
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2021 року м. Житомир справа № 240/17058/21
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язаня вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУПФУ в Житомирській області щодо відмови у перерахунку та виплаті основної державної пенсії, на підставі прямої дії ч. 3 ст.59 ЗУ "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року згідно відсотку втрати працездатності 80%, тобто як добуток п`яти мінімальних заробітних плат та відповідного відсотку втрати працездатності;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області нарахувати на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 у справі 0640/4065/18 з 15.04.2018 відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії виключно з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року з урахуванням відсотку втрати працездатності 80%, за формулою: п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року і кожного наступного відповідного року, помножений на існуючий відповідний відсоток втрати працездатності, без врахування інших положень Закону України № 796-ХІІ та положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2018р. №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем всупереч прийнятого рішення було продовжено виплату пенсії позивачу на підставі ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; відповідач тривалими діями ігнорує рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018; відмова відповідача в проведені перерахунку та виплати пенсії у відповідності до положень до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є свідомим невиконанням рішення.
Ухвалою від 09.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка призначена до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав відзив в якому просить відмовити в задоволенні заявлених вимог, зазначаючи, що перерахунок пенсії позивачу, згідно рішення суду, було проведено з 15.04.2018 відповідно до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМ України від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок № 1210).
Проаналізувавши досліджені по справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 по справі № 0640/4065/18, яке набрало законної сили 10.12.2018, визнано протиправним та скасовано рішення Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №3697/08-6 від 20.04.2018 "Про відмову в перерахунку пенсії"; зобов`язано Бердичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 із 15 квітня 2018 року, обчислену з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказаним рішенням також встановлено, що ОСОБА_1 брав участь у випробуваннях ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього став особою з інвалідністю.
Як вбачається з відзиву на позов, пенсійної справи позивача, з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 26.04.2021 № 7765-8896/Ш-02/8-0600/21 позивачу з 15.04.2018 року основний розмір пенсії позивача обраховується відповідно до п. 9-1 Порядок № 1210.
Позивач вважаючи, що основний розмір пенсії йому повинен складати 80% п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, і при цьому не повинні застосовуватись будь-яки коефіцієнти, інші формули чи розрахунки, звернувся до суду з даним позовом.
В ст. 54 "Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 та у зв`язку з втратою годувальника" Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон) в редакції станом на 15.04.2018 зазначено:
"Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань."
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 5 ст. 54 Закону в редакції, що дії з 01.07.2021).
В ст. 59 "Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи" Закону зазначено:
"Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року."
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що особам, які брали участь у випробуваннях ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року в порядку, визначеному актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Відповідно до п. 1 Порядку № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - пенсії).
Як вбачається з п. 9-1 Порядку № 1210, за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою, яка передбачає застосування як розміру відшкодування фактичних збитків, який визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи, так і середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та середньомісячного коефіцієнту заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії.
Суд звертає увагу, що діючим законодавством не передбачено, що особам, які брали участь у випробуваннях ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності повинна обчислюватись шляхом множення п`яти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, на розмір відшкодування фактичних збитків, який визначається як відсоток втрати працездатності.
Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви спірні дії на відповідність приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що вони вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому відмовляє в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк