ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ30 грудня 2021 року Справа № 186/1176/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: 02 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Першотравенського міського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ПФУ у відмові здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії відповідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати ПФУ здійснити розрахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2021 року з урахуванням заробітної плати та страхового стажу, та з урахуванням лише страхового стажу;
- зобов`язати залишити той розмір пенсії, який буде більший в результаті проведених перерахунків з урахуванням наявної суму пенсії;
- виплату перерахованої пенсії провести однією сумою з 01.04.2021 року.
Позовні вимога обґрунтовані тим, що позивач є працюючим пенсіонером, роботодавець сплачував єдиний соціальний внесок своєчасно та в повному обсязі. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за ст.42 Закону №1058 14.04.2021 року (право на такий перерахунок ним отримано 02.04.2021р. за 24 місяці згідно ч.4 ст.42 Закону №1058). На момент звернення із заявою ЄСВ було сплачено роботодавцем на рахунок ПФУ в повному обсязі, що підтверджується довідкою. Проте, відповідач здійснив перерахунок взявши в розрахунок лише 21 місяць стажу, та за частиною 1 ст.28 Закону. Позивач знову звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно ст.42, але йому було відмовлено з посиланням на те, що змінено терміни подачі звітності від роботодавців, раніше була щомісячна звітність, а зараз щоквартальна, тому на момент подачі заяви про перерахунок пенсії відповідач ще не бачив про наявність страхового стажу за 1 квартал 2021 року, тому і не взяли ці 3 місяці в розрахунок. На момент подачі клопотання до ПФУ 29.07.2021 року в ПФУ вже були дані про перерахунок пенсії згідно його заяви від 14.04.2021 року, але відповідач відмовляє, мотивуючи тим, що перерахунок вже зроблено і згідно Закону перерахунок можливо роботи 1 раз на 24 місяці. Позивач з такими діями відповідача не погоджується, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 03.09.2021 року матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій ПФУ та зобов`язання вчинити певні дії - передано на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
28.09.2021 року адміністративна справа №186/1176/21 засобами поштового зв`язку надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, та 29.09.2021 року передана на розгляд судді Сидоренко Д.В.
Ухвалою суду від 04.10.2021 року суддею Сидоренко Д.В. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
08.11.2021 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не погоджується з поданою позовною заявою, з огляду на наступне. 14.04.2021 року позивач звернувся до відповідача про проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058. Згідно рішення 04735001190 від 15.04.2021 проведено перерахунок пенсії по стажу з 01.04.2021р. на підставі ч.4 ст.42 Закону №1058. Повний страховий стаж позивача склав 56 років 4 місяці 28 днів. Станом на 01.04.2021 року пенсія призначена в розмірі 10524,92 грн. Як зазначає відповідач, на теперішній час Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу по стажу та по стажу та по заробітній платі з урахуванням даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку по 31.03.2021р. Відповідно до розрахунку стажу повний страховий стаж позивача по 31.03.2021 склав 56 років 7 місяців 28 днів. Відповідно до рішення про перерахунок пенсії (зміна стажу) від 02.11.2021 станом на 01.04.2021 розмір пенсії позивача становить 10570,23 грн. При проведенні перерахунку пенсії по стажу та заробітній платі та за даними персоніфікованого обліку відповідно до рішення про перерахунок пенсії (зміна стажу та заробітку) від 02.11.2021 станом на 01.04.2021 розмір пенсії зменшується та складає 10469,49 грн. З огляду на зазначене, станом на 01.04.2021, з урахуванням даних персоніфікованого обліку по 31.03.2021 для позивача вигідним є проведення перерахунку пенсії по стажу, оскільки допризначена пенсія в розмірі 10162,74 грн. збільшиться до 10570,23 грн.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно рішення від 11.04.2019 року №047350001190, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено пенсію за віком.
З 03.04.2019 року ОСОБА_1 перераховано пенсія у зв`язку з наданням додаткових документів, повний страховий стаж складає 54 років 6 місяців 28 днів, розмір пенсії 10162,74 грн.
ОСОБА_1 є працюючим пенсіонером, що підтверджується довідкою ВСП «Шахтоуправління Першотравенське» від 27.08.2021 року №1049, згідно якої він дійсно працює з 05.07.1993 року (наказ про прийняття на роботу №942 від 05.07.1993) по теперішній час в ВСП «Шахтоуправління Першотравенське» на посаді майстра гірничого дільниці вентиляції і техніки безпеки №1. ЄСВ перераховано за січень 2021 року в повному обсязі - 05.02.2021р., за лютий 2021 року - 05.03.2021р., за березень - 07.04.2021р.
14.04.2021 року ОСОБА_1 звернувся через електронний кабінет ПФУ до Першотравенського ОУПФУ Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії згідно частини 4 статті 42 Закону №1058.
29.07.2021 року ОСОБА_1 направив до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області клопотання, в якому зазначено, що на момент подачі заяви 14.04.2021р., всі страхові внески було сплачено роботодавцем, тобто на момент подачі заяви на перерахунок вже страховий стаж був 24 місяці. Але перерахунок зроблено з урахування 21 місяця. Як повідомлено ОСОБА_1 , на гарячій лінії, змінилась дата подачі звітності і в квітні ПФУ ще не мало відомостей за 1 квартал 2021 року про сплачені внески. Зауважує, що в ч.4 ст.42 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» про звітність нічого не вказано, тобто перерахунок не залежить від дати звітності. У зв`язку з цим просив зробити перерахунок згідно частини 4 статті 42 Закону №1058 з 01.04.2021 року згідно його офіційної заяви від 14.04.2021 року.
Листом від 12.08.2021 року №27457-23122/В-01/8-0400/21 Відділ розгляду звернень управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянув клопотання ОСОБА_1 від 29.07.2021р. та повідомило зокрема наступне.
14.04.2021 через вебпортал ПФУ надано заяву, у зв`язку із цим, з 01.04.2021 року проведено перерахунок пенсії, а саме зараховано до страхового стажу період по 31.12.2020, відповідно до норм частини 4 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до розділу ІІ Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.
Податковий розрахунок за І квартал 2021 року подається у період з 01 квітня по 10 травня 2021 року.
Отже, на момент проведення перерахунку, відомості про страховий стаж за січень, лютий, березень 2021 року були відсутні, тому перерахунок проведено відповідно до норм частини 4 статі 42 Закону №1058, з урахуванням стажу обчисленого по 31.12.2020.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 24 вказаного Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За змістом приписів абз.1-4 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Згідно з абз.5 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Абзацом 6 частини 4 статті 42 Закону №1058-IV визначено, що обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно зі статтею 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Частиною п`ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Абзацом 5 пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок №22-1), встановлено, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно з абз.1 п.4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Абзацом 1 пункту 4.3 Порядку №22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
В даній справі спір між сторонами виник щодо того, що відповідачем проведено з 01.04.2021 року перерахунок з розрахунку 21 місяця за які сплачено ЄСВ, а не за 24, на момент звернення позивача із відповідною заявою.
Так, відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 вказаного Закону, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VІ за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
Згідно матеріалів справи, а саме довідки ВСП «Шахтоуправління Першотравенське» від 27.08.2021 року №1049, ОСОБА_1 дійсно працює з 05.07.1993 року (наказ про прийняття на роботу №942 від 05.07.1993) по теперішній час в ВСП «Шахтоуправління Першотравенське» на посаді майстра гірничого дільниці вентиляції і техніки безпеки №1.
ЄСВ перераховано за січень 2021 року в повному обсязі - 05.02.2021р., за лютий 2021 року в повному обсязі - 05.03.2021р., за березень 2021 року в повному обсязі - 07.04.2021р.
Таким чином, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків відсутні, а не зарахування цих місяців під час проведення перерахунку відповідачем є неправомірним.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Позовними вимогами позивача є зокрема: визнати протиправними дії ПФУ у відмові здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії відповідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зобов`язати ПФУ здійснити розрахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2021 року з урахуванням заробітної плати та страхового стажу, та з урахуванням лише страхового стажу.
З приводу цього суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, згідно матеріалів пенсійної справи позивача, яка надана відповідачем, рішенням №047350001190 від 15.04.2021 року проведено перерахунок через зміну стажу (страховий стаж менше 24 місяців), на підставі абз.3 ч.4 ст.42 Закону №1058, та відповідно розмір пенсії склав з 01.04.2021 року 10524,92 грн.
Окрім того, рішенням №047350001190 від 02.11.2021 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок через зміну стажу (страховий стаж більший або дорівнює 24 місяці) на підставі абз.1 ч.4 ст.42 Закону №1058 та відповідно розмір пенсії відповідно до розрахунку з 01.04.2021 року складає 10570,23 грн.
Також Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області прийнято ще одне рішення №047350001190 від 02.11.2021 року, в якому вже здійснено перерахунок на підставі зміни стажу та заробітку на підставі абз.1, 2 частини 4 ст.42 Закону №1058 та відповідно розмір пенсії відповідно до розрахунку з 01.04.2021 року складає 10469,49 грн.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного За загальним правилом, діями суб`єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень. Отже, під протиправними діями суб`єкта владних повноважень слід розуміти активну форму поведінки, пов`язану з виконанням дій, які такий суб`єкт не мав права вчинювати відповідно до його повноважень, за відсутності обставин, з якими пов`язана необхідність вчинення певної дії або з порушенням процедури.
До адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено, оскільки підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб`єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод. Однак обов`язковою умовою здійснення такого захисту судом є об`єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу саме позивача. При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення можливості чи неможливість реалізації її законного права та\або виникнення додаткового обов`язку.
Проте, на час розгляду справи відповідачем проведені перерахунки пенсії з урахування стажу та з урахуванням заробітної плати та страхового стажу, у зв`язку з чим прийняті відповідні рішення.
З огляду на це, підстав та задоволення вимог стосовно визнання протиправними дії ПФУ у відмові здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії відповідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зобов`язання ПФУ здійснити розрахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2021 року з урахуванням заробітної плати та страхового стажу, та з урахуванням лише страхового стажу, в суду відсутні, оскільки відповідачем зазначені дії щодо перерахунку на час розгляду справи здійснено.
Відповідно до п.2 та 4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання залишити той розмір пенсії, який буде більший в результаті проведених перерахунків з урахуванням наявної суму пенсії, суд зазначає наступне.
Враховуючи, що відповідно до рішення відповідача №047350001190 від 02.11.2021 про перерахунок пенсії з 01.04.2021р. (через зміну стажу) розмір пенсії ОСОБА_1 складає 10570,23 грн., а відповідно до рішення №047350001190 від 02.11.202р. про перерахунок пенсії з 01.04.2021р. (через зміну стажу та заробітної плати) - 10469,49 грн., що є меншою, то відповідно позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі рішення №047350001190 від 02.11.2021 року про перерахунок пенсії з 01.04.2021 року у зв`язку зі зміною страхового стажу.
Суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги позивача стосовно виплати перерахованої пенсії однією сумою з 01.04.2021 року, оскільки відповідач вправі самостійно визначати порядок виплат сум заборгованості, з пенсії позивачу (у разі її виникнення через проведений перерахунок) або однією сумою або декількома сумами; головною обставиною є виплата відповідачем заборгованості у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Стосовно розподілу судових витрат. У відповідності до статті 139 КАС України судові витрати у вигляді сплаченої суми судового збору підлягають стягненню з відповідача.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26) виплачувати пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2021 року на підставі рішення №047350001190 від 02.11.2021 року про перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною страхового стажу.
В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 цього Кодексу.
Суддя Д.В. Сидоренко