Ухвала суду № 102347401, 28.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
200/18713/21
Номер документу
102347401
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження

28 грудня 2021 р. Справа №200/18713/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В. одержавши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії –

В С Т А Н О В И В:

20 грудня 2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просить суд:

- cтягнути з відповідача на користь позивача заборгованість з виплати пенсії за період з 01 травня 2015 року по 30 квітня 2019 року у розмірі 124113,18 грн.

Ознайомившись із позовною заявою, судом встановлено наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №0500-1502-8/78730 від 30.09.2021 розмір нарахованої, але не виплаченої пенсії Позивачки за період з 01.05.2015 по 30.04.2019 становить 124113,18 грн. Однак, заборгованість за період з 01.05.2015 по 30.04.2019 в розмірі 124113,18 грн. не була виплачена. Відповідач у своєму листі зазначає, що дана заборгованість буде виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу. Позивач вважає бездіяльність Відповідача щодо невиплати йому заборгованості з пенсії необґрунтованою, протиправною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення, в зв`язку з чим звернувся до суду з цим адміністративним позовом для стягнення з відповідача даної заборгованості.

Судом установлено, що згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 січня 2019 року по справі №0540/8315/18-а задоволено частково позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про зобов`язання вчинити дії щодо поновлення нарахування та виплати пенсії та скасовано розпорядження управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 25.05.2017 № 886541 про призупинення виплати пенсії ОСОБА_1 .; визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787) щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 травня 2015 року та з 01 серпня 2018 року.; зобов`язано управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787) відновити виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 травня 2015 року, врахувавши виплату пенсії за липень 2018 року. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Зазначене рішення набрало законної сили 13 березня 2019 року.

В рамках адміністративної справи № 0540/8315/18-а позивач вперше просив суд визнати неправомірною бездіяльність щодо припинення виплати пенсії з листопада 2014 року, зобов`язання відновити нарахування та виплату пенсії з листопада 2014 року. В обґрунтування позову було зазначено, що у березні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про взяття на облік та запит пенсійної справи з управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівка, однак пенсію за період з листопада 2014 року не було виплачено. Листом від 19.07.2018 № 253/м-01-01-08 Управління повідомило, що рішенням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам вирішено відновити виплату пенсії та виплату буде здійснено в липні 2018. Однак до цього часу виплата пенсії не поновлена, заборгованість не виплачена.

Головне Управління Пенсійного фонду України у Донецькій області є правонаступником управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області.

Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №0500-1502-8/78730 від 30.09.2021 розмір нарахованої, але не виплаченої пенсії Позивачки за період з 01.05.2015 по 30.04.2019 становить 124113,18 грн. Суму обраховано на виконання рішення суду від 09 січня 2019 року.

Суд зазначає, що відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 22 грудня 2020 року у справі №440/1810/19, спір у цій справі є тотожним спору у справі № 0540/8315/18-а, оскільки виник між тими ж сторонами, про той самий предмет позову із тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення у справі № 0540/8315/18-а, тому цей спір в окремому судовому провадженні не розглядається.

При цьому судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача виконати судове рішення.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з частинами другою та третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно із положеннями частин першої та другої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (ч. 8 ст. 382 КАС України).

Відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Системний аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що приписами статтей 382, 383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Вказані правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.

Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС (ст. 382 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

Відтак, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, у відповідності до КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.

Аналіз предмету позову у справі, яка розглядається, свідчить, що фактичною підставою для звернення до суду із даними позовними вимогами стала незгода позивача із бездіяльністю відповідача під час виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 січня 2019 року по справі №0540/8315/18-а .

Суд звертає увагу, що заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судових рішень, а тому позивач, у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача, має встановлене законом право в порядку статті 383 КАС України подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Обраний позивачем у цій справі спосіб захисту порушених прав є одним із способів виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 січня 2019 року по справі №0540/8315/18-а. Отже, в даному випадку відсутні підстави стверджувати про виникнення між позивачем та відповідачем нового спору. Наразі має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.

Наявність спеціальних правових норм КАС України (ст.ст. 382, 383), направлених на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.

Оскільки у провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала та розглянута справа №0540/8315/18-а про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, суд застосовує п. 4 ч. 1 ст. 170 КАС України та відмовляє у відкритті провадження у справі №200/18713/21.

Вищезазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною у постановах від 20 лютого 2019 року у справі №806/2143/15, від 03 квітня 2019 року по справі № 820/4261/18, від 21.12.2020 по справі № 440/1810/19 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2021 № 200/12081/20-а.

Водночас, слід роз`яснити позивачу, що він має право звернутись до Донецького окружного адміністративного суду в порядку ст.ст. 382, 383 КАС України, а саме із заявою в порядку виконання судового рішення по справі №0540/8315/18-а .

Керуючись статтями 2, 5, 170, 248, 256, 293, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження у справі № 200/18713/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії.

Роз`яснити позивачу, що повторне звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено та підписано 28 грудня 2021 року.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя І.В. Шинкарьова