ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2021 року м. Київ № 640/317/21
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене в листі від 01.70.2020 №2600-0311-8/86954 про відмову в проведенні перерахунку її пенсії за вислугою років;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, виходячи із 90% місячної заробітної плати з урахуванням фактично отриманих виплат і умов праці, що існували на день звільнення, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" відповідно до довідки Генеральної прокуратури України від 28.12.2019 №18-313зп без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 13.12.2019.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.07.2021 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що відповідач на виконання своїх повноважень повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі заяви позивача, документів пенсійної справи, довідки Генеральної прокуратури України від 28.12.2019 №18-313зп і наказу Генеральної прокуратури України від 21.12.2019 № 1995ц про звільнення, виходячи з розрахунку 90% щомісячної (чинної) заробітної плати без обмеження її максимального розміру.
У відзиві на позовну заяву відповідач заперечує проти такої та вказує на те, що позивач звернувся про перерахунок її пенсії у зв`язку зі звільненням з органів прокуратури, із заявою та довідкою, які не відповідають "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1), про що її було повідомлено листом.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.
Пенсію позивачеві призначено у 2010 році на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ за вислугу років в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, з якої сплачено відповідні страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
На момент призначення позивачеві пенсії право на її перерахунок у зв`язку зі збільшенням розміру заробітної плати відповідних категорій працівників прокуратури було регламентоване статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ.
Наказом Генеральної прокуратури України від 21.12.2019 № 1995ц позивача звільнено з 23.12.2019 з посади заступника начальника відділу забезпечення секретного діловодства управління забезпечення охорони державної таємниці Генеральної прокуратури України та органів прокуратури з 23.12.2019.
Згідно з довідкою Генеральної прокуратури України від 28.12.2019 № 18-313зп, виданої у зв`язку зі звільненням з роботи, заробітна плата ОСОБА_1 за посадою заступника начальника відділу складає 83 301,68 грн (в т.ч. основний оклад - 8870 грн, вислуга років - 3991,50 грн, індексація - 107,31 грн, 70 332,86 грн - складові заробітної плати/грошового забезпечення за 60 календарних днів перед звільненням).
Додаток до довідки Генеральної прокуратури України від 28.12.2019 №18-313зп містить складові заробітної плати/грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2014 по 30.11.2019 (за 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням).
27.05.2020 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 28.12.2019 №18-313зп.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.07.2020 №2600-0311-8/86954 позивачу відмовлено у розгляді її заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з невідповідністю поданої позивачем заяви, вимогам додатку 3 Порядку № 22-1. Крім того, відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки Генеральної прокуратури України від 28.12.2019 №18-313зп. Підставою для вказаної відмови слугувала невідповідність поданої позивачем заяви, вимогам додатку 3 Порядку № 22-1. Крім того, відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 28.12.2019 №18-313зп, з посиланням на невідповідність її Порядку дій запропонованих листом Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 №21-698вих20 за погодженням з Міністерством соціальної політики України від 25.02.2020 №1416/0/196-20, яким врегульований перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом України "Про прокуратуру" пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, та який проводиться у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати (далі - Порядок дій). Відповідач зазначив про те, що перерахунок пенсій проводиться за зверненням пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України на підставі довідок про заробітну плату (додаток 3 Порядку дій) та складових заробітної плати/грошового забезпечення за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії. Зважаючи на те, що надана позивачем довідка про складові заробітної плати не відповідає додатку 3 Порядку дій, позивачу відмовлено у проведенні перерахунку її пенсії.
Позивач, вважаючи протиправним таке рішення відповідача, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, Суд враховує таке.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
14.10.2014 ухвалено Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ.
Частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
- частину двадцяту статті 86 Закону України від 14.10.2014 "Про прокуратуру" №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: " 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:
визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
" 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Відповідно до положень частин третьої та четвертої статті 86 Закону №1697-VII розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Відтак, пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, проводиться перерахунок пенсії у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати.
З 13.12.2019 такими індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є, зокрема призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати при звільненні з роботи.
Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує наступне:
- перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
- перерахунок призначених пенсій проводиться з дати звернення за перерахунком;
- право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає у пенсіонерів, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав починаючи з 13.12.2019.
Викладене свідчить про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 27.05.2019 відповідно до положень частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII.
При цьому, підставою для відмови позивачу у проведенні перерахунки пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 28.12.2019 №18-313зп, слугувала її невідповідність Порядку дій запропонованих листом Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 №21-698вих20 за погодженням з Міністерством соціальної політики України від 25.02.2020 №1416/0/196-20, яким врегульований перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом України "Про прокуратуру" пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, та який проводиться у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати.
Наказом від 03.12.2003 № 319/144 Міністерство праці та соціальної політики України й Головне управління державної служби України затвердили Порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 за № 1134/8455 (далі - Порядок № 319/144), у якому, зокрема, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей.
Наказом від 19.07.2010 № 195 Міністерство праці та соціальної політики України затвердило Порядок видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад. Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв`язку з виходом на пенсію, відсутня у схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов`язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 Порядку № 319/144.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.009.2013 № 15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Проте постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1" з пункту 1 цієї постанови виключений, зокрема, абзац третій щодо затвердження форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 та від 04.07.2016 № 15-2 втратили чинність на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям".
Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.2017 № 454/64 наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 № 319/144 визнаний таким, що втратив чинність. Наказ набрав чинності з 21.07.2017.
Таким чином, на час видачі Генеральною прокуратурою України довідки про заробітну плату та на час звернення до відповідача, положення нормативно-правових актів, якими затверджувалась форма такої довідки та визначався порядок її заповнення, втратили чинність, а іншого нормативного-правового акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб`єкта видачі відповідної довідки, не існувало, так як і не існувало Порядку дій запропонованих листом Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 №21-698вих20 за погодженням з Міністерством соціальної політики України від 25.02.2020 №1416/0/196-20, яким врегульований перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом України "Про прокуратуру" пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, та який проводиться у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати.
Водночас, коли матеріальний закон про право, форми і види пенсійного забезпечення передбачає право, підстави, розмір та види складових перерахунку пенсії, але не унормовує порядок видачі довідки про заробітну плату, відмова у перерахунку пенсії із посиланням на відсутність нормативного акта про порядок і умови видачі довідки є протиправною, оскільки право на перерахунок пенсії не може і не має залежати від механізму його реалізації.
Подібну правову позицію висловив Верховний Суд в постанові від 16.04.2018 у справі № 825/506/18.
Крім того, підлягають відхиленню посилання відповідача на невідповідність поданих позивачем заяви про перерахунок пенсії та довідки вимогам Порядку №22-1, оскільки такий регулює порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в той час як у спірних правовідносинах пенсія позивачу була призначена на підставі Закону України "Про прокуратуру".
Дослідивши довідку Генеральної прокуратури України про заробітну плату від 28.12.2019 №18-313зп, суд вважає, що така містить необхідні дані про складові заробітної плати для перерахунку пенсії позивачу, скріплена печаткою установи та підписами керівника установи і головного бухгалтера.
Викладене свідчить про наявність у позивача права на перерахунок пенсії при звільненні у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення розміру заробітної плати відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату від 28.12.2019 №18-313зп, з 27.05.2020.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача виплачувати позивачу пенсію виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати та без обмеження її максимальним розміром, Суд зазначає таке.
Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії при звільненні у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати.
Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів невідповідності документів, поданих позивачем для проведення перерахунку пенсії, вимогам законодавства. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії та обмеження її максимальним розміром, на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20, а також у постановах від 20.05.2021 у справі №420/2884/20 та від 17.06.2021 у справі №340/137/20.
Зважаючи на викладене, вимоги про здійснення перерахунку пенсії виходячи із 90% місячної заробітної плати з урахуванням фактично отриманих виплат і умов праці, що існували на день звільнення, без обмеження її максимального розміру, задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.
Враховуючи викладене адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн (квитанція від 30.12.2020 №215600426655).
Оскільки позов задоволено частково, то на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 700 грн. з урахуванням частини задоволених вимог.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладену в листі від 01.07.2020 №2600-0311-8/86954, щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 27.05.2020 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 28.12.2019 №18-313зп, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі у розмірі 700 грн (сімсот гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.А. Донець