Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2021 року № 520/20900/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє, як законний представник неповнолітньої особи, його батько ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
22.10.2021 року ОСОБА_1 , в інтересах якого діє, як законний представник неповнолітньої особи, його батько ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просив суд:
- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки внутрішньо переміщеної особи, відповідно до заяви ОСОБА_2 від 23.04.2021 року – протиправними;
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради видати довідку внутрішньо переміщеної особи, відповідно до Постанови КМУ № 509 від 01.10.2014 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо відмови ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки внутрішньо переміщеної особи, відповідно до заяви ОСОБА_2 від 23.04.2021 року.
Відповідач, Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради із заявою щодо видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної.
Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради листом №06-4044 від 30.04.2021 року на заяву позивача повідомило, що статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Також, вказано, що пунктом 2 статті 4 Закону передбачено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Зазначено, що згідно постанови Верховної Ради України від 21 квітня 2015 року №337-VІІІ «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», друга фаза збройної агресії Російської Федерації проти України розпочалася 7 квітня 2014 року. Вказано, що оскільки двоє дітей ОСОБА_2 народились в м.Харкові та в Управлінні наявні відомості, що з листопада 2013 року родина ОСОБА_2 перебувала на обліку в Управлінні, як отримувачі соціальної допомоги, відповідно переміщення родини ОСОБА_2 на постійне проживання до м.Харкова відбулося раніше ніж 07.04.2014 року, тобто до початку проведення операції об`єднаних сил (антитерористичної операції). Також, вказано, що оскільки обставини переміщення родини ОСОБА_2 на проживання до м.Харкова, були зумовлені особистими причинами, відповідно статус внутрішньо переміщеної особи на членів сім`ї ОСОБА_2 - дружину, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочку, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , сина, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочку, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та сина, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , не розповсюджується, тому для видачі їм довідок ВПО відсутні законодавчі підстави. Повідомлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №520/9770/2020, яке набрало законної сили 22.03.2021 року на підставі особистого звернення, ОСОБА_2 було видано довідку ВПО №6330- 5000355070 від 22.04.2021 року. Крім того, вказано, що обов`язки щодо видачі довідок ВПО членам родини ОСОБА_2 вказаним рішенням суду від 22.03.2021 року на Управління не покладено.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України від 20.10.2014 № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII) закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до статті 1 Закону 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (частина друга статті 4 Закону № 1706-VII).
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону № 1706-VII, для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною четвертою статті 4 Закону № 1706-VII заява подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника (далі - заявник).
Заява підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах другому - четвертому цієї частини, яка дає згоду на обробку, використання, зберігання його персональних даних та персональних даних особи, від імені якої подається заява.
Відповідно до ч. 10 ст. 4 Закону №1706-VII заявнику може бути відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, якщо:
1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, визначені у статті 1 цього Закону;
2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки;
3) заявник втратив документи, що посвідчують його особу, до їх відновлення;
4) у заявника немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені частиною сьомою цієї статті;
5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, не доводять факту проживання заявника на території зазначеної адміністративно-територіальної одиниці.
Особа має право звернутися із заявою повторно, якщо у неї з`явилися підстави, визначені у статті 1 цього Закону, або усунуті підстави для відмови у видачі довідки, передбачені цією статтею, чи оскаржити рішення про відмову у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до суду.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок № 509).
Пунктом 2 Порядку № 509 встановлено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Відповідно до п.4 Порядку № 509 під час подання заяви про взяття на облік заявник пред`являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім`ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо).
Пунктом 8 Порядку № 509 визначено, що заявнику може бути відмовлено у видачі довідки у разі, коли:
1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, зазначені у статті 1 Закону;
2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки;
3) заявник втратив документи, що посвідчують особу (до їх відновлення);
4) у документі заявника, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені абзацом другим пункту 4 цього Порядку;
5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, не підтверджують такого факту.
Рішення про відмову у видачі довідки з обов`язковим зазначенням підстав для відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви про взяття на облік, а у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 4 цього Порядку, - не пізніше ніж через 15 робочих днів після її подання.
Таким чином, відповідач за результатом розгляду заяви позивача мав прийняти відповідне рішення.
Відповідач на заяву позивача надав відповів листом №06-4044 від 30.04.2021 року.
Проте, зі змісту вищевказаного листа відповідача не вбачається ознак прийнятого ним рішення.
Так, відповідачем на заяву позивача надано роз`яснення, а не прийнято відповідне рішення.
Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено прийняття відповідного рішення за результатом розгляду заяви позивача.
Отже, відповідачем не було прийнято відповідного рішення за результатами розгляду заяви позивача.
За таких обставин, суб`єктом владних повноважень допущено протиправну бездіяльність щодо не прийняття відповідного рішення за результатом розгляду заяви Мохаммад Ісмаіла в інтересах ОСОБА_9 про надання довідки внутрішньо переміщеної особи.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на встановлену бездіяльність суб`єкта владних повноважень щодо розгляду заяви позивача, суд приходить до висновку, що для ефективного захисту прав позивача є підстави для виходу за межі позовних вимог та задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо не прийняття відповідного рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_9 про надання довідки внутрішньо переміщеної особи та зобов`язано Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради розглянути заяву ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_9 про надання довідки внутрішньо переміщеної особи з урахуванням висновків суду та прийняти відповідне рішення.
Враховуючи те, що рішення відповідачем за результатами розгляду заяви позивача не приймалося, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідки внутрішньо переміщеної особи, відповідно до заяви ОСОБА_2 від 23.04.2021 року та зобов`язання Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради видати довідку внутрішньо переміщеної особи, відповідно до Постанови КМУ № 509 від 01.10.2014 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в інтересах якого діє, як законний представник неповнолітньої особи, його батько ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, місто Харків, пр-т. Тракторобудівників, 144) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо не прийняття відповідного рішення за результатом розгляду заяви Мохаммад Ісмаіла в інтересах ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про надання довідки внутрішньо переміщеної особи.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради розглянути заяву ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про надання довідки внутрішньо переміщеної особи з урахуванням висновків суду та прийняти відповідне рішення.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.