Рішення № 102386511, 06.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
200/10551/21
Номер документу
102386511
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2021 р. Справа№200/10551/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов

ОСОБА_1

до відповідачів Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України

Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій

області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 37544393, юридична адреса: 86020, Донецька обл., смт. Очеретине, м-н Гідростроітелів, 12), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення від 23.04.2021 року № 6/57 про підтвердження пільгового стажу, зобов`язання зарахувати до пільгового стажу роботи за списком № 1 періоди роботи: з 27.01.1986 року по 31.07.1987 року на посаді слюсаря-монтажника обладнання заводів з виробництва коксу 4 розряду та з 01.08.1987 року по 09.06.1989 року на посаді монтажника обладнання коксохімічного виробництва 5 розряду в Авдіївському спеціалізованому управлінні “Коксохіммонтаж” № 227 та здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням зарахованого пільгового стажу з дня звернення з заявою про підтвердження стажу роботи – 10.03.2021 року.

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, відповідач, як вважає позивач, приймаючи рішення про підтвердження пільгового стажу, діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення.

Враховуючи викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У відзиві на адміністративний позов відповідач вказав на його безпідставність та зазначив, що рішення про підтвердження пільгового стажу прийняте відповідачем в межах повноважень, та у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення.

Враховуючи наведене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Позивач у судове засідання не з`явився, про дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав відзив, заяву про розгляд за його участю не надав.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з`ясував наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 , з 06.06.2013 року отримує пенсію за віком на пільгових підставах в Ясинуватському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.

10.03.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Ясинуватського ОУ ПФУ Донецької області з заявою № 1/0569-02-30 про підтвердження стажу роботи за Списком № 1 по періодам пільгової роботи з : з 27.01.1986 року по 31.07.1987 року на посаді слюсаря-монтажника обладнання заводів з виробництва коксу 4 розряду та з 01.08.1987 року по 09.06.1989 року на посаді монтажника обладнання коксохімічного виробництва 5 розряду в Авдіївському спеціалізованому управлінні “Коксохіммонтаж” відповідно до ч. 2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Комісією з питань розгляду заяви про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області винесене рішення від 23.04.2021 року № 6/57 про відмову у підтвердженні періодів роботи на пільгових умовах за Списком №1 з 27.01.1986 року по 31.07.1987 р. на посаді слюсаря - монтажника обладнання заводів з виробництва коксу і з 01.08.1987 р. по 09.06.1989 рік на посаді монтажника обладнання коксохімічного виробництва в Авдіївському спеціалізованому управлінні «Коксохіммонтаж» № 227, у зв`язку з тим, що означені посади не передбачені Списком № 1, розділом IV «Коксове, пекококсове, термоантрацитове і коксохімічне виробництво» затверджене постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173, що чинний на період роботи особи.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов`язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Тобто, відповідач у справі – орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством щодо призначення пенсії, підготовки документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.

Згідно п.6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються форми і види пенсійного забезпечення.

Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Пунктом 2 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Згідно ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за №1451/11731 (далі - Порядок № 383).

Пунктом 3 Порядку № 383 застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до

Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Професія монтажник обладнання коксохімічного виробництва була внесена до Списку № 1 відповідно до постанови КМ СРСР від 26.01.1991 р. № 10 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, які надають право на пільгове пенсійне забезпечення» за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особо небезпечними і особо тяжкими умовами праці, занятість у яких дає право на пенсію за віком(по старості) на пільгових умовах (далі Постанова КМ СРСР № 10). Підрозділом 1 Розділу IV 10400000 Коксове, пекококсове, термоантрацитове і коксохімічне виробництво Списку № 1 Постанови КМ СРСР № 10 передбачено, що, (1040200а-1753а) робітники ремонтних служб, зайняті ремонтом обладнання в місцях його облаштування на дільницях(робочих місцях) діючих виробництв, де основні робітники, провідні технологічний процес, користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1: монтажники обладнання коксохімічних виробництв, монтажники технологічних трубопроводів, слюсарі-ремонтники, електрогазозварники, електрозварювальними ручної сварки, електромонтери по ремонту і обслуговуванню електрообладнання.

При зверненні до відповідача позивач підтвердив умови праці архівною довідкою виданою військово-цивільною адміністрацією міста Авдіївка Донецької області від 03.03.2021 року № 07-04/074 про пільговий стаж роботи до 21 серпня 1992 року та перейменування підприємства, в якій було зазначено, що позивач дійсно працював в Авдіївському спеціалізованому управлінні «Коксохіммонтаж» № 227 з 27 січня 1986 року (наказ № 12/к від 27.01.1986 року) слюсарем - монтажником обладнання заводів по виробництву коксу 4 розр. і з 01 серпня 1987 року (наказ № 95/к від 31.08.1987 року) по 09 червня 1989 року (наказ № 99/к від 09.06.1989 року) монтажником обладнання коксохімічного виробництва 3-го розряду. Також був наданий наказ ЗАТ «Коксохіммонтаж» від 28.11.1994 року № 23 про проведену атестацію робочих місць монтажників обладнання коксохімічних виробництв, а саме після 21 серпня 1992 року, як того вимагає пункт З Порядку № 383 застосування Списків №1 і №2.

Згідно статтею 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В трудовій книжці НОМЕР_3 є наявні необхідні записи, які також підтверджують пільговий характер робіт, а саме, під № 6 від 27.01.1986 року значиться запис про прийняття мене в Авдіївське спеціалізоване управління «Коксохіммонтаж» «227 слюсарем- монтажником обладнання заводів по виробництву коксу 4 розр. Під записом № 7 від 01.08.1987 року є запис: «в зв`язку з новими тарифними умовами оплати праці (ЄТКС випуск № Зпідвипуску 1987) встановити 5 розряд монтажника обладнання коксохімічних виробництв». Під записом № 8 від 09.06.1989 року значиться запис: «звільнений по ст. 36 п. 5 КзПП УРСР по переводу в колгосп «Світанок».

Враховуючи наведене, суд вважає, що, приймаючи рішення про підтвердження пільгового стажу позивачу, відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення, тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення, яке оскаржується, підлягають задоволенню з зобов`язанням відповідача зарахувати до пільгового стажу роботи за списком № 1 періоди роботи: з 27.01.1986 року по 31.07.1987 року на посаді слюсаря-монтажника обладнання заводів з виробництва коксу 4 розряду та з 01.08.1987 року по 09.06.1989 року на посаді монтажника обладнання коксохімічного виробництва 5 розряду в Авдіївському спеціалізованому управлінні “Коксохіммонтаж” № 227 та здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням зарахованого пільгового стажу з дня звернення з заявою про підтвердження стажу роботи – 10.03.2021 року з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності рішення, яке оскаржується, в розумінні зазначеної норми Закону.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 37544393, юридична адреса: 86020, Донецька обл., смт. Очеретине, м-н Гідростроітелів, 12), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення від 23.04.2021 року № 6/57 про підтвердження пільгового стажу, зобов`язання зарахувати до пільгового стажу роботи за списком № 1 періоди роботи: з 27.01.1986 року по 31.07.1987 року на посаді слюсаря-монтажника обладнання заводів з виробництва коксу 4 розряду та з 01.08.1987 року по 09.06.1989 року на посаді монтажника обладнання коксохімічного виробництва 5 розряду в Авдіївському спеціалізованому управлінні “Коксохіммонтаж” № 227 та здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням зарахованого пільгового стажу з дня звернення з заявою про підтвердження стажу роботи – 10.03.2021 року – задовольнити повністю.

Рішення Ясинуватського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 23.04.2021 року № 6/57 про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи ОСОБА_1 - визнати протиправним та скасувати.

Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 за списком № 1 періоди роботи: з 27.01.1986 року по 31.07.1987 року на посаді слюсаря-монтажника обладнання заводів з виробництва коксу 4 розряду та з 01.08.1987 року по 09.06.1989 року на посаді монтажника обладнання коксохімічного виробництва 5 розряду в Авдіївському спеціалізованому управлінні “Коксохіммонтаж” № 227 та здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням зарахованого пільгового стажу з дня звернення з заявою про підтвердження стажу роботи – 10.03.2021 року з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, в сумі 908 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Т.В. Давиденко