
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2021 р. Справа№200/553/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ушенка С.В.,
при секретарі судового засідання - Кабановій О.О.,
за участю
позивача - не з`явився,
представника відповідача - не з`явився,
третьої особи 1 - не з`явилася,
представника третьої особи 2 - Гравової Н.В.,
представника третьої особи 3 - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , до Виконавчого комітету Лиманської міської ради, третя особа 1 на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_1 , третя особа 2 на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Юніко Фінанс», третьої особи 3 на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Публічне акціонерне товариство «Акціонерний Комерційний Промислово-Інвестиційний банк» (ПАТ «Промінвестбанк») про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 в інтересах своєї малолітньої дитини ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Лиманської міської ради про визнання протиправною відмови в реєстрації місця проживання малолітньої дитини та зобов`язання здійснити реєстрацію місця проживання його малолітньої дитини згідно поданої заяви від 20.10.2020 №1778.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 20.10.2020 у відповідності до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» він звернувся до Центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Лиманської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання його малолітньої дитини ОСОБА_2 , до якої було додано всі необхідні документи, в тому числі і про сплату адміністративного збору. Про відповідачем було незаконно, на його думку, відмовлено у здійсненні реєстрації місця проживання його малолітньої дитини з підстав неподання необхідних документів або інформації з посиланням на приписи ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та пункти 11, 18 Правил реєстрації місця проживання.
Проте з усної відповіді йому стало відомо, що відмовою у реєстрації стала та обставина, що житло, в якому він зареєстрований, знаходиться в іпотеці, а тому необхідне надання згоди іпотекодержателя.
Зазначену відмову позивач вважає протиправною, оскільки, на його думку, вона порушує права його малолітньої дитини, приписи Конституції України, ч. 4 ст. 29 Цивільного кодексу України та ст. 9 Закону України «Про іпотеку», у зв`язку з чим звернувся до суду і просить позов задовольнити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.01.2021 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам КАС України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.02.2021 позивачеві продовжено процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб, судове засідання у справі призначене на 16.03.2021 та участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено ОСОБА_1 , в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Юніко Фінанс», в якості третьої особи 3 на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Публічне акціонерне товариство «Акціонерний Комерційний Промислово-Інвестиційний банк» (ПАТ «Промінвестбанк»).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.03.2021 провадження в даній адміністративній справі закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2021 ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 16.03.2021 про закриття провадження у справі скасовано у зв`язку із задоволенням апеляційної скарги позивача і справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.06.2021 дану справу передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Ушенка С.В., яким справу прийнято до провадження відповідно до ухвали від 05.07.2021, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому він заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки вважає, що при вчиненні спірних дій діяв в порядку, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Третя особа на стороні позивача подала до суду пояснення, зміст яких відповідає змісту позовної заяви. Додатково посилається на ст. 3 Конвенції «про права дитини», що ратифікована постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, та просила позов задовольнити.
Позивачем до суду подано відповідь на відзив, яка обґрунтована відсутністю з боку відповідача спростувань його доводів, викладених у позові.
Представником третьої особи на стороні відповідача - ТОВ «Фінансова компанія «Юніко Фінанс» подано до суду письмові пояснення, в яких викладено згоду з діями відповідача, які є предметом спору, і прохання у закритті провадження у справі або у відмові у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 02.09.2021 розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 30.09.2021, яке відкладалось на 20.10.2021 і 01.11.2021.
Представником третьої особи на стороні відповідача - ПАТ «Промінвестбанк» подано до суду письмові пояснення, в яких висловлена позиція щодо обґрунтованості і законності позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.11.2021 закрито підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду по суті на 09.12.2021.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.12.2021 судовий розгляд справи відкладено на 13.12.2021.
В зазначений день позивач, третя особа на стороні позивача та представники відповідача і третьої особи на стороні відповідача - ПАТ «Промінвестбанк» у судове засідання не з`явились, проте подали до суду письмові заяви про розгляд справи без їх участі.
Представник третьої особи на стороні відповідача - ТОВ «ФК «Юніко Фінанс» у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, надала пояснення, аналогічні викладеним у письмових поясненнях, поданих до суду, зазначала, з посиланням на умови договору іпотеки, про законність дій відповідача і просила у задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що позивач перебуває в шлюбі з ОСОБА_1 , місце проживання яких зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , та мають право на пільги, передбачені законодавством України для багатодітних сімей.
Від шлюбу мають трьох спільних дітей, зокрема ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджуються відповідним свідоцтвом про народження, який проживає разом зі своїми батьками за вказаною адресою місця їх реєстрації, що підтверджується матеріалами справи і не є спірним між сторонами.
20 жовтня 2020 року позивач звернувся до Відділу надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Лиманської міської ради із заявою № 1778 про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини, в якій просив зареєструвати його сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за своїм місцем реєстрації.
Дружина позивача, зареєстрована за тією ж адресою, не заперечувала проти зазначеного.
В той же день суб`єктом звернення прийняте рішення про відмову в реєстрації місця проживання з посиланням на статтю 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та пункти 11 і 18 Правил Реєстрації місця проживання, оскільки заявником не подано необхідних документів або інформації.
Вказане рішення відображено в поданій заявником заяві.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Спірні правовідносини стосуються правомірності відмови позивачу в реєстрації місця проживання його малолітньої дитини.
Статтею 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
У разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник).
Статтею 6 цього ж Закону визначений перелік документів, які особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) для подальшої реєстрації місця проживання.
Реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку (ст. 3 Закону).
Відповідно до ст. 10 Закону правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Правила реєстрації місця проживання затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207.
Згідно з п. 3 Правил реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Отже, відповідно до наведеної вимоги законодавства, в даному випадку, саме виконавчий орган міської ради, є органом реєстрації, який передбачений п. 3 Правил реєстрації місця проживання, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 Сімейного кодексу України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
Згідно ч. 5 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Відповідно до ст. 242 Цивільного кодексу України батьки є законними представниками своїх дітей.
Пунктом 18 Правил реєстрації місця проживання, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207, визначений перелік документів, які подає особа або її представник для реєстрації місця проживання.
Так, згідно з цим пунктом Правил, зокрема, у разі реєстрації неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків або одного з батьків документи, що підтверджують право на проживання в житлі, право власності на житло або інші документи чи згода не вимагаються.
Відповідно до п. 11 Правил орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
- особа не подала необхідних документів або інформації;
- у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;
- звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Аналогічні положення містяться в ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Підставою для прийняття оскарженого рішення про відмову в реєстрації місця проживання малолітньої дитини позивача з посиланням на ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та пункти 11 і 18 Правил реєстрації місця проживання стало неподання позивачем необхідних документів або інформації.
В ході розгляду справи встановлено, що фактичною підставою для відмови у вчиненні реєстраційних дій стало ненадання письмової згоди іпотекодержателя на реєстрацію за вказаною адресою малолітньої дитини у зв`язку із знаходження цього житла в іпотеці.
Зазначені обставини не заперечуються сторонами і підтверджені матеріалами справи.
Разом з тим, приймаючи таке рішення, відповідачем не враховано наступне.
Відповідно до ст. 9 Конституції України, ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори», міжнародні договори, згода на обов`язковість яких дана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Згідно з ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 4 статті 29 Цивільного кодексу України визначено, що місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, що ратифікована постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Закон України «Про охорону дитинства» визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров`я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.
Відповідно до ст. 18 вказаного Закону держава забезпечує право дитини на проживання в таких санітарно-гігієнічних та побутових умовах, що не завдають шкоди її фізичному та розумовому розвитку. Діти - члени сім`ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем.
Отже, у випадку наявності будь-якої правової колізій, неповноти, нечіткості або суперечливості законодавства, що регулює спірні правовідносини, що стосуються інтересів дитини, з урахуванням положень ст. 3 Конвенції про права дитини пріоритети повинні надаватися якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відсутність реєстрації місця проживання малолітньої дитини позивача за місцем фактичного проживання його батьків суперечить інтересам дитини та обмежує реалізацію її прав, гарантованих Конституцією та законами України, зокрема права на вільний вибір місця проживання, права на освіту, охорону здоров`я та соціальний захист.
Зазначене також нівелює доводи відповідача та третьої особи на його стороні - ТОВ «ФК «Юніко Фінанс» щодо неможливості реєстрації місця проживання малолітньої дитини за адресою реєстрації місця проживання її батьків без згоди іпотекодержателя.
Таким чином, беручи до уваги необхідність захисту прав та інтересів малолітньої дитини, яка є громадянином України, і перед якою держава Україна має певні зобов`язання, виходячи з принципу верховенства права та завдань адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправними дій щодо прийняття оскаржуваного рішення і зобов`язання відповідача зареєструвати місце проживання малолітньої дитини за місцем фактичного проживання, яким є адреса реєстрації місця проживання її батьків.
Оскільки позивач відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від його сплати, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 , який діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , до Виконавчого комітету Лиманської міської ради, третя особа 1 на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_1 , третя особа 2 на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Юніко Фінанс», третьої особи 3 на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Публічне акціонерне товариство «Акціонерний Комерційний Промислово-Інвестиційний банк» (ПАТ «Промінвестбанк») про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Лиманської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в реєстрації місця проживання його малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати Виконавчий комітет Лиманської міської ради зареєструвати місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно заяви ОСОБА_1 від 20 жовтня 2020 року № 1778 про реєстрацію місця проживання його малолітньої дитини.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30 грудня 2021 року, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 21 грудня 2021 року.
Суддя С.В. Ушенко