Рішення № 102354521, 30.12.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2021
Номер справи
520/21777/21
Номер документу
102354521
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 грудня 2021 року № 520/21777/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

29.10.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому, з урахування уточнених вимог, просив суд:

- зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради та Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, здійснити перерахунок належної ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної грошової допомоги за період з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р., передбаченої частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з врахуванням рішень Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 та від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, положень частини третьої статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік”;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити ОСОБА_1 невиплачену частину вказаної грошової допомоги за період з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р. у розмірі 7 354 грн. шляхом перерахунку за наступними реквізитами: найменування банку: АТ КБ “ПриватБанк”, МФО: 305299, одержувач: ОСОБА_1 , рахунок № НОМЕР_1 , (ІВАN НОМЕР_2 ).

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідачі не здійснили перерахунок та виплату належної ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної грошової допомоги за період з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р., передбаченої частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з врахуванням рішень Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 та від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, положень частини третьої статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік”.

Відповідач, Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідач, Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради подало до суд відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач отримала статус та посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 від 21.09.2017 року.

Позивач звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради та Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат із заявою від 12.10.2021 року, в якій просила здійснити перерахунок виплаченої їй одноразової грошової допомоги, передбаченої частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з врахуванням рішень Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 та від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 та здійснити виплату грошової допомоги шляхом перерахунку за наступними реквізитами: найменування банку: АТ КБ “ПриватБанк”, МФО: 305299, одержувач: ОСОБА_1 , рахунок № НОМЕР_1 , (ІВАХ НОМЕР_2 ).

Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної листом №20337/06 від 21.10.2021 року на звернення позивача повідомив, що нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік провадилось відповідно до списків управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради у розмірі 1491,00 грн. Вказано, що кошти перераховані в повному обсязі.

Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради листом №П-285/9788/05 від 26.10.2021 року повідомило позивача, що у 2021 році разова грошова допомога до 05 травня призначається у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2021 року № 325 “Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, яка для учасників бойових дій передбачена у розмірі 1491 грн. Вказано, що Управління у межах своїх повноважень не може змінювати встановлені розміри разової грошової допомоги до 05 травня.

Згідно листа Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат №20337/06 від 21.10.2021 року позивачу виплачено грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 1491,00 грн.

Позивач, враховуючи вищевикладене, звернулася до суду із даним позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII).

Пільги учасникам бойових дій встановлені статтею 12 вказаного Закону.

Згідно з частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (в редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25 грудня 1998 року №367-XIV), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Підпунктом “б” підпункту 1 пункту 20 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-VI частину 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року №107-VI.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону № 3551-XII, фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Статтею 17-1 Закону № 3551-XII визначено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Законом України від 28 грудня 2014 року №79-VIII “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин”, який набув чинності 01 січня 2015 року, розділ VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року у справі 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Конституційний Суд України прийшов до висновку, що встановлення пунктом 26 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Кодексу іншого, ніж у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Бюджетного кодексу України та Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, що суперечить принципу верховенства права, встановленому статтею 8 Конституції України.

При цьому у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного рішення зазначено, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, на час виникнення спірних відносин рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 відновлено дію частини п`ятої статті 12 Закону №3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Водночас, відповідно до додатку до Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 (далі - Постанова №325), разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується учасникам бойових дій - 1491 гривня.

Отже, на час виплати позивачу у 2021 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-XII і Постанова № 325.

Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році слід застосовувати не Постанову № 325, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.

Разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році повинна виплачуватися особам, вказаним у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII, у розмірі, встановленому цими статтями у редакції Закону № 367-ХІV.

Вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким законом є закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 7 Закону України від 14 листопада 2019 року №294-IX Про Державний бюджет України на 2021 рік установлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2021 року 1769 гривень.

Згідно із частиною четвертою статті 28 Закону № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Закон № 1058-ІV є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком. Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.

Отже, при врегулюванні спірних правовідносин щодо обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році застосуванню підлягає саме частина перша статті 28 Закону №1058-ІV.

Враховуючи вищевикладене, виплата позивачу в 2021 році разової грошової допомоги у сумі 1491,00 грн. з урахуванням приписів постанови КМУ № 325, а не статті 12 Закону №3551-XII, є неправомірною та свідчить про порушення його прав на отримання такої допомоги у належному розмірі.

Вказана позиція узгоджується зі змістом рішення Верховного Суду від 29 вересня 2020 року у справі № 440/2722/20 (провадження № Пз/9901/14/20), залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року.

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат допущено протиправну бездіяльність щодо не здійснення перерахунку та виплати належної ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної грошової допомоги за період з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р., передбаченої частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з врахуванням рішень Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 та від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, положень частини третьої статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік”.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за позовні межі та визнати протиправною бездіяльність Обласного центру по нарахуванню та здійснення соціальних виплат щодо не здійснення перерахунку та виплати належної ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної грошової допомоги за період з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р., передбаченої частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Враховуючи вищевикладене та протиправність бездіяльності відповідача, суд приходить до висновку про зобов`язання Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити нарахування та виплату належної ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної грошової допомоги за період з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р., передбаченої частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з врахуванням рішень Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 та від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, положень частини третьої статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” у розмірі 7354,00 грн.

З огляду на те, що обов`язок щодо виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, передбаченої статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", покладено в даному випадку на Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, позовні вимоги до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити ОСОБА_1 невиплачену частину грошової допомоги за період з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р. шляхом перерахунку за наступними реквізитами: найменування банку: АТ КБ “ПриватБанк”, МФО: 305299, одержувач: ОСОБА_1 , рахунок № НОМЕР_1 , (ІВАN НОМЕР_2 ), суд зазначає наступне.

Так, рішенням у даній справі зобов`язано Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити нарахування та виплату належної ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної грошової допомоги за період з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р., передбаченої частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з врахуванням рішень Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 та від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, положень частини третьої статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” у розмірі 7354,00 грн.

Тобто, права позивача було відновлено належним чином.

Крім того, позивачем не доведено того, що банківський рахунок № НОМЕР_1 , (ІВАN НОМЕР_2 ) належить саме їй.

Таким чином в задоволенні вказаної частини позовних вимог слід відмовити.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (61002,м. Харків, вул. Сумська, буд. 78), Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (61002, м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 51) про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Обласного центру по нарахуванню та здійснення соціальних виплат щодо не здійснення перерахунку та виплати належної ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної грошової допомоги за період з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р., передбаченої частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Зобов`язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити нарахування та виплату належної ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної грошової допомоги за період з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р., передбаченої частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з врахуванням рішень Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 та від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020, положень частини третьої статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” у розмірі 7354,00 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.