Рішення № 102385890, 28.12.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
120/9196/21-а
Номер документу
102385890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

28 грудня 2021 р. Справа № 120/9196/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Жменської міської ради, міського голови Жменської міської ради Кушніра Анатолія Петровича про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) до Жмеринської міської ради (далі – відповідач №1), міського голови Жмеринської міської ради Кушніра Анатолія Петровича (діла – відповідач №2), в якій позивачка просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача № 1 та відповідача №2 в частині того що юридична особа - Жмеринська міська рада, яка очолювана міським головою міста Жмеринка Кушніром А.П., не спромоглася тривалий час відкрити банківські рахунки в органах Державного казначейства України, та не забезпечила наявність коштів на таких рахунках і не надала можливість стягувати певні кошти із таких рахунків, і не надала можливість стягувати певні кошти із таких рахунків по судовим рішенням, в тому числі і по судловому рішенню, що винесено на користь позивача;

- зобов`язати відповідача № 1 та відповідача №2 щодо того, що Жмеринська міська рада відкрила певні рахунки в органах Державного казначейства України та забезпечила наявність коштів на таких рахунках для виконання судових рішень, що ухвалені судами України, в межах бюджету Жмеринської міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 01.04.2021 в межах судової справи №130/1203/20 ухвалою Жмеринського міськрайонного суду було замінено сторону по виконавчому провадженні в справі №130/1203/20 із Леляцької сільської ради та Жмеринську міську раду. Тому Жмеринська міська рада стала боржником по судовій справі №130/1203/20 із зобов`язанням виплатити ОСОБА_1 суму коштів в 1000.

На поданий пакет документів, що був поданий позивачем на виконання відділу ДВС у Жмеринському районі, головний державний виконавець Жмеринського міськрайонного відділу ДВС Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Троцька Катерина Георгіївна, 17.05.2021 винесла повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу, оскільки рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

З огляду на викладене, позивач звернулася із письмовим зверненням до органів Державного Казначейства в Жмеринському районі та до самої Жмеринської міської ради про отримання інформації щодо наявності відкритих казначейських рахунків в Жмеринській міській раді.

Проте отримала відповідь, в якій було зазначно, що станом на червень 2021 Жмеринська міська рада відкритих рахунків в органах Державного казначейства України немає.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 17.08.2021 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 КАС України.

08.02.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач №1 просить суд відмовити у задоволенні позову. В обгрунтування своєї позиції зазначає, що Жмеринська міська рада Вінницької області не включена до мережі розпорядників та одержувачів коштів місцевого бюджету, в неї відсутні розрахункові рахунки в органах Казначейства, відповідно - відсутні і бюджетні асигнування. Таким чином, підстав для відкриття рахунків в органах казначейського обслуговування у Жмеринської міської ради немає.

У встановлений судом строк відповідач №2 відзив на позовну заяву не надав, хоча ухвалу про відкриття провадження від 20.08.2021 року отримав, що підтверджується довідкою, складеною секретарем судового засідання від 20.08.2021 року.

Відповідно до частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Рішенням Жмеринського міеькрайонного суду Вінницької області по справі 130/1203/20 від 25.09.2020, позов ОСОБА_1 до Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області про стягнення моральної шкоди, задоволено частково: стягнуто з Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області (с. Леляки Жмеринського району Вінницької області, вул. Центральна, 32, ідентифікаційний код 04330361) на користь Заявника 1000 (одну тисячу) гривень в рахунок відшкодування моральної шкоди.

Ухвалою суду від 01.04.2021, замінено у виконавчому провадженні за рішенням Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 25.09.2020 року (справа №130/1203/20, провадження №2/130/589/2020) боржника Леляцьку сільську раду Жмеринського району Вінницької області на її правонаступника Жмеринську міську раду Вінницької області (м. Жмеринка Вінницької області, вул. Центральна, 4, код ЄДРПОУ 03084233).

17.05.2021 головним державним виконавцем Жмеринського міськрайонного відділу ДВС Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Троцькою Катериною Георгіївною, винесено повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання, а саме виконавчого листа № 130/1203/20 від 20.01.2021 про стягнення моральної шкоди у розмірі 1000 грн, боржник - Жмеринська міська рада, оскільки рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

З огляду на викладене, позивач звернулася із письмовим зверненням до Управління Державної казначейської служби України у Жмеринському районі та м. Жмеринці Вінницької області та до Жмеринської міської ради про отримання інформації щодо наявності відкритих казначейських рахунків в Жмеринській міській раді.

Листом № 02-15/405 від 18.06.2021 Управління Державної казначейської служби України у Жмеринському районі та м. Жмеринці Вінницької області повідомило позивачку, що Жмеринська міська рада не зареєстрована в Єдиному реєстрі розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, не перебуває на обслуговувані та не має відкритих на її ім`я бюджетних рахунків в жодному із органів Державної казначейської служби України.

22.06.2021 Жмеринська міська рада повідомила ОСОБА_1 листом №97-запит про те, що Жмеринська міська рада Вінницької області не зареєстрована в Єдиному реєстрі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, не включена до мережі установ та організацій, що отримають фінансування з державного та місцевого бюджету, тобто не обслуговуються в Управлінні Державної казначейської служби України (не має відкритих в Казначействі рахунків).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача № 1 та відповідача №2 щодо не відкриття банківських рахунків в органах Державного казначейства України позивач звернулася до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України передбачено, що:

бюджетна система України - сукупність державного бюджету та місцевих бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного і адміністративно-територіальних устроїв і врегульована нормами права;

місцеві бюджети - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування;

розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань, довгострокових зобов`язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету;

одержувач бюджетних коштів - суб`єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету;

бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету.

Відповідно до частини 2 статті 4 Бюджетного кодексу України бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України.

Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу.

Виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 22 Бюджетного кодексу України передбачено, що головними розпорядниками коштів місцевого бюджету можуть бути виключно: за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

Відповідно пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215 (далі - Положення) державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Пунктом 3 Положення передбачено, що казначейство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також дорученнями Кабінету Міністрів України і Міністра фінансів.

Основними завданнями Казначейства є зокрема, забезпечення казначейського обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, відкриття і закриття рахунків в національній валюті, проведення операції на рахунках, формування та видання виписків з рахунків (пункт 3 Положення).

Відповідно до пункту 1.2 Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2012 за № 1206/21518, рахунки відкриваються згідно з планом рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженим у порядку, встановленому відповідно до законодавства.

Бюджетні рахунки відкриваються щорічно на початок нового бюджетного періоду відповідно до закону про Державний бюджет України та рішень про місцеві бюджети. У разі неприйняття або несвоєчасного прийняття закону про Державний бюджет України відкриваються рахунки попереднього бюджетного періоду. Спеціальні реєстраційні рахунки, на яких зберігаються залишки коштів для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді з урахуванням їх цільового призначення, відкриваються у наступному бюджетному періоді відповідно до законодавства.

Пунктом 3.1 Порядку зазначено, що розпорядники бюджетних коштів, які не мають відкритих рахунків в органі Казначейства, для відкриття бюджетних рахунків подають окрім іншого копію довідки про включення розпорядника бюджетних коштів до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.

Враховуючи вищевикладене, бюджетні рахунки відкриваються відповідно до закону про Державний бюджет України та рішень про місцеві бюджети виключно розпорядниками бюджетних коштів та одержувачам бюджетних коштів, відокремленим структурним підрозділам розпорядників бюджетних коштів.

Відповідності до частини 3 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (стаття 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (частина 1 статті 53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Отже, Жмеринська міська рада - це представницький виборний орган місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

Міська рада та її виконавчий комітет є самостійними юридичними особами.

Отже, Жмеринська міська рада Вінницької області не є одержувачем коштів місцевого бюджету в розумінні Бюджетного кодексу України. Натомість одержувачем коштів місцевого бюджету є Виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області, який за організаційно-правовою формою є органом місцевого самоврядування.

Також як встановлено судом, Жмеринська міська рада не зареєстрована в Єдиному реєстрі розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, не перебуває на обслуговувані та не має відкритих на її ім`я бюджетних рахунків в жодному із органів Державної казначейської служби України.

Відтак, оскільки Жмеринська міська рада не є розпорядником чи одержувачем бюджетних коштів в розумінні Бюджетного кодексу України, не зареєстрована в Єдиному реєстрі розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, Казначейство не має законодавчо визначених підстав для відкриття відповідачу №1 бюджетних рахунків. З огляду на викладене суд також не вбачає будь-яких протиправних дій чи бездіяльності з боку суб`єкта владних повноважень в межах розгляду даної справи по відношенню до позивача, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Слід також зазначати, що відповідно до частини 1 статті 5 та частини 6 статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова входить до системи місцевого самоврядування і є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Конституційний Суд України у пункт 4 Рішення від 06.07.1999 року № 7-рп/99 роз`яснив, що міський голова як особа, що має представницький мандат, виступає від імені виборців, зокрема представляє територіальну громаду, міську раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян тощо; звертається до суду з питань визнання незаконними актів відповідних органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів; укладає від імені територіальної громади, міської ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства (частина 3 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"). Виконання цих функцій та повноважень має місце тому, що виборці обрали його і наділили мандатом (тобто дорученням).

З наведеного випливає, що міський голова хоча й входить до системи місцевого самоврядування, однак не є органом місцевого самоврядування - сільською, селищною, міською радою або їх виконавчим органом, а тому не є належним відповідачем у даній справі.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Керуючись статтею 139 КАС України питання про розподіл судових витрат у справі не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністравтиного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Жменська міська рада (вул. Центральна, 4, м. Жмеринка, Вінницька область, код ЄДРПОУ 03084233)

міський голова Жменської міської ради Кушніра Анатолія Петровича (вул. Центральна, 4, м. Жмеринка, Вінницька область)

Суддя Мультян Марина Бондівна