Рішення № 102347746, 29.12.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2021
Номер справи
240/26736/21
Номер документу
102347746
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2021 року м. Житомир справа № 240/26736/21

категорія 111010000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лавренчук О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ГАЗ" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії.,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ГАЗ" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області у якому просить:

1. визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Житомирській області № 373-р від 02.09.2021 року;

2. зобов`язати Головне управління ДПС у Житомирській області видалити з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензій Товариству з обмеженою відповідальністю «OІЛ ГАЗ» (код згідно з ЄДРПОУ 42658640), юридична адреса: 12600, Житомирська область, Брусилівський район, смт.Брусилів, вул.Митрополита Іларіона, буд.31 терміном дії з 15.07.2019 до 15.07.2024, а саме:

- реєстраційний номер №06010314201900237 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Андрушівський район, м. Андрушівка, вул. Зозулинського, буд.15/Б;

- реєстраційний номер № 06040314201900240 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Брусилівський район, смт. Брусилів, вул. Небесної Сотні, буд.71;

- реєстраціний номер №06210314201900239 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Пулинський район, смт. Пулин, вул. Незалежності, буд.95;

- реєстраційний номер №06080314201900238 за адресою місця торгівлі: Житомирська область. Житомирський район, с. Тетерівка, вул. Шевченка, буд.61;

В обґрунтування позову вказує, що ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання. Зазначене свідчить, що такі підстави анулювання ліцензії, повинні бути зазначені у відповідному розпорядженні. Як вбачається зі змісту оскаржуваного розпорядження, в ньому не зазначено конкретної підстави анулювання ліцензії ТОВ «ОІЛ ГАЗ», що свідчить про протиправний характер такого розпорядження. Окрім того, як зазначалось, перевірка документів які були надані ТОВ «ОЛІ ГАЗ» для отримання ліцензій, була здійснена ще в 2019 році, при подачі заяв на їх отримання. При цьому, на етапі отримання ліцензій, та перевірки відомостей стосовно достовірності поданих документів, будь яких невідповідностей не було встановлено.

Окрім того, ТОВ «ОІЛ ГАЗ» справно здійснювало оплату за ліцензії, та заборгованість по такій оплаті відсутня. Звертаючись до суду з позовом, Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ГАЗ" вважає, що розпорядження Головного управління ДПС у Житомирській області №373-р від 02.09.2021 прийняте із порушенням Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», діючих нормативно-правових актів України та підлягає визнанню протиправним та скасуванню. Просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання. Зобов`язано Головне управління ДПС у Житомирській області надати до суду ( у підготовче засідання, призначене на 20.10.2021) належним чином завірену копію доповідної записки управління контролю за підакцизними товарами від 02.09.2021 №840/06-30-09-04-14.

Клопотання позивача про відкладення судового засідання надійшла до суду 20.10.2021.

На електронну пошту суду 20.10.2021 надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

Ухвалою суду від 26.10.2021 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ГАЗ" про забезпечення позову задоволено частково. Вжито заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії розпорядження Головного управління ДПС у Житомирській області «Про анулювання ліцензії ТОВ "ОІЛ ГАЗ» №343-р від 02.09.2021 до набрання судовим рішенням у справі законної сили.

Відділом документального забезпечення суду 29.10.2021 зареєстровано відзив на позовну заяву. Відповідач зазначає, що відповідно до проведеного перевірочного аналізу щодо достовірності даних в документах поданих на отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним платниками які здійснюють роздрібну торгівлю пальним встановлено наступне.

Згідно отриманого листа Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Житомирській області від 27.08.2021 № 1006-3-18/862/21 встановлено що ТОВ «ОІЛ ГАЗ» за адресами місць торгівлі: Житомирська область Андрушівський район м.Андрушівка вул.Зозулинського, 15/Б; Житомирська область смт.Брусилів вул. Небесної Сотні, 71; Житомирська область смт.Пулин вул.Незалежності 95; Житомирська область Житомирський район с.Тетерівка вул. Шевченка, 61, не отримувало акти вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, та в реєстрі будівельної діяльності першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відсутня відповідна інформація. Тому відповідно до отриманого листа Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Житомирській області від 27.08.2021 №1006-3-18/862/21, було прийнято управлінське рішення - доповідна записка від 02.09.2021 №840/06-30-09-04-14 про прийняття розпорядження про анулювання вищезазначених дій ліцензій що були видані ТОВ «ОІЛ ГАЗ». Просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідь на відзив надійшла до суду 22.11.2021. Заперечуючи щодо викладеного у відзиві, позивач вказує, що чинне законодавство визначає малу архітектурну форму як тимчасову споруду. Враховуючи той факт, що ДК БС визначає споруди як будівельні системи, пов`язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт, то розміщенню малої архітектурної форми передує виконання будівельно-монтажних робіт. Відповідно до абзацу 54 частини 1 статті 1 Закону №481/95-ВР місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування. На підставі права оренди площадок та частин нежитлових будівель та абзацу 54 частини 1 статті 1 Закону №2481/95-ВР позивачем розміщено модулі заправки автомобілів рідкім моторним паливом та газоподібним паливом в місці здійснення торгівлі. Розміщення модульної автозаправної станції, яка є заводським виробом, не передбачає здійснення будівельно-монтажних робіт для її встановлення. Вказує, що модулі заправки автомобілів рідким моторним паливом за своїми технічними характеристиками є технологічним обладнанням. Вказує, що належних і допустимих доказів порушення позивачем вимог містобудівної діяльності відповідачем не надано, не вказано про такі порушення і в листі Управління ДАБІ у Житомирській області від 27.08.2021 року №1006-3-18/862/21, який в свою чергу фактично слугував підставою для анулювання ліцензій. Просить позов задовольнити.

Суд, протокольною ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеної секретарем до протоколу судового засідання від 03.12.2021 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд протокольною ухвалою постановив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Встановлено, що Головним управлінням ДПС у Житомирській області видано Товариству з обмеженою відповідальністю «ОІЛ ГАЗ» ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним терміном дії з 15.07.2019 до 15.07.2024:

- реєстраційний номер №06010314201900237 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Андрушівський район, м.Андрушівка, вул.Зозулинського, буд.15/Б;

- реєстраційний номер № 06040314201900240 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Брусилівський район, смт.Брусилів, вул.Небесної Сотні, буд.71;

- реєстраційний номер № 06210314201900239 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Пулинський район, смт.Пулин, вул.Незалежності, буд.95;

- реєстраційний номер № 06080314201900238 за адресою місця торгівлі: Житомирська область. Житомирський район, с.Тетерівка, вул.Шевченка, буд.61.

Розпорядженням №373-р від 02.09.2021 "Про анулювання ліцензії ТОВ "ОІЛ ГАЗ" відповідно до ст. 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "По державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" на підставі доповідної записки управління контролю за підакцизними товарами від 02.09.2021 №840/06-30-09-04-14, зобов`язано управління контролю за підакцизними товарами забезпечити у порядку, передбаченому чинним законодавством, виконання процедури анулювання дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним:

- реєстраційний номер №06010314201900237 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Андрушівський район, м.Андрушівка, вул.Зозулинського, буд.15/Б;

- реєстраційний номер №06040314201900240 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Брусилівський район, смт.Брусилів, вул.Небесної Сотні, буд.71;

- реєстраційний номер №06210314201900239 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Пулинський район, смт.Пулин, вул.Незалежності, буд.95;

- реєстраційний номер №06080314201900238 за адресою місця торгівлі: Житомирська область Житомирський район, с.Тетерівка, вул.Шевченка, буд.61;

терміном дії з 15.07.2019 до 15.07.2024 Товариству з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ГАЗ", у зв`язку з встановленням порушення ст. 15 Закону №481.

На вимогу суду відповідачем надано копію доповідної записки управління контролю за підакцизними товарами від 02.09.2021 №840/06-30-09-04-14 у якій вказано: на підставі матеріалів фактичних перевірок наданих службовою запискою відділу контролю за виробництвом та обігом пального від 01.09.2021 №837/06-30-09-02-09 та листа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області (вх. №11328/5 від 27.08.2021), а також враховуючи рішення засідання комісії щодо вирішення спірних питань ліцензування (протокол від 02.09.2021 №349/06-30-09-04).

До суду надано копію запиту Головного управління ДПС у Житомирській області №14643/6/06-30-09-04 від 26.08.2021 до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області щодо наявності станом на 25.08.2021 актів вводу в експлуатацію об`єктів та/або акт готовності об`єкта до експлуатації, та/або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, та/або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, за адресами місць торгівлі та зберігання пального.

У листі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області за вх. №11328/5 від 27.08.2021 "Про надання інформації" міститься інформація, надана на запит Головного управління ДПС у Житомирській області №14643/6/06-30-09-04 від 26.08.2021 зі змісту якої вбачається відсутність у Реєстрі будівельної діяльності першої черг Єдиної державної електронної сфери у сфері будівництва та в Управлінні Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області обєктів будівництва за адресами, зокрема: Житомирська область, Андрушівський район, м.Андрушівка, вул.Зозулинського, буд.15/Б; Житомирська область, Брусилівський район, смт.Брусилів, вул.Небесної Сотні, буд.71; Житомирська область, Пулинський район, смт.Пулин, вул.Незалежності, буд.95.

За адресою: Житомирська область Житомирський район, с.Тетерівка, вул.Шевченка, буд.61 зареєстрована декларація про початок виконання будівельних робіт на об"єкт "магазин продовольчих товарів з баром", замовник - ПП "Тетерів-Євро-Стандарт".

Звертаючись до суду з позовною заявою, позивач вважає, що Розпорядження №373-р від 02.09.2021 є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією; та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.1995 (далі - Закон №481/95-ВР в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Законом України від 29.12.2019 №481/95-ВР визначено, що роздрібна торгівля пальним - це діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції /газонаповнювальної станції газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.

Відповідно до ст.1 Закону № 481/95-ВР у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

- ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

- анулювання ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії;

- роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та / або оливороздавальні колонки.

Порядок отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним та підстави для її анулювання визначено ст.15 Закону №481/95-ВР.

Згідно зі ст.15 Закону № 481/95-ВР ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років.

Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється.

Матеріалами адміністративної справи підтверджується отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ГАЗ" ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним терміном дії з 15.07.2019 по 15.07.2024:

- реєстраційний номер №06010314201900237 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Андрушівський район, м. Андрушівка, вул. Зозулинського, буд.15/Б;

- реєстраційний номер №06040314201900240 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Брусилівський район, смт. Брусилів, вул. Небесної Сотні, буд.71;

- реєстраціний номер №06210314201900239 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Пулинський район, смт. Пулин, вул. Незалежності, буд.95;

- реєстраційний номер №06080314201900238 за адресою місця торгівлі: Житомирська область. Житомирський район, с. Тетерівка, вул. Шевченка, буд.61;

У статті 15 Закону №481/95-ВР зазначено, що Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:

заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

рішення про скасування державної реєстрації суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;

рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку (стосовно імпортерів);

рішення суду про встановлення факту торгівлі суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;

рішення суду про встановлення факту переміщення суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;

порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях;

отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;

встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання.

Таким чином, у вказаній нормі закріплений вичерпний перелік підстав, за яких може бути анульована ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним.

Так у оскаржуваному розпорядженні вказано, що позивачем порушено статтю 15 Закону України №418 та міститься посилання на доповідну записку управління контролю за підакцизними товарами від 02.09.2021 №840/06-30-09-04-14.

Як встановлено судом під час розгляду адміністративної справи та визнається відповідачем, позивачу анульовано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним з тих підстав, що ТОВ «ОІЛ ГАЗ» за адресами місць торгівлі: Житомирська область Андрушівський район м.Андрушівка вул. Зозулинського, 15/Б; Житомирська область смт, Брусилів вул. Небесної Сотні, 71; Житомирська область смт.Пулин вул.Незалежності 95; Житомирська область Житомирський район с.Тетерівка вул. Шевченка, 61, не отримувало акти вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, та в реєстрі будівельної діяльності першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відсутня відповідна інформація.

Однак, належними доказами підтверджується, що позивачем у господарській діяльності використовувались резервуари сталеві горизонтальні надземні для зберігання нафтопродуктів та посудини (наземний резервуар), що працює під тиском 1,6 МПа, об`ємом 10 куб.м., колонки палово роздавальні, колонки відпуску скоапленого газу.

Позивач, заперечуючи викладені у відзиві твердження позивача зауважив, що на підставі права оренди площадок та частин нежитлових будівель та абз. 54 частин 1 ст. 1 Закону №481, позивачем розміщено модулі заправки автомобілів рідким моторним паливом та газоподібним паливом в місці здійснення торгівлі, а розміщення модульної автозаправної станції не передбачає здійснення будівельно-монтажних робіт для її встановлення. Вказує, що модульні заправки автомобільним рідким моторним паливом за своїми технічними характеристиками є технологічним обладнанням (а.с.93-106).

Документальними докази податковий орган не підтвердив наявність у позивача на праві власності, або оренди будівельних об"єктів, з наявністю яких, законодавиць пов"язує отримання акту вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію.

В матеріалах адміністративної справи міститься копія Дозволу Управління Держпраці у Житомирській області №033.19.18 у якому вказано, що Товариству з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ГАЗ" експлуатувати машини, механізни, устаткування підвищеної небезпеки: обладнання, призначене для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі (резервуари сталеві горизонтальні надземні для зберігання нафтопродуктів; колонки паливнороздавальні; колонки відпускна скрапленого газу); посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (посудини (наземний резурвуар), що працює під тиском 1,6 МПа). Адреси виробництв: Житомирська область, м. Андрушівка, вул. Зозулинського, 15б; Житомирська область, смт. Брусилів. вул. Небесної Сотні, 71; Житомирська область, смт. Пулини, вул. Незалежності, 95; Житомирська область, Житомирський район, с. Тетерівка, вул. Шевченка, 61; Рівненська область, м. Сарни, вул. Варшавська, 14а. Дозвіл діє з 25.01.2019 по 25.01.2024.

Окрім того, позивачем надано до суду копію Дозволу Управління Держпраці у Житомирській області №455.19.18 яким дозволяється позивачу виконувати роботи підвищеної небезпеки. Термін дії дозволу: із 15.07.2019 по 15.07.2024.

Представник позивача під час розгляду справи зазначив, що позивачем використовується модульна автозаправна станція, яка є заводським виробом та не потребує здійснення будівельно-монтажних робіт для її встановлення.

Вказана обставина відповідачем під час розгляду адміністративної справи не спростована та за результатами перірки не первірена з наданням обгрунтованих доказів наявності у прозивача об"єктів, які потребують оформлення документів актів вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію.

Згідно Державного класифікатору будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України №507 від 17.08.2000 (далі - ДК БС), об`єктами класифікації в ДК БС є будівлі виробничого та невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.

ДК БС призначено для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб`єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) в Україні.

Пунктом 1 ДК БС визначено, що споруди є будівельними системами, пов`язаними з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт. Інженерні споруди - це об`ємні, площинні або лінійні наземні, надземні або підземні будівельні системи, що складаються з несучих та в окремих випадках огороджувальних конструкцій і призначені для виконання виробничих процесів різних видів, розміщення устаткування, матеріалів та виробів, для тимчасового перебування і пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких та газоподібних продуктів та т. ін. До інженерних споруд відносяться: транспортні споруди (залізниці, шосейні дороги, злітно-посадкові смуги, мости, естакади тощо), трубопроводи та комунікації, дамби, комплексні промислові споруди, спортивні та розважальні споруди та ін.

Разом з тим, до переліку споруд, що визначені ДК БС, не віднесено модульні автозаправні станції.

Відповідно до абзацу 54 частини 1 статті 1 Закону №481/95-ВР, місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.

Суд зауважує, що у відповідності до положень Закону №481/95-ВР, відповідальність суб`єкта у вигляді анулювання ліцензії може мати місце тоді, коли контролюючим органом достовірно встановлено, що конкретний документ, наявний серед інших документів, які подавалися разом із заявою для отримання ліцензії, насправді не видавався відповідним органом, відтак є підробленим (сфальшованим). Однак, у разі якщо у суб`єкта взагалі наявне право не подавати певний документ через відсутність у нього за законом такого обов`язку, то вказана норма, як підстава для анулювання ліцензії, не підлягає застосуванню.

За всіма ознаками та характеристиками стаціонарний заправник газу та пункт паливозаправний - це модульні установки заводського виготовлення, які є технологічним обладнанням для заправки автомобілів.

Отже, означені АЗС не є нерухомим майном, оскільки не пов`язані із земельною ділянкою фундаментами і являють собою модульну установку заводського виготовлення, яка може бути вільно переміщена за допомогою вантажно-транспортних засобів без втрати свого функціонального призначення.

Відповідні установки не належать до категорії споруд як об`єктів будівництва, з урахуванням того, що відповідні об`єкти не є будівлею, спорудою чи іншим об`єктом будівництва.

Із системного аналізу положень ст.15 Закону України №481/95-ВР слідує, що законодавством передбачено, що об`єктом ліцензування при здійсненні роздрібної торгівлі пальним може бути не тільки споруда, тобто об`єкт нерухомого майна або об`єкт завершеного будівництва, але й обладнання, що використовуються для роздрібної торгівлі на праві власності або користування, а також ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі на праві власності або користування.

З огляду на викладене, встановлена автозаправна станція (модульний заправник) є пересувним виробом заводського виготовлення, що встановлюється без фундаменту, отже, не є об`єктом нерухомості, оскільки нерухомим майном (нерухомістю) є земельна ділянка без поліпшень або земельна ділянка з поліпшеннями, які з нею нерозривно пов`язані, будівлі, споруди, їх частини, а також інше майно, що згідно із законодавством належить до нерухомого майна.

Модульні заправники є рухомим майном, тобто матеріальним об`єктом, який може бути переміщеним без заподіяння йому шкоди.

Дані об`єкти не підпадають під визначення об`єктів завершеного будівництва, у зв`язку з тим, що будь-яких будівельних робіт щодо їх створення не здійснювалося.

Таким чином, розміщення модульних заправників автомобілів моторним паливом та зрідженим газом, установка та монтаж (зборка) яких проводилась без здійснення будівельних робіт та без улаштування фундаменту, не потребують документів, що дають право на їх виконання, а такі модульні заправники автомобілів моторним паливом та зрідженим газом, після закінчення робіт по їх установці та монтажу (зборці) не підлягають прийняттю в експлуатацію в розумінні Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI від 17.02.2011р.

Вищенаведену позицію підтримано й Верховним Судом у постанові від 22.07.2021 у справі № 640/19955/19.

Розглядаючи дану справу, суд також вважає за необхідне вказати, що покладеними в основу оскаржуваного рішення обставинами, відповідач фактично вказує про неправомірність видачі позивачу спірних ліцензій.

Однак, при вирішенні даного спору важливо наголосити на тому, що у даній справі не оскаржується правомірність видачі позивачу спірних ліценцій на право здійснення роздрібної торгівлі пальним, а серед законодавчих підстав анулювання таких ліценцій відсутні підстави щодо неправомірності їх видачі.

Окрім того, суд зазначає, що потреба виправити минулу помилку, допущену державним органом, не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу.

Ризик помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Суд відмічає, що в тексті оскаржуваного розпорядження №373-р від 02.09.2021 відсутні дані про те, які саме документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися уповноваженими органами.

Суд вважає за необхідне зазначити, що матеріали справи не містять будь-яких доказів того, що для отримання ліцензій позивачем були подані документи, які не видавалися або не погоджувалися відповідними органами, або доказів того, що у таких документах позивачем наведено недостовірні дані.

Окрім того, суд відмічає, що на момент видачі ліцензій позивачу - 15.07.2019 і до вересня 2021 року у відповідача не виникало сумнівів у достовірності та повноті документів, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ГАЗ" разом із заявою про видачу ліцензій.

Разом з тим, під час перегляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності свого рішення.

Судом при розгляді даної справи, перевіряються підстави звернення до суду, правове регулювання спірних правовідносин та заперечення відповідача з урахуванням документального підтвердження доводів сторін.

Враховуючи зазначені вище встановлені обставини суд дійшов висновку, що відповідач належними та допустимими доказами не підтвердив наявність правових та фактичних підстав для прийняття вказаного розпорядження щодо анулювання позивачу ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскаржене розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області "Про анулювання ліцензії" №373-р від 02.09.2021 прийнято контролюючим органом не на підставі, не в межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та необґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, що мають значення, тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача видалити з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензій Товариству з обмеженою відповідальністю «OІЛ ГАЗ».

В ході розгляду справи, відповідачем не заперечувалось внесення до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформації щодо анулювання ліцензій Товариству з обмеженою відповідальністю «OІЛ ГАЗ».

Так, Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №545(далі- Порядок №545).

Абзацом другим п.1 вказаного Порядку визначено, що Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Згідно із пунктами 2-3 Порядку №545 Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб`єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 і 15 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального.

До Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального вносяться такі відомості:

для юридичних осіб -найменування та кодзгідно з ЄДРПОУ;

для осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та таких, які є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів, - найменування та код згідно з ЄДРПОУ уповноваженої особи і податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно зпунктом63.6статті 63іпунктом64.6статті 64 Податкового кодексу України;

для фізичних осіб-підприємців - прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті про право здійснювати платежі за серією (за наявності) та номером паспорта);

адреса місцявиробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (область, район, населений пункт, код згідно з Класифікатором об`єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ), вулиця, номер будинку/офісу);

дата видачі/зупинення/анулювання та строк дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.

Пунктами 6-7 Порядку №45 встановлено, що підставою для виключення суб`єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Інформація про суб`єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії.

Врахувавши викладене, суд дійшов висновку, що ефективним способом повного відновлення порушеного права позивача є зобов`язання відповідача видалити з Реєстру інформацію (відомості) про анулювання виданих позивачу ліцензій реєстраційний номер №06010314201900237; №06040314201900240; №06210314201900239; №06080314201900238 на право здійснення роздрібної торгівлі пальним та поновити інформацію (внести відомості) в Реєстр про такі ліцензії.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 4540,00 грн

У зв`язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ГАЗ" (вул. Митрополита Ілларіона, 31, м.Брусилів,Житомирська область,12601, код ЄДРПОУ 42658640) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 43142501) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядженням Головного управління ДПС у Житомирській області № 373-р від 02.09.2021.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Житомирській області видалити з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензій Товариству з обмеженою відповідальністю «OІЛ ГАЗ» (код згідно з ЄДРПОУ 42658640), юридична адреса: 12600, Житомирська область, Брусилівський район, смт.Брусилів, вул.Митрополита Іларіона, буд.31 терміном дії з 15.07.2019 до 15.07.2024, а саме:

- реєстраційний номер №06010314201900237 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Андрушівський район, м. Андрушівка, вул. Зозулинського, буд.15/Б;

- реєстраційний номер №06040314201900240 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Брусилівський район, смт. Брусилів, вул. Небесної Сотні, буд.71;

- реєстраціний номер №06210314201900239 за адресою місця торгівлі: Житомирська область, Пулинський район, смт. Пулин, вул. Незалежності, буд.95;

- реєстраційний номер №06080314201900238 за адресою місця торгівлі: Житомирська область. Житомирський район, с. Тетерівка, вул. Шевченка, буд.61.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ГАЗ" документально підтверджені судові витрати у сумі 4540 ( чотири тисячі п`ятсот сорок ) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук