та розмежування повноважень у сфері державного архітектурно-будівельного контролю між органами місцевого самоврядування та Держархбудінспекцією.
На виконання вказаного закону Мукачівською міською радою створено виконавчий орган ради - Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Мукачівської міської ради, який у відповідній сфері є самостійним виконавчим органом Мукачівської міської ради із відповідними функціями визначеними Положенням про відділ державного архітектурно-будівельного контролю та нормативно-правовими актами органів державної гілки влади відповідно до делегованих повноважень.
Відповідно до змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», внесених № 1817-VIII від 17.01.2017 р. щодо надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів у випадках коли чисельність населеного пункту менша 50 тисяч, виконавчим органам з питань держархбудконтролю сільських, селищних, міських рад передаються повноваження щодо здійснення архбудконтролю та нагляду за об`єктами з незначними класами наслідків (відповідальності) (СС1), а якщо чисельність населеного пункту понад 50 тисяч, виконавчим органам з питань держархбудконтролю сільських, селищних, міських рад передаються повноваження щодо здійснення архбудконтролю за об`єктами з незначними класами наслідків (відповідальності) (СС1) і середніми класами наслідків (відповідальності) (СС2).
Однак, для набуття повноважень, щодо здійснення функцій державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, необхідно виконавчому органу отримати повноваження від Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
18.03.2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» № 218.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 218 «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» Урядом було прийнято рішення про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції України, цією ж постановою Кабінету Міністрів України утворено центральний орган виконавчої влади - Державну інспекцію містобудування України.
Водночас, згідно положень прийнятої Урядом Постанови від 13.03.2020 № 219 щодо зупинення дії Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553, зазначається, що здійснення центральним органом виконавчої влади, що ліквідується, державного архітектурно-будівельного контролю зупинено актом Уряду до початку виконання функцій і повноважень новоутвореної Державної інспекції містобудування, до якої переходять повноваження та функції у сфері компетенції державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2020 року № 1340 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду», прийнято рішення про ліквідацію Державної інспекції містобудування України.
В той час до по початку функціонування новоутвореного центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно- будівельного контролю та нагляду, було передбачено здійснення функцій та повноважень Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, що ліквідується, на підставі чинного Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294, за виключенням проведення заходів державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до положень ст. 117 Конституції України, Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України.
Утворення, реорганізація та ліквідація міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади здійснюються з урахуванням завдань Кабінету Міністрів України, а також з урахуванням необхідності забезпечення здійснення повноважень органів виконавчої влади.
Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2020 № 218 «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» та від 13.03.2020 № 219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду», прийняті Кабінетом Міністрів України в межах наданих йому законом повноважень.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2020 № 219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду», Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294 (далі - Положення Держархбудінспекції), викладено у новій редакції. Відповідно до нього - Держархбудінспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду в частині надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів.
Враховуючи наведене, та беручи до уваги внесені зміни до Положення Держархбудінспекції № 294, з 18.03.2020 р. Держархбудінспекція та її територіальні органи позбавлені повноважень здійснювати заходи державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1339 «Про відновлення дії постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553», перевіряти об`єкти будівництва може лише 101 виконавчий орган державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних та міських рад.
Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Мукачівської міської ради не отримав повноваження від Державної архітектурно-будівельної інспекції України на здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачі позбавлені повноважень здійснювати контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Частиною 1 та 2 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги наведене, виходячи із системного аналізу норм законодавства, суд вважає, що відсутні правові підстави для визнання протиправної бездіяльності Мукачівської міської ради та Державної архітектурно-будівельної інспекції України, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Мукачівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяП.П.Микуляк