
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/16852/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі також – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі також – ГУ ПФУ, відповідач) про:
- визнання неправомірним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" та пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу", з урахуванням довідок від 12.08.2020 №53 та № 54 про складові заробітної плати для призначення пенсії, починаючи з 31.08.2020;
- зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" та пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу", з урахуванням довідок від 12.08.2020 №53 та № 54 про складові заробітної плати для призначення пенсії, починаючи з 31.08.2020 та виплатити заборгованість, яка виникне внаслідок такого перерахунку.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 № 620/4834/20 її переведено на пенсію державного службовця за Законом України «Про державну службу», однак при обчисленні пенсії, на думку позивача безпідставно, не враховані довідки про складові заробітної плати від 12.08.2020 №53 та № 54.
Ухвалою суду від 29.11.2021 розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідачем надано суду відзив, в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні, оскільки рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 № 620/4834/20 не зобов`язано відповідача враховувати довідки Північної митниці Держмитслужби від 12.08.2020 №53 та № 54. Також зазначає, що довідки надані позивачем складені для призначення пенсії а не для перерахунку.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 № 620/4834/20 визнано неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII з 31.08.2020, викладену в листі від 02.10.2020 № 2500-0339-8/38050. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII з 31.08.2020.
Постановою Шостого апеляційного окружного адміністративного суду від 08.07.2021 рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 № 620/4834/20 залишено без змін.
ГУ ПФУ в Чернігівській області листом від 02.09.2021 повідомило позивача, що її з 30.07.2021 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується також листом від 01.11.2021 №31707-32282/Т-03/8-2800/21, а також зазначено, що врахувати довідки, видані Північною митницю Держмитслужби від 12.08.2020 №53 та № 54 не має підстав, оскільки судом не розглядалось питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
28.09.2021 позивач звернулась до відповідача з заявою про врахування довідок від 27.01.2021 № 620/4834/20.
Листом від 01.11.2021 №31707-32282/Т-03/8-2800/21 відповідач повідомив позивача, що оскільки судом при розгляді справи № 620/4834/20 не розглядалось питання щодо порядку обчислення заробітної плати, то врахувати довідки Північної митниці Держмитслужби від 12.08.2020 №53 та № 54 немає підстав.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв`язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів апеляційного суду зазначає наступне.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Як вбачається з матеріалів справи та вже встановлено судом, позивач звернулась до ГУ ПФУ в Чернігівській області з заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії на підставі довідок Північної митниці Держмитслужби від 12.08.2020 №53 та № 54, на яку отримала відповідь від 01.11.2021 №31707-32282/Т-03/8-2800/21, де їй відмовлено за відсутністю підстав.
Даний факт визнається відповідачем у листі від 01.11.2021 №31707-32282/Т-03/8-2800/21 та відзиві.
Отже, що стосується неврахування відповідачем, при переведенні позивача на пенсію за Законом України «Про державну службу», довідок Північної митниці Держмитслужби від 12.08.2020 №53 та № 54, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 37-1 «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі також – Закон № 3723-ХІІ) встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Отже, з аналізу наведеної норми слід зробити висновок, що відповідач при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» безпідставно не врахував довідки Північної митниці Держмитслужби від 12.08.2020 №53 та № 54 про складові заробітної плати.
Враховуючи викладене, позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, на користь позивача підлягає стягненню, сплачений ним при поданні позовної заяви, судовий збір в розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, оформлену листом від 01.11.2021 №31707-32282/Т-03/8-2800/21, щодо неврахування довідок Північної митниці Держмитслужби від 12.08.2020 №53 та № 54 про складові заробітної плати при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за Законом України «Про державну службу».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з врахуванням довідок Північної митниці Держмитслужби від 12.08.2020 №53 та № 54 про складові заробітної плати, та виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн), сплачений відповідно до квитанції № 1015433677 від 10.11.2021.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку статей 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул.П`ятницька, 83-А,м.Чернігів,14005, код ЄДРПОУ 21390940.
Повний текст рішення виготовлено 29 грудня 2021 року.
Суддя І.І. Соломко