
Провадження № 3/760/5992/21
у справі № 760/13679/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2021 року суддя Солом`янського районного суду міста Києва Ішуніна Л. М., за участю представника Київської міської митниці Держмитслужби - Келеберденка В. В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , ДРФО код НОМЕР_1 , за порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 482 МК України,
В С Т А Н О В И В :
До Cолом`янського районного суду міста Києва від Київської міської митниці Держмитслужби надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 за порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 482 МК України.
Відповідно до протоколу про порушення митних правил від 12 травня 2021 року № 0831/10000/21 26 березня 2019 року в аеропорту «Гданськ» (Польща), згідно інформації митних органів Республіки Польща надісланої до Київської митниці Держмитслужби листом Департаменту протидії митним правопорушенням та контрабанді Держмитслужби від 12 січня 2021 року № 08-1/20-02-01/7.8/325, при ввезені на митну територію Республіки Польща проведено декларування товару «бурштин».
Переміщення вказаного вантажу здійснювалось авіаційним транспортом із аеропорту «Жуляни» (Україна) до аеропорту «Гданськ» (Польща), рейс авіакомпанії Wizz Air № W6 1692.
Згідно інформації вказаної в графі 31, надісланої митної декларації № OGL/322050/00/000130/2019 оформленої митними органами Республіки Польща в митному режимі «імпорт», на території Республіки Польща було задекларовано товар «бурштин», вагою нетто - 1,705 кг, вартість товару згідно гр.2 2 митної декларації становить - 5 020 доларів США.
Згідно графи 2 «відправник/експортер» вказаної декларації - відправником/експортером товару є громадянин ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 .
Вказаний товар згідно інформації в графі 20 надісланої митними органами Республіки Польща митної декларації № OGL/322050/00/000130/2019 переміщено на умовах FCA Краматорськ.
Відповідно до Інкотермс - 2010, термін FCA - «франко-перевізник» означає, що продавець здійснює постачання товару, який пройшов митне очищення для експорту, шляхом передання призначеному покупцем перевізнику в названому місці.
Згідно інформації АСМО «інспектор» фактів митного оформлення в митному режимі «експорт» товару «бурштин» ОСОБА_1 не встановлено.
При цьому, відповідно до Інкотермс - 2010, термін FCA - «франко-перевізник» покупець товару зобов`язаний виконати всі митні формальності по ввозу товару, що було виконано та підтверджується отриманою від митних органів Республіки Польща інформації, а саме в Республіці Польща до митного контролю та митного оформлення було задекларовано (заявлено) товар «бурштин» за митною декларацією № OGL/322050/00/000130/2019.
Факту виконання митних формальностей щодо вказаного товару в Україні відправником/експортером на умовах FCA, яким згідно інформації в отриманій митній декларації № OGL/322050/00/000130/2019 є громадянин ОСОБА_1 , не встановлено.
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 вчинив дії спрямовані на переміщення 10 березня 2019 року через митний кордон України товару «бурштин», вагою нетто - 1,705 кг, вартістю - 5 020 доларів США (134 983,46 грн за курсом НБУ) поза митним контролем і без виконання митних формальностей, тобто його дії мають ознаки порушень митних правил відповідальність за які передбачено статтею 482 МК України.
В судовому засіданні представник Київської митниці Держмитслужби підтримав позицію митного органу та обставини викладені в протоколі про порушення митних правил та просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності за порушення митних правил, встановлених МК України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - громадянин України ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи неодноразово повідомлявся належним чином.
Згідно з частиною четвертою статті 526 МК України справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
З урахуванням викладеного, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи та долучені докази, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до частини першої статті 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Статтею 486 МК України передбачено, що завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог Закону.
Згідно з частиною 1 статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до статті 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
З аналізу вказаних правових норм статей 458 та 487 МК України, а також статей 2, 9, 11 КУпАП підставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі ознак суб`єктивної та об`єктивної сторони складу правопорушення.
Усі вказані елементи складу адміністративного правопорушення є неподільним цілим. Наявність цих елементів обов`язкова для кваліфікації конкретного діяння, як адміністративного проступку. Якщо, хоча б один з них відсутній, або не відповідає вимогам, що передбачені відповідною статтею глави 68 МК України, вказане діяння не є порушенням митних правил.
Суд встановив, що 12 травня 2021 року заступником начальника відділу оперативно-аналітичної роботи управління протидії митними правопорушенням та контрабанді Київської митниці Держмитслужби Шевченко І. І. складено протокол про порушення митних правил № 0831/10000/21 відносно ОСОБА_1 ..
Зі змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України на умовах FCA Краматорськ товар «бурштин», вагою нетто - 1,705 кг, вартістю - 5 020 доларів США (134 983,46 грн за курсом НБУ), тобто як товар, який пройшов митне очищення для експорту. Однак, згідно інформації АСМО «інспектор» фактів митного оформлення в митному режимі «експорт» товару «бурштин» ОСОБА_1 не встановлено, що свідчить про переміщення товару поза митним контролем і без виконання митних формальностей.
Диспозицією частини першої статті 482 МК України передбачено порушення митних правил, яке полягає у переміщенні або дії, спрямовані на переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України поза митним контролем, тобто поза місцем розташування митного органу або поза робочим часом, установленим для нього, і без виконання митних формальностей, або з незаконним звільненням від митного контролю внаслідок зловживання службовим становищем посадовими особами митного органу.
Об`єктивною стороною порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 482 МК України, - є дії, спрямовані на переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України поза місцем розташування митного органу або поза часом здійснення митного оформлення.
Відповідно до Інкотермс - 2010, термін FCA - «франко-перевізник» означає, що продавець здійснює постачання товару, який пройшов митне очищення для експорту, шляхом передання призначеному покупцем перевізнику в названому місці.
Під терміном «митне очищення» відповідно до листа Державної митної служби України від 23 серпня 2006 року № 11/6-7/9362-ЕП, де наведено переклад міжнародних митних термінів згідно з виданням Всесвітньої митної організації «Glossary of International Customs Terms» мається на увазі необхідне виконання митних формальностей, яке дозволяє товарам вихід для внутрішнього використання чи бути експортованими або розміщеними під інші митні режими.
Митні формальності - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і митними органами з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Експорт (остаточне вивезення) - це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов`язань щодо їх зворотного ввезення.
Для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна подати митному органу, що здійснює випуск товарів у митному режимі експорту, документи на такі товари.
Згідно з пунктом 5 частиною другою статті 265 МК України декларант може здійснювати декларування товарів самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.
Відповідно до частини першої статті 266 МК України декларант зобов`язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Відповідно до частин першої та сьомої статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідченні електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої особи. Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.
З матеріалів протоколу про порушення митних правил судом, встановлено, що фактів митного оформлення в митному режимі «експорт» товару «бурштин» ОСОБА_1 не виявлено.
Стаття 495 МК України визначає, що доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» (з урахуванням первісного визначення принципу «поза розумним сумнівом» у справі «Авшар проти Туреччини») визначено, що доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростованих презумцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 неоднарозово належним чином повідомлений судом про час розгляду справи, в судове засідання не з`явився, обставин, викладених у протоколі, не спростував.
Оцінюючи матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що в діях громадянина Укпаїни ОСОБА_1 наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 482 МК України та винуватість останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 482 МК України повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил від 12 травня 2021 року № 08321/10000/21, митної декларації № OGL/322050/00/000130/2019 отриманої з листом митних органів Республіки Польща від 11 грудня 2020 року № 0201-IGM.541.73.2020.6.RLM.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП України завданням судді при розгляді справ про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Санкцією частини першої статті 482 МК України передбачено покарання у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів, транспортних засобів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, транспортних засобів і транспортних засобів, що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України поза митним контролем.
На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.
Тож, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне застосувати до відправника України ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Отже з огляду на вищевказані норми права та Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 235, 236, 257, 458, 459, частиною першою статті 482, 526-529 МК України, статтями 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним громадянина громадянина України ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 482 Митного Кодексу України.
Накласти на громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , ДРФО код НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що складає 134 983,46 грн , з конфіскацією товару - «бурштин», вагою нетто - 1,705 кг.
Штраф підлягає сплаті на наступні реквізити: ГУК у м. Києві/ Солом`янський район/21081100, ЄДРПОУ: 37993783; МФО: 899998; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/рахунок: UA568999980313040106005026010; Призначення платежу: сплата до державного бюджету адміністративного штрафу від (ПІБ порушника) за протоколом про порушення митних правил № (номер справи).
Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , ДРФО код НОМЕР_1 , судовий збір в розмірі 454 грн, який підлягає сплаті на наступні реквізити: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Л. М. Ішуніна