Рішення № 102386554, 13.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2021
Номер справи
200/9337/21
Номер документу
102386554
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2021 р. Справа№200/9337/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., за участю секретаря судового засідання Тарана Р.С., та представників сторін:

позивача – не з`явився;

відповідача – не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, яка прийнята судом, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – відповідач), відповідно до якого просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача б/н від 23 червня 2021 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року ОСОБА_1 ;

- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року, зарахувавши до пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди його роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 22.05.2000 року по 30.08.2000 року, з 18.12.2000 року по 05.04.2001 року, з 20.10.2004 року по 16.05.2005 року, з 01.01.2012 року по 13.02.2012 року та періоди навчання в Селидівському гірничому технікумі з 01.09.1998 року по 21.05.2000 року, з 31.08.2000 року по 17.12.2000 року, з 06.04.2001 року по 30.05.2001 року; зарахувати до страхового стажу періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.10.2010 року та з 01.04.2018 року по 10.06.2021 року, з урахуванням заробітної плати відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (Форма-ОК-5); зарахувати до страхового та пільгового на підземних роботах за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи на підприємстві ВАТ «Шахта «Нагорна» з 09.10.2002 року по19.10.2004 року та з 02.06.2005 року по 30.09.2007 року;

- зобов`язати відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 по ст. 14-25 позивача періоди його роботи: з 18.12.2000 року по 12.03.2001 року, з 13.03.2001 року по 22.03.2001 року, з 27.06.2001 року по 22.09.2002 року, з 09.10.2002 року по 15.06.2003 року, з 23.07.2003 року по 04.05.2004 року, з 20.10.2004 року по 16.05.2005 року, з 01.11.2006 року по 30.11.2006 року, з 01.06.2007 року по 30.09.2007 року, з 09.10.2007 року по 10.06.2021 року у пропорції кожний повний рік робіт як 1 рік за 3 місяці з урахуванням роз`яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 15.06.2021 року він, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою № 1981 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003 р., ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року, та надав для цього наступні документи: заяву; копію паспорту та ІПН; диплом серії НОМЕР_1 від 26.05.2001 року; трудову книжку серії НОМЕР_2 від 13.11.2000 року; заяву про застосування роз`яснень №8 від 20.01.1992 року Міністерства соціального забезпечення України; пільгову довідку № 7/124 від 04.05.2007 року, видана ВАТ «Шахта «Нагорна»; пільгову довідку № 04-14/2282 від 14.06.2021 року, видану ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля»; виписку з наказу про атестацію робочого місця № 398 від 31.05.2000 року; історичну довідку № 04-14/2283 від 14.06.2021 року, видану ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля»; пільгову довідку № 1-1401 від 25.05.2021 року, видану ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля»; пільгову довідку № 1-1554 від 10.06.2021 року, видану ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля»; історичну довідку № 1-1402 від 25.05.2021 року, видану ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля»; виписку з наказів про атестацію робочих місць, видану ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля».

На адвокатський запит з проханням надати копію рішення про відмову в призначенні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано лист № 0500-1502-8/27075 від 02.07.2021 року з якого видно, що 23.06.2021 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років. Однак, копія рішення про відмову в призначенні пенсії не надана.

Крім того, зазначає, що як видно з відповіді на адвокатський запит № 0500-1502-8/32161 від 12.07.2021 року період навчання в Селидівському гірничому технікумі з 01.09.1998 року по 26.05.2001 року зараховано до страхового стажу, оскільки Селидівський гірничий технікум не відноситься до професійно-технічного навчального закладу, тому підстав зарахування періоду навчання до стажу роботи за спеціальністю що дає право на пільги, встановлені для відповідних категорій працівників, відсутнє. Також до пільгового стажу роботи не зараховано періоди роботи з 01.01.2012 року по 13.02.2012 року на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля», оскільки я перебував у відпустках без збереження заробітної плати та відрядженні. До страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.03.2010 року по 31.10.2010 року та з 01.10.2018 року по 10.06.2021 року на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» через відсутність сплати єдиного соціального внеску.

Позивач зазначає, що відомостей його трудової книжки та поданих ним додаткових документів достатньо для підтвердження стажу роботи у спірні періоди.

Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, вважає, що відповідач неправомірно не врахував його стаж у пільговому обчисленні, чим порушив вимоги Конституції України та Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058).

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого, серед іншого, зазначив, що 15.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Донецькій області з заявою № 1981 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до трудової книжки позивача та індивідуальних відомостей про застраховану особу, стаж який врахований по 10.06.2021 складає 17 років 9 місяців 19 днів. Враховуючи зазначене, 23.06.2021 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю пільгового стажу 25 років на підземних роботах.

Відповідач зазначає, що трудова книжка підтверджує лише загальний трудовий стаж працівника, але підтвердити пільговий характер роботи може лише уточнююча довідка підприємства, на якому особа працювала і яка видана на підставі первинних документів за час виконання відповідної роботи, а в разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника - документи, видані архівними установами.

Зазначає, що при відсутності у дипломі особи відомостей часу навчання, приймаються довідки про тривалість навчання в учбовому закладі у відповідні роки за умови, якщо у цих документах с дані про закінчення повного навчального періоду чи окремих їх етапів. Так, у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 13.04.2000 відсутній запис щодо періодів навчання позивача. Відповідно до Диплому серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 рішенням Державної екзаменаційної комісії від 26 травня 2001 року присвоєно кваліфікацію гірничого техніка- технолога.

Відповідач вказує на те, що у дипломі позивача відсутні відомості щодо форми навчання та періоду навчання.

Крім того, відповідач зазначає, що згідно «Індивідуальних відомостей про застраховану особу» ОСОБА_1 встановлено. що за період роботи з 01.03.2010 року по 31.10.2010 рік та з 01.10.2018 року по 10.06.2021 рік на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля», відсутні відомості про щомісячне утримання суми страхових внесків до управління Пенсійного фонду України. Також не зарахований період з 01.10.2018 року по 10.06.2021 рік, що суперечить позовним вимогам ОСОБА_1 який наполягає на зарахуванні періоду роботи з 01.04.2018 року по 10.06.2021 рік.

Також періоди роботи на підприємстві «Шахта «Нагорна» з 09.10.2002 року по 19.10.2004 рік та з 02.06.2005 року по 30.09.2007 рік не зараховані до пільгового стажу, оскільки відсутні довідки, які підтверджують сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації.

Відповідач звернув увагу на те, що ніяких довідок, наказів про проведення атестації робочих місць або будь яких інших документів, які підтверджують пільговий характер роботи позивача до управління не надавались.

Також, відповідач наголосив на те, що Головним управлінням застосовано роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 та з урахуванням кратності, стаж підземної роботи позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах ст. 14-25 складає 18 років 3 місяці 19 днів.

З огляду на вищевикладене, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2021 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 01 вересня 2021 року суд вирішив замінити засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням та призначив підготовче засідання на 04 жовтня 2021 року.

Ухвалою суду від 04 жовтня 2021 року судом прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про зміну предмету позовних вимог у справі № 200/9337/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача б/н від 23 червня 2021 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 р. та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року позивачу; зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивачу про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 р. та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 по ст. 14-25, що дає право на призначення пенсії періоди його роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 22.05.2000 року по 30.08.2000 року, з 18.12.2000 року по 05.04.2001 року, з 20.10.2004 року по 16.05.2005 року, з 01.01.2012 року по 13.02.2012 року та періоди навчання в Селидівському гірничому технікумі з 01.09.1998 року по 21.05.2000 року, з 31.08.2000 року по 17.12.2000 року, з 06.04.2001 року по 30.05.2001 року; зарахувати до страхового стажу періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.10.2010 року та з 01.04.2018 року по 10.06.2021 року; зарахувати до пільгового та страхового стажу періоди роботи на підприємстві ВАТ «Шахта «Нагорна» з 09.10.2002 року по 19.10.2004 року та з 02.06.2005 року по 30.09.2007 року; зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 по ст. 14-25 позивачу періоди його роботи: з 18.12.2000 року по 12.03.2001 року, з 13.03.2001 року по 22.03.2001 року, з 27.06.2001 року по 22.09.2002 року, з 09.10.2002 року по 15.06.2003

У зв`язку з перебуванням судді Бабіча С.І. у відпустці з 19 жовтня 2021 року по 23 жовтня 2021 року та з 25 жовтня 2021 року по 12 листопада 2021 року на лікарняному, розгляд справи було відкладено на 29 листопада 2021 року.

29 листопада 2021 року судом закрито підготовче провадження у справі № 200/9337/21 та призначено справу до судового розгляду по суті на 13 грудня 2021 року.

Представники сторін у судове засідання, призначене на 13 грудня 2021 року не з`явились, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 11-12).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122 є органом державної влади, про що вказано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).

З матеріалів справи судом встановлено, що 15.06.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою № 1981 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003 р., ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року, та надав для цього наступні документи: заяву; копію паспорту та ІПН; диплом серії НОМЕР_1 від 26.05.2001 року; трудову книжку серії НОМЕР_2 від 13.11.2000 року; заяву про застосування роз`яснень №8 від 20.01.1992 року Міністерства соціального забезпечення України; пільгову довідку № 7/124 від 04.05.2007 року, видана ВАТ «Шахта «Нагорна»; пільгову довідку № 04-14/2282 від 14.06.2021 року, видану ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля»; виписку з наказу про атестацію робочого місця № 398 від 31.05.2000 року; історичну довідку № 04-14/2283 від 14.06.2021 року, видану ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля»; пільгову довідку № 1-1401 від 25.05.2021 року, видану ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля»; пільгову довідку № 1-1554 від 10.06.2021 року, видану ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля»; історичну довідку № 1-1402 від 25.05.2021 року, видану ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля»; виписку з наказів про атестацію робочих місць, видану ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» (а.с. 62).

За наслідком розгляду поданої заяви та доданих до неї документів відповідачем було прийнято рішення від 22 червня 2021 року № 057250003483 про відмову в призначенні пенсії незалежно від пенсійного віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Зі спірного рішення видно, що пенсійний вік відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058 становить - незалежно від віку. Вік заявника 40 років.

Вказано, що необхідний пільговий стаж працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058 та відповідно до списку робіт та професії, затвердженого КМУ «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин» №202 від 31.03.1994 року (далі Постанова КМУ від 31.03.1994 № 202) становить 25 років.

Пільговий стаж особи на підземних роботах за провідною професією підземного гірника очисного забою та у відповідності до Постанови КМУ від 31.03.1994 року № 202 з урахуванням роз`яснень Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20.01.1992 року становить 23 роки 8 місяців 16 днів.

Зазначено, що підтверджено документально зниження пенсійного віку на 10 років.

Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до пільгового стажу за Списком 1 не зараховано періоди роботи з 22.05.2000 року по 30.08.2000 рік, з 18.12.2000 року по 05.04.2001 рік, з 16.01.2005 року по 16.05.2005 рік, оскільки відсутні пільгові довідки.

Для зарахування періодів роботи за Списком 1 з 22.05.2000 року по 30.08.2000 рік, з 18.12.2000 року по 05.04.2001 рік, з 16.01.2005 року по 16.05.2005 рік необхідно надати уточнюючі довідки.

Також зазначено, що з 01.01.2004 року для зарахування пільгового стажу за Списком 1, набутого у Російській Федерації, рекомендовано надати довідку про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації (а.с. 111-112).

На адвокатський запит з проханням надати копію рішення про відмову в призначенні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано лист № 0500-1502-8/27075 від 02.07.2021 року з якого видно, що 23.06.2021 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років.

З наданої відповіді також видно, що відповідно до наданих документів страховий стаж складає 17 років 09 місяців 19 днів. Пільговий стаж за Списком №1 складає 14 років 09 місяців 19 днів. До страхового та пільгового стажу не зараховані періоди роботи з 09.10.2002 року по 19.10.2004 року та з 02.06.2005 року по 30.09.2007 року на підприємстві ВАТ «Шахта «Нагорна» через відсутність довідок, які підтверджують сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 22.05.2000 року по 30.08.2000 року, з 18.12.2000 року по 05.04.2001 року, з 20.10.2004 року по 31.12.2004 року, з 01.01.2005 року по 16.05.2005 року на підприємстві ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля» через відсутність довідок, які підтверджують пільговий характер роботи.

Крім того, як видно з відповіді на адвокатський запит № 0500-1502-8/32161 від 12.07.2021 року період навчання в Селидівському гірничому технікумі з 01.09.1998 року по 26.05.2001 року зараховано до страхового стажу, оскільки Селидівський гірничий технікум не відноситься до професійно-технічного навчального закладу, тому підстав зарахування періоду навчання до стажу роботи за спеціальністю що дає право на пільги, встановлені для відповідних категорій працівників, відсутнє. Також до пільгового стажу роботи не зараховано періоди роботи з 01.01.2012 року по 13.02.2012 року на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля», оскільки я перебував у відпустках без збереження заробітної плати та відрядженні. До страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.03.2010 року по 31.10.2010 року та з 01.10.2018 року по 10.06.2021 року на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» через відсутність сплати єдиного соціального внеску (а.с. 31-32).

Суд зазначає, що відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 від 13.11.2000 року позивач у спірні періоди:

-з 09.10.2002 року прийнятий на посаду гірником очисного вибою 5 розряду дільниці по видобутку вугілля №2 під з повним робочим днем під землею на підприємстві ВАТ «Шахта Нагорна» (наказ про прийняття від 09.10.2002 року №96-к);

з 23.07.2003 року переведений гірником очисного вибою 5 розряду дільниці по видобутку вугілля з повним робочим днем під землею (наказ від 28.07.2003 року № 70-к);

з 05.05.2004 року переведений гірничим майстром дільниці по видобутку вугілля з повним робочим днем під землею (наказ від 03.06.2004 року № 44-к);

з 15.01.2005 року звільнений за закінченням терміну трудового договору (наказ від 05.07.2004 року № 52-к);

з 02.06.2005 року прийнятий гірничим майстром дільниці по видобутку вугілля №1 з повним робочим днем під землею на підприємство ВАТ «Шахта Нагорна» ( наказ від 03.06.2005 року № 82-к).

з 01.09.2005 року призначений виконуючим обов`язки начальника дільниці шахтного транспорту з повним робочим днем під землею (наказ від 02.09.2005 року №150-к);

з 25.08.2006 року переведений гірничим майстром дільниці вентиляції та техніки безпеки з повним робочим днем під землею (наказ № 152-к від 25.08.2006 року);

з 01.11.2006 року переведений гірником очисного вибою 5 розряду дільниці по видобутку вугілля з повним робочим днем під землею;

з 01.12.2006 року переведений виконуючим обов`язки гірничого майстра дільниці по видобутку вугілля №2 з повним робочим днем під землею (наказ від 02.12.2006 року № 217-к);

з 01.06.2007 року переведений гірником очисного вибою 5 розряду дільниці по видобутку вугілля №1 з повним робочим днем під землею (наказ від 21.05.2007 року № 196-к);

з 30.09.2007 року звільнений у зв`язку із закінчення строку трудового договору (наказ від 22.05.2007 року № 202-к);

з 09 жовтня 2007 року був прийнятий підземним гірником очисного вибою 5 розряду на підприємство «ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» (наказ № 1190к від 12.10.2007 року);

з 01.05.2008 року призначений бригадиром гірником очисного вибою (наказ № 397к від 23.04.2008 року);

з 01.01.2009 року призначений бригадиром гірником очисного вибою (наказ № 6к від 05.01.2009 року);

з 06.12.2011 року по 08.12.2011 року командирований на навчання в УЦ Мак НДІ за програмою «Охорона труда» (наказ № 1168 к від 05.12.2011 року).

з 08.12.2011 року по теперішній час працює підземним гірником очисного вибою на дільниці з видобування вугілля №№1,3 (а.с. 14-16).

Згідно довідки Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» № 1-1401 від 22.05.2021 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день у ВП «Шахта «України» ДП «Селидіввугілля» і виконував гірничі роботи з видобування вугілля підземним засобом з 22.05.2000 року по 29.06.2000 року за посадою учень підземного профілактичних робіт з техніки безпеки дільниці профілактичних робіт за тарифною ставкою підземного робітника, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1010100а Постанови КМУ № 162 від 11.03.1994 року.

За період з 29.06.2000 року по 30.08.2000 року працював на посаді гірника підземного профілактичних робіт з техніки безпеки, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1010100а Постанови КМУ № 162 від 11.03.1994 року.

За період з 18.12.2000 року по 13.03.2001 року працював на посаді учня підземного гірника очисного забою дільниці з видобування вугілля з окладом за тарифною ставкою підземного робітника, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1010100а Постанови КМУ № 162 від 11.03.1994 року.

За період з 13.03.2001 року по 23.03.2001 року на посаді підземного гірника очисного забою дільниці з видобутку вугілля №1, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1010100а Постанови КМУ № 162 від 11.03.1994 року.

За період з 23.03.2001 року по 05.04.2001 року на посаді майстра гірничий підземної дільниці з видобутку вугілля № 1, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1010100а Постанови КМУ № 162 від 11.03.1994 року.

За період з 20.10.2004 року по 16.05.2005 року на посаді гірника очисного забою дільниці з видобутку вугілля № 3, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1.1а Постанови КМУ № 36 від 16.01.2003 року (а.с. 19).

Згідно довідки Відокремленого підрозділу «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» № 1-1554 від 10.06.2021 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день у ВП «Шахта «України» ДП «Селидіввугілля» і виконував гірничі роботи з видобування вугілля підземним засобом з 09.10.2007 року по 06.12.2011 року за посадою підземний гірник очисного забою дільниці з видобування вугілля№ 1, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1.1а Постанови КМУ № 36 від 16.01.2003 року.

В період 06.12.2011 року по 08.12.2011 був відряджений на навчання за програмою «Охорона праці» з відривом від роботи.

За період з 08.12.2011 року по 03.08.2016 року працював на посаді підземний гірник очисного забою дільниці з видобування вугілля № 3, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1.1а Постанови КМУ № 36 від 16.01.2003 року.

З 03.08.2016 року по теперішній час працює на посаді підземний гірник очисного забою дільниці з видобування вугілля № 1, № 3, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1 Постанови КМУ № 461 від 24.06.2016 року.

З вищезазначених довідок судом встановлено, що атестація робочих місць була проведена відповідно до наказу № 390 від 16.08.1994 року, № 582 від 29.08.1994 року, № 671а від 20.08.1999 року, № 24к від 09.01.2002 року, № 1-55-ТБ від 25.10.2002 року, № 1-4-ОП від 01.02.2005 року, № 1-4а ОП від 29.01.2007 року, № 1-1-ОП від 01.02.2010 року, № 1-11-ТБ від 29.01.2012 року, № 78а від 22.02.2017 року, № 110 від 22.02.2017 року, № 155 від 29.03.2017 року, № 573 від 29.12.2017 року, № 595 від 31.12.2018 року, від 375а від 20.09.2019 року, № 163а від 29.03.2019 року (а.с. 19-20).

Згідно довідки Відокремленого підрозділу «Шахта «Котляревська» № 04-14/2282 від 14.06.2021 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в «Шахта «Росія» і виконував гірничі роботи з видобування вугілля підземним засобом з 27.06.2001 року по 22.09.2002 року за посадою гірник очисного забою дільниці № 3, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1010100а Постанови КМУ №162 від 11.03.1994 року.

З вищезазначеної довідки встановлено, що атестація робочих місць була проведена відповідно до наказу № 398 від 31.05.2000 року (а.с. 23-24).

Згідно пільгової довідки від 04.05.2007 № 7/124, виданої Відкритим акціонерним товариством «Шахта «Нагорна», ОСОБА_1 працював на даному підприємстві на різних посадах з повним робочим днем під землею з 09.10.2002 року по 15.01.2005 року та з 02.06.2005 року по 30.09.2007 року (а.с. 26).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частиною першої статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV визначено, що страховий стаж - період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менші ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до приписів частини 4 статті 24 Закону № 1058-ІУ встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Нормами статті 114 Закону № 1058-ІУ визначено особливості призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону (частина 1 статті 114 Закону № 1058-ІУ).

Згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1 у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Згідно з пунктами 1.9 Порядку №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Відповідно до пункту 2.7 Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку №22-1при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; з`ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих д

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Положеннями пункту 4.3 Порядку №22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що заява та документи про призначення пенсії підлягають розгляду територіальним органом Пенсійного фонду, який не пізніше не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення щодо перерахунку або про відмову в перерахунку пенсії.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з пунктом 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Однією з умов призначення пенсії на пільгових умовах, передбачених частиною першої статті 114 Закону 1058-ІV, є наявність результатів атестації робочих місць.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій і посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Згідно пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. В даному випадку йдеться про стаж роботи, що дає право на призначення трудових пенсій (загальний трудовий стаж).

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці мас бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (пункт 20 Порядку № 637).

Зі змісту вказаної норми вбачається, що уточнюючі довідки мають надаватися у разі, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, але з вини власника на таких підприємствах не були сплачені відповідні суми єдиного соціального внеску, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Обов`язок сплати до бюджету єдиного соціального внеску законодавством покладено на керівників підприємств, а тому у випадку його не сплати призводить до позбавлення громадян їхнього конституційного права на соціальний захист, і зокрема, на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах, що є неправомірним.

Статтею 18 Закону України “Про професійно-технічну освіту” (далі - Закон № 103/98-ВР визначено, що до закладів професійної (професійно-технічної) освіти належать, зокрема інші типи закладів освіти, що надають професійну (професійно-технічну) освіту або здійснюють професійне (професійно-технічне навчання).

Отже, технікум, у якому позивач навчався у спірний період відноситься до закладів професійної (професійно-технічної) освіти.

Статтею 38 Закону України від 10 лютого 1998 року № 103/98-ВР “Про професійно-технічну освіту”) визначено гарантії соціального захисту здобувача освіти та випускника закладу професійної (професійно-технічної) освіти.

Згідно з ч. 1 ст. 38 Закону № 103/98-ВР час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Таким чином, вказана норма передбачає, що вказаний стаж навчання може бути зараховано не лише до загального трудового стажу, а і у стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників.

Умовами такого зарахування визначено зарахування на роботу за набутою професією у строк, що не перевищує трьох місяців між днем закінчення навчання і днем зарахування на таку роботу.

Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17.

За приписами статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

У рішенні від 08 липня 2004 року у справі “Ілашку та інші проти Молдови та Росії”, ЄСПЛ, задовольняючи позов щодо Молдови, визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем “Молдавської Республіки Придністров`я”. Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністровським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов`язання за статтею 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.

Враховуючи, що рішення ЄСПЛ є джерелом права та обов`язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, суди при розгляді справ зобов`язані враховувати практику ЄСПЛ, у тому числі і рішення в справах “Пічкур проти України”, “Ілашку та інші проти Молдови та Росії” як джерело права відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 6 жовтня 2015 року у справі № 816/4505/14, та в силу статті 6 КАС України враховується судом при розгляді даної справи.

Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Згідно з пунктом 10 Порядку 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку.

Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи у трудовій книжці та в тих випадках, коли такий пільговий стаж виник до 21 серпня 1992 року.

З огляду на вищевикладене, уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи в трудовій книжці. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Суд зазначає, що трудова книжка позивача містить належним чином здійснені записи щодо роботи позивача. Наведені записи трудової книжки про роботу позивача за вказані періоди свідчать про зайнятість останнього за відповідними посадами, які дають права для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Крім того, у трудовій книжці записи про спірний період роботи засвідчений відповідними печатками підприємства і дефектів їх вчинення не мають.

Щодо вимоги позивача застосовувати при розрахунку пільгового стажу Роз`яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок нарахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд зазначає наступне.

Відповідно до роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:

- кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого проказу за 1 рік роботи 3 місяці;

- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

Тобто, відповідно до роз`яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 року № 8, основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10 - річного стажу на підземних роботах.

Між тим, зміст положень статті 14 та частини шостої статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення” засвідчує, що така умова як наявність десятирічного стажу роботи на провідних професіях не визначена диспозиціями цих правових норм як обов`язкова підстава для їх застосування.

Як зазначив Верховний Суд у своїй постанові 18 липня 2019 року справа №826/2426/16 листи - це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз`яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб`єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.

Таким чином, роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992 року за своєю суттю і юридичною природою не належить до актів законодавства, в тому числі до актів нормативно - правового характеру, а носить лише рекомендаційний характер й, до того ж, в цьому роз`ясненні були довільно і помилково розтлумачені норми всупереч правового регулювання, запровадженого статтями 14 та частиною шостою статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Аналогічний правовий висновок щодо застування роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20.01.1992 року викладено Верховним Судом в постанові від 08 липня 2021 року у справі №212/1743/17-а.

Враховуючи, що роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 не є нормативно-правовими актами і не можуть підміняти і доповнювати положення статті 114 Закону України №1058, оскільки носить лише роз`яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер, суд приходить висновку що відповідач правомірно не прийняв до уваги зазначене роз`яснення при розрахунку пільгового стажу позивача. При цьому, суд враховує, що роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 стосувалося порядку врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, в той час як позивач порушує питання щодо перерахунку йому пенсії по інвалідності за положеннями статті 30 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Отже, позовні вимоги про застосування кратності при перерахунку пенсії задоволенню не підлягають.

Згідно норм пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

З аналізу наведених норм видно, що у зв`язку зі зверненням позивача щодо призначення пенсії за віком пенсійний орган зобов`язаний перевірити, зокрема, чи має заявник стаж роботи, якими документами це підтверджується.

У разі прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії пенсійний орган повідомляє про це заявника із зазначає причини відмови.

У свою чергу предметом доказування у даній справі є встановлення, зокрема того, чи діяв відповідач обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

У даному випадку позивач не може бути позбавлений свого права на пенсійне забезпечення, через те, відповідач не має можливості провести перевірку первинних документів позивача.

Відповідно до Додатку 1 Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р місто Донецьк відноситься до території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.

Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Згідно з частиною 1 статті 18 вказаного Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до частини 2 статті 9 вказаного Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Частиною 3 статті 9 вказаного Закону визначено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Суд зазначає, що позивач набув трудовий стаж у період, коли населені пункти, на території яких відповідні підприємства, на яких працював позивач здійснювали господарську діяльність, перебували під контролем української влади і їх було утворено відповідно до законодавства України.

Крім цього, стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані “намібійські винятки”: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

За приписами статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

У рішенні Європейського суду з прав людини “Мозер проти Республіки Молдови та Росії” від 23.02.2016 року ЄСПЛ констатував, що “Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами”.

Також, Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі "Ковач проти України" від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30 жовтня 2014 року тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Суд зазначає, що законодавством на сьогоднішній день не врегульовано порядок надання та використання інформації, яка необхідна для підтвердження позивачем права на призначення пенсії коли доступ у позивача до такої інформації відсутній з причин, що не залежать від його волі.

Тобто через законодавчу прогалину не забезпечується захист прав громадян, які, незважаючи на втрату житла та інших соціальних благ, разом з членами своєї родини переїхали на іншу територію України з метою продовжити працювати на благо України.

Крім цього, у рішенні від 08 липня 2004 року у справі "Ілашку та інші проти Молдови та Росії", ЄСПЛ, задовольняючи позов щодо Молдови, визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем "Молдавської Республіки Придністров`я". Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністровським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов`язання за статтею 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.

Враховуючи, що рішення ЄСПЛ є джерелом права та обов`язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, суди при розгляді справ зобов`язані враховувати практику ЄСПЛ, у тому числі і рішення в справах "Пічкур проти України", "Ілашку та інші проти Молдови та Росії" як джерело права відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 6 жовтня 2015 року у справі № 816/4505/14, та в силу статті 6 КАС України враховується судом при розгляді даної справи.

Судом з наданих позивачем трудової книжки та з матеріалів пенсійної справи (довідка про підтвердження трудового стажу, довідка про атестацію робочих місць) встановлено, що позивач працював на посадах, передбачених Списком № 1.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області неправомірно не зарахувало до пільгового стажу на підземних роботах спірні період роботи позивача на посадах, що передбачені Списком № 1.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проаналізувавши матеріали справи, суд зазначає, що спірне рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії позивачу від 22 червня 2021 року № 057250003483, прийнято без повного з`ясування усіх обставин справи та дослідження не в повному обсязі документів наданих позивачем при зверненні з заявою про призначення пенсії, у зв`язку з чим підлягає скасуванню.

Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача зарахувати позивачу пільговий стаж за певні періоди, суд зазначає наступне.

Частиною 5 статті 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії), суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, правовідносини щодо призначення пенсії та здійснення нарахування та виплати пенсії позивачу відносяться до виключної компетенції працівників Пенсійного фонду України, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження.

До того, ж у позовній заяві відсутні вимоги про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною.

Суд зазначає, що ним надано правову оцінку, відповідно до якої позивач має необхідний пільговий стаж, що дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб`єкта владних повноважень.

Враховуючи викладене, з метою повного та ефективного захисту та відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 057250003483 від 22 червня 2021 року про відмову в призначенні пенсії незалежно від пенсійного віку позивачу, а також зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 05.11.1991 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 р. та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні про те, що підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 22.05.2000 року по 30.08.2000 року, з 18.12.2000 року по 05.04.2001 року, з 20.10.2004 року по 16.05.2005 року, з 01.01.2012 року по 13.02.2012 року та періоди навчання в Селидівському гірничому технікумі з 01.09.1998 року по 21.05.2000 року, з 31.08.2000 року по 17.12.2000 року, з 06.04.2001 року по 30.05.2001 року, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.10.2010 року та з 01.04.2018 року по 10.06.2021 року, з урахуванням заробітної плати відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, зарахувавши до страхового стажу та пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи на підприємстві ВАТ «Шахта «Нагорна» з 09.1

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 908,00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись Конституцією України, Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про професійно-технічну освіту», постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, Кодексом адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 057250003483 від 22 червня 2021 року про відмову в призначенні пенсії незалежно від пенсійного віку ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 05.11.1991 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 р. та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні про те, що підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 22.05.2000 року по 30.08.2000 року, з 18.12.2000 року по 05.04.2001 року, з 20.10.2004 року по 16.05.2005 року, з 01.01.2012 року по 13.02.2012 року та періоди навчання в Селидівському гірничому технікумі з 01.09.1998 року по 21.05.2000 року, з 31.08.2000 року по 17.12.2000 року, з 06.04.2001 року по 30.05.2001 року, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.10.2010 року та з 01.04.2018 року по 10.06.2021 року, з урахуванням заробітної плати відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, зарахувавши до страхового стажу та пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи н

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122).

У задоволенні решти вимог – відмовити.

Вступну та резолютивну частини даного рішення прийнято та підписано у нарадчій кімнаті 13 грудня 2021 року.

Повне судове рішення складене 30 грудня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною 2 статті 299 КАС України.

Суддя С.І. Бабіч