Рішення № 102347426, 30.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2021
Номер справи
200/9541/21
Номер документу
102347426
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 грудня 2021 р. Справа№200/9541/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Шинкарьової І.В., розглянувши у загальному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов`янськ, ПЛОЩА СОБОРНА, будинок 3) про визнання протиправними дій та бездіяльності суб`єкту владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та просить суд:

Визнати протиправними дії Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області при перерахунку пенсії за заявою № 104 від 24.03.2009, які полягають у обчисленні пенсії із заробітної плати з 01.02.1992 по 30.04.1997 згідно довідок про заробітну плату та з 01.07.2000 по 28.02.2009 за даними персоніфікованого обліку, із застосуванням коефіцієнту заробітної плати 3,54399.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії з 24.03.2009 із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія ( період з 01.02.1992 по 30.04.1997 згідно довідок про заробітну плату та з 01.07.2000 по 31.12.2005) із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати, який був при призначенні пенсії - 4.02436, з додаванням стажу по 28.02.2009 відповідно до норм ч. 4 ст. 42 Закону 1058 (в редакції від 13.01.2009) та виплатити несплачену різницю пенсії з врахуванням вже виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовує наступним.

Позивач вважає, що при перерахунку пенсії за його заявою від 24.03.2009 №104, відповідачем було неправомірно обчислена пенсія із заробітної плати з 01.02.1992 по 30.04.1997 згідно довідок про заробітну плату та з 01.07.2000 по 28.02.2009, тобто при перерахунку було враховано заробіток після його звільнення, хоча він про це не просив. Позивач зазначає, що не вказував у заяві яким чином потрібно провести перерахунок пенсії (з виключенням періодів або автоматизованим способом), це позбавило його права на виключення із підрахунку заробітної плати обраних ним періодів. При перерахунку пенсії було застосовано саме невисокі коефіцієнти (за період після звільнення). Зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. Станом на 24.03.2009 законодавцем йому було надано пріоритетне право обрання будь-яких періодів до 60 календарних місяців страхового стажу підряд. Позивач вважає, що відповідачем прямо порушено норму ч.4 ст.42 Закону №1058 було проведено перерахунок пенсії не із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

На підставі викладеного, просив позовні вимоги задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надав відзив у якому зазначив, що коефіцієнт заробітної плати є співвідношенням між заробітною платою, яку особа фактично отримує в певний місяць, з якої сплачено страхові внески, до середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за цей місяць, і безпосередньо залежить від величини отримуваної особою, в даному випадку заробітної плати позивача. Зазначений коефіцієнт визначається щомісячно.

Крім того, при обчислені щомісячні коефіцієнти заробітку підсумовуються та шляхом ділення одержаної суми на кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати, визначається середній коефіцієнт заробітної плати особи.

Вказує, що чинним законодавством не встановлено право позивача самостійно визначати коефіцієнт заробітної плати для призначення/перерахунку пенсії, це є повноваженнями органу Пенсійного фонду України. На підставі викладеного робить висновок, що підстав, передбачених законом, для зміни коефіцієнту заробітної плати позивача з 3,59220 на 4,02436 немає, тому у задоволенні позовних вимог про зобов`язання управління провести перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта заробітної плати для призначення пенсії 4,02436 слід відмовити.

Позивачем було надано відповідь на відзив на позовну заяву, у якій викладені доводи аналогічні викладеним у позовній заяві.

Ухвалою суду від 04 серпня 2021 року відкрито провадження у справі № 200/9541/21 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 04 жовтня 2021 року вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Ухвалою суду від 30 листопада 2021 року закрито підготовче провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження в межах строків, визначених КАС України для розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , є пенсіонером, знаходиться на обліку у відповідача з 03.01.2006, отримує пенсію за віком.

Страховий стаж на момент призначення пенсії, відповідно до протоколу від 14.02.2006 №124, склав 24 роки 09 місяців 07 днів, в тому числі на підземних роботах 21 рік 06 місяців 19 днів. Коефіцієнт стажу склав – 0,43750.

Пенсія обчислена із заробітної плати з 01.02.1992 по 30.04.1997 згідно довідки про заробітну плату та з 01.07.2000 по 31.12.2005 за даними персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток склав 2109,33 грн. при індивідуальному коефіцієнті 4,02436.

24.03.2009 за номером № 104 була зареєстрована заява позивача про перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

На підставі заявипозивача, проведено перерахунок пенсії по стажу і заробітку. Після перерахунку страховий стаж склав 26 років 10 місяців 03 дні (враховано по 28.02.2009), в тому числі стаж на підземних роботах 22 роки 02 місяці 20 днів (з урахуванням навчання по спеціальності). Коефіцієнт стажу склав 0,48833 з урахуванням кратності 1,35 -0,65925.Пенсійну виплату було обчислено із заробітної плати за період роботи з 01.02.1992 по 30.04.1997 згідно довідок про заробітну плату, та з 01.07.2000 по 28.02.2009 згідно даних системи персоніфікованого облікує.Коефіцієнт стажу склав 0,48833 з урахуванням кратності 1,35 -0,65925. Вказане підтверджується розпорядженням від 21.05.2009 № 160717.

Пенсія обчислена із заробітної плати з 01.02.1992 по 30.04.1997 згідно довідки про заробітну плату, та з 01.07.2000 року по 28.02.2009 рік за даними персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток склав 4303,50 грн., при індивідуальному коефіцієнті заробітної плати 3,59251. Розмір пенсії станом на 01.04.2009 року склав 3442,80 грн.

З 01.06.2011 згідно заяви від 02.06.2011 року проведено перерахунок пенсії по стажу. Згідно перерахунку страховий стаж склав 28 років 11 місяців 03 дні. Коефіцієнт стажу склав 0,50917, з урахуванням кратності 1,35 - 0,68738. Розмір пенсії станом на 01.06.2011 року склав 3442,50 грн. (розпорядження від 10.06.2011 №160717).

З 01.06.2013 року згідно заяви від 03.06.2013 року проведено перерахунок пенсії по стажу. Згідно перерахунку страховий стаж склав 29 років 07 місяців 23 дні. Коефіцієнт стажу склав 0,51583, з урахуванням кратності 1,35 - 0,69638. Розмір пенсії станом на 01.03.2013 року склав 3669,09 грн. (розпорядження від 06.06.2013 №160717)

З 01.10.2017 року пенсія перерахована відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 року №2148-VIII у зв`язку із зміною показника середньої заробітної плати в Україні та у зв`язку із збільшенням показника прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.

Відповідно до п.п. 4-3 п.4 прикінцевих положень Закону, з 01.10.2017 року перераховується із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачуються страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.

Розмір пенсії з 01.10.2017 року склав 10740,00 грн.

З 01.12.2018 року проведено масовий перерахунок у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Розмір пенсії з 01.12.2018 року склав 10817,98 грн.

Розмір пенсії з 01.03.2019 року склав 12657,05 грн.

Розмір пенсії з 01.05.2020 року склав 14049,33 грн.

Розмір пенсії з 01.03.2021 року склав 15594,74 грн.

У відповідь на звернення позивача, відповідач листом від 22 січня 2021 року №0581-02-8/2345повідомив, що пенсійна виплата була обчислена із заробітної плати за період роботи з 01.02.1992 року по 30.04.1997 рік згідно довідок про заробітну плату № 156-к від 14.07.2005, № 157-к від 14.07.2005, № 115 від 14.02.2006, виданих ВП Шахтоуправління ім. Г.М. Димитрова № 433/6-р від 22.06.2005, видану ВП Шахта «1/3 Новогродівська», та з 01.07.2000 по 31.12.2005 згідно даних системи персоніфікованого обліку. При розрахунку щомісячних коефіцієнтів середня заробітна плата по народному господарству за жовтень, листопад та грудень 2005 взята в розмірі вересня 2005 року (764,63 грн.) до уточнення розмірів показників заробітної плати по народному господарству за ці місяці. Заробітна плата за період роботи з 01.08.2000 по 31.12.2002 виключена при розрахунку коефіцієнта заробітної плати. Коефіцієнт заробітної плати складав 4,02436 (після оптимізації).

Після уточнення розміру середньої заробітної плати по народному господарству за жовтень, листопад та грудень 2005 коефіцієнт заробітної плати став складати 4,01505 (після оптимізації).

24.03.2009 позивачем була подана заява №104 про перерахунок пенсії відповідно до ст.42 закону №1058. (а.с.)

На підставі заяви пенсійну виплату обчислили із заробітної плати з 01.02.1992 по 30.04.1997 згідно довідки про заробітну плату, та з 01.07.2000 року по 28.02.2009 рік за даними персоніфікованого обліку при цьому період виключення місяців заробітної плати залишився незмінним, а саме з 01.08.2000 по 31.12.2002. Коефіцієнт заробітної плати склав 3,54399 (після оптимізації).

При виключені періоду заробітної плати з 01.03.1995 по 30.06.1996 коефіцієнт заробітної плати склав 3,58984 (після оптимізації).

Відповідач зазначив, що відповідачем було обраний більш вигідний варіант, тобто зроблено перерахунок пенсії відповідно статті 42 Закону №1058 з додаванням стажу по 28.02.2009 та додавання заробітної плати по 28.02.2009. При оптимізації періоду заробітної плати був виключений період з 01.03.1995 по 30.06.1996. При розрахунку щомісячних коефіцієнтів середня заробітна плата по народному господарству за січень та лютий 2009 року в розмірі 2008 року (1705,67 грн) до уточнення розмірів показників заробітної плати по народному господарству за ці місяці.

Після уточнення розміру середньої заробітної плати по народному господарству за січень та лютий 2009 року коефіцієнт заробітної плати склав 3,59220 (після оптимізації ) , який він є станом на 22 січня 2021 року.

Позивач вважає що перерахунок пенсії за його заявою від 24.03.2009 відповідачем проведено з порушенням ч.4 ст.42 Закону №1058, а саме перерахунок пенсії повинен був проводитись із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 рокуN 1058-IV(в редакції від 13.01.2009) (далі Закон №1058) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставідокументів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло донабрання чинності цим Законом.

Відповідно до ст. 27 Закону №1058 (в редакції від 13.01.2009) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону.

Відповідно до ч.1ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніжпередбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз ); 1 2 3 n К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:

Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою:

Зд = Д/Т х 100%

Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, відповідного року (кварталу).

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону№1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно доцього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Як встановлено судом, зменшення коефіцієнту заробітної плати після перерахунку відбулось у зв`язку з збільшенням страхового стажу та врахуванням заробітку після призначення пенсії, розмір заробітної плати збільшився з якої обчислено пенсію (до перерахунку 2109,33 грн. після перерахунку 4303,50 грн.), розмір пенсії підвищився ( доперерахунку 988,71 грн.після перерахунку3442,50 грн.), але зменшився коефіцієнт заробітної плати (до перерахунку 4.02436після перерахунку3,54399).

Відповідно до ч.1ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Слова «за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року» означають, що враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058-IV.Таким чином, у наведеній формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний відпрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, дії відповідача щодо врахування заробітної плати за період 01.07.2000 по 28.02.2009 за даними персоніфікованого обліку є правомірними.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Отже, законодавець визначив можливість за вибором особи, яка звернулася за пенсією виключати період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Позивач у позовній заяві вказував на те, що у заяві про призначення пенсії не вказував які періоди треба виключити із підрахунку заробітної плати.

Проте, суд звертає увагу на те, що звертаючись до управління із заявою про призначення пенсії від 24.03.2009, позивач просив виключити із підрахунку заробітної плати періоди в автоматичному режимі. В заяві було запропоновано визначитись з періодом за який просить заявник виключити із підрахунку або провести це автоматизованим способом (непотрібне закреслити), позивачем було закреслено «періоди які заявник просить виключити» та залишено «провести це автоматизованим способом». Зазначена обставина підтверджується особистим підписом позивача у заяві.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про : визнання протиправними дії при перерахунку пенсії за заявою № 104 від 24.03.2009, які полягають у обчисленні пенсії із заробітної плати з 01.02.1992 по 30.04.1997 згідно довідок про заробітну плату та з 01.07.2000 по 28.02.2009 за даними персоніфікованого обліку, із застосуванням коефіцієнту заробітної плати 3,54399; зобов`язання провести перерахунок пенсії з 24.03.2009 із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія ( період з 01.02.1992 по 30.04.1997 згідно довідок про заробітну плату та з 01.07.2000 по 31.12.2005) із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати, який був при призначенні пенсії - 4.02436, з додаванням стажу по 28.02.2009 відповідно до норм ч. 4 ст. 42 Закону 1058 (в редакції від 13.01.2009) та виплатити несплачену різницю пенсії з врахуванням вже виплачених сум – відмовити.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 30 грудня 2021 року.

Суддя І.В. Шинкарьова