ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2021 року м. Київ № 640/33799/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мамедової Ю.Т., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), в якому, з урахуванням уточнень, позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо непроведення з 01.01.2018 перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі Довідки ТУ ДСА України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі Довідки ТУ ДСА України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020 р., починаючи з 01.01.2018 без обмеження максимального розміру, з врахуванням раніше виплачених сум, а саме: за посадою заступника голови місцевого районного суду, що складаються з наступних видів грошового забезпечення:
посадовий оклад судді місцевого суду з повноваженнями:
- з 01.01.2018 р. - 44 050,00 грн.
- з 01.01.2019 р. - 60 031,00 грн.
- з 01.01.2020 р. - 78 825,00 грн.
щомісячна доплата за посаду заступника голови місцевого суду в розмірі 5 % посадового окладу судді місцевого суду (ч. 6 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»):
- з 01.01.2018 р. - 2 202,50 грн.
- з 01.01.2019 р. - 3 001,55 грн.
- з 01.01.2020 р. - 3 941,25 грн.
оклад за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410,00 грн.,
процентна надбавка за вислугу років 35%:
- з 01.01.2018 р. - 16 681,88 грн.
- з 01.01.2019 р. - 22 554,89 грн.
- з 01.01.2020 р. - 29 461,69 грн.
середньомісячна суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (з 01.01.2018) - 26 842,12 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскільки 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 змінювався розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , як колишнього військовослужбовця, внаслідок чого з`являлись підстави для перерахунку призначеної йому пенсії, а відповідач дій щодо такого перерахунку не здійснював, то за останнім вбачається протиправна бездіяльність.
Ухвалою суду від 01.12.2021 відкрито провадження в адміністративній справі № 640/33799/21 (далі - справа), яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, письмового відзиву на позовну заяву до суду не подавав.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних силах України на посаді судді, заступника голови військового місцевого суду Київського гарнізону. Військове звання підполковник юстиції.
Постановою Верховної Ради України «Про обрання голів і суддів військових судів» № 3802-XII від 24 грудня 1993 року ОСОБА_1 було обрано суддею військового місцевого суду Київського гарнізону, а в подальшому постановою Верховної Ради України «Про обрання судів» № 1633-IV від 18 березня 2004 року обрано його суддею безстроково.
Указом Президента України № 1382/2005 від 27.09.2005 ОСОБА_1 призначено заступником голови військового місцевого суду Київського гарнізону.
Наказом заступника Міністра оборони України від 27.08.2008 № 163 (по особовому складу) ОСОБА_1 було звільнено з військової служби у запас на підставі п. 67 Положення про проходження військової служби у відповідності до Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", після чого наказом голови військового місцевого суду Київського гарнізону від 29.08.2008 №42-к виключено із списків військовослужбовців зазначеного суду, знято з усіх видів забезпечення та направлений для зарахування на військовий облік.
Після звільнення позивача з військової служби в 2008 році, він перебуває на обліку у ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 56 % грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
В липні 2020 року позивачем було отримано довідку ТУ ДСА України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020 на адвокатські запити № 11/5 від 07.07.2020, 11/6 від 11.07.2020 р., з якої вбачається, що посадовий оклад судді місцевого суду з повноваженнями з кваліфікаційним оцінюванням визначено у наступних розмірах:
- з 01.01.2018 р. - 44 050,00 грн.;
- з 01.01.2019 р. - 60 031,00 грн.;
- з 01.01.2020 р. - 78 825,00 грн.
05.02.2021 представник позивача звернулась до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі наданої довідки ТУ ДСА України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020 за посадою заступника голови місцевого районного суду, в повному обсязі та без обмежень її максимальним розміром, а саме з:
- 01.01.2018 з урахуванням наступних видів та розмірів грошового забезпечення: посадового окладу судді місцевого суду з повноваженнями - 44 050, 00 грн., щомісячної доплати за посаду заступника голови місцевого суду в розмірі 5 % посадового окладу судді місцевого суду (ч. 6 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів») - 2 202, 50 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410, 00 грн., процентної надбавки за вислугу років 35 % - 16 681, 88 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 26 842, 12 грн., в повному обсязі та без обмеження її максимальним розміром;
- 01.01.2019 з урахуванням наступних видів та розмірів грошового забезпечення: посадового окладу судді місцевого суду з повноваженнями - 60 031,00 грн., щомісячної доплати за посаду заступника голови місцевого суду в розмірі 5 % посадового окладу судді місцевого суду (ч. 6 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів») - 3 001, 55 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410, 00 грн., процентної надбавки за вислугу років 35 % - 22 554,89 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 26 842, 12 грн., в повному обсязі та без обмеження її максимальним розміром;
- 01.01.2020 з урахуванням наступних видів та розмірів грошового забезпечення: посадового окладу судді місцевого суду з повноваженнями - 78 825, 00 грн., щомісячної доплати за посаду заступника голови місцевого суду в розмірі 5 % посадового окладу судді місцевого суду (ч. 6 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів») - 3 941, 25 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410, 00 грн., процентної надбавки за вислугу років 35 % - 29 461, 69 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 26 842, 12 грн., в повному обсязі та без обмеження її максимальним розміром.
До вказаної заяви позивачем було додано, зокрема, довідку ТУ ДСА України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020.
ГУ ПФ України в м. Києві листом від 18.02.2021 № 2600-0202-8/27173 повідомило позивача, що підстав для перерахунку немає, оскільки після 01.01.2018 перерахунок пенсій особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не здійснювався, та списки на ім`я позивача для перерахунку пенсії на адресу ГУ ПФ України в м. Києві не надходили, підстав для перерахунку немає.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії протиправною та такою, що порушує його право на належний рівень пенсійного забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 51 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» № 45 від 13.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 вищеназваного Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Порядок №45 визначає певний алгоритм дій, який повинен вчинятися, державними органами, з яких відповідних осіб було звільнено із служби, та органами пенсійного фонду, які здійснюють виплату таким особам пенсії.
Водночас, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути не лише рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, а й відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Наведена позиція повністю узгоджується із висновком, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19, що відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховується судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Так, статтею 63 зазначеного Закону було передбачено, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України.
Військові звання суддям військових судів присвоюються Президентом України за поданням Голови Верховного Суду України, якщо інше не встановлено законом. Строки та порядок присвоєння військових звань, порядок звільнення з військової служби суддів визначаються законом.
За змістом статті 123 Закону № 3018-111 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) судді повинен забезпечувати його фінансову незалежність, визначається відповідно до закону про статус суддів та інших нормативно-правових актів щодо умов оплати праці суддів і не може бути зменшений.
Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України від 15.12.1992 № 2862-XII "Про статус суддів" (чинного на час виходу позивача на пенсію) грошове утримання судді військового суду складається з посадового окладу, окладу за військове звання, доплат за кваліфікаційний клас судді та за вислугу років військовослужбовця.
Оскільки специфіка правового статусу суддів військових судів полягає в тому, що цей правовий статус включає і статус військовослужбовця, і судді одночасно, а частина четверта ст. 63 Закону № 2262-ХІІ пов`язує перерахунок призначеної пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, є підставою для перерахунку пенсії виходячи з посадового окладу судді місцевого суду.
Так, судом встановлено, що з 30.08.2008 виплата військової пенсії за вислугу років позивачу здійснюється виходячи з окладу заступника голови місцевого суду.
30.09.2016 набрав чинності Закон 1402-VIII, згідно якого, у разі зміни розміру складових окладів суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання (частина четверта статті 142 Закону № 1402-VIII).
Частинами другою та третьою статті 135 Закону № 1402-VIII установлено, що суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Базовий розмір посадового окладу судді становить:
1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року;
2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року;
3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року.
До базового розміру посадового окладу, визначеного частиною третьою цієї статті, додатково застосовуються такі регіональні коефіцієнти:
1) 1,1 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше сто тисяч осіб;
2) 1,2 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше п`ятсот тисяч осіб;
3) 1,25 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше один мільйон осіб.
Суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.
Водночас, відповідно до пункту 22 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII право на отримання суддівської винагороди у розмірах, визначених цим Законом, мають судді, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначені на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом.
Судді, які на день набрання чинності цим Законом пройшли кваліфікаційне оцінювання та підтвердили свою здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді, до 01 січня 2017 року отримують суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону № 2453-VІ.
Матеріалами справи, а саме довідкою ТУ ДСА України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020 підтверджується, що з 01.01.2018 відбулася зміна розміру посадового окладу судді, який є складовою грошового забезпечення позивача, а відтак і підставою для перерахунку його пенсії з вказаного періоду, чого не було здійснено ГУ ПФУ в м. Києві.
Таким чином, суд приходить до висновку про протиправну бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.
Крім того, слід вказати, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч. 3 ст. 51 № 2262-XII ).
Як вбачається з розрахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , до складу його грошового забезпечення ввійшли посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.
За таких обставин, суд вважає, що перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі наданої довідки ТУ ДСА України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020 за посадою заступника голови місцевого районного суду необхідно проводити з 01.01.2018 з урахуванням наступних видів та розмірів грошового забезпечення: посадового окладу судді місцевого суду з повноваженнями, щомісячної доплати за посаду заступника голови місцевого суду в розмірі 5 % посадового окладу судді місцевого суду (ч. 6 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), окладу за військове звання (підполковник юстиції), процентної надбавки за вислугу років, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.
Посилання відповідача, як на підставу для відмови у перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ТУ ДСА України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020, на те, що після 01.01.2018 перерахунок пенсій особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не здійснювався, та списки на ім`я позивача для перерахунку пенсії на адресу ГУ ПФ України в м. Києві не надходили, суд оцінює критично, з огляду на наступне.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а та від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи, норми чинного законодавства та висновки Верховного Суду (які відповідно до приписів ч. 5 ст. 242 КАС України є обов`язковими для врахування) у їх сукупності та взаємозв`язку, суд приходить до висновку, що відповідач, після отримання від позивача довідки ТУ ДСА України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020, зобов`язаний був здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що підлягають задоволенню, як вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо проведення перерахунку, так і його вимоги про зобов`язання провести такий перерахунок з 01.01.2018 на підставі довідки ТУ ДСА України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020, з урахуванням всіх вказаних вище видів та розмірів грошового забезпечення.
Щодо позовних вимог про проведення виплати пенсії з 01.01.2018 без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає наступне.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), який набрав законної сили 01.10.2011.
Відповідно до ст. 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Частиною 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011, із змінами, внесеними згідно із Законами №911-VIII від 24.12.2015, № 1774-VIII від 06.12.2016 визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Згідно п. 2 резолютивної частини рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 20.12.2016.
Відповідно до ст.1-1 Закону № 2262-XII зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 10 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774 від 06.12.2016 у ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року";
У зв`язку з цим ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII (у редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017) передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Водночас, ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.
За таких обставин, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774 від 06.12.2016 до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03 жовтня 2018 року у справі № 127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17, від 31 січня 2019 року у справі № 638/6363/17, від 12 березня 2019 року у справі № 522/3049/17, від 14 травня 2019 року у справі № 591/2109/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу, що в даному випадку застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI, а тому обмеження максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19.
Більше того, судом встановлено, що право ОСОБА_1 на отримання пенсії без обмеження її максимальним розміром встановлено постановою Солом`янського районного суду м. Києва від 06.04.2011 у справі № 2-а-1539/11, яка набрала законної сили.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з`ясованих судом обставин вбачається, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Суд також звертає увагу, що відповідно до вимог п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів, відтак, суд вважає за доцільне, задовольняючи позов, викласти зміст резолютивної частини постанови, з урахуванням специфіки позовних вимог, відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 908,00 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; код ЄДРПОУ 42098368) щодо непроведення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 перерахунку та виплати пенсії за вислугу років на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у м. Києві № 6-1928/20 від 17.07.2020:
- 01.01.2018 з урахуванням наступних видів та розмірів грошового забезпечення: посадового окладу судді місцевого суду з повноваженнями - 44 050, 00 грн., щомісячної доплати за посаду заступника голови місцевого суду в розмірі 5 % посадового окладу судді місцевого суду (ч. 6 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів») - 2 202, 50 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410, 00 грн., процентної надбавки за вислугу років 35 % - 16 681, 88 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 26 842, 12 грн. Виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 проводити без обмеження її максимального розміру;
- 01.01.2019 з урахуванням наступних видів та розмірів грошового забезпечення: посадового окладу судді місцевого суду з повноваженнями - 60 031,00 грн., щомісячної доплати за посаду заступника голови місцевого суду в розмірі 5 % посадового окладу судді місцевого суду (ч. 6 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів») - 3 001, 55 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410, 00 грн., процентної надбавки за вислугу років 35 % - 22 554, 89 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 26 842, 12 грн. Виплату перерахованої пенсії з 01.01.2019 проводити без обмеження її максимального розміру;
- 01.01.2020 з урахуванням наступних видів та розмірів грошового забезпечення: посадового окладу судді місцевого суду з повноваженнями - 78 825, 00 грн., щомісячної доплати за посаду заступника голови місцевого суду в розмірі 5 % посадового окладу судді місцевого суду (ч. 6 ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів») - 3 941, 25 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410, 00 грн., процентної надбавки за вислугу років 35 % - 29 461, 69 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 26 842, 12 грн. Виплату перерахованої пенсії з 01.01.2020 проводити без обмеження її максимального розміру.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) сплачений ним судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Т. Мамедова