
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/8608/21Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Морська Г.М., перевіривши виконання вимог статей 160-168 КАС України за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Політех" до Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Департаменту адміністративних послуг Херсонської міської ради, Херсонської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕЛЕС ДЕВЕЛОПМЕНТ" про скасування запису у єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Політех" (далі - позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Департаменту адміністративних послуг Херсонської міської ради (далі - відповідач 1), Херсонської міської ради (далі - відповідач 2), треті особи, які не заявляють самостійних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕЛЕС ДЕВЕЛОПМЕНТ" (далі - третя особа 1), ОСОБА_1 (далі - третя особа 2), у якому просить:
1. Скасувати записи Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань №10741050002063330 №10741070003063330 від 14.02.2017 року про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ДЕВЕЛОПМЕНТ» (код ЄДРПОУ 40841885) щодо зміни керівника, зміни складу учасників Товариства, зміни місцезнаходження, внесені державним реєстратором Херсонської міської ради.
2. Зобов`язати Херсонську міську раду в особі відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Департаменту адміністративних послуг вчинити дії щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань записів №10741050002063330, №10741070003063330 від 14.02.2017 року про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ДЕВЕЛОПМЕНТ» (код ЄДРПОУ 40841885), внесеного державним реєстратором Херсонської міської ради.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статі 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
За правилами пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб`єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб`єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.
Разом з тим неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб`єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з`ясовувати, у зв`язку із чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.
Суд зауважує, що виникнення спірних правовідносин у даній справі зумовлено незгодою позивача з вчиненням державним реєстратором реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних фізичних осіб - підприємців.
У свою чергу реєстраційні дії державного реєстратора стосуються внесення змін до відомостей про юридичну особу (зокрема, про керівника, склад учасників товариства, місцезнаходження), що виключає розгляд справи у порядку адміністративного судочинства.
Відтак, звернення позивача до суду із цим позовом фактично зумовлене необхідністю захисту його корпоративних та майнових прав, а не прав у сфері публічно-правових відносин, що виключає розгляд цієї справи в порядку адміністративного судочинства.
Аналогічний висновок щодо застосування норм процесуального права у подібних відносинах викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №805/4506/16-а, від 22.08.2018 у справі № 805/4505/16-а, від 12.06.2019 у справі №344/10480/16-а.
При цьому визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі з обов`язком суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій, бездіяльності чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін. Суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції.
За змістом частини другої статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Пунктом 3 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України визначено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Враховуючи, що юрисдикція адміністративних судів на спірні правовідносини не поширюється, суд дійшов висновку про необхідність вирішення цього спору в порядку господарського судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Підсумовуючи наведене, зважаючи на те, що вимоги позивача не підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства, у відкритті провадження у справі за такими вимогами слід відмовити на підставі пункту 1 частини першої статті 170 КАС України.
Керуючись ст.170, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія " Політех" до Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Департаменту адміністративних послуг Херсонської міської ради, Херсонської міської ради, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕЛЕС ДЕВЕЛОПМЕНТ", ОСОБА_1 про скасування запису у єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зобов`язання вчинити певні дії.
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія " Політех" сплачений судовий збір.
Роз`яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя Г.М. Морська
кат. 114000000