ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ29 грудня 2021 рокуСправа № 160/23890/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 30.11.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 23.09.2021 № 046350008421 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 16.09.2021;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 2 наступні періоди роботи:
-- 18.08.1993 - 05.10.2000 машиніст підіймальної машини з повним робочим днем на поверхні;
-- 01.08.2007 - 03.11.2011 машиніст підіймальної машини з повним робочим днем на поверхні;
-- 10.01.2018 - 30.06.2021 машиніст підіймальної машини з повним робочим днем на поверхні;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» згідно із рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020 відповідно до заяви про призначення пенсії від 16.09.2021.
2. Ухвалою суду від 06.12.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачам надано строк для подання відзиву на позовну заяву та надання витребуваних доказів.
3. Ухвала суду від 06.12.2021 та копія позову одержані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області через систему Електронний суд 06.12.2021 та 30.11.2021 відповідно, а також у паперовій формі 13.12.2021, що вбачається з розписки, яка долучена до матеріалів справи.
4. 21.12.2021 засобами електронного зв`язку та 24.12.2021 поштовим зв`язком ГУ ПФУ в Полтавській області надало відзив на позовну заяву із витребуваними доказами.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
5. ОСОБА_1 станом на день звернення за призначенням пенсії досягла 50 років, працювала на посадах, які відносяться до Списку № 2, пільговий стаж складає більше 10 років, а загальний страховий стаж більше 32 років, а тому має право на призначення пенсії пільгової пенсії за Списком № 2 відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції згідно із Рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020 відповідно до заяви про призначення пенсії від 16.09.2021.
6. Відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за Списком № 2 з причин відсутності необхідного віку.
7. При прийнятті рішення про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідачем не враховано Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020.
8. Позивач вважає рішення про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах протиправним та таким, що порушує право на пенсійне забезпечення.
9. Незважаючи на достатність пільгового стажу (більше 10 років) як однієї з умов призначення пенсії, ГУ ПФУ в Полтавській області неправомірно були не зараховані до пільгового стажу періоди роботи з 18.08.1993 по 05.10.2000, з 01.08.2007 по 03.01.2011, з 10.01.2018 по 30.06.2021.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області
10. У визначений частиною другою статті 263 КАС України процесуальний строк розгляду справи, та строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, відповідач відзиву та витребувані докази не надав.
ГУ ПФУ в Полтавській області
11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що заява позивача від 16.09.2021 та необхідні документи для призначення пенсії були подані до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, а рішення № 046350008421 від 23.09.2021 приймалось ГУ ПФУ в Полтавській області на підставі поданих позивачем документів.
12. Необхідними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі статті 114 Закону № 1058-ІV є зайнятість особи на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 2, які затверджені Кабінетом Міністрів України, така зайнятість повний робочий день, наявність атестації робочих місць та наявність відповідного страхового стажу, в тому числі на зазначених роботах та досягнення відповідного віку.
13. Норми Закону № 1058-ІV не були предметом розгляду Конституційним Судом України від 23.01.2020, а отже є чинними та підлягають застосуванню.
14. Згідно документів та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж ОСОБА_1 становить 32 роки 09 місяців 20 днів, в тому числі пільговий стаж по Списку № 2 складає 10 років 02 місяці 10 днів.
15. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 18.08.1993 по 05.10.2000, з 01.08.2007 по 03.01.2011, з 10.01.2018 по 30.06.2021.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
16. 16.09.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Відділу обслуговування громадян № 23 (сервісний центр) ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком Список № 2.
17. До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт НОМЕР_1 , анкету опитування; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників від 30.08.2021 № 589; документи про виконання роботи, яка дає право на певний вид пенсій: документи про атестацію у кількості 7; інший документ (КПР) від 16.09.2021; інший документ (пам`ятка) від 16.09.2021; свідоцтво про шлюб від 15.09.1990 № НОМЕР_2 ; трудову книжку НОМЕР_3 ; інший документ: наказ.
18. Заяву та документи прийнято 16.09.2021 і зареєстровано за № 6130.
19. Відділ перерахунків пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області, розглянувши заяву позивача від 16.09.2021 щодо призначення пенсії за віком по Списку № 2, прийняв рішення від 23.09.2021 № 046350008421, яким відмовив у призначенні пенсії та, зокрема, зазначив:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (код - НОМЕР_4 ), що проживає за адресою АДРЕСА_2 , звернулась 16.09.2021 до Відділу обслуговування громадян № 23 (сервісний центр) ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою № 6130 щодо призначення пенсії за віком по Списку № 2;
- згідно документів та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж ОСОБА_1 становить 32 роки 09 місяців 20 днів, в тому числі пільговий стаж по Списку № 2 складає 10 років 02 місяці 10 днів;
- до пільгового стажу не зараховано:
1) період роботи з 18.08.1993 по 05.10.2000 згідно пільгової довідки № 589 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 30.08.2021, оскільки існують розбіжності в назвах професій за даними трудової книжки серії НОМЕР_3 , наказі про переведення № 143 (машиніст підйому) та наказах про атестацію робочих місць № 190-к від 22.02.1995, № 108 від 21.02.2000 (машиніст підіймальних машин). Згідно запису № 11 трудової книжки НОМЕР_3 зміни в посаду внесено лише 24.12.2012. Підтверджуючих документів заявниця не надавала;
2) періоди роботи з 01.08.2007 по 03.01.2011 та з 10.01.2018 по 30.06.2021, оскільки в розпорядженнях про результати проведення чергової атестації робочих місць № 7 від 03.01.2006, № 4883 від 15.12.2015, № 9095 від 01.12.2020 додатково зазначені дільниці та робочі місця, які відсутні в трудовій книжці НОМЕР_3 та пільговій довідці № 589 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній;
- прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з недосягненням пенсійного віку на дату звернення за призначенням пенсії.
20. Повідомленням від 18.10.2021 № 0400-010226-8/136097 ГУ ПФУ в Дніпропетровській направило позивачу рішення за наслідками розгляду заяви від 16.09.2021 про призначення пенсії.
обставини щодо не зарахованих періодів роботи до пільгового стажу
21. Трудова книжка ОСОБА_1 НОМЕР_3 у спірні періоди містить наступні відомості:
- запис № 1: 12.09.1988 позивач прийнятий учеником слюсаря-інструментальника на Шахту «Дніпровська», наказ від 12.09.1988 № 142-к;
- запис № 2: 24.03.1989 позивач переведений слюсарем-інструмент. 3 розряду, наказ від 24.03.1989 № 261;
- запис № 3: 18.08.1993 позивач переведений машиністом підйому, наказ 143-к;
- запис № 4: 30.09.2000 позивач звільнений за власним бажанням за статтею 38 КЗпП України, наказ від 02.10.2000 № 158к;
- запис № 5: пункт 4 відмінений як не реалізований;
- запис № 6: 06.10.2000 позивач переведений поверхневим стовбуровим 2 розряду з повним робочим днем, наказ від 06.10.2000 № 159к;
- запис № 7: 29.03.2001 позивач переведений машиністом підіймальної машини з повним робочим днем на поверхні, наказ від 29.03.2001 № 54к;
- запис № 8: 10.12.2003 позивач переведений машиністом вентиляційних установок з повним робочим днем на поверхні, наказ від 10.12.2003 № 207к;
- запис № 9: 01.08.2007 позивач переведений машиністом підіймальної машини з повним робочим днем на поверхні, наказ від 01.08.2007 № 131к;
- запис № 10: запис № 3 вважати помилковим;
- запис № 11: 18.08.1993 позивач переведений машиністом підіймальної машини з повним робочим днем на поверхні на підставі класифікатора ЕДКП ДК 003:2010, розпорядження від 24.12.2012 № 1911к;
- запис №12: 01.01.2013 позивач переведений машиністом підіймальної машини з повним робочим днем ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» дільниці стаціонарного обладнання.
22. Також, трудова книжка НОМЕР_3 містить відомості:
- про перейменування підприємства, на якому працює позивач;
- про атестацію робочого місця за умовами праці, а саме: розпорядження від 10.01.2013 № 155, наказ від 15.12.2015 № 4883, наказ від 01.12.2020 № 9095.
