
Справа № 234/14204/20
Провадження № 2/234/1254/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2021 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі
головуючого судді Нейло І.М.
за участю секретаря Ридош Г.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні Краматорського міського суду Донецької області, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
07.12.2018 року відповідач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою про призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею. На момент звернення проживає та доглядає за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особою з інвалідністю І групи внаслідок психічного розладу, за адресою АДРЕСА_2 . Разом із заявою ОСОБА_1 були надані всі необхідні документи, перелік яких визначений п. 7 Порядку надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2000 р. № 1192. На підставі наданих ОСОБА_1 документів для призначення допомоги на догляд, він не працює, здійснює догляд за особою з інвалідністю І групи внаслідок психічного розладу. Джерелами доходів його сім`ї, до складу якої враховується тільки відповідач, є пенсія за віком, що підтверджується декларацією про доходи, доданої до заяви від 07.12.2018 року.
На підставі отриманих документів позивачем було зроблено розрахунок середньомісячного доходу сім`ї для призначення допомоги на догляд і прийнято рішення від 26.12.2018 року про призначення допомоги на догляд на період з 01.12.2018 року по 31.05.2019 року у розмірі 1853 грн. 00 коп. щомісячно.
За відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян, які були отримані позивачем шляхом автоматичного обміну електронними даними 05.03.2019 року, встановлено, що ОСОБА_2 , знятий з обліку у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі отриманих даних, розпорядженням управління від 14.03.2019 року ОСОБА_1 припинена виплата допомоги на догляд з 01.03.2019 року та за період з 01.03.2019 року по 31.03.2019 року здійснено перерахунок допомоги на догляд, призначеної та виплаченої ОСОБА_1 , на підставі недостовірних даних. Сума переплати допомоги на догляд за період з 01.03.2019 року по 31.03.2019 року склала 1853 грн. 00 коп.
Відповідач був повідомлений листом № 04-40/847 від 29.03.2019 про необхідність повернення суми переплати допомоги на догляд. У березні 2019 року управлінням було повернені з особового рахунку відповідача 10 грн. 66 коп.
На теперішній час добровільно відповідачем кошти в повному обсязі не повернуті. Розмір переплати складає - 1842 грн. 34 коп.
Просять стягнути ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, заборговану переплату державних коштів у сумі 1842 грн. 34 коп. та сплачений судовий збір в розмірі 2102 грн. 00 коп.
Ухвалою Краматорського міського суду від 03.01.2021 року відкрито провадження у цивільній справі у порядку спрощеного позовного провадження, справу призначено до розгляду у судовому засіданні з викликом сторін, відповідачу запропоновано подати відзив на позов.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, але надана заява про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує та не заперечує проти заочний розгляд справи.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, судовим повістками з повідомленням, про причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не надав.
Відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності з повідомленням причин неявки, ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У зв`язку з викладеним, враховуючи заяву представника позивача, який не заперечував проти такого вирішення справи, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів і постановити заочне рішення, направивши за місцем мешкання відповідача копію рішення суду для відома.
Проаналізувавши зібрані в справі докази, суд,-
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до ст.68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Як вбачається з матеріалів справи, 07.12.2018 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою про призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І-ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
До заяви відповідач подав Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
На підставі отриманих документів позивачем було зроблено розрахунок середньомісячного доходу сім`ї для призначення допомоги на догляд і прийнято рішення від 26.12.2018 року про призначення допомоги на догляд на період з 01.12.2018 року по 31.05.2019 року у розмірі 1853 грн. 00 коп. щомісячно.
За відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян, які були отримані Позивачем шляхом автоматичного обміну електронними даними 05.03.2019 р., встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знятий з обліку у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі отриманих даних, розпорядженням управління від 14.03.2019 року ОСОБА_1 припинена виплата допомоги на догляд з 01.03.2019 року та за період з 01.03.2019 року по 31.03.2019 року здійснено перерахунок допомоги на догляд, призначеної та виплаченої ОСОБА_1 , на підставі недостовірних даних. Сума переплати допомоги на догляд за період з 01.03.2019 року по 31.03.2019 року склала 1853 грн. 00 коп.
У березні 2019 року управлінням було повернені з особового рахунку відповідача 10 грн. 66 коп.
Відповідно до п. 13-1 постанови Кабінету Міністрів України № 1192 від 02.08.2000 року "Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею якщо внаслідок подання громадянами документів із неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на призначення і виплату допомоги на догляд було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем допомоги самостійно; за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат допомоги; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат допомоги у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються у судовому порядку.
Порядок призначення і виплати щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею» № 1192 від 02.08.2020 (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 1 Порядку щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею надається відповідно до ст. 5 Закону України «Про психіатричну допомогу» у грошовій формі.
Відповідно до абз. 1 п. 2 Порядку призначення і виплата допомоги на догляд провадиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Згідно з п. 3 Порядку розмір допомоги на догляд розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім`ї та середньомісячним сукупним доходом сім`ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць.
Пункт 4 Порядку встановлює, що допомога на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій площі з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і здійснює догляд за нею.
Відповідно до п. 5 Порядку розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї для призначення допомоги на догляд провадиться відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінсоцполітики, Мінфіну, Мінекономіки, Держкоммолодьспорттуризму, Держкомстату.
Відповідно до п. 6 Порядку при визначенні середньомісячного сукупного доходу сім`ї органи, що призначають допомогу на догляд, мають право користуватися всіма офіційними джерелами, які містять інформацію про доходи громадян, у тому числі інформацією Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Для нарахування допомоги на догляд можуть використовуватися відомості про доходи (списки, довідки, дані на технічних носіях інформації, інші дані, одержані від органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду, центрів зайнятості, інших підприємств, установ та організацій).
Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів із дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням допомоги на догляд.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Пункт 7 Порядку визначає вичерпний перелік документів для призначення допомоги на догляд, які подаються відповідним органам соціального захисту населення.
Відповідно до п. 8 Порядку виплата допомоги на догляд припиняється у разі, коли: сталися зміни у складі сім`ї у зв`язку із смертю або зміною місця проживання особи з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога на догляд; закінчився строк установлення інвалідності I чи II групи і протягом місяця не підтверджено встановлення групи інвалідності, яка дає право на призначення допомоги на догляд; особа з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу перебуває на повному державному утриманні або стаціонарному лікуванні впродовж повного календарного місяця.
У разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється виплата допомоги на догляд, особи, яким надається допомога, зобов`язані в десятиденний строк повідомити органи, що провадять її виплату. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.
Відповідно до п. 13.1 Порядку якщо внаслідок зловживань з боку громадян (подання документів зі свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на призначення і виплату допомоги на догляд тощо) були надміру виплачені суми допомоги, органи праці та соціального захисту населення здійснюють такі заходи: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють одержувача допомоги про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі прийняття рішення про врахування надміру виплачених коштів при виплаті допомоги на догляд у наступні періоди проводять щомісячні відрахування у розмірі не більш як 20% призначеної допомоги; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, суд вважає, що у зв`язку з не поданням даних відповідачем щодо смерті особи з інвалідністю І-ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради було здійснено відповідачу надмірну виплату коштів в розмірі 1842,34 грн.
Враховуючи, що на теперішній момент сума заборгованості не відшкодована відповідачем у повному обсязі, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог і стягненні з відповідача на користь позивача вказаної суми в розмірі 1 842,34 грн.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, слід стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2 102,00 грн.
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні,23) заборговану переплату державних коштів в розмірі 1 842 грн.34 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні,23), судовий збір в розмірі 2 102,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку. Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Краматорського
міського суду: І.М. Нейло