
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/9288/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Ткаченко О.Є.,
за участю секретаря Мазко Ю.С.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з відмови в перерахунку пенсії починаючи з 09.04.2021;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 на підставі заяви про перерахунок пенсії від 09.04.2021, включивши до пенсії доплату за страховий стаж.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що позивачка має стаж 40 років 9 місяців 1 день, отже стаж перевищує необхідний на 10 років. Тому вважає, що надбавка розрахована не вірно, оскільки повинна становити 185,40 грн. відповідно до прожиткового мінімуму 1854,00 грн. з 01.07.2021.
Ухвалою суду від 19.08.2021 в справі відкрито провадження та призначено слухання справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 02.12.2021 ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник відповідача у відзиві на позов заперечував проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що рішення про відмову в перерахунку пенсії є правомірним та не підлягає задоволенню. Крім того, доплата за понаднормовий стаж виплачується за 10 років в розмірі 156,40 грн по теперішній час.
Ухвалою суду від 08.12.2021, із занесенням до протоколу судового засідання, до участі у справі залучено в якості другого відповідача – Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 15.08.2019 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058).
Загальний страховий стаж позивачки складає 40 років 9 місяців 1 день.
Розмір пенсії позивачки складає 4666,90 грн., а саме :
- розмір пенсії за віком (ст. 27 Закону №1058) (9019,44 заробітна плата*0,40750 коефіцієнт стажу) - 3675,42 грн.;
- доплата за понаднормовий стаж виплачується за 10 років в розмірі 156,40 грн. (10%*1564 грн. розмір прожиткового мінімуму на дату призначення пенсії позивачці-15.08.2019);
- підвищення (відповідно до ст. 29 ч. 3 Закону №1058 (20%) - 735,08 грн.;
- доплата пенсії з 01.07.2021 - 100 грн (а.с.116).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд дійшов таких висновків.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із статтею 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 42 Закону №1058 з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Так, позивачка вказує, що вона має 10 повних років понаднормового стажу, за які їй обраховується доплата не в повному розмірі.
Суд, дослідивши пенсійну справу позивачки, наявну в матеріалах справи, а також документи, які ОСОБА_1 додала до свого позову, звертає увагу на той факт, що позивачі доплата за понаднормовий стаж виплачується за 10 років в розмірі 156,40 грн. (10%*1564грн. - розмір прожиткового мінімуму на дати призначені пенсії позиваці 15.08.2019), що підтверджується протоколом з підсистем призначення та виплати пенсії (а.с.55).
Доплата в розмірі 156,40 грн. виплачується позивачці і по сьогодні.
09.04.2021 позивачка звернулась до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії із переглядом стажу та заробітку з первинного призначення пенсії.
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 з 01.04.2021 при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії застосовується принцип екстериторіальності.
У зв`язку із вищезазначеним, рішення №254150007595 від 15.04.2021 про відмову у перерахунку пенсії за поданою заявою приймало Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону 1058 страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону №1058 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом
Згідно з частиною четвертою статті 42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону №1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки позивачка зареєстрована як фізична особа - підприємець (а.с.95-96), тобто є працюючим пенсіонером, то перерахунок пенсії можливий лише після припинення підприємницької діяльності відповідно до вимог чинного законодавства у розмірі прожиткового мінімуму на дату її звернення до відповідача.
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що при проведенні нарахування та виплати пенсії відповідач діяв відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тому позов задоволенню не підлягає.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На думку суду, позивачем не доведено наявності правових підстав для зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов не підлягає задоволенню у повному обсязі.
Зважаючи, що у задоволенні позову сторони відмовлено, а іншими учасниками справи судові витрати не понесені, судові витрати не підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 183, 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення складено 30 грудня 2021 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.П`ятницька, буд. 83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, буд.83, м. Одеса, 65000, код ЄДРПОУ 20987385).
Суддя О.Є. Ткаченко