
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 грудня 2021 року м. Рівне №460/13993/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом
Товариство з обмеженою відповідальністю "Спеціальне конструкторське бюро високовольтної апаратури - Рівне" доГоловного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціальне конструкторське бюро високовольтної апаратури - Рівне" (далі - ТОВ "СКБ ВА - Рівне") до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення №2987907/36650476 від 13.08.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №6 від 25.06.2021; зобов`язання зареєструвати податкову накладну №6 від 25.06.2021.
Обґрунтовуючи протиправність оскарженого рішення №2987907/36650476 від 13.08.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №6 від 25.06.2021, позивач вказав, що під час виконання умов договору підряду №93-С/21 від 07.04.2021 з ТОВ «ККНК «Технобуд» ним було складено податкову накладну від 25.06.2021 № 6 на суму 80 280,00 грн, у тому числі ПДВ 13 380,00 грн. Позивач надав контролюючому органу вичерпні пояснення та копії документів, які належним чином підтверджували реальність господарської операції, однак вони безпідставно не були враховані відповідачем. Вважаючи відсутніми підстави для відмови реєстрації податкової накладної, після застосованої процедури адміністративного оскарження, позивач звернувся за судовим захистом.
Ухвалою суду від 18.10.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 03.11.2021 продовжено позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви, встановлений ухвалою суду від 18.10.2021.
Ухвалою від 22.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позов.
Представник відповідачів подав відзив на позовну заяву, в якому позов заперечив повністю. Зазначив, зокрема, що подане платником податків повідомлення не містило повного пакету документів, передбачених вимогами пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. З огляду на вищенаведене, Комісією ГУ ДПС у Рівненській області прийняте Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2987907/36650476 від 13.08.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної від 25.06.2021 № 6. У вказаному рішенні чітко зазначено, яких саме документів, визначених Порядком №1165, позивачем не надано до повідомлення. За наведеного, спірне рішення Комісії вважає обґрунтованим, в задоволенні позову просив відмовити повністю.
З`ясувавши доводи та аргументи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення учасників справи, встановивши обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.
ТОВ «СКБ ВА-Рівне» зареєстроване платником податку на додану вартість починаючи з 10.10.2013. Основним видом діяльності, відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є виробництво електророзподільної та контрольної апаратури (КВЕД 27.12), ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування (КВЕД 33.14).
07.04.2021 між ТОВ «СКБ ВА-Рівне» і Товариством з обмеженою відповідальністю «Клесівський кар`єр нерудних копалин «ТЕХНОБУД» (надалі ТОВ «ККНК «ТЕХНОБУД» укладено договір підряду №93-С/21, а також додаткову угоду №1 від 26.05.2021 до даного договору на модернізацію комірки із заміною масляного вимикача ВМПП-10/630 на вакуумний вимикач ВМВ-10М-20/630 та капітальний ремонт масляного вимикача С-35М- 630-10 з монтажем на підстанції ГПП 35/6 ТОВ «ККНК «Технобуд» на суму 293 208 грн, у т.ч. 48 868,00 грн (а.с.18-29).
25.06.2021 позивачем та ТОВ «ККНК «Технобуд» було підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №5 на суму 160 560,00 грн, у т.ч. ПДВ 26 760 грн (а.с.30).
Позивач у позові ствердив, що згідно з банківською випискою ТОВ «ККНК «Технобуд» сплачено за надані послуги 80 280,00 грн, у т.ч. ПДВ 13 380,00 грн.
25.06.2021 позивачем складено податкову накладну №6 на суму 80 280,00 грн, у т.ч. ПДВ 13 380,00 грн, яку направлено на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних
Згідно з квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.07.2021, податкову накладну № 6 від 25.06.2021 документ прийнято, реєстрація зупинена відповідно до п.201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 33.14.11-50.00 відсутні в таблиці даних платника податків, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.14).
Відповідно до повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, від 11.08.2021 №1, позивач пояснив: ТОВ «СКБВА-Рівне» надавало послуги ТОВ «ККНК «Технобуд» (код ЄДРПОУ 32404265) згідно акту виконаних робіт № 6 від 21.05.2021 на суму 132648,00 грн, в т.ч. ПДВ 22108,00 грн, та акту № 5 від 25.06.2021 на суму 160560,00 грн, в т.ч. ПДВ 26760,00 грн. За умовами договору здійснювалася попередня оплата частинами. Відповідно до отриманих оплат виписувалися податкові накладні. ТОВ «СКБВА-Рівне» надає послуги щодо технічного налагодження та обслуговування електрообладнання, модернізації та капітального ремонту електрообладнання. Матеріали, які потрібні для забезпечення здійснення послуг, придбаваються у платників ПДВ, що має відображення у ЄРПН, а також у неплатників ПДВ. Виконання надання забезпечено трудовими ресурсами - чисельність працюючих 3 особи. При потребі залучаються послуги сторонніх організацій. Кількість додатків – 4 (а.с.16-17).
Суд встановив, що 13.08.2021 комісією ГУ ДПС у Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №2987907/36650476 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 25.06.2021, згідно з яким підстави для відмови у реєстрації ПН/РК в ЄРПН є ненадання платником податків копій документів: договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (а.с.80).
В графі «Додаткова інформація» відповідачем 1 зазначено «не надано документів на придбання матеріалів (договору, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, розрахункових документів тощо), картки з контрагентом та/або оборотно-сальдові відомості по 361 рах. по взаєморозрахунках з контрагентом.
Позивачем 23.08.2021 подано скаргу на вказане рішення (а.с.32-33).
Рішенням ДПС України від 26.08.2021 №38368/36650476/2 залишено скаргу без задоволення та рішення комісії №2987907/36650476 від 13.08.2021 - без змін (а.с.31).
Вважаючи протиправним рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
За правилами п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об`єктом оподаткування податком на додану вартість.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, в силу вимог пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020 (далі - Порядок №1165).
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Як встановлено судом, реєстрацію податкової накладної позивача зупинено з тих підстав, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 77.32 відсутні в таблиці даних платника податків, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
У квитанції запропоновано надати пояснення та/або копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Слід зазначити, що відповідно до пунктів 12-17 Порядку № 1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.
Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).
У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.
Суд зауважує, що позивач жодним чином не заперечив підставу зупинення реєстрації податкової накладної № 6 від 25.06.2021 та не спростував факту відсутності коду УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 33.14.11-50.00 в таблиці даних платника податку на додану вартість.
Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (комісії регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 13 Порядку №520, визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Судом встановлено, що позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної №6 від 25.06.2021 у зв`язку з тим, що ТОВ "СКБВА-Рівне" не надано документів на придбання матеріалів (договору, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, розрахункових документів тощо), картки з контрагентом та/або оборотно-сальдові відомості по 361 рах. по взаєморозрахунках з контрагентом, що відповідно до пунктів 5 та 11 Порядку № 520 є підставою для відмови в реєстрації податкової накладної. Вказана обставина підтверджується Витягом протоколу №173/17-00-18 від 13.08.2021 засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області (а.с.83-84).
Доказів того, що позивачем надавалися такі документи разом з поясненнями, сторонами не надано, а судом не встановлено.
При цьому, з наданого відповідачем Журналу розгляду Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК встановлено, що 11.08.2021 позивачем подано лише чотири документи довільного формату – виписки банку, накладні, договір та акти, пояснення (а.с.81).
Разом з тим, з документів, наданих позивачем на обґрунтування позовних вимог, суд встановив, що 25.06.2021 позивачем та ТОВ «ККНК «Технобуд» було підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №5 на суму 160 560,00 грн, у т.ч. ПДВ 26 760,00 грн. В той же час, позивачем складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №6 на суму 80 280,00 грн, у т.ч. ПДВ 13 380,00 грн.
З наведених у позові доводів позивача вбачається, що податкова накладна №6 від 25.06.2021 складалась у зв`язку із надходженням передоплати від ТОВ «ККНК «Технобуд» на суму 80 280,00 грн, у т.ч. ПДВ 13 380,00 грн, що підтверджується банківською випискою.
Проте така банківська виписка відсутня в матеріалах справи. Так, в матеріалах справи на аркуші справи 35 міститься банківська виписка за 13.07.2021, з якої вбачається, що ТОВ «ККНК «Технобуд» перерахувало позивачу кошти в розмірі 80 280,00 грн саме 13.07.2021, а не 25.06.2021, як стверджує позивач. Доказів протилежного позивачем суду не надано. Отже, суд констатує, що податкова накладна №6 від 25.06.2021 складена не у зв`язку з надходженням грошових коштів 25.06.2021 на рахунок позивача.
Оскільки 25.06.2021 учасниками цієї господарської операції також складено акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №5, судом проаналізовано надані позивачем докази на предмет підтвердження настання такої першої події як виконання робіт згідно договору №93-С/21 від 07.04.2021.
Матеріалами справи підтверджено, що акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №5 від 25.06.2021 був підписаний на суму 160 560,00 грн, у т.ч. ПДВ 26 760,00 грн. В той же час, як встановив суд, податкова накладна цією датою складена на суму 80 280,00 грн, у т.ч. ПДВ 13 380,00 грн.
Дослідженням додатково наданої позивачем картки рахунку 361 встановлено, що по бухгалтерському обліку позивача відображено при поточному сальдо 10044,00 грн зарахування коштів від контрагента ТОВ «ККНК «Технобуд»: 01.06.2021 на суму 66324,00 грн, 18.06.2021 на суму 24000,00 грн. Таким чином, станом на 25.06.2021 по рахунку бухобліку відображено акт виконаних робіт від 25.06.2021 на суму 160560,00 грн та поточне сальдо 80280,00 грн (а.с. 87).
Отже, за даними бухгалтерського обліку позивача надходження авансових платежів на загальну суму 80280,00 грн відображене 01.06.2021 та 18.06.2021, що також вказує на безпідставність доводів позивача про отримання таких коштів 25.06.2021.
Суд зауважує, що відповідно до приписів пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України обов`язок платника податків скласти податкову накладну в такому випадку виникає за датою надходження грошових коштів на рахунок у банку, тобто в досліджуваній ситуації, відповідно, 01.06.2021 та 18.06.2021.
Наявність поточного сальдо на суму 80280,00 грн станом на 25.06.2021 не може слугувати підставою для складання на цю суму податкової накладної, оскільки станом на 25.06.2021 настала така перша подія, як підписання акту про надання послуг від 25.06.2021 на суму 160560,00 грн і саме на цю суму слід було скласти податкову накладну 25.06.2021. Встановлені судом обставини свідчать на користь висновку, що податкова накладна складена неправильно.
Оскільки з досліджених доказів неможливо встановити, за правилом якої події було складено податкову накладну №6 від 25.06.2021 на суму 80280,00 грн, у т.ч. ПДВ 13380,00 грн, суд констатує, що надані позивачем документи не підтверджують настання на дату складання податкової накладної ні такої першої події, як зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, ні відвантаження товарів/надання послуг на відповідну суму.
З огляду на наведене, суд зазначає, що інформація, зазначена у податковій накладній №6 від 25.06.2021, позивачем не підтверджена ні контролюючому органу під час процедури реєстрації такої накладної, ні суду під час судового розгляду адміністративної справи.
Відповідно до частин першої, другої статті77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, за результатами судового розгляду суд дійшов висновку, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.08.2021 №2987907/36650476 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 25.06.2021 прийняте в межах повноважень та у спосіб, встановлений чинним законодавством, є правомірним та обґрунтованим. Доводи позивача та надані ним докази не спростовують правомірності такого рішення та не дають суду підстав для його скасування.
Суд зауважує, що в розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Таким чином, передумовою для задоволення позовних вимог щодо зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити дії (похідна вимога) повинна бути наявність факту порушення прав особи, яка звернулася до суду за захистом порушених прав, тобто вчинення таким суб`єктом протиправних дій, бездіяльності чи прийняття протиправного рішення (основна вимога), які у даному випадку відсутні.
У зв`язку з правомірністю рішення відповідача-1 від 13.08.2021 №2987907/36650476 у суду відсутні підстави для зобов`язання відповідача-2 зареєструвати податкову накладну №6 від 25.06.2021.
З огляду на вищевикладене, в задоволенні позову ТОВ "СКБВА-Рівне" слід відмовити повністю.
Враховуючи результати судового розгляду, підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Товариству з обмеженою відповідальністю "Спеціальне конструкторське бюро високовольтної апаратури - Рівне" в позові до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Спеціальне конструкторське бюро високовольтної апаратури - Рівне" (вул. Мельника, 6, кв. 72, м. Рівне, 33016. ЄДРПОУ/РНОКПП 36650476)
Відповідач - Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053. ЄДРПОУ/РНОКПП 43005393) Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023. ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Повний текст рішення складений 30 грудня 2021 року
Суддя Н.О. Дорошенко