
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 грудня 2021 р. Справа№200/10918/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, б. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
26 серпня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- зобов`язання прийняти рішення про продовження виплати пенсії по інвалідності на підставі висновку МСЕК серії 10 ААА №129218 від 16 вересня 2014 року та нарахувати і виплатити заборгованість з пенсії по інвалідності за весь минулий період її несплати;
- визнати протиправною бездіяльність по неприйняттю ніякого рішення по результатам розгляду заяв позивача від 28 червня 2021 року, 2 липня 2021 року та від 9 липня 2021 року, поданих через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису про призначення (продовження виплати) пенсії на підставі висновку від 2014 року (із зазначенням реквізитів банківського рахунку, відкритого в “Альфабанку” для виплати пенсії) разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту;
- зобов`язання відповідача повторно розглянути заяви від 28 червня 2021 року, від 2 липня 2021 року та від 9 липня 2021 року, подані через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису про призначення (продовження виплати) пенсії на підставі висновку від 2014 року (із зазначенням реквізитів банківського рахунку, відкритого в “Альфабанку” для виплати пенсії) разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту;
- зобов`язати відповідача, при розгляді зазначених заяв, поданих через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису про призначення (продовження виплати) пенсії, утриматися від вчинення дій: по вимаганню довідки внутрішньо переміщеної особи, оскільки вона була скасована, а нова довідка не оформлювалася; по вимаганню окремої довідки з ідентифікаційним номером, оскільки в паспорті мається відповідний штамп про присвоєння ідентифікаційного номеру, який мається у відповідача в Єдиній інформаційній базі отримувачів пенсії; по вимаганню реквізитів рахунку, відкритого в “Ощадбанку” як підставу прийняти рішення про призначення (продовження виплати) пенсії, оскільки позивач не є внутрішньо переміщеною особою має довідку внутрішньо переміщено особи яка була скасована, а нова довідка не оформлювалася; по невизнанню дійсним висновку МСЕК серії 10 ААА №129218 від 16 вересня 2014 року, якою позивача визнано інвалідом безстроково.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач неодноразово, через портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису подала заяву про продовження виплати пенсії на підставі висновку МСЕК від 2014 року із зазначенням реквізитів банківського рахунку для виплати пенсії разом із сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам та придатні для сприйняття їх змісту. Звернення позивача були зареєстровані, проте проігноровані відповідачем, оскільки рішення про поновлення виплати або про відмову в поновленні пенсії не прийнято, виплату пенсії не поновлено. Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
21 вересня 2021 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог. Відповідач вказав, що позивач перебуває на обліку з листопада 2014 року як отримувач пенсії по інвалідності, оскільки до заяв про поновлення виплати пенсії позивач додавала скановану копію з копії довідки МСЕК від 16 вересня 2014 року, паспорта та не надано довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та банківські реквізити рахунку, відкритому в АТ «Ощадбанк», заявам було встановлено статус «помилковий», про що надано роз`яснення позивачу в електронному кабінеті. Відповідач вказав, що з метою поновлення виплати пенсії позивачу необхідно особисто звернутися із відповідною заявою до органу, що призначає пенсію, що передбачено Порядком №22-1. Також відповідач вказав про неможливість поновлення пенсії без надання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що передбачено постановою КМУ №637 від 5 листопада 2014 року. Відповідач зазначив, що довідка МСЕК від 16 вересня 2014 року видана на тимчасово непідконтрольній території України, позивач надала сканкопію з ксерокопії виписки із акта огляду МСЕК, що є порушенням порядку подання документів для поновлення виплати пенсії. При цьому наявність у позивача актуального рахунку, відкритого в АТ «Державний ощадний банк України», є необхідною умовою для отримання пенсійних виплат, що передбачено Постановою КМУ №637. У задоволенні позову просив відмовити.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та витребувано у відповідачів докази у справі.
Ухвалою суду від 1 жовтня 2021 року витребувано у відповідача докази у справі, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначити підготовче засідання на 28 жовтня 2021 року.
Ухвалою суду від 28 жовтня 2021 року продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі на тридцять днів, повторно витребувано докази у відповідача та відкладено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 30 листопада 2021 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 28 грудня 2021 року.
У судове засідання сторони не з`явилися, докази належного повідомлення про розгляд справи, наявні в матеріалах справи.
На підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим 1 лютого 2002 року Совєтським РВ УМВС України в м. Макіївці.
Згідно довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги Серія 10 ААА №129218 від 16 вересня 2014 року, що додана до адміністративного позову, ОСОБА_1 встановлена 1 група інвалідності, втрата професійної працездатності 40% з 1 серпня 2014 року безстроково.
Листом Покровської міської ради від 25 лютого 2021 року підтверджується, що довідка внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 №1427028648 від 22 лютого 2016 року була скасована 25 квітня 2017 року за рішенням начальника управління №3961 на підставі пункту 3 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
28 червня 2021 року позивач через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, звернувся із заявою про продовження виплати пенсії, зазначивши, що є особою з інвалідністю І групи з 16 вересня 2014 року, пенсію просив виплачувати через ПАТ «Альфа-Банк».
2 липня 2021 року позивач також через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, звернувся із заявою про призначення пенсії (продовження виплати).
9 липня 2021 року позивач знов звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, із заявою про призначення пенсії (продовження виплати).
Листом від 26 липня 2021 року, що адресований ОСОБА_1 , повідомлено, що заява про поновлення виплати пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ.
Також листом від 6 серпня 2021 року повідомлено про можливість подання заяви про призначення (поновлення) пенсії через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису, що передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1. Також вказано перелік дій для подання заяви.
Разом з тим, листом від 9 серпня 2021 року повідомлено про те, що до заяв про продовження виплати пенсії були надані скановані копії документів, та не подано довідку внутрішньо переміщеної особи, довідку про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, заява з банківськими реквізитами особового рахунку ПАТ «Ощадбанк». Також зазначено, що заява про поновлення виплати пенсії відповідно до Порядку №22-1 приймається лише особисто за наявності оригінальних документів.
6 вересня 2021 року позивач знов звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, із заявою про продовження виплати пенсії.
В матеріалах справи наявні листи відповідача у яких зазначено позивачеві про те, що повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання не розглядаються.
На вимоги ухвали суду, відповідачем надано копії документів, що були подані позивачем разом із заявою про продовження виплати пенсії, а саме: копія паспорта громадянина України серія НОМЕР_2 у якому на с. 9 міститься запис про реєстраційний номер облікової картки платника податків; копія виписки із акта огляду МСЕК до довідки серії 10 ААБ №418499; копія листа Покровської міської ради від 2 березня 2021 року щодо скасування дії довідки ВПО; копія заяви про виплату пенсії на поточний рахунок у АТ «Альфабанк».
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за наслідком розгляду заяв позивача про призначення (продовження) виплати пенсії, поданих через вебпортал електронних послуг, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону №1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
За правилами статті 30 Закону 1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Статтею 44 Закону №1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (частина п`ята статті 45 Закону №1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1 (далі - Порядок № 22-1).
Так, пунктом 2.2 Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу.
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.
За приписами підпунктів 1-4 пункту 2.1 Порядку № 22-1 документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637; для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу та документи про місце проживання (реєстрації) особи.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При цьому пунктом 1.1 Порядку №22-1 визначено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Тобто, пунктом 1.1 Порядку №22-1 передбачено можливість подачі такої заяви як особисто пенсіонером (майбутнім пенсіонером), так і через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Також, постановою Пенсійного фонду України №13-1 від 30 липня 2015 року затверджено Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України (далі - Положення №13-1).
Пунктом 1 розділу 4 Положення №13-1 визначено, що надання органами Пенсійного фонду послуг в електронній формі здійснюється з використанням технологій віддаленого доступу (веб-технологій) та автоматизованої передачі і обробки інформації і включає: реєстрацію користувачів електронних послуг на веб-порталі; доступ до розміщеної на веб-порталі інформації; доступ для користувача електронної послуги до інформації про стан відомостей про застраховану особу, пенсійних виплат, стан відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру, стан взаєморозрахунків за зобов`язаннями платника (за умови підтвердження ідентифікації особи, що одержує доступ, шляхом реєстрації особи в базі даних веб-порталу); замовлення та отримання в електронному вигляді довідок та/або витягу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру з використанням перевірочних кодів (для користувачів, які зареєстровані на веб-порталі та ідентифіковані за допомогою кваліфікованого електронного підпису); замовлення послуги інформування за допомогою СМС-повідомлення; взаємодію користувача електронної послуги з органами Пенсійного фонду з питань: заповнення бланків заяви, скарги, пропозиції, запиту в електронній формі; стану розгляду заяв, скарг, пропозицій, запитів, поданих в електронній формі; подання запитів для підготовки в паперовій формі довідок, інших документів, які заявник одержує під час особистого звернення до органів Пенсійного фонду; попереднього запису на прийом в органі Пенсійного фонду; одержання іншої необхідної довідкової інформації (місцезнаходження, телефони органів Пенсійного фонду, новини тощо). Електронні послуги можуть надаватися через агентські пункти після ідентифікації особи засобами веб-порталу.
Таким чином, на даний час подати документи для призначення пенсії можливо через особистий кабінет порталу електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису або з`явитися до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Пенсійного фонду України.
З огляду на вказане, суд вважає необґрунтованим твердження відповідача про необхідність особистого звернення до пенсійного фонду із заявою про призначення (продовження) виплати пенсії.
Разом з тим, вказаним вище порядком передбачено перелік необхідних документів для призначення (продовження) виплати пенсії.
При цьому, право особи на одержання (перерахунок) пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п.4.7 розд. 4 Порядку №22-1).
Як убачається з матеріалів справи, відповідач встановив заявам позивача про призначення (продовження) пенсії статус «помилковий» оскільки до заяви було додано сканкопії з копій довідки МСЕК та паспорта.
При цьому листами від 26 липня 2021 року, від 6 серпня 2021 року, 9 серпня 2021 року позивача повідомлено про необхідність подання оригіналів документів (зокрема скановані копії з оригіналу довідки МСЕК та паспорта).
Проте докази подання позивачем до пенсійного органу таких документів відсутні в матеріалах справи.
Стосовно тверджень позивача щодо наявності в пенсійній справі усіх необхідних документів, суд зазначає, що відповідачем не надано копію пенсійної справи у зв`язку з її відсутністю. Відповідач вказав, що на підконтрольній українській владі території позивач звертається вперше із заявою про призначення (поновлення) виплати пенсії на підставі довідки МСЕК від 16 вересня 2014 року, та докази призначення та виплати пенсії до цього періоду відсутні.
Таким чином суд вважає, що позивачем не дотримано вимог щодо подання документів для призначення (продовження) виплати пенсії.
Разом з тим суд вважає за необхідне стосовно тверджень відповідача щодо відсутності у ОСОБА_1 довідки внутрішньо переміщеної особи зазначити наступне.
Як вже зазначалось вище, відповідно до листа Покровської міської ради від 25 лютого 2021 року довідка внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 №1427028648 від 22 лютого 2016 року була скасована 25 квітня 2017 року за рішенням начальника управління №3961 на підставі пункту 3 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Станом на 2 березня 2021 року позивач не перебуває в Єдиній інформаційній базі «Облік ВПО».
Так, пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов`язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк".
Згідно з п. 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01 жовтня 2014 року (далі - Порядок № 509), довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не є передбаченою законом підставою для припинення пенсійних виплат, а постанова КМУ № 365 від 8 червня 2016 року “Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсійних виплат позивачем.
Право виносити закони, вносити до них зміни належить виключно Верховній раді України і не може передаватися іншим органам чи посадовим особам. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Верховна рада України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних, а тому не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили. Право на обмеження конституційних прав громадян Кабінету Міністрів України Верховною радою України не надано.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень Конституції України, в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (статті 1, 3 Конституції України). Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (ч.2 ст.46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
В даному випадку наявність або відсутність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створює для нього, на відміну від інших громадян України, певні перешкоди в отриманні пенсійних виплат, та потребує від людини здійснення додаткових дій, не передбачених Законами.
Стаття 2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” передбачає, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно статті 3 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, місце проживання - це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до статті 29 ЦК України, місце проживання фізичної особи - це житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Частина 6статті 29 ЦК України дозволяє фізичній особі мати кілька місць проживання.
Отже, виходячи із зазначених норм законодавства, правової та соціальної природи пенсії, право громадянина на призначення йому пенсійних виплат не можна пов`язувати з такою умовою, як постійне місце проживання (реєстрація місця проживання), а держава відповідно до конституційних принципів зобов`язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначені пенсійні виплати.
Подібні правовідносини (стосовно права на отримання пенсійних виплат за відсутності статусу внутрішньо переміщеної особи) також були предметом розгляду у Верховному Суді, а саме у постанові від 17 березня 2020 року у справі № 227/2178/17, від 03 вересня 2020 року у справі № 360/4335/18.
Ураховуючи наведене, суд вважає, що відсутність у позивача довідки внутрішньо переміщеної особи не може впливати на реалізацію права на пенсіне забезпечення.
Стосовно тверджень відповідача щодо неподання позивачем довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, суд зазначає, що інформація про присвоєння ідентифікаційного номеру міститься у паспорті позивача, копія якого була надана до заяв про призначення пенсії, та вважає, що додаткове подання окремої довідки необов`язкове.
Стосовно неподання реквізитів рахунку відкритого в «Ощадбанку» суд зазначає, що відповідно до абз.4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі Постанова №637), починаючи з 1 липня 2016 року виплата соціальних виплат, зокрема, за рахунок коштів Пенсійного фонду України, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України». Виплата пенсій та соціальні виплати особам з інвалідністю I групи та іншим особам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх письмовою заявою можуть здійснюватись акціонерним товариством “Укрпошта” з доставкою за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 фактично є внутрішньо переміщеною особою, оскільки на час розгляду справи зареєстрована на непідконтрольній українській владі території та звернулася до державного органу на контрольованій території України щодо отримання соціальних виплат. Відсутність діючої довідки внутрішньо переміщеної особи свідчить лише про те, що така особа наразі не взята на облік.
Отже, соціальні виплати (продовження виплати), що призначені ОСОБА_1 , здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» або через АТ “Укрпошта” (як особі з інвалідністю першої групи).
Таким чином, позивачу необхідно подати реквізити рахунку відкритого в АТ «Ощадбанк» або заяву про отримання пенсійних виплат через АТ “Укрпошта”.
Стосовно тверджень відповідача щодо відсутності підстав для прийняття до розгляду виписки із акта огляду МСЕК від 16 вересня 2014 року серії 10 ААБ №418499 (що видана у м. Макіївці) для поновлення виплати пенсії, оскільки остання видана на непідконтрольній українській владі території, суд зазначає наступне.
Так, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085-р (в редакції 7 листопада 2014 року) “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження” затверджений перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, серед яких значиться м. Макіївка.
Вказаними актом передбачено необхідність припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ, організацій, їх філій (відділень), представництв та визначено граничний термін для здійснення заходів щодо їх переміщення (до 01 грудня 2014 року).
Тобто, розпорядженням № 1085 визначене, що станом на 7 листопада 2014 року м. Макіївка, в якому знаходилася МСЕК, де позивач отримав довідку, набуло статусу тимчасово окупованої території.
Проте довідка огляду МСЕК серії 10 ААБ №129218 видана у вересні 2014 року, тому відсутні підстави вважати її недійсною.
Разом з тим без подання оригіналу довідки огляду МСЕК серії 10 ААБ №129218 (або сканованої копії оригіналу такої довідки) у відповідача відсутній обов`язок призначити (продовжити) виплату пенсії позивачеві.
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача прийняти рішення про продовження виплати пенсії по інвалідності на підставі висновку МСЕК серії 10 ААА №129218 від 16 вересня 2014 року та нарахувати і виплатити заборгованість за весь минулий період задоволенню не підлягають.
Також, оскільки позивачем не дотримано вимоги щодо подання заяви про призначення (продовження) виплати пенсії разом з усіма необхідними документами, відповідачем правомірно не розглянуті заяви позивача та не прийнято рішення.
Позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача, при розгляді заяв позивача, утриматися від вчинення дій задоволенню не підлягають із зазначених вище підстав.
На підставі зазначеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв