
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 грудня 2021 року Чернігів Справа № 750/7758/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ткаченко О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради №239 від 06.05.2021 в частині п.19 Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу, додатку до даного рішення (щодо демонтажу її сараю, інформаційне повідомлення №024-С).
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 06.05.2021 № 239 «Про демонтаж тимчасових споруд на території міста Чернігів», відповідно до якого вирішено провести демонтаж її сараю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , є протиправним, оскільки прийнято з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню. Крім того, позивачка звертає увагу, що вона є власником даного сараю, який був побудований у 1983 році після того як 21.07.1982 вона отримала ордер на квартиру за адресю: АДРЕСА_2 і ніякого відношення до буд. АДРЕСА_1 вона не має. Також зауважує, що відповідачем порушена процедура виявлення тимчасових споруд та прийняття рішення щодо їх демонтажу.
16.08.2021 ухвалою суду розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що спірне рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, просить відмовити у задоволенні позовної заяви.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
06.05.2021 Виконавчий комітет Чернігівської міської ради, керуючись підпунктом 7 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про благоустрій, населених пунктів», рішенням Чернігівської міської ради від 24.12.2019 № 49/VII-2 «Про затвердження Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях м. Чернігова в новій редакції», враховуючи пропозиції Комісії з демонтажу незаконно розміщених об`єктів на території міста Чернігова, оформлені протоколом від 16.04.2021, прийнято рішення № 239 «Про демонтаж тимчасових споруд на території міста Чернігова». У додатку до вказаного рішення вказано перелік тимчасових споруд, що підлягають демонтажу, у тому числі тимчасовий (дерев`яний) сарай, розташований за адресою: вул. Незалежності, буд. 80, м. Чернігів (п. 19) (а.с.7-9).
Інспектором-ревізором відділу з контролю за благоустроєм міста КП «Муніципальна варта» Чернігівської міської ради 31.03.2021 складено акт про виявлення сараю, а саме: дерев`яної конструкції приблизно розміром 6м на 3м, не під`єднана до електромережі, має двоє дверей на замку, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.45).
На вказаний сарай було розміщено інформаційне повідомлення № 024-С. (а.с.47).
Позивачка з цим не погоджується, оскільки вважає, що вона є власником даного сараю і він був фактично побудований в той час, коли вона отримала ордер на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , а тому сарай не відноситься до буд. АДРЕСА_1 .
Вищевказане повідомлення оприлюднено на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради 31.03.2021 та надано строк позивачу до 14.04.2021 для надання дозвільної документації на розміщення відповідного сараю (а.с.46).
Вважаючи рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 06.05.2021 №239 «Про демонтаж тимчасових споруд на території міста Чернігів» в частині, що стосується позивачки, протиправним, остання звернулась до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Спіним питанням у даному спорі є встановлення чи є дерев`яна конструкція (сарай), розташована за адресою: вул. Незалежності, буд. 80, м. Чернігів, тимчасовою спорудою.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина третя статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI передбачає, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
За визначенням частини другої статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Приписами пункту 1, 2 частини першої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Рішенням Чернігівської міської ради від 24.12.2019 № 49/VII-2 «Про затвердження Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях м. Чернігова в новій редакції» затверджені Правила благоустрою м. Чернігова у новій редакції.
За Правилами благоустрою м. Чернігова тимчасова споруда - споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. До тимчасових споруд відносяться: кіоски, павільйони, намети, намети для сезонного продажу товарів, холодильне обладнання (низькотемпературні прилавки), авторозвозки, автокафе, лавки-автопричепи, спеціальне торгівельно-технологічне обладнання, розноски, лотки/ємності, будь-які предмети, на яких є можливість розміщення об`єктів торгівельної або іншої діяльності, торгівельні ряди, торгівельні автомати, літні майданчики, тимчасові майданчики, сезонні майданчики, дитячі атракціонні чи ігрові містечка, дебаркадери, засоби для обмеження чи зменшення руху, шлагбауми, балки, запірні планки, господарські споруди (сараї, погреби тощо), металеві гаражі, металеві конструкції, зупинкові комплекси, стенди. Перелік не є вичерпним.
Відповідно до статті 38 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі виявлення факту самочинного будівництва об`єкту, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису. У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об`єкта та компенсацію витрат, пов`язаних з таким знесенням.
На підставі аналізу наведених вище положень законодавства слід зробити висновок, що порядок та реалізація суб`єктом владних повноважень щодо демонтажу тимчасової споруди залежить від виду об`єкту, що підлягає демонтажу.
Орган місцевого самоврядування має повноваження приймати рішення про демонтаж об`єктів, якщо такі належать до тимчасових споруд у розумінні Правил благоустрою.
Якщо об`єкт не є тимчасовою спорудою, його може бути примусово знесено в порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» за судовим рішенням, ухваленим за позовом органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 27.01.2020 у справі №465/249/15-а.
Згідно з частиною третьою статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.
За змістом частин першої та другої статті 182 цього ж Кодексу право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Об`єктами ж будівництва, у розумінні абзацу 5 частини 1 статті 4 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об`єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Як встановлено судом позивачка збудувала сарай у 1983 році після того як 21.07.1982 вона отримала ордер на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 .
Однак, державна реєстрація права власності на вказаний дерев`яний сарай не здійснювалась.
Згідно висновку експерта від 22.09.2021 технічний стан тимчасової споруди (сараю) по АДРЕСА_1 , в цілому оцінюється, як аварійний та підлягає знесенню (а.с.57-64).
З огляду на вищенаведене, у суду відсутні підстави для висновку щодо належності спірного дерев`яного сараю до об`єкта нерухомого майна.
За таких обставин, орган місцевого самоврядування наділений повноваженнями приймати рішення про демонтаж об`єктів, що належать до тимчасових споруд у розумінні Правил благоустрою.
Отже, суд дійшов висновку, що спірний дерев`яний сарай не є капітальною спорудою. Доводи позивачки, що спірна споруда є її власністю, тому не відноситься до тимчасової споруди, суд відхиляє, оскільки відсутній будь-який документ на підтвердження набуття права власності в розумінні Цивільного кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» .
Щодо доводів позивачки про порушення відповідачем процедури прийняття спірного рішення, то суд зазначає таке.
Процедура виявлення об`єктів, що є тимчасовими об`єктами, визначена у Правилах благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях м. Чернігова, що затверджені рішенням Чернігівської міської ради від 24.12.2019 № 49/VII- 2.
Так, 31.03.2021 інспектором-ревізором відділу з контролю за благоустроєм міста комунального підприємства «Муніципальна варта» Чернігівської міської ради Рижовим А.О. на земельній ділянці по вул. Незалежності, буд. 80, м. Чернігова, виявлена тимчасова споруда, а саме: дерев`яна конструкція, приблизним розміром 6м х 3м, яка за зовнішніми ознаками не підключена до електричних мереж. Про що складено акт виявлення тимчасової споруди від 31.03.2021 № 024-С (а.с.45).
Відповідно до пункту 5.15. Правил благоустрою міста Чернігова уповноважений орган на виявлений об`єкт, у разі можливості, розміщує інформаційне повідомлення (наклейка) з повідомленням про необхідність протягом двох тижнів власнику/користувачу з`явитись до уповноваженого органу та надати дозвільні документи на розміщення об`єкта. Факт розміщення повідомлення фіксується фото- або відеозасобами. Дане повідомлення розміщується на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради, з яким можна ознайомитись за посиланням https://chernigiv-rada.gov.ua/kp-mv-ofpov/id-47493/. Також інформаційне повідомлення (наклейка) з вимогою № 024-С було розміщено на самому об`єкті - тимчасовій споруді, про що свідчать додатки до акта виявлення тимчасової споруди № 024-С від 31.03.2021 (а.с. 47).
У свою чергу пунктом 5.15. Правил благоустрою м. Чернігова встановлено строк для надання документів на розміщення виявлених об`єктів -протягом двох тижнів. У зазначений строк до муніципальної варти позивачка не з`явилась, документів на підтвердження факту належності на праві власності сараю не надала. Отже, питання щодо демонтажу незаконно розміщеного об`єкта на території міста Чернігова було винесено на розгляд комісії з демонтажу незаконно розміщених об`єктів на території міста Чернігова (надалі - комісія з демонтажу), засідання якої відбулося 16.04.2021.
В ході перевірки законності розміщення дерев`яної конструкції по АДРЕСА_1 , комунальним підприємством «Муніципальна варта» ЧМР встановлено наступне.
Відповідно інформації, наданої Управлінням архітектури та містобудування Чернігівської міської ради від 17.09.2021 за № 01-09/130, встановлено, що за наявною в управлінні інформацією ОСОБА_1 з 2003 року не надавались дозвільні документи для будівництва капітального сараю, а ні на ділянці, прилеглій до буд. АДРЕСА_1 , а ні на ділянці, прилеглій до буд. АДРЕСА_3 (а.с.54).
Управління державного архітектурно-будівельного контролю листом від 15.09.2021 за №01-21/81-вн повідомило, що реєстрація дозвільних документів та документів про прийняття в експлуатацію сараю у садибі за адресою: АДРЕСА_1 або АДРЕСА_3 у Реєстрі будівельної діяльності відсутні (а.с.52).
Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради листом від 17.09.2021 №491/2021/2-08 повідомило, що рішеннями міської ради право власності чи користування на земельні ділянки ОСОБА_1 для будівництва капітального сараю на ділянці, прилеглій до буд. АДРЕСА_1 та до буд. АДРЕСА_3 , не надавались (а.с.53).
Враховуючи встановлене, питання щодо демонтажу незаконно розміщеного об`єкта на території міста Чернігова винесено на розгляд комісії з демонтажу незаконно розміщених об`єктів на території міста Чернігова (надалі - комісія з демонтажу), засідання якої відбулося 16.04.2021 (а.с.48-51).
Згідно Положення про комісію з демонтажу незаконно розміщених об`єктів на території міста Чернігова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 16.01.2020 № 15 «Про утворення комісії з демонтажу незаконно розміщених об`єктів на території міста Чернігова» на засідання комісії з демонтажу запрошуються (за допомогою засобів телефонного зв`язку) власники/користувачі незаконно розміщених об`єктів, неприбуття вказаних осіб на засідання комісії не є перешкодою для розгляду питання щодо демонтажу незаконно розміщених об`єктів.
За результатами засідання Комісії з демонтажу прийнято рішення рекомендувати виконавчому комітету Чернігівської міської ради провести демонтаж незаконно розміщеної тимчасової споруди.
06.05.2021 виконавчим комітетом Чернігівської міської ради прийнято рішення № 239 «Про демонтаж тимчасових споруд на території міста Чернігова». Згідно пункту 1 Переліку, що додається до цього рішення, демонтажу підлягає тимчасова споруда, а саме: дерев`яна конструкція, розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Підставою для демонтажу слугували положення п.п. 5.12.1, 5.12.3, 5.12.6, 5.12.9 п. 5.12 Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях м. Чернігова.
Відповідно до пункту 5.19. Правил благоустрою протягом п`яти робочих днів з моменту прийняття рішення уповноваженим органом надсилається відповідне повідомлення власнику/користувачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення або надається під розписку (у разі встановлення). Також готується попередження з посиланням на відповідне рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради про демонтаж і наклеюється на незаконно розміщені об`єкти з проведенням фотофіксації. Прийняте рішення «Про демонтаж тимчасових споруд на території міста Чернігова» від 06.05.2021 № 239 було опубліковано на офіційному веб-сайті міської ради, у відповідності до п.5.19 Правил благоустрою у м.Чернігові було підготовлено і розміщено попередження № 024-С на самостійно встановлених тимчасових спорудах. Наведене дає підстави для висновку про дотримання порядку та процедури демонтажу спірних тимчасових споруд.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач при прийнятті рішення від 06.05.2021 № 239 «Про демонтаж тимчасових споруд на території міста Чернігів» в частині, що стосується дерев`яної конструкції, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 (п. 19) діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а отже відсутні правові підстави для скасування цього рішення, тому в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Крім того, судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати позивача відшкодуванню не підлягають, оскільки суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Виконавчий комітет Чернігівської міської ради, вул. Магістратська,7, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 04062015.
Повний текст рішення виготовлено 30 грудня 2021 року.
Суддя О.Є. Ткаченко