ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
28 грудня 2021 року м. Київ № 640/38075/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Погрібніченко І.М. розглянувши заяву Товариство з обмеженою відповідальністю «СБС-Надiя» про забезпечення позову до подання позовної заявиВ С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою вiдповiдальнiстю «СБС-Надiя» (далі -заявник) з заявою про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви, в якій просить:
зупинення дії рішення Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської мiської ради (Київської мiської державної адміністрації) (iдентифiкацiйний код в ЄДРПОУ: 34926981) яким анульовано контрольну картку №21010176-Гл «На тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожі з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на перiод будiвництва блоку соцiально-побутового та торгiвельного призначення» до набрання законної сили судовим рiшенням у справі про визнання протиправним та скасування рішення Департаменту мiського благоустрою виконавчого органу Київської мiської ради (Київської мiської державної адміністрації) (iдентифiкацiйний код в €ДРПОУ: 34926981) яким анульовано контрольну картку №21010176-Гл «На тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожі з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на період будiвництва блоку соцiально-побутового та торговельного призначення».
Заявник зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «СБС-Надiя» орендує земельну дiлянку iз кадастровим номером 8000000000:79:243:0006. Строк дії Договору оренди до 25.02.2033 року.
Також заявник зазначав, що на його звернення, Департаментом мiстобудування та архiтектури затверджено ТОВ «СБС-Надiя» як замовнику будiвництва мiстобудiвнi умови та обмеження забудови вказаної вище земельної дiлянки.
В подальшому Департаментом з питань державного архiтектурно-будiвельного контролю мiста Києва виконавчого органу Київської мiської ради (Київської мiської державної адмiнiстрацiї) зареестровано декларацiю про початок будiвельних робiт ТОВ «СБС-Надiя» для будiвництва на земельнiй дiлянцi iз кадастровим номером 8000000000:79:243:0006 блоку соцiально побутового та торгiвельного призначення та Контрольну картку №21010176-Гл на тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожi з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на перiод будiвництва блоку соцiально-побутового та торгiвельного призначення.
У контрольнiй картцi вказано, що початком виконання робiт є 19.11.2021, а закiнчення 19.11.2022.
Втім, як зазначає заявник, 21.12.2021 року Департаментом з питань державного архiтектурно-будiвельного контролю мiста Києва виконавчого органу Київської мiської ради (Київської мiської державної адмiнiстрацiї) анульовано Контрольну картку про що на вiдповiднiй картцi проставлено штемпель та пiдпис уповноваженої особи.
Заявник не погоджується з рішення Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської мiської ради (Київської мiської державної адміністрації) (iдентифiкацiйний код в ЄДРПОУ: 34926981) яким анульовано контрольну картку №21010176-Гл «На тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожі з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на перiод будiвництва блоку соцiально-побутового та торгiвельного призначення» та має намір звернутися до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської мiської ради (Київської мiської державної адміністрації про визнання його протиправним та скасування.
Заявник звертає увагу, що анулювання Контрольної карти перешкоджає ТОВ «СБС-Надiя» виконувати свої зобов`язання за Договором, а ТОВ «ТРК» здійснювати будівельні роботи.
Поряд з цим, заявник звертає увагу, що пп. 15.5.2 п. 15.5 Рішення Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051, яким затверджені Правила благоустрою міста Києва (далі - Правила) містить конкретні випадки зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, про що повідомляє в письмовій формі замовнику (підряднику) та зацікавленим організаціям.
Тобто, у такому повідомленні повинні міститись підстави, що зумовили зупинення (анулювання) дії контрольної картки та заходи, які необхідно вжити замовнику для усунення причин, на підставі яких зупинено дію відповідної картки.
У той же час, заявник звертає увагу, що Департаментом не було проведено жодної перевірки, результатами якої б було встановлено порушення ТОВ «СБС-Надiя» затвердженої проектної документації, містобудівних, будівельних і санітарних норм і правил у частині забезпечення безпеки населення і територій, недотримання режиму охорони об`єктів культурної спадщини і т. п., що зумовили анулювання контрольної картки, що на думку заявника, свiдчить про очевидну протиправнiсть оскаржуваного рiшення.
