
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про передачу справи до іншого суду
28 грудня 2021 р. Справа № 200/18717/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., вирішуючи питання про наявність підстав для прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
20 грудня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (далі – відповідач, Управління), в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії Управління щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 у неповному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій;
- зобов`язати Управління нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС) суддя після одержання позовної заяви, крім іншого, з`ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позову заяву з дотриманням правил підсудності.
З огляду на положення п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС позовну заяву ОСОБА_1 належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, а в силу приписів ч. 2 ст. 20 КАС ця адміністративна справа за предметною юрисдикцією підсудна окружним адміністративним судам.
Вирішуючи питання щодо територіальної юрисдикції (підсудності) цієї справи, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в його паспорті громадянина України серії НОМЕР_1 .
Відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань свідчать, що місцезнаходження відповідача – Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради зареєстровано за адресою: Україна, 61166, Харківська обл., м. Харків, пр. Науки, буд. 17-а.
Враховуючи, що зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання позивача знаходиться у м. Київ, а зареєстроване місцезнаходження відповідача знаходиться у м. Харків, публічно-правовий спір, за вирішенням якого ОСОБА_1 звернувся до суду не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Донецького окружного адміністративного суду.
З приводу посилання позивача на те, що адресою його фактичного проживання є АДРЕСА_2 , суд вважає за необхідне зауважити таке.
По-перше, відповідно до положень КАС, зокрема ч. 1 ст. 25 цього Кодексу, територіальна юрисдикція визначається не за фактичним, а за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або місцем перебування особи.
По-друге, згідно зі ст. 3 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі – Закон № 1382):
місце перебування – адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
місце проживання – житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
довідка про реєстрацію місця проживання – документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи;
документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;
документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1382 громадянин України, […] зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. […]
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні визначають Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (далі – Правила).
Відповідно до п. 3 Правил реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
П. 7 Правил установлено, що реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Відповідно до п. 9 Правил відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі – документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України:
у вигляді книжечки (зразка 1993 року) - шляхом проставлення в ньому штампа реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 1 або штампа зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 2;
у формі картки (зразка 2015 року) - шляхом внесення інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у такий паспорт, у разі наявності робочих станцій та підключення органу реєстрації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр).
Належні докази, які б свідчили, що місце перебування позивача зареєстровано у встановленому законом порядку на території Донецької області, до позовної заяви не додані.
З огляду на викладене, аргумент позивача, що він фактично проживає в м. Краматорську, не змінює висновку суду про те, що в силу положень ч. 1 ст. 25 КАС розгляд цієї справи не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Донецького окружного адміністративного суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом в порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні (ч. 5 ст. 29 КАС).
Згідно з ч. 6 ст. 29 КАС питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги – після залишення її без задоволення, що визначено ч. 8 ст. 29 КАС.
Таким чином, наявні передбачені п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС підстави для передачі адміністративної справи № 200/18717/21 на розгляд іншого адміністративного суду.
Оскільки за зареєстрованим місцем проживання позивача таким судом є Окружний адміністративний суд міста Києва, а за зареєстрованим місцезнаходженням відповідача – Харківський окружний адміністративний суд, справа передається до суду, який найбільш територіально наближений до зареєстрованого місця проживання позивача, тобто до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Враховуючи викладене та керуючись п. 2 ч. 1, ч. ч. 6, 8 ст. 29, ст. ст. 241, 248, 256 КАС, суд,
УХВАЛИВ:
1. Передати адміністративну справу № 200/18717/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії до Окружного адміністративного суду міста Києва.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
3. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.
4. Повний текст ухвали складено 28 грудня 2021 року.
Суддя В.А. Голуб