
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2021 року Справа № 160/17345/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
24.09.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 11.08.2021 року №046350008095 про відмову в призначенні пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву від 04.08.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи на Шахті “Лідіївка” з 18.06.1990 року по 21.06.1990 року, з 18.08.1992 року по 29.07.1996 року, період проходження строкової військової служби з 26.06.1990 року по 12.05.1992 року, період роботи на Шахті “Южнодонбасская №3” з 30.09.1996 року по 17.09.1998 року, період роботи на “Шахті ім. О.Ф. Засядька” з 22.09.1998 року по 16.06.2004 року.
Позивачем в обґрунтування позовних вимог зазначено, що 04.08.2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно ст. 13 Закону України «Про Пенсійне забезпечення» та ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішенням відповідача від 11.08.2021 року №046350008095 винесено рішення про відмову в призначенні пенсії, зокрема зазначено, що страховий стаж позивача складає 38 років 3 місяця 18 днів. Також вказано, що пільговий стаж роботи заявника становить 5 років 5 місяців 16 днів. Так, не були враховані періоди з 18.06.1990р. по 21.06.1990р., з 18.08.1992р. по 29.07.1996р., з 30.09.1996р. по 17.09.1998р., оскільки відсутня уточнююча довідка, яка підтверджує безпосередньо зайнятість на роботах з особливо шкідливими та важкими умовами праці. Разом з тим, оскільки підприємства розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій області, період роботи з 01.01.1999р. по 16.06.2004р. зараховано до пільгового стажу на підставі даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Позивач з прийнятим рішенням про відмову в призначенні пенсії за віком не погоджується, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2021 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 29.10.2021 року.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
23.10.2021 року на адресу суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов письмовий відзив на позов, в якому він не погоджується із позовними вимогами та зазначає наступне. 04.08.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Заява позивача про призначення пенсії та додані до неї документи розглядалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 11.08.2021 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Так, в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 відсутні відомості про розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається період роботи та інші відомості, що визначають пільговий характер роботи. Довідка, про підтвердження пільгового стажу роботи за роботу в Шахті “Лідіївка” комбінат “Донецьквугілля”, шахті “Южнодонбаська № 3” ВО “Донецьквугілля” та “Шахті імені О.Ф. Засядька”, позивачем не надана. З огляду на те, що підприємства, в яких працював позивач знаходяться на непідконтрольній території, Головне управління не має законних підстав перевірити періоди роботи або витребувати довідки про підтвердження стажу роботи в Шахті “Лідіївка”комбінат “Донецьквугілля”, шахті “Южнодонбаська № З” ВО “Донецьквугілля” та "Шахті імені О.Ф. Засядька”. Згідно даних системи персоніфікованого обліку в індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5), за період з 01.01.1999 року по 16.06.2004 року містяться відомості про роботу ОСОБА_1 , за Списком № 1, отже, зазначений період зараховано до пільгового стажу роботи за даних системи персоніфікованого обліку. Отже, згідно наданих документів, загальний стаж роботи позивача складає 33 роки 3 місяці 18 днів, з них пільговий стаж за Списком № 1 на підземних роботах складає 5 років 5 місяців 16 днів, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Враховуючи викладене, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.11.2021 року залучено до участі у справі у якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, розпочато спочатку розгляд справи та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 09.12.2021 року.
17.11.2021 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшли письмові заперечення на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в яких він зазначає наступне. Позивачем при зверненні до пенсійного фонду були надані довідки про пільговий характер роботи, що підтверджується описом до заяви про призначення пенсії за віком, проте відповідач не зареєстрував їх посилаючись на постанову Кабміну Міністрів України «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства» від 07.11.2014 року №595. Також вказує, що державні органи повинні приймати документи, видані окупаційною владою, у тих випадках, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Щодо зарахування до пільгового стажу періоду проходження служби в Радянській Армії з 26.06.1990р. по 12.05.1992р., позивач зазначає, що він до призову на строкову військову службу працював на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, до його спеціального стажу, відповідно до вимог чинного законодавства, має бути зарахований період проходженням служби в Радянській Армії. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.
07.12.2021 року на адресу суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надійшли письмові заперечення на позов, в яких він позовні вимоги не визнає і вважає їх безпідставними виходячи із наступного. Страховий стаж позивача становить 38 років 3 місяців 18 днів. До страхового стажу не зараховано періоди роботи з 18.06.1990р. по 21.06.1990р., з 18.08.1992р. по 29.07.1996р., з 30.09.1996р. по 17.09.1998р., оскільки відсутня уточнююча довідка, яка підтверджує безпосередню зайнятість на роботах з особливо шкідливими та важкими умовами праці. Разом з тим, оскільки підприємства розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій області, період роботи з 01.01.1999р. по 16.06.2004р. зараховано |до пільгового стажу на підставі даних наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637. Пільговий стаж роботи позивача складає 5 років 5 місяців 16 днів. Отже, право на пенсійну, виплату відповідно до пункту першого частини 2 статті 114 Закону (Список №1) позивач набуде після досягнення 55-річного віку, з 01.06.2026р. Тому, рішенням від 11.08.2021р. № 046350008095 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії. З урахуванням наведеного, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
Судом встановлено, що 04.08.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою за №5048 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 11.08.2021 року №046350008095 винесено відмовлено позивачу в призначенні пенсії та зазначено, що страховий стаж позивача складає 38 років 3 місяця 18 днів, пільговий стаж роботи заявника становить 5 років 5 місяців 16 днів. Так, не були враховані періоди з 18.06.1990р. по 21.06.1990р., з 18.08.1992р. по 29.07.1996р., з 30.09.1996р. по 17.09.1998р., оскільки відсутня уточнююча довідка, яка підтверджує безпосередньо зайнятість на роботах з особливо шкідливими та важкими умовами праці. Разом з тим, оскільки підприємства розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій області, період роботи з 01.01.1999р. по 16.06.2004р. зараховано до пільгового стажу на підставі даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Не погоджуючись із рішенням про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення» №1788 від 05.11.1991 року (далі – Закон №1788).
Закон №1788 відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі – Закон №1058-IV) визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІІ від 03.10.2017 року було доповнено Закон № 1058-IV розділом XIV-І Пенсійне забезпечення окремих категорія громадян, зокрема, статтею 114 визначені умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників. Вказані зміни набрали чинності 11.10.2017 року.
Закон № 1058-IV є спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Преамбулою Закону №1058-IV передбачено, що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Отже, Закон № 1058-IV як спеціальний закон є пріоритетним у правовідносинах щодо призначення пенсії на пільгових умовах з моменту набрання законної сили Законом України № 2148-VІІІ від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» - з 11.10.2017 року.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
Аналогічна норма міститься у частині 1 статті 14 Закону № 1788, а саме, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Також і в п.1 ч. 2 ст. 114 Закон № 1058-IV зазначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до статті 62 Закону №1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.
Аналіз наведених положень дає підстави вважати, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 або № 2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 1 або № 2.
Як вбачається із записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 19.06.1990р., останній працював:
- на Шахті “Лідіївка” з 18.06.1990 року по 21.06.1990 року на посаді “електрослюсар підземний” з повним робочим днем під землею;
- проходив військову службу з 26.06.990 року по 12.05.992 року;
- з 18.08.1992 року по 29.07.1996 року на посаді “електрослюсар підземний” з повним робочим днем в шахті;
- на шахті “Южнодонбаська № 3” ВО “Донецьквугілля” з 30.09.1996 року по 17.09.1998 року на посаді “електрослюсар підземний” з повним робочим днем в шахті;
- на “Шахті імені О.Ф. Засядька” з 22.09.1998 року по 20.08.1999 року на посаді “електрослюсар підземний” з повним робочим днем в шахті;
- з 21.08.1999 року по 27.02.2001 року на посаді “підземний гірничий майстер” з повним робочим днем в шахті;
- з 28.02.2001 року по 16.07.2004 року на посаді “виконуючий обов`язки заступника начальника” з повним робочим днем в шахті.
Відповідач до страхового стажу не зарахував періоди роботи з 18.06.1990р. по 21.06.1990р., з 18.08.1992р. по 29.07.1996р., з 30.09.1996р. по 17.09.1998р., оскільки відсутня уточнююча довідка, яка підтверджує безпосередню зайнятість на роботах з особливо шкідливими та важкими умовами праці. Період роботи з 01.01.1999р. по 16.06.2004р. зараховано |до пільгового стажу на підставі даних наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Пільговий стаж роботи позивача склав 5 років 5 місяців 16 днів, що призвело до відмови відповідачем у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закон № 1058-IV.
Щодо не зарахування до пільгового стажу роботи позивача періоду роботи на Шахті “Лідіївка” з 18.06.1990 року по 21.06.1990 року, з 18.08.1992 року по 29.07.1996 року, на Шахті “Южнодонбасская №3” з 30.09.1996 року по 17.09.1998 року та на “Шахті ім. О.Ф. Засядька” з 22.09.1998 року по 16.06.2004 року, суд зазначає наступне.
Для підтвердження трудового стажу позивач, крім трудової книжки серії НОМЕР_1 від 19.06.1990р., надав також довідки №157 від 28.07.2021 року, №429 озк від 09.08.2021 року, №1020 від 30.07.2021 року, №1083 від 13.08.2021 року, №293 від 23.09.2021 року, №97 від 23.09.2021 року та №98 від 23.09.2021 року.
Однак вказані довідки не були враховані у зв`язку з тим, що підприємства знаходяться на тимчасово окупованій території.
Застосування Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах регулюється Порядком, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383.
Згідно з цим Порядком під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року (п.3 Порядку).
Так, згідно з пунктом 1010100а розділу розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (який діяв до 16.01.2003 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Щодо видачі довідок підприємствами, що знаходяться на непідконтрольній території, слід зазначити таке.
Згідно з частиною другою статті 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-ІV «Про боротьбу з тероризмом» (зі змінами, внесеними Законом України від 05 червня 2014 року) у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 79-р) м. Луганськ та м. Донецьк належать до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Закон України від 18 січня 2018 року № 2268-VIII Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях (далі - Закон № 2268-VIII) має на меті визначити особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.
У межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях діє особливий порядок забезпечення прав і свобод цивільного населення, визначений цим Законом, іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Згідно із частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отже, отримати відповідні уточнюючі довідки з вказаних підприємств в будь-який спосіб неможливо.
Відсутність у позивача можливості надання відповідачу уточнюючих довідок про пільговий стаж роботи підприємств, архіви яких знаходиться на непідконтрольній українській владі території не може бути підставою для відмови йому у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 25.09.2018 року у справі № 242/65/17.
Слід зазначити, що у випадку, якщо поданих позивачем документів про призначення пенсії було не достатньо, то орган пенсійного фонду мав всі правові підстави для того, щоб самостійно витребувати документи, необхідні для перевірки трудового стажу позивача, провести перевірку, зустрічну перевірку для з`ясування спірних обставини, запропонувати позивачеві надати інформації щодо двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Така позиція суду узгоджується також із висновками Верховного Суду в постанові від 21.02.2018 року у справі № 687/975/17, відповідно до яких, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Натомість, відповідач не здійснював ніяких запитів на підтвердження спірних періодів роботи позивача та не надав доказів які б ставили під сумнів дійсність внесених записів до трудової книжки та як наслідок правомірність не зарахування спірного періоду роботи до пільгового стажу роботи позивача.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за № 1566/11846 (далі Порядок №22-1), органом, що приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії є відповідні управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі.
Порядком № 22-1 встановлено, що орган, який призначає пенсію, надає допомогу особам, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії шляхом: доведення до відому заявника переліку відсутніх документів які йому слід подати; або шляхом витребування від підприємств, установ та організацій в тому рахунку і від (архівних установ, контролюючих органів) подання додаткових документів, яких не вистачає.
Такий підхід узгоджується із нормою ч. 1 ст. 3 Конституції України, відповідно до якої саме людина, визнається в Україні найвищою соціальною цінністю. Відповідно до цієї Конституційної норми, діяльність органів державної влади, зокрема Пенсійного фонду України, повинна бути спрямована на сприяння у реалізації прав людини, а не на обмеження таких прав із формальних підстав.
Водночас, суд наголошує, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Лише у випадку якщо записи у трудовій книжці не відповідають вимогам чинного на момент їх внесення законодавства, то орган пенсійного фонду повинен вживати заходи з метою перевірки відповідних відомостей, а не покладати тягар негативних наслідків із необґрунтованих підстав на позивача.
Суд враховує, що підприємства, на яких працював позивач в вищевказані періоди були зареєстровані у місті Донецьк, який на даний час є тимчасово окупованою територією, у зв`язку із чим позивач немає можливості іншим чином, крім пред`явлення трудової книжки підтвердити свою трудову діяльність на даних підприємствах.
Враховуючи викладене, у зв`язку із наявністю відповідних записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 від 19.06.1990р. та довідок №157 від 28.07.2021 року, №429 озк від 09.08.2021 року, №1020 від 30.07.2021 року, №1083 від 13.08.2021 року, №293 від 23.09.2021 року, №97 від 23.09.2021 року та №98 від 23.09.2021 року, суд дійшов висновку про те, що відповідачем протиправно було не зараховано до пільгового стажу роботи позивача періоди роботи на Шахті “Лідіївка” з 18.06.1990 року по 21.06.1990 року, з 18.08.1992 року по 29.07.1996 року, на Шахті “Южнодонбасская №3” з 30.09.1996 року по 17.09.1998 року та на “Шахті ім. О.Ф. Засядька” з 22.09.1998 року по 31.12.1998 року.
Позовні вимоги щодо зарахування до стажу роботи позивача періоду роботи з 01.01.1999 року по 16.06.2004 року задоволенню не підлягають з огляду на те, що зазначений період зараховано відповідачем до пільгового стажу роботи за даними системи персоніфікованого обліку, що підтверджується розрахунком стажу в Формі РС-право, яка долучена до матеріалів справи.
Щодо не зарахування періодів роботи позивача часу проходження строкової військової служби у Збройних силах України з 26.06.1990 року по 12.05.1992 року, суд зазначає про таке.
Як вбачається із записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 від 19.06.1990р. та військового квитка серії НОМЕР_2 від 25.06.1990 року, в період з 26.06.1990р. по 12.05.1992р. позивач проходив строкову службу в лавах Радянської Армії, при цьому до призову був прийнятий на роботу на посаду електрослюсаря підземного 4 розряда з повним робочим днем, яка відноситься до Списку №1 виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах.
Відповідно до запису №2, позивач звільнений з роботи у зв`язку з призовом до армії.
Відповідно до запису №5, після строкової військової служби знову приступив до виконання роботи електрослюсаря підземного на Шахту «Лідіївка» з 18.08.1992 року.
Відповідно до п. «в» абз. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) до стажу роботи зараховується також: зокрема, військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Таким чином, відповідач протиправно не зарахував позивачу час проходження строкової військової служби у Збройних силах України з 26.06.1990р. по 12.05.1992р. до пільгового стажу роботи позивача.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи на Шахті “Лідіївка” з 18.06.1990 року по 21.06.1990 року, з 18.08.1992 року по 29.07.1996 року, період проходження строкової військової служби з 26.06.1990 року по 12.05.1992 року, період роботи на Шахті “Южнодонбасская №3” з 30.09.1996 року по 17.09.1998 року, період роботи на “Шахті ім. О.Ф. Засядька” з 22.09.1998 року по 31.12.1998 року.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 11.08.2021 року №046350008095 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах прийнято з порушенням норм чинного законодавства, з огляду на що є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належить зобов`язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.08.2021 року за №5048 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, з урахуванням висновків в даній справі.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 908,00 грн.
Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за рахунок бюджетних асигнувань в сумі 681,00 грн.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 242-246, 250, 255, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 11.08.2021 року №046350008095 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) періоди роботи на Шахті “Лідіївка” з 18.06.1990 року по 21.06.1990 року, з 18.08.1992 року по 29.07.1996 року, період проходження строкової військової служби з 26.06.1990 року по 12.05.1992 року, період роботи на Шахті “Южнодонбасская №3” з 30.09.1996 року по 17.09.1998 року, період роботи на “Шахті ім. О.Ф. Засядька” з 22.09.1998 року по 31.12.1998 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) від 04.08.2021 року за №5048 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, з урахуванням висновків в даній справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, буд.7А, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) сплачений судовий збір у розмірі 681,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Серьогіна