Рішення № 102352898, 30.12.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2021
Номер справи
460/9899/21
Номер документу
102352898
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

30 грудня 2021 року м. Рівне №460/9899/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Державна служба геології та надр України доПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "МАПО" про припинення права користування надрами, -

В С Т А Н О В И В:

Державна служба геології та надр України (далі - позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "МАПО" (далі - ПАТ "Мапо", відповідач) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5341 від 13.01.2011.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що головною підставою для припинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами та невиконання обов`язків, визначених ст. 24 Кодексу України про надра, спеціальним дозволом на користування надрами та Угодою до нього.

Ухвалою суду від 20.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

15.09.2021 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що доводи, викладені позивачем у акті від 06.04.2016 №06-05/25/2016-23/п (75) та приписі від 07.04.2016 №456-14/06 були предметом розгляду в адміністративній справі №817/965/17. Доводи позивача, викладені у акті від 21.08.2019 №06-04/25/2019-41/п (197) та приписі від 27.08.2019 № 1691-14/06, були предметом розгляду в адміністративній справі №460/4902/20. Розглянувши у 2020 році аргументи позивача, які є абсолютно тотожними розглядуваній адміністративній справі, суд у справі №460/4902/20 послався на те, що складання акту про недопущення до перевірки не може свідчити про виявлення у суб`єкта господарювання якихось порушень вимог законодавства у сфері геологічного нагляду та раціонального використання надр, оскільки такий акт засвідчує лише факт неможливості здійснення заходу контролю (нагляду) та, як наслідок, відсутність його результату. Оскільки проведення планового заходу відносно відповідача не відбулося з підстав неможливості його проведення, то такий результат повинен бути оформлений у вигляді припису із зобов`язанням допуску посадових осіб органу до державного нагляду. Однак приписом від 27.08.2019 №1691-14/06, як і приписом від 30.10.2020 №1080-14/06, було встановлено відповідачеві строк для надання матеріалів згідно із додатком №1 до нього. При цьому у зазначеному додатку №1 міститься таблиця із загальним переліком питань, які підлягали перевірці, однак він не містить посилання на будь-які дійсні порушення відповідачем вимог законів в сфері користування надрами, стосовно яких відповідач міг би вчинити конкретні дії з метою їх усунення. Тобто вимога приписів стосується не усунення суб`єктом господарювання вимог законодавства шляхом допуску посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходів державного накладу (контролю), а стосується надання документів та матеріалів, конкретний перелік яких позивачем не був визначений. Акт про недопущення до перевірки від 21.08.2019 №06-04/25/2019-41/п та припис від 27.08.2019 №1691-14/06, як і акт від 30.10.2020 №06-06/25/2020-33/у (122) та припис від 30.10.2020 №1080-14/06, не є доказами того, що відповідачем порушено умови користування надрами. Відтак, відсутні і підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами як крайнього заходу. Просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а.с.117-163).

Оскільки розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, то відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.

Державною службою геології та надр України для ПАТ "Мапо" видано спеціальний дозвіл на користування надрами №5341 від 13.01.2011 з метою видобування габро, придатного для виробництва блоків та облицювальних виробів з них, відходи придатні для виробництва щебеню будівельного на Броніславському родовищі у Березнівському районі Рівненської області строком дії 20 років (а.с.9).

Також між Державною службою геології та надр України та ПАТ "Мапо" укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування габро №5341 від 09.04.2012 з Програмою робіт з видобування корисних копалин Броніславського родовища габро, що є додатками до спеціального дозволу (а.с.10-12).

На підставі наказів Держгеонадр №92 від 21.03.2016, №93 від 21.03.2016 та повідомлення від 22.03.2016 №4435/13/14-16 уповноваженими особами Держгеонадр 06.04.2016 проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин надрокористувача ПАТ "Мапо" (а.с.13-17).

Результати перевірки оформлені актом №06-05/25/2016-23/п (75) від 06.04.2016, яким виявлено порушення:

не виконується пункт 3 програми видобування габро з Броніславського родовища, що є додатком №2 до Угоди від 09.04.2012 №5341 (далі – програма видобування габро) в частині "складання проекту на розробку і рекультивацію родовища. ОВНС" термін виконання ІІ кв. 2012 р.;

не виконується пункт 5 програми видобування габро в частині "підготовки матеріалів для отримання акту надання гірничого відводу і отримання його в установленому порядку" термін виконання ІV кв. 2012 р.;

не виконується пункт 6 Програми видобування габро в частині "підготовка родовища до розробки" термін виконання І квартал 2013 р.;

не виконується пункт 7 Програми видобування габро в частині "початок видобування 4,9 тис. м3" термін виконання І кв. 2013 р.;

не виконується пункт 8 Програми видобування габро в частині "вихід на проектну потужність у кар`єру 9,8 тис. м3" термін виконання ІІІ кв. 2013 р.;

не представлений лист Державного управління охорони навколишнього середовища в Рівненській області /лист від 04.06.2007 №1303/03-06, екологічна картка/;

не представлений лист Держгіпромнагляду від 10.08.2007 №01/04-07.12/5574;

надрокористувач не приступив до розробки Броніславського родовища габро з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами №5341 від 13 січня 2011 року;

не внесені зміни до спеціального дозволу на користування надрами №5341 від 13.01.2011 в частині особливих умов (пункт 6) спеціального дозволу на підставі відміни виконання абзацу 3 п. 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (а.с.18-29).

07.04.2016 Держгеонадра видано припис №456-14/06, згідно з яким запропоновано ПАТ "Мапо" у строк до 10.05.2016 усунути виявлені контролюючим органом порушення законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень (а.с.30-31, 153).

У зв`язку з ненаданням матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування щодо виконання припису від 07.04.2016 №456-14/06, Держгеонадра внесло подання №675-14/06 від 27.05.2016 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5341 від 13.01.2011 у зв`язку з невиконанням ПАТ "Мапо" у встановлений строк приписів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування (а.с.36).

Наказом Держгеонадр №255 від 16.08.2016, з урахуванням змін, внесених наказом №380 від 25.10.2016, відповідачу зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №5341 від 13.01.2011, про що проінформовано надрокористувача, надано 30 календарних днів для надання пояснень щодо причин припинення робіт, передбачених Дозволом, та додатково надано 30 календарних днів для усунення порушень (а.с.34, 37).

На підставі наказу Держгеонадр №211 від 01.07.2019 та направлення від 16.08.2019 №1629-14/06 уповноважені особи Держгеонадр 21.08.2019 прибули для проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин надрокористувача ПрАТ "Мапо" (а.с.41-43).

Уповноваженою особою ПрАТ "Мапо" 09.07.2019 отримано повідомлення про проведення планової перевірки з 19 серпня по 02 вересня 2019 року (а.с.44).

Листом від 21.08.2019 №131 ПрАТ "Мапо" повідомило позивача, що Держгеонадрами наказом №380 від 25.10.2016 було призупинено дію спеціального дозволу №5341 від 13.01.2011. Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 14.12.2017, залишеною без змін постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2018, було відмовлено в задоволені адміністративного позову Державній службі геології та надр України по справі №817/965/17 до Приватного акціонерного товариства "МАПО" про припинення права користування надрами. Касаційна скарга Державної служби геології та надр України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 14.12.2017 та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2018 знаходиться у Верховному Суді. Разом з тим відповідач повідомив, що видобувні роботи на Броніславському родовищі на сьогоднішній день не проводяться. Враховуючи вищесказане, відповідач вважає, що проведення планової перевірки недоцільне (а.с.47, 144).

21.08.2019 уповноваженими особами Держгеонадр складено акт №06-04/25/2019-41/п (197) про недопущення до перевірки. Відповідно до даного акту посадовим особам позивача директором ПАТ "Мапо" було відмовлено у проведенні перевірки на підставі відсутності доцільності проведення планової перевірки з детальним описом причин недопущення зазначених у листі ПрАТ "Мапо" від 21.08.2019 № 131, чим порушено вимоги статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та вимоги Угоди про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування шарами № 5341 від 13.01.2011, в частині обов`язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю. Разом з тим, ПАТ "Мапо" не здійснює роботи пов`язані з видобуванням габро в кар`єрі Броніславського родовища (а.с.45-46, 133-136).

27.08.2019 Держгеонадрами видано припис №1691-14/06, згідно з яким запропоновано ПАТ "Мапо" у строк до 27.09.2019 усунути виявлені контролюючим органом порушення законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали згідно з додатком 1, які підтверджують факт усунення порушень (а.с.75-78).

У зв`язку з ненаданням матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування щодо виконання припису від 27.08.2019 №1691-14/06, Держгеонадра внесло подання №2057-14/06 від 15.10.2019 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5341 від 13.01.2011 (а.с.79).

Листом №133 від 11.11.2019 ПАТ "Мапо" повідомило позивача, що Держгеонадрами наказом №380 від 25.10.2016 було призупинено дію спеціального дозволу №5341 від 13.01.2011. Оскільки станом на 11.11.2019 Верховним Судом не вирішено питання щодо призупинення дії спеціального дозволу №5341 від 13.01.2011, то ПАТ "Мапо" немає права проводити видобувні роботи на Броніславському родовищі, а також проводити будь-які інші дії (а.с.145).

Наказом Держгеонадр №440 від 28.11.2019 внесено зміни до п.24 додатку 1 до наказу від 16.08.2016 №255 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу та надано 30 календарних днів для усунення порушень (а.с.80), про що проінформовано надрокористувача листом від 04.12.219 №23972/01/14-19 (а.с.81).

Наказом Держгеонадр №391 від 09.09.2020 вкотре внесено зміни до п.24 додатку 1 до наказу від 16.08.2016 №255 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу та надано 15 календарних днів для усунення порушень (а.с.83). Листом від 15.09.2020 №13974/01/07-01-20 повідомлено відповідача про вказані зміни (а.с.84).

30.10.2020 Державною службою геології та надр України за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр №06-06/25/2020-33/у (122). За результатами проведеного заходу встановлено, що суб`єкт господарювання не допустив посадових осіб Державної служби геології та надр України до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю) встановленого законодавством (а.с.91-101).

30.10.2020 Держгеонадрами видано припис №1080-14/06, згідно з яким запропоновано ПАТ "Мапо" у строк до 30.11.2020 усунути виявлені контролюючим органом порушення законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали згідно з додатком 1, які підтверджують факт усунення порушень (а.с.102-105).

Розглянувши припис від 30.10.2020 №1080-14/06, позивач повідомив відповідачу, що підстави для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), які передбачені ч.1 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відсутні (а.с.142).

Державною службою геології та надр України 14.12.2020 внесено подання №1354-14/06 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5341 від 13.01.2011 (а.с.106).

Наказом Державної служби геології та надр України від 28.12.2020 №616 внесено зміни до п.24 додатку 1 до наказу від 16.08.2016 №255 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу та надано термін для усунення порушень до 01.03.2021 (а.с.107). Про вказані зміни відповідача повідомлено листом від 01.06.2021 №174/01/07-21 (а.с.108).

01.03.2021 Державною службою геології та надр України внесено подання на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5341 від 13.01.2011, оскільки станом на 01.03.2021 порушення зазначені в приписі від 30.10.2020 №1080-14/06 усунуто не було (а.с.109).

Листом від 06.04.2021 №5201/01/07-21 відповідач запропонував позивачу у 15 денний строк надати до Держгеонадр власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами №5341 від 13.01.2011 (а.с.110). Даний лист отримано позивачем 13.04.2021 (а.с.111).

Оскільки у встановлений строк відповідь (згода/незгода) ПАТ "Мапо" до Державної служби геології та надр України не надійшла, позивач вважає, що він позбавлений можливості самостійно анулювати спеціальний дозвіл, а тому звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, є уповноваженим органом з питань реалізації угод про розподіл продукції.

Абзацами 9, 10 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Відповідно до ч.1 ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено (ч.1-3 ст.15 Кодексу України про надра).

Згідно з ч.2 ст.24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Частинами 1-3 статті 26 Кодексу України про надра передбачено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Відповідно до ст.60 Кодексу України про надра, державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов`язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 124) (далі – Порядок №615).

Пунктом 22 Порядку №615 передбачено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України "Про нафту і газ" та "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Аналіз наведених норм вказує на те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. Однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов`язків, визначених ст.24 Кодексу України про надра.

У ході розгляду справи судом встановлено, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22.10.2020 у справі №460/4902/20, яке набрало законної сили 24.11.2020, у задоволенні позовних вимог Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "Мапо" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5341 від 13.11.2011 – відмовлено повністю.

Підставами прийняття даного рішення зазначено, що "... законодавством не передбачено і такої підстави для складення приписів, як недопущення посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірок. Непроведення перевірок, а, відтак, і невстановлення порушень вимог законодавства саме у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі відповідного акту перевірки, виключає можливість складення контролюючим органом приписів або розпоряджень.

Разом з тим, у додатку № 1 до припису наведено перелік питань, що підлягали перевірці у позивача.

Таким чином, відповідач фактично продовжив термін проведення планової перевірки позивача.

Крім того, продовження терміну перевірок, у такий спосіб, не передбачений, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Не передбачено і такої підстави для складення приписів як недопущення посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірок. Непроведення перевірок, а, відтак, і невстановлення порушень вимог законодавства саме у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі відповідного акту перевірки, виключає можливість складення контролюючим органом приписів або розпоряджень.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 10.10.2018 по справі № П/811/43/17, від 24.10.2018 по справі № П/811/1162/17".

Як було встановлено судом, позивачем неодноразово вносилися зміни в первинний наказ Державної служби геології та надр України №255 від 16.08.2016, яким, відповідачу зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №5341 від 13.01.2011.

Так, наказом Державної служби геології та надр України від 28.12.2020 №616 внесено зміни до п.24 додатку 1 до наказу від 16.08.2016 №255, в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу, а саме: абзацом другим статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до абз.2 ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Суд зазначає, що вказані обставини вже були досліджені під час розгляду адміністративної справи №460/4902/20, за результатами розгляду якої прийнято рішення, що набрало законної сили. Тому в силу вимог ч.4 ст.78 КАС України такі обставини не доказуються при розгляді даної справи.

Крім того, суд зазначає, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 14.12.2017 у справі №817/965/17, залишеною без змін постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2018, в задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "Мапо" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу №5341 від 13.01.2011 - відмовлено повністю.

Постановою Верховного Суду від 18.11.2021 у справі №817/965/17 касаційну скаргу Державної служби геології та надр України задоволено.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 14.12.2017 та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2018 скасовано.

Ухвалено нове судове рішення, яким позов Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "Мапо" про припинення права користування надрами задоволено.

Припинено право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу від 13.01.2011 №5341, виданого Приватному акціонерному товариству "Мапо" на користування надрами з метою видобування габро, придатного для виробництва блоків та облицювальних виробів з них, відходи придатні для виробництва щебеню будівельного на Броніславському родовищі у Березнівському районі Рівненської області строком дії 20 років.

Таким чином, постановою Верховного Суду від 18.11.2021 у справі №817/965/17 Приватному акціонерному товариству "Мапо" вже припинено право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу від 13.01.2011 №5341, що є також і предметом цього судового спору.

Суд зазначає, що за однакового суб`єктного складу учасників справи, предмет судового розгляду в адміністративних справах № 817/965/17, № 460/4902/20 та в цій справі є однаковими, тобто: припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу від 13.01.2011 №5341. Разом з тим, підстави звернення позивача з такими позовними вимогами є відмінними, з урахуванням інших фактичних обставин, що в межах спірних правовідносин виникали в часі пізніше.

За таких обставин, враховуючи, що судом встановлено, що позивачем подано до суду інші позови до цього самого відповідача з тим самим предметом, але з відмінних підстав, суд вважає відсутніми підстави для застосування приписів п. 10 ч. 1 ст. 240 КАС України

Разом з тим, оскільки судом касаційної інстанції у справі №817/965/17 для ПАТ "Мапо" вже припинено право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу від 13.01.2011 №5341, підстави для повторного припинення права користування надрами, шляхом анулювання цього ж спеціального дозволу на користування надрами відсутні.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У сукупності викладених обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Підстави для застосування ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позовних вимог Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "МАПО" про припинення права користування надрами відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057. ЄДРПОУ/РНОКПП 37536031)

Відповідач - ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "МАПО" (вул. Зірненська, буд. 24, м. Березне, Березнівський район, Рівненська область,34600. ЄДРПОУ/РНОКПП 05390974)

Повний текст рішення складений 30 грудня 2021 року

Суддя Н.О. Дорошенко