23. До матеріалів справи позивачем надана довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 30.08.2021 № 589, відповідно до якої ОСОБА_1 працювала у ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (ВСП Шахта Дніпровська) за наступними професіями/посадами, зокрема:
- за період з 18.08.1993 (наказ № 143к від 18.08.1993) по 10.03.1994 виконував в гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією машиніст підіймальної машини з повним робочим днем на поверхні, що передбачено Списком № 2 розділ 1 підрозділ 1 позиція 2010100а-14021. Постанова Кабінету Міністрів України № 10 від 26.01.1991. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за період з 18.08.1993 по 10.03.1994 - 00 років 06 місяців 21 день;
- за період з 11.03.1994 (наказ № 143к від 18.08.1993) по 05.10.2000 виконував в гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією машиніст підіймальної машини з повним робочим днем на поверхні, що передбачено Списком № 2 розділ 1 підрозділ 1 позиція 2010100а-14021. Постанова Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за період з 11.03.1994 по 05.10.2000 - 06 років 05 місяців 29 днів;
- за період з 01.08.2007 (розпорядження № 131к від 01.08.2007) по 02.08.2016 виконував в гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією машиніст підіймальної машини з повним робочим днем на поверхні, що передбачено Списком № 2 розділ 1 підрозділ 1. Постанова Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за період з 01.08.2007 по 02.08.2016 - 08 років 11 місяців 23 дні;
- за період з 03.08.2016 (розпорядження № 131к від 01.08.2007) по 30.08.2021 виконував в гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією машиніст підіймальної машини з повним робочим днем на поверхні, що передбачено Списком № 2 розділ 1 підрозділ 1. Постанова Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за період з 03.08.2016 по 30.08.2021 - 05 років 00 місяців 28 днів;
- дані професії підтверджені результатами атестації робочих місць: наказ № 120-к від 22.02.1995 - атестація проведена вперше, наказ № 108 від 21.02.2000, лист № 003/07-1-306 від 03.08.2006 про продовження терміну дії наказу № 108 від 21.02.2000 на 11 місяців (з 22.02.2005 по 03.01.2006), розпорядження № 7 від 03.01.2006, розпорядження № 10 від 04.01.02011, розпорядження № 155 від 10.01.2013, розпорядження № 4883 від 15.12.2015, наказ № 9095 від 01.12.2020.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
24. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
25. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
26. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
27. Відповідно до пункту 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004, в редакції до 11.10.2017:
- пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;
- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
- особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення»; у цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
28. Пунктом 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, в редакції з 11.10.2017:
- пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;
- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
29. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається:
- працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року;
- працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи;
- зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
30. Положеннями статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
31. Згідно із пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
- працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
32. Рішенням Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII.
33. Згідно із пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
34. Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 встановлено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:
- «На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам…».
35. Конституційний Суд в пункті 4.1 Рішення від 23.01.2020 № 1-р/2020 зазначив, що статтею 13 Закону № 1788-XII до внесення змін Законом № 213-VIII було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок) з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.
36. Частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
37. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
38. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
39. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя статті 44 Закону № 1058-IV).
40. Відповідно до частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
41. Згідно із пунктом 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
42. За приписами частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
43. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).
44. Відповідно до пунктів 1.1 та 1.3 Порядку № 22-1:
- заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб;
- заява про призначення пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436;
- заява про призначення пенсії може подаватись представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
45. Згідно із пунктом 1.8 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
46. Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
47. Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 встановлено:
- рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи;
- рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
48. Відповідно до пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
49. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
50. За приписами пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
51. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
щодо визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2
52. У рішенні про відмову у призначенні пенсії від 23.09.2021 № 046350008421 зазначено, що ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 у зв`язку із недосягненням пенсійного віку на дату звернення за призначенням пенсії.
53. Крім того, рішення про відмову у призначенні пенсії від 23.09.2021 № 046350008421 містить відомості про незарахування до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 18.08.1993 по 05.10.2000, з 01.08.2007 по 03.01.2011, з 10.01.2018 по 30.06.2021.
(щодо пенсійного віку необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2)
54. Суд звертає увагу, що спірним у цій справі є досягнення позивачем необхідного віку, який би давав останньому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
55. Інших підстав для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 оскаржуване у цій справі рішення від 23.09.2021 № 046350008421 не містить.
56. Позивач вважає, що за наявності необхідного стажу роботи та досягненням 50 років він має право на пенсію на пільгових умовах.
57. Натомість відповідач керується Законом № 1058-ІV (в редакції Закону № 2148-VIII), за яким пенсійний вік становить 55 років.
58. Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що при призначенні жінкам пенсії відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII (в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - Закон № 213-VIII)) необхідними умовами були:
1) досягнення 50 років;
2) стаж роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці (за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України).
59. Законом № 213-VIII, який набув чинності 01.04.2015, необхідними умовами при призначенні пенсії за пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-XII визначено:
1) досягнення 