ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ29 грудня 2021 року Справа № 160/16227/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі - ГУНП в Дніпропетровській області, третя особа), в якій позивач просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з 02.03.2021, згідно додатково наданого оригіналу документу для перерахунку пенсії, протиправною;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за заявою від 16.07.2021 з урахуванням індексації у розмірі зазначеному в документі Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 29.03.2021 за№ 21/К-35, починаючи з 02.03.2021;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 різницю з урахуванням сплачених сум пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером військової служби та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). ГУНП в Дніпропетровській області надано довідку від 29.05.2021 року №21/К-35 щодо нарахування та виплату позивачу у період з 01.03.2019 по 28.02.2021 року індексації грошового забезпечення у загальному розмірі 23036,71 грн. Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації у розмірі зазначеному відповідно до довідки 29.05.2021 року №21/К-35 починаючи з 02.03.2021 року, тобто з моменту його звільнення та виплатити різницю недоотриманої пенсії з урахуванням сплачених сум. Проте відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії внаслідок відсутності законних підстав. Вважаючи відмову ГУ ПФУ в Дніпропетровській області протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою суду від 28.09.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
01.11.2021 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка. Також зазначив, що згідно подання ГУ НП в Дніпропетровській області від 18.03.2021 № 1156 та наданих до нього документів на призначення пенсії позивачу, як то, грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача за останні календарні 24 місяці служби перед місяцем звільнення, до якої не було включено індексацію, оскільки вона не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з 02.03.2021 було призначено пенсію за 26 років вислуги відповідно до Закону № 2262-ХІІ на підставі наданих ГУ НП документів. При цьому, слід зазначити, що обов`язок ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо призначення (перерахунку) та виплати позивачу пенсію в розмірі, обчисленого з грошового забезпечення, до складу якого має бути включена індексація, виникне після складання та направлення Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області до Головного управління відповідної довідки.
25.10.2021 року до канцелярії суду від ГУНП в Дніпропетровській області надійшли письмові пояснення. В обгрунтування своєї позиції ГУНП в Дніпропетровській області зазначило, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Згідно відповіді Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП від 29.03.2021 № 21/К-35 за період з 01.03.2019 по 28.02.2021 позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення на загальну суму 23036,71. Однак, на вказані виплати, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нараховувався. На підставі викладеного, на думку представника третьої особи, відсутні правові підстави, щодо покладення обов`язку на ГУПФУ провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з урахуванням індексації у розмірі зазначеному в документі ГУНП від 29.03.2021 за № 21/К-35, починаючи з 02.03.2021 року, а також виплату різниці з урахуванням сплачених сум пенсії.
Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до витягу з наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 01.03.2021 року № 116 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 начальника відділення поліції на станції № 2 Дніпровського відділу поліції звільнено за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).
З 02.03.2021 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.
У квітні 2021 року позивачем на його запит було отримано довідку від ГУ НП в Дніпропетровській області за підписом начальника Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку від 29.03.2021 року №21/К-35 щодо нарахування та виплату позивачу у період з 01.03.2019 по 28.02.2021 року індексації грошового забезпечення позивача у загальному розмірі 23036,71 грн.
02.07.2021 позивач звернувся із заявою до ГУНП в Дніпропетровській області про надання копії супровідного листа та доданих до нього документів, що були надіслані до ГУ ПФУ Дніпропетровської області для призначення пенсії.
15.07.2021 року №1/К-4646/103/05-2021 від ГУНП в Дніпропетровській області надано позивачу копію супровідного листа та матеріалів для призначення пенсії до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.
Згідно грошового атестату виданого ГУНП в Дніпропетровській області, на час звільнення ОСОБА_1 з військової служби розмір його грошового забезпечення включав: посадовий оклад- 3 100,00 грн.; оклад за спеціальне звання - 2 200,00 грн.; надбавка за стаж служби 50% - 2 650,00 грн.; премія 116,815 % - 9 829,98 грн.; надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% - 465,00 грн.; індексація - базовий місяць 01.11.2015 року -1 218,99 грн.
Також позивачу було надано довідку №1931 від 23.04.2021 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, за період з 01.03.2019 по 28.02.2021 року.
16.07.2021 року позивач звернувся до відповідача про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням нарахованих та фактично отриманих сум, які не увійшли у розрахунок пенсії.
Листом вх.№27867-21392/К-01/8-0400/21 від 16.08.2021 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що відсутні законні підстави для перерахунку пенсії.
На думку позивача йому протиправно не включено до грошового забезпечення індексацію, що призвело до неправильного нарахування пенсії.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
В статті 63 № 2262-ХІІ зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 1282-ХІІ.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Такий висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06 лютого 2019 року у справі №522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом №2262-ХІІ. Разом з тим, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №522/2738/17.
Вказаний правовий висновок сформований в постанові Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі № 638/9697/17 та викладений в постанові Верховного Суду від 26 серпня 2021 року у справі №804/204/8033/17.
Таким чином, колишні військовослужбовці мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, суми нарахованої індексації доходів.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на зазначене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню повністю.
Щодо клопотання позивача про зобов`язання відповідача у місячний строк надати звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Наведена норма свідчить про право, а не обов`язок суду зобов`язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Вирішуючи дане клопотання суд виходить з того, що станом на час винесення рішення у справі жодні передумови вважати, що рішення суду не буде виконане ГУ ПФУ в Дніпропетровській області своєчасно - відсутні. Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення даного клопотання позивача.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 908,00 грн., що документально підтверджується квитанцією №19169 від 10.09.2021 року.
Враховуючи, що адміністративний позов задоволено повністю, сплачений позивачем судовий збір за подачу адміністративного позову до суду в розмірі 908,00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з 02.03.2021 року, згідно наданого оригіналу документу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 29.03.2021 року № 21/К-35 для перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за заявою від 16.07.2021 року з урахуванням індексації у розмірі зазначеному в документі Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 29.03.2021 за№ 21/К-35, починаючи з 02.03.2021 року, з урахуванням виплачених сум пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар