Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29 грудня 2021 року Справа № 280/9616/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) до Головного управління Національної гвардії України (03151, м. Київ, вул.. Народного Ополчення, 9-А, код ЄДРПОУ 08803498) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України (далі відповідач 1), Головного управління Національної гвардії України (далі відповідач 2), в якій позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо відмови у зарахуванні пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 05 місяців 27 днів, відповідно до підпунктів «а» та «в» пункту 3 Постанови №393, до вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, де період з 23.02.2005 року по 01.08.2014 року враховується на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, відповідно до підпункту «в» пункту 3 Постанови № 393, а періоди з 03.10.2014 по 20.11.2014, з 03.01.2015 по 04.03.2015, з 11.05.2015 по 12.07.2015, з 07.02.2017 по 07.04.2017, 08.08.2018 по 08.11.2018 року - на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці, відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393; зобов`язати відповідача 1 зарахувати до пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 05 місяців 27 днів, відповідно до підпунктів «а» та «в» пункту 3 Постанови №393, до вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, де період з 23.02.2005 року по 01.08.2014 року враховується на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, відповідно до підпункту «в» пункту 3 Постанови № 393, а періоди з 03.10.2014 по 20.11.2014, з 03.01.2015 по 04.03.2015, з 11.05.2015 по 12.07.2015, з 07.02.2017 по 07.04.2017, 08.08.2018 по 08.11.2018 року - на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці, відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393, про що внести відповідні зміни до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 195 від 05.09.2019 року, в частині виключення мене зі списків особового складу та всіх видів забезпечення й направити Відповідачу 2 необхідні документи для формування пенсійної справи; зобов`язати Відповідача 2 в подальшому оформити та направити відповідні документи до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугою років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 05 місяців 27 днів, відповідно до підпунктів «а» та «в» пункту 3 Постанови №393, до вислуги років, яка дає право на призначення мені пенсії за вислугу років, де період з 23.02.2005 року по 01.08.2014 року враховується на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, відповідно до підпункту «в» пункту 3 Постанови № 393, а періоди з 03.10.2014 по 20.11.2014, з 03.01.2015 по 04.03.2015, з 11.05.2015 по 12.07.2015, з 07.02.2017 по 07.04.2017, 08.08.2018 по 08.11.2018 року - на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці, відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393.
Ухвалою суду від 18.10.2021 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем 1 було неправомірно відмовлено у зарахуванні до пільгової вислуги років у кількості 6 років 5 місяців 27 днів до вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років. Вважає, що право на призначення пенсії із врахуванням на пільгових умовах періоду проходження служби є очевидним та грунтується лише на нормах чинного законодавства, так як на момент виключення позивача зі списків особового складу та всіх видів забезпечення військової частини НОМЕР_2 час служби в пільговому обчисленні мав бути врахований до вислуги років для призначення відповідної пенсії. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідачем 1 до суду 23.11.2021 було подано відзив на позовну заяву, де зазначив, що аналіз норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». При цьому до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії. В той же час для отримання права на призначення пенсії обовязковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено. Таким чином у позивача відсутнє право на призначення пенсії за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки позивач не має встановленої п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарної вислуги років. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідачем 2 до суду подано відзив на позву заяву, в якому він зазначив, що позовні вимоги до нього є передчасними, оскільки позивачем не надано жодного належного доказу відмови щодо оформлення та направлення документів для призначення пенсії. Також у своєму відзиві підтримав позицію відповідача 1. Просить у задоволенні позову відмовити.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що з 07 вересня 1999 року по 05 вересня 2019 року позивач проходив військову службу за контрактом в військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України. Має статус учасника бойових дій посвідчення серії НОМЕР_4 , видане 03 серпня 2015 року.
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 05.09.2019 № 195 старшого лейтенанта ОСОБА_1 було виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення у запас Збройних Сил України та направлено на військовий облік до Шевченківського РВК м. Запоріжжя.
Вислуга років станом на 05.09.2019 становить: час служби в календарному обчисленні 21 рік 07 місяців 02 дні; час служби в пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) 06 років 05 місяців 27 днів.
Відповідно до витягу із послужного списку позивач в період з 23.02.2005 по 01.08.2014 перебував на службі за контрактом в полку спеціального призначення внутрішніх військ МВС України.
Згідно із Довідкою від 14.05.2021 № 693, виданою військовою частиною НОМЕР_2 Національної гвардії України, в період з 03.10.2014 по 20.11.2014, з 03.01.2015 по 04.03.2015, з 11.05.2015 по 12.07.2015, з 07.02.2017 по 07.04.2017 ОСОБА_1 дійсно безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів смт. Амбросіївка, м. Маріуполь, Донецької обл.
Згідно із Довідкою від 14.05.2021 № 694, виданою військовою частиною НОМЕР_2 Національної гвардії України, в період з 08.08.2018 по 08.11.2018 ОСОБА_1 дійсно безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів смт. Велика Новосілка Донецької обл.
11 травня 2021 року позивач звернувся до відповідача 1 із запитом про надання інформації, з яких підстав не направлено всі необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом від 19.05.2021 за № 3/29//9/1-1400 відповідач 1 попросив ОСОБА_1 надати уточнену інформацію щодо того, коли та в який спосіб позивач звертався до відділення кадрів військової частини НОМЕР_2 з проханням про оформлення та формування пенсійної справи, та з якого саме виду пенсійного забезпечення.
Заявою від 09 червня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Відповідача 1 з проханням зарахувати до вислуги років для призначення пенсії за вислугою років періоди проходження військової служби на пільгових умовах, відповідно до підпунктів «а» та «в» пункту 3 Постанови №393, а саме період з 23.02.2005 року по 01.08.2014 року - на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці (відповідно до підпункту «в» пункту 3 Постанови № 393); періоди з 03.10.2014 по 20.11.2014, з 03.01.2015 по 04.03.2015, з 11.05.2015 по 12.07.2015, з 07.02.2017 по 07.04.2017, з 08.08.2018 по 08.11.2018 року - на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три (відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393); надати допомогу в зборі та підготовні необхідних документів для формування пенсійної справи, а також оформити та направити всі необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом від 24.06.2021 за № 3/29/9/1-1759 відповідач 1 повідомив позивача про те, що військова частина НОМЕР_2 НГУ не оформлює документи щодо призначення пенсії військовослужбовцям, які звільняються, а уповноваженим структурним підрозділом від Національної гвардії України, через який подаються заяви про призначення пенсії, являється відділ з питань методології пенсійного забезпечення фінансово-економічного управління Головного управління Національної гвардії України.
Позивач 05.07.2021 звернувся листом до ГУ Національної гвардії України з проханням надати роз`яснення чому при виключенні зі списків особового склад військової частини НОМЕР_2 05.09.2019 час служби в пільговому обчисленні не був врахованим до вислуги років для призначення пенсії.
ГУ Національної гвардії України листом від 22.07.2021 за № 27/11/4-М-938 повідомило позивача, що обчислення вислуги років та видання наказів про виключення зі списків особового складу військовослужбовців не належить до компетенції фінансово-економічного управління Головного управління Національної гвардії України.
10.08.2021 позивач звернувся із листом до відповідача 1 з проханням зарахувати до загальної вислуги років періоди проходження військової служби на пільгових умовах та підготувати та подати до Пенсійного фонду України всі необхідні документи.
Листом від 26.08.2021 за № 3/28/12-2528 відповідач 1 повідомив ОСОБА_1 про те, що пільгове зарахування не є самостійним видом вислуги й не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. У звязку з цим зазначив, що у позивача відсутнє право на призначення пенсії за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки ОСОБА_1 не має необхідної для цього календарної вислуги років.
Незгода з прийнятим рішенням про відмову у включення вислуги років у пільговому обчисленні до календарної вислуги років зумовила звернення за захистом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до пункту «а» частини першоїстатті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж»статті 1 - 2 цього Закону(крім осіб, зазначених у частині третійстатті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393).
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним вабзаці першому пункту 1цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів
Згідно із підпунктом «в» пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним вабзаці першому пункту 1цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: на льотній роботі в авіації (за винятком видів авіації, зазначених у підпункті "б" цього пункту) - на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України; на атомних надводних кораблях - із строків, установлених Міністерством оборони, Службою зовнішньої розвідки, Центральним управлінням Служби безпеки України; на підводних човнах (крім зазначених упідпункті "б"цього пункту) в період перебування їх у строю; на мінних тральщиках під час тралення бойових мін; в управліннях з`єднань підводних човнів, що перебувають у строю, і з`єднань мінних тральщиків під час тралення бойових мін на умовах, визначених Міністерством оборони України; на посадах водолазів усіх найменувань і спеціальностей (крім водолазів, зазначених упідпункті "б"цього пункту); на посадах, де виконання обов`язків пов`язане з систематичними стрибками з парашутом, при виконанні річних норм, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Службою зовнішньої розвідки, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України; у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств; на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України; у складі других екіпажів дизель-електричних підводних човнів, що перебувають у строю; у високогірних місцевостях на висоті від 1000 до 1500 метрів над рівнем моря, а у виняткових випадках - і нижче згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваних відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Управлінням державної охорони; в укріплених районах військовослужбовцям, які несуть (несли) бойове чергування в спорудах оборонних позицій у складі бойових обслуг; на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, - з 1 січня 1988 по 31 грудня 1993 року; у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 частини другої статті 2Закону УкраїниПро правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв`язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони; на посадах, де виконання обов`язків пов`язано з роботами по знешкодженню вибухонебезпечних предметів, у період виконання робіт, переліки яких визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств; проходження служби у внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ, Національній гвардії військовослужбовцями, які виконують обов`язки з охорони та оборони ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності; проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту на атомних електростанціях, об`єктах з ядерними установками і матеріалами; проходження служби на посадах рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у виправно-трудових установах на правах лікувальних та лікарень при виправно-трудових установах для утримання інфекційно хворих засуджених; таємно; У разі наявності двох і більше підстав для зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах одного і того ж періоду служби вислуга обчислюється за тією підставою, яка дає найбільші пільги; у високогірних місцевостях на висоті 1500 і більше метрів над рівнем моря; час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах з підбирання та транспортування трупів у морг за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ; час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби в установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, за переліком посад і в порядку, затверджуваних Міністерством юстиції; час проходження служби військовослужбовцями внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ у підрозділах з конвоювання осіб, узятих під варту, осіб, засуджених до позбавлення волі, та охорони їх під час судового засідання запереліком посаді на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ; час проходження служби в Національній гвардії військовослужбовцями, які виконують обов`язки з конвоювання осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі, у тому числі під час їх екстрадиції, а також забезпечують охорону осіб, які тримаються під вартою, під час судових засідань у судах, за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Аналіз наведених правових норм у поєднанні з положеннями Порядку №393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.
Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема,Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком №393.
Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27 червня 2018 року у справі №750/9775/16-а. Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Конституційний Суд України також неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Матеріалами справи підтверджено, що вислуга років на день звільнення позивача складає станом на 05.09.2019: календарна 21 рік 07 місяців 02 днів, пільгова 06 років 05 місяців 27 днів. Всього: 28 років 00 місяців 29 днів.
Відповідачем до вислуги років не зараховано 06 років 05 місяців 27 днів, так званої пільгової вислуги років, а саме: часу проходження служби протягом якого позивач брав участь в АТО та ООС (один місяць служби за три місяці), а також часу проходження служби протягом якого позивач перебував в частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії (один місяць служби за півтора місяці).
Об`єднана палата Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в постанові від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а висловила правову позицію, у відповідності до якої Верховний Суд з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування нормЗакону N 2262-XIIу частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17. Верховний Суд вказав, що необґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Верховний Суд у названій постанові також зазначив, щоЗаконом №2262-XIIпередбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу єЗакон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.
Підсумовуючи наведене у сукупності є підстави для беззаперечного висновку, що пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Відповідач вважає, що пільгова вислуга зараховується до вислуги років лише при наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії.
Викладене свідчить, що відмова відповідача здійснена всупереч наведеному вище правовому регулюванню.
Враховуючи вище викладене, період часу з 23.02.2005 року по 01.08.2014 року повинен бути врахований на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, а періоди з 03.10.2014 по 20.11.2014, з 03.01.2015 по 04.03.2015, з 11.05.2015 по 12.07.2015, з 07.02.2017 по 07.04.2017, 08.08.2018 по 08.11.2018 року - на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці, тобто цей період, який разом складає 06 років 05 місяців 27 днів, є вислугою, яка повинна бути врахована до вислуги років, яка підлягає обчисленню та застосуванню в порядку статей 12, 17 та 17-1 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 393, разом із визначеним періодом часу 21 рік 07 місяців 02 дні.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача 1 направити відповідачу 2 необхідні документи для формування пенсійної справи та зобов`язання Відповідача 2 в подальшому оформити та направити відповідні документи до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугою років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 05 місяців 27 днів суд зазначає наступне.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 року №760, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 року за №1152/32604, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"та з інших соціальних питань (надаліІнструкція № 760).
Ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно ізЗаконом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з абзацом 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції № 760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів:
1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;
2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;
3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;
4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;
5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1);
6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду;
7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону;
8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення;
9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби», «Ветеран служби цивільного захисту» та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства;
10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»(додаток 2).
Пунктом 1 розділу ІІІІнструкції №760передбачено, що уповноважені структурні підрозділи:
1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії;
2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії;
3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів;
4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу). Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється;
5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи;
6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.
Підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років) (додаток 3).
Пунктом 4 розділу ІІІІнструкції №760передбачено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: 1) грошовий атестат; 2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (додаток 4).
Тобто, на уповноважені структурні підрозділи Національної гвардії України покладено функції щодо оформлення та подання у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Разом з тим, пунктами 12 і 13 Порядку № 3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку. Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку. Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктом 1 наказу командувача Національної гвардії України від 08.02.2019 № 85 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій в Національній гвардії України визначено фінансово- економічного управління Головного управління НГУ.
Відповідно до пункту 7 згаданого Порядку для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:
заява про призначення пенсії (додаток 1);
грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону);
довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;
копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк";
копія паспорта.
Разом з цим, абзацом другим пункту 6 зазначеного Порядку визначено, що у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз`яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз`яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.
Обґрунтовуючи не направлення документів відповідачем 1 до відповідача 2 та ненаправленням відповідачем 2 до територіального управління пенсійного фонду України позивач посилається лише на неврахування часу служби в пільговому обчисленні до вислуги років, що дає право для призначення пенсії за вислугою років.
Разом з тим доказів звернення позивача з відповідною заявою та переліком документів, які подаються для призначення пенсії, який визначено пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 про призначення пенсії до суду не надано.
Зазначене унеможливило підготовку та направлення Головним управлінням НГ України подання про призначення пенсії позивачу.
Гарантованестаттею 55 Конституції Україний конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Водночас суд зауважує, що права позивача на час розгляду даної справи не порушені, оскільки відповідач 2 не відмовляв позивачу у оформленні та поданні документів до компетентного органу для призначення пенсії, а суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
Щодо позовних вимог про зобовязання відповідача 1 внести відповідні зміни до наказу командира військової частини НОМЕР_2 № 195 від 05.09.2019 в частині не зарахування в наказі про звільнення до календарної вислуги років на пільгових умовах, то суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, оскільки в наказі про звільнення не йдеться про вислугу років для призначення пенсії, яка підлягає обчисленню відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393.
Наказ про звільнення позивача не є тим документом, який визначає вислугу років. Вислуга років позивача в календарному та пільговому обчисленні визначається на підставі інших документів, зокрема трудової книжки, послужного списку, довідок про участь позивача в антитерористичній операції, які відповідно до вимог законодавства і мають бути враховані відповідачем при застосуванні наведених вимог законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1ст.143 КАС України).
Позивач звільнений від сплати судового збору, інші судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) до Головного управління Національної гвардії України (03151, м. Київ, вул.. Народного Ополчення, 9-А, код ЄДРПОУ 08803498) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України в частині не зарахування ОСОБА_1 пільгової вислуги років до його календарної вислуги років періоду часу з 23.02.2005 року по 01.08.2014 року з розрахунку один місяць служби за півтора місяці та періодів з 03.10.2014 по 20.11.2014, з 03.01.2015 по 04.03.2015, з 11.05.2015 по 12.07.2015, з 07.02.2017 по 07.04.2017, 08.08.2018 по 08.11.2018 року - на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно достатті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 3постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей"до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 23.02.2005 року по 01.08.2014 року з розрахунку один місяць служби за півтора місяці та періодів з 03.10.2014 по 20.11.2014, з 03.01.2015 по 04.03.2015, з 11.05.2015 по 12.07.2015, з 07.02.2017 по 07.04.2017, 08.08.2018 по 08.11.2018 року - на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці, загальною кількістю 06 років 05 місяців 27 днів.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 29 грудня 2021 року.
Суддя А.В. Сіпака