Таким чином, оскільки заявник мав право здiйснювати тимчасове порушення благоустрою територiї виключно протягом термiну дiї Контрольної картки, яку було анульовано, без вжиття заходiв забезпечення позову, на його думку неможливо захистити права, свободи та iнтереси позивача, так як отримання рiшення суду про задоволення позову пiсля закiнчення строку дiї Контрольної карти означитиме, що позивач зобов`язаний буде вжити додаткових заходiв для захисту своїх прав - iнiцiювання перевiрки та проходження процедури продовження дiї Контрольної картки.
Поряд з цим, заявник також звертав увагу, що оскаржуване рiшення фактично передбачає зобов`язання заявника привести земельну дiлянку у попереднiй стан, оскiльки у даний час у ТОВ «СБС-Надiя» та у ТОВ «ТРК» вiдсутнє право порушувати благоустрiй.
Вказане передбачає обов`язок вiдповiдальних осiб ТОВ «СБС-Надiя» та ТОВ «ТРК» привести земельну дiлянку у попереднiй стан, що покладає додатковий обов`язок демонтувати обєкти, якi почали зводитись та покладає на сторiн Договору додатковi витрати.
Зважаючи на вищевикладене, у разi невжиття заходiв забезпечення позову може мати мiсце заподiяння шкоди правам, свободам та iнтересам заявника, для вiдновлення яких йому необхiдно буде докласти значних зусиль та витрат.
А тому, на думку заявника, є всі підстави для задоволення його заяви про забезпечення позову.
Вирішуючи вказану заяву про забезпечення позову, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 153 КАС України, заява про забезпечення позову подається до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Відповідно до приписів ч. 1 статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
На підставі наведених вимог КАС України розгляд поданої заяви про забезпечення позову здійснюється без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Згідно ч. 1 ст. 151 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) виключено;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Виходячи з системного тлумачення зазначених положень вбачається, що застосування заходів забезпечення позову можливо лише у разі наявності сукупності обставин, передбачених ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених КАС України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
При вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.
За своєю суттю інститут забезпечення в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту. Метою його запровадження є гарантування виконання рішення суду у випадку задоволення позову за існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі. Доведення наявності зазначених підстав або принаймні однієї з них, з точки зору процесуального закону, є необхідною передумовою для вжиття судом заходів до забезпечення позову у разі їх вжиття за клопотанням позивача.
Із вищенаведеного випливає, що, вирішуючи питання про вжиття заходів забезпечення позову, суд має пересвідчитись, що надані докази та доводи заявника на даному етапі переконливо свідчать про наявність підстав для забезпечення позову.
Як вказано вище, заявник просить зупинити дію рішення Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської мiської ради (Київської мiської державної адміністрації) (iдентифiкацiйний код в ЄДРПОУ: 34926981) яким анульовано контрольну картку №21010176-Гл «На тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожі з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на перiод будiвництва блоку соцiально-побутового та торгiвельного призначення».
Тобто, заходи забезпечення позову, які просить застосувати заявник, безпосередньо стосуються дії індивідуальних актів, який останній має намір оскаржити до суду.
При цьому, необхідність вжиття заходів забезпечення позову обґрунтовано існуванням очевидних ознак протиправності оскаржуваних дій та існуванням очевидної небезпеки заподіяння до ухвалення рішення в даній справі шкоди правам та інтересам позивача, що може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Надаючи оцінку доводам позивача щодо необхідності вжиття забезпечення позову, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини є Закон України від 06.09.2005 року №2807-IV «Про благоустрій населених пунктів» (далі також - Закон № 2807).
Стаття 1 цього Закону визначає благоустрій населених пунктів як комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Законом України від 17.05.2012 року №4710-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо благоустрою населених пунктів» Закон України «Про благоустрій населених пунктів» доповнено статтею 26-1, якою запроваджено поняття «дозвіл на порушення об`єктів благоустрою».
Так, частиною першою статті 26-1 Закону № 2807 встановлено, що порушення об`єктів благоустрою, пов`язане з виконанням суб`єктами господарювання земляних та ремонтних робіт, здійснюється на підставі дозволу на порушення об`єктів благоустрою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, крім випадків, встановлених абзацами другим - четвертим частини першої цієї статті.
Згідно з частиною 1 статті 34 Закону № 2807, правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила благоустрою) це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування
Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 року №1051/1051 (в редакції рішення від 15.11.2018 року № 49/6100) затверджені Правила благоустрою міста Києва (далі також - Правила благоустрою), які визначають правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Відповідно до абзацу 17 та 19 розділу І Правил благоустрою, контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою це документ встановленої форми згідно з додатком до цих Правил, на підставі якого здійснюються фіксація та контроль за порушенням існуючого благоустрою та його відновленням при виконанні земельних і будівельних робіт та капітальних ремонтів на території міста Києва.
Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою вводиться на період до затвердження Київською міською радою Порядку видачі дозволів на порушення об`єктів благоустрою або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів.
Згідно з пунктами 4.3, 5.37 Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням Київської міської ради від 27.01.2011 року №94 (в редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації від 11.02.2021 року №223), основними завданнями Департаменту є, зокрема здійснення державного контролю за дотриманням законодавства у сфері благоустрою на території міста Києва; Департамент відповідно до покладених на нього завдань, зокрема видає контрольні картки на тимчасове порушення благоустрою на час виконання земляних, будівельних та інших робіт і капітальних ремонтів, продовжує їх, закриває, призупиняє, зупиняє (анулює).
Відповідно до підпунктів 15.1.1 та 15.1.3 пункту 15.1 Правил благоустрою, підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою. Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов`язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).
Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є органом, який здійснює видачу контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою при виконанні земельних, будівельних та інших робіт та капітальних ремонтів на території м. Києва без будь-яких погоджень та затверджень Київським міським головою та іншими посадовими особами виконавчого органу Київради.
Підпунктом 15.5.2 пункту 15.5 Правил благоустрою, визначені підстави зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою застосовується в разі:
- виникнення непереборних при продовженні робіт загроз безпеці населенню та території;
- значних порушень затвердженої проектної документації, містобудівних, будівельних і санітарних норм і правил у частині забезпечення безпеки населення і територій, недотримання режиму охорони об`єктів культурної спадщини і т. п.;
- невиконання або несвоєчасного виконання виявлених порушень під час призупинення дії ордера;
- невиконання замовником (забудовником) обов`язків згідно з угодою (контрактом) на будівництво або рішення громадських слухань;
- виявлення грубих порушень установленого порядку оформлення ордерів, закінчення терміну дії дозвільної документації, на підставі якої видано ордер;
- значних порушень вимог забезпечення упорядкованого середовища життєдіяльності в період будівництва, які створюють загрозу безпеці населення і території, порушують режим безперервного інженерного забезпечення, транспортного і комунально-побутового забезпечення населення та прилеглих територій;
- звернення Головного управління економіки та інвестицій, в разі відсутності сплати пайової участі або неналежного виконання зобов`язань згідно з договором пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста.
Рішення про скасування або призупинення дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою приймає Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що повідомляє в письмовій формі замовнику (підряднику) та зацікавленим організаціям.
Згідно з підпунктом 15.5.3 пункту 15.5 Правил благоустрою, відповідальність за відновлення порушеного благоустрою та за утримання будівельного майданчика після зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою покладається на замовника (забудовника), який зобов`язаний вжити заходів для усунення причин, на підставі яких зупинено дію ордера.
Для відновлення робіт необхідно оформити в установленому порядку новий ордер.
Отже, враховуючи зміст зазначених правових норм, висновується, що за наявності підстав, вичерпний перелік яких зазначено у підпункті 15.5.2 пункту 15.5 Правил благоустрою, Департамент приймає відповідне рішення щодо зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, про що в письмовій формі повідомляє замовнику (підряднику) та зацікавленим організаціям.
З аналізу положень підпункту 15.5.3 пункту 15.5 Правил благоустрою суд приходить до висновку, що фактично прийняте Департаментом рішення оформлюється письмово та надсилається заінтересованим особам в день його прийняття.
Як було встановлено вище, 21.12.2021 року відповідачем прийнято рішення про анулювання Контрольної картки №21010176-Гл «На тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожі з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на перiод будiвництва блоку соцiально-побутового та торгiвельного призначення».
Беручи до уваги викладене вище, вирішуючи заяву про забезпечення позову, суд звертає увагу, що ТОВ «СБС-Надiя» є замовником Будівництва та експлуатація блоку соціально-побутового та торгівельного призначення, клас наслідків СС2, за адресою: перетин Стратегічного шосе та проспекту Науки у Голосіївському районі м. Києва.
Вказане будівництво ТОВ «СБС-Надiя» здійснює на підставі Декларації про початок будівельних робіт (реєстраційний номер КВ083161530931) та Містобудівних умов та обмежень (77/14/12-3/009-14), виданих та затверджених Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської мiської ради (Київської мiської державної адміністрації).
При цьому, документом, що засвідчує право власності (користування) земельною ділянкою кадастровий номер: 8000000000:79:243:0006, яка знаходиться за адресою перетин Стратегічного шосе та проспекту Науки у Голосіївському районі м. Києва є договір оренди земельної ділянки від 26.02.2003 року, укладений між Київською міською радою та ТОВ «СБС-Надiя».
Судом також встановлено, що для здійснення Будівництва та експлуатація блоку соціально-побутового та торгівельного заявником з ТОВ "ТРК" укладено договір підряду № 1-1810/21/ТРК від 18.10.2021 року.
Тобто, станом на час подання заяви про забезпечення позову, заявником ведуться будівельні роботи по будівництву та експлуатації блоку соціально-побутового та торгівельного призначення, клас наслідків СС2, за адресою: перетин Стратегічного шосе та проспекту Науки у Голосіївському районі м. Києва.
При цьому, суд зазначає, що реалізація оскаржуваного рішення Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), створює очевидну небезпеку та ускладнення ефективного захисту (поновлення) оспорюваних прав та інтересів позивача, за захистом яких він має намір звернувся до суду, що відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Зокрема, суд зазначає, що анулювання Контрольної картки №21010176-Гл «На тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожі з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на перiод будiвництва блоку соцiально-побутового та торгiвельного призначення», свідчить про те, що заявнику необхідно буде докласти значних зусиль щодо демонтажу та вивезення тимчасової огорожі та вжиття інших заходів щодо приведення території до попереднього стану, що призведе до значних додаткових матеріальних витрат, так як у заявника з 21.12.2021 року відсутнє право порушувати благоустрій.
У той же час, у випадку задоволення позовних вимог у даній справі термін виконання робіт на підставі контрольної картки діятиме до 19.11.2022, тобто у позивача повторно виникне обов`язок приведення земельної ділянки у відповідність вимогам чинного законодавства, зокрема шляхом встановлення тимчасової огорожі на період виконання будівельних робіт, а також ініціювання перевірки на об`єкті будівництва.
Більш того, невиконання позивачем робіт щодо приведення території до попереднього стану має наслідком проведення контролюючими органами відповідних заходів, передбачених Правилами благоустрою міста Києва.
Також, внаслідок вчинення дій щодо анулювання контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв`язку із здійсненням будівельних робіт, ТОВ «СБС-Надiя» позбавлено можливості виконувати свої зобов`язання за Договором підряду № 1-1810/21/ТРК від 18.10.2021 року, як наслідок стосовно нього можуть бути застосовані штрафні санкції, які передбачені Договором.
Таким чином, беручи до уваги все викладене вище в сукупності, суд приходить до висновку, що у випадку невжиття заходів забезпечення позову при ймовірному задоволенні позову, може мати місце заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявника, для відновлення яких останньому необхідно буде докласти зусиль та витрат.
Тобто вказане свідчить про наявність підстав для вжиття заходів забезпечення позову, що визначені у п. 1 ч. 1 ст. 150 КАС України.
При цьому, судом при вирішенні заяви про забезпечення позову не беруться до уваги доводи заявника щодо очевидної протиправності рішення про анулювання Контрольної картки №21010176-Гл «На тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожі з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на перiод будiвництва блоку соцiально-побутового та торгiвельного призначення», не проведення перевірки за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", оскільки копія відповідного рішення, що має намір оскаржити заявник, разом з заявою про забезпечення позову надана не була, а обставини протиправності такого рішення підлягають встановленню судом під час розгляду адміністративної справи по суті.
При вирішенні питання щодо вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд в контексті приписів ч.2 ст.151 КАС України оцінив співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
У даному випадку, зупинення рішення Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яким анульовано контрольну картку №21010176-Гл «На тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожі з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на перiод будiвництва блоку соцiально-побутового та торгiвельного призначення», носить тимчасовий характер, не скасовує його, не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на забезпечення виконання рішення суду у разі задоволення адміністративного позову та недопущення настання його негативних наслідків для позивача.
Таким чином, вжиті заходи забезпечення позову у спірних правовідносинах, на думку суду, за вказаних вище обставин та доводів заявника, є співмірними із можливими негативними наслідками суспільним інтересам та правам позивача та інших осіб, що можуть бути завдані у випадку їх незастосування.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що у рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби ст.13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Таким чином, суд приходить до переконання, що заявник довів наявність підстав, що визначені у ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України та необхідності задоволення його заяви, шляхом зупинення дії рішення про анулювання Контрольної картки №21010176-Гл «На тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожі з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на перiод будiвництва блоку соцiально-побутового та торгiвельного призначення», до вирішення справи судом.
Одночасно, суд звертає увагу заявника про необхідність в силу ч. 2 ст. 153 Кодексу адміністративного судочинства України подання відповідної позовної заяви протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову, неподання якої призводить до скасування вжитих судом даною ухвалою заходів забезпечення позову (п. 3 ч. 8 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України).
За таких обставин, керуючись ст.ст. 150-154, 156, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
УХВАЛИВ:
Заяву про забезпечення позову Товариства з обмеженою відповідальністю «СБС-Надiя» задовольнити повністю.
Зупинити дію рішення Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської мiської ради (Київської мiської державної адміністрації) (iдентифiкацiйний код в ЄДРПОУ: 34926981) яким анульовано контрольну картку №21010176-Гл «На тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожі з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на перiод будiвництва блоку соцiально-побутового та торгiвельного призначення» до набрання законної сили судовим рiшенням у справі про визнання протиправним та скасування рішення Департаменту мiського благоустрою виконавчого органу Київської мiської ради (Київської мiської державної адміністрації) (iдентифiкацiйний код в €ДРПОУ: 34926981) яким анульовано контрольну картку №21010176-Гл «На тимчасове порушення благоустрою та його вiдновлення в зв`язку з встановленням тимчасової огорожі з розмiщенням тимчасової пiшохiдної галереї з навiсом на період будiвництва блоку соцiально-побутового та торговельного призначення».
Стягувач: Товариство з обмеженою відповідальністю «СБС-Надiя» (код ЄДРПОУ 31808795, 01004, м. Київ, вул. Льва Толстого, 11/61, приміщення 67)
Боржник: Департамент міського благоустрою виконавчого органу Київської мiської ради (Київської мiської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ: 34926981, 03057, м. Київ, вул. Дегтярівська, 31, корпус 2).
Ухвала набирає чинності з 28.12.2021 року і підлягає негайному виконанню на підставі ч. 1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути пред`явлена до виконання до 28.12.2024 року.
Відповідно до частини статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.М. Погрібніченко