
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2021 р. Справа№200/13230/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (далі – відповідач), відповідно до якої просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача з безпідставного зменшення позивачу, при перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01.06.2018 року згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», основного розміру пенсії з 90% до 70% від розміру грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області, код 1348610, при здійснені позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01 серпня 2021 року, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», застосувати основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення, згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 237 лк від 27.06.2019 року та виплатити різницю недоотриманої ним пенсії, починаючи з 01.08.2021 року.
Позовні вимоги, серед іншого, мотивовані тим, що 5 серпня та 5 вересня 2021 року на його картковий рахунок надійшла пенсія у розмірі 13 896, тобто лише 70 % від його грошового забезпечення, яке складало 19 852 гривні 80 копійок, згідно довідки № 237 лк від 27.06.2019 року, у той час як відповідачем, на виконання рішення Донецького окружного адмінсуду від 06 листопада 2020 року но справі № 200/ 6756/ 20-а йому було здійснено перерахунок основного розміру пенсії в розмірі 17 867, 52 гривень з 01.06.2018 року, виходячи з 90% сум грошового забезпечення.
Вказує, що йому фактично зменшили розмір пенсії і відмовили у поновленні пенсії в законному розмірі.
Посилається на ст. 22 Конституції України, у якій зазначено, що закріплені Конституцією права та свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Посилається на те, що у своєму рішенні від 24.04.2018 року у справі №686/12623/17 №К/9901/849/17, Верховний Суд України визначив правову позицію стосовно спірних правовідносин зазначивши, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідач проти позову заперечує, серед іншого, у відзиві на позов, посилається на те, що Законом України від 27 березня 2014 року № 1166 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до статті 13 Закону України № 2262 максимальний розмір пенсії, що призначаються за вислугу років, не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав, зазначених у статті 63 Закону № 2262.
Вказує, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2019 року по справі № 200/11348/19-а відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу, на підставі довідки № 237 лк від 27.062019 року та помилково встановлено 90% грошового забезпечення.
Зазначає, що резолютивна частина рішення вказаного рішення не містить зобов`язання Головного управління встановлення 90% грошового забезпечення Позивачу під час розрахунку пенсійних виплат.
Вказує, що відповідачем, у зв`язку з інвентаризацією пенсійних справ, переглянуто документи позивача та приведено пенсійну справу у відповідність до наявних в ній документів.
Таким чином, позивачу здійснено розрахунок пенсії виходячи з 70% грошового забезпечення.
Висновком Верховного Суду України, викладеного в постанові від 05 листопада 2013 року (справа № 21-293а13), який є обов`язковим для врахування в силу приписів частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), порядок та строки нарахування та виплати пенсій можуть бути змінені за умови іншого законодавчого регулювання.
Ухвалою суду від 11.10.2021 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у даній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суддя Бабіч С.І. перебував у щорічній відпустці з 06 вересня 2021 року по 01 жовтня 2021 року та з 18 жовтня до 23 жовтня і на лікарняному з 25 жовтня до 12 листопада 2021 року.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2019 року по справі № 200/11348/19-а (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 02.12.2019 року)
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 24/03-1-19 від 14.08.2019 року, якими відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 01.06.2018 року, згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 27.06.2019 року № 237 лк та застосуванні перерахунку пенсії за вислугою років МВС згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», основного розміру пенсії 90% від розміру грошового забезпечення.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугою років з 01.06.2018 року та виплатити різницю в пенсії з 01.06.2018 року та виплачувати її на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 237лк від 27.06.2019 року про розмір грошового забезпечення застосувавши основний розмір пенсії 90 % від грошового забезпечення та виплатити різницю недоотриманої пенсії починаючи з 01.06.2018 року.
На виконання вказаного рішення відповідачем було проведено відповідний перерахунок пенсії позивача, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 237 лк від 27.06.2019 року про розмір грошового забезпечення застосувавши основний розмір пенсії 90 % від грошового забезпечення
Проте, у серпні 2021 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було знову здійснено перерахунок пенсії позивачу, з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії до 70% від сум грошового забезпечення.
Відповідачем було надано відповідь на звернення позивача листом від 30 серпня 2021 року, згідно якого повідомлено, що відповідачем пенсійну справу приведено у відповідність, а саме переглянута сума основного розміру пенсії.
Станом на 01.08.2021 основний розмір пенсії складає 13896,96 грн.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри " 90" замінено цифрами " 80" та цифри " 80" замінено цифрами " 70" відповідно.
З огляду на зазначене, Законами №3668-VІ та №1166-VІІ, були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, яким змінено відсоток грошового забезпечення, з якого розраховується розмір пенсії.
У подальшому стаття 13 Закону України 2262-XII неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Однак, жодним з зазначених вище законів, не передбачений порядок здійснення перерахунку раніше призначених пенсій з урахуванням нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.
Суд зауважує, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Зокрема, порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, передбачений ст. 63 Закону № 2262-XII.
З огляду на викладене, застосуванню щодо перерахунку позивачу розміру грошового забезпечення у відсотках підлягає норма, яка діяла на момент призначення пенсії.
Окрім того, застосування показника 70% до перерахунку пенсії позивача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні відсоткового розміру пенсії не може підлягати застосуванню законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Зменшення розміру пенсії з 90% до 70% грошового утримання є порушенням гарантій, передбачених статтею 22 Конституції України, якою закріплено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), а також у рішенні від 04.02.2019 року № Пз/9901/58/18 (зразкова справа № 240/5401/18).
Крім цього, суд звертає увагу відповідача на те, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2019 року по справі № 200/11348/19-а (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 02.12.2019 року) чітко та однозначно зобов`язано відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за вислугою років з 01.06.2018 року та виплатити різницю в пенсії з 01.06.2018 року та виплачувати її на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 237 лк від 27.06.2019 року про розмір грошового забезпечення застосувавши основний розмір пенсії, саме у розмірі 90 % від грошового забезпечення.
Таким чином, суд погоджується з доводами позивача про безпідставне зниження відповідачем основного розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі постанови № 103, оскільки відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії.
Вказана позиція кореспондується з викладеною у постанові Верховного Суду від 9 квітня 2020 року у справі №640/19928/18 року (провадження № К/9901/25429/19).
Окрім того, справа, що розглядається, відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019, постановленому за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18 (адміністративне провадження № Пз/9901/58/18), тому суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у вищевказаному рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18 (адміністративне провадження № Пз/9901/58/18) відповідно до вимог ч. 3 ст. 291 КАС України.
Зокрема, Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі №240/5401/18, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 року, визначив ознаки типової справи: предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом № 2262-ХІІ, при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям Постанови КМУ №704 відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ № 103, та дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Згідно з ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має врахувати правові висновки Верховного суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Наведені вище висновки суду відповідають позиції Верховного Суду, висловленій ним у рішенні від 06 серпня 2019 року при розгляді зразкової справи № 160/3586/19 (№ Пз/9901/12/19).
У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов`язати вчинити певні дії.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб`єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, застосувавши положення ч. 2 ст. 9 та п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України суд, з метою забезпечення ефективного захисту прав позивача, дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо безпідставного зменшення позивачу, з 01 серпня 2021 року, при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років МВС, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», основного розміру пенсії з 90% до 70% від розміру грошового забезпечення та шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, з 01.08.2021 року, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», застосувавши основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення позивача, згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 237 лк від 27.06.2019 року та виплатити позивачу різницю недоотриманої ним пенсії, починаючи з 01.08.2021 року.
Враховуючи задоволення позову, відповідно до положень ст. 139 КАС України, судові витрати, понесені позивачем у вигляді 908,00 грн. судового збору підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Кодексом адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо безпідставного зменшення ОСОБА_1 , з 01 серпня 2021 року, при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років МВС, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», основного розміру пенсії з 90% до 70% від розміру грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька обл., м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3) відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), з 01.08.2021 року, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», застосувавши основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення позивача, згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 237 лк від 27.06.2019 року та виплатити ОСОБА_1 різницю недоотриманої ним пенсії, починаючи з 01.08.2021 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) 908 (дев`ятсот вісім) гривень судового збору, за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька обл., м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3).
Повне судове рішення складене у порядку письмового провадження 20 грудня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Приймаючи до уваги прийняття даного рішення у порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною 2 статті 299 КАС України.
Суддя С.І. Бабіч