
Справа № 560/16615/21
РІШЕННЯ
іменем України
30 грудня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду його заяви про призначення та перерахунок пенсії, зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву про призначення та перерахунок пенсії від 27.09.2021 та прийняти рішення відповідно до вимог Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі по тексту - Закон №796-ХІІ) та Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту – Закон №1058-IV), з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Позов мотивований тим, що пенсійний орган за результатом розгляду заяви позивача від 27.09.2021 щодо проведення перерахунку пенсії згідно з частиною 3 статті 59 Закону №796-XII не прийняв рішення про перерахунок або про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою від 02.12.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
Позивач - ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та отримує пенсію по інвалідності.
На звернення позивача щодо проведення перерахунку пенсії згідно з частиною 3 статті 59 Закону №796-XII Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 13.10.2021 №9841-8781/Ш-03/8-2200/21 повідомило, що з 01.07.2021 пенсія ОСОБА_1 не підлягала перерахунку, оскільки її розмір (12191,99 грн) більший, ніж мінімальна пенсійна виплата для осіб з інвалідністю ІІ групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення та перерахунок пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною 3 статті 59 Закону №796-XII передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Рішенням від 25.04.2019 №1-р (ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19) Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону №796-XII визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі по тексту - Порядок №1210).
Відповідно до пункту 9-1 Порядку №1210 у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії по інвалідності у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, виникло з 25.04.2019.
Водночас, за змістом статей 44, 63 Закону №1058-IV перерахунок пенсії військовослужбовцям здійснюється за заявою пенсіонера або у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, в порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 4 статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсі провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Частиною 5 наведеної статті визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі по тексту - Порядок №22-1), днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Таким чином, за результатами розгляду звернення особи з заявою про перерахунок пенсії уповноважений орган Пенсійного фонду України має прийняти рішення про перерахунок пенсії або про відмову у здійсненні такого перерахунку. При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити причини відмови та порядок його оскарження.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України з заявою від 27.09.2021 про проведення перерахунку пенсії згідно з частиною 3 статті 59 Закону №796-XII.
Суд враховує, що вказана заява містить всю необхідну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка, а з огляду на відповідь пенсійного органу, неналежне форма заяви не була підставою для відмови.
Враховуючи викладене, бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 27.09.2021 про перерахунок пенсії є протиправною.
Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тому суд вважає, що порушені права необхідно поновити шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 27.09.2021 та прийняти рішення відповідно до вимог Закону №796-ХІІ та Закону №1058-IV, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Враховуючи викладене, позов необхідно задоволити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що полягає у неприйнятті рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.09.2021 про перерахунок пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 27.09.2021 та прийняти рішення відповідно до вимог Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України від 09.07.2003 №1058-IV " Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,м. Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя О.Л. ПольовийСудове рішення № 102356927, Хмельницький окружний адміністративний суд було прийнято 30.12.2021. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти важливі відомості про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити важливі відомості.
Це рішення відноситься до справи № 560/16615/21. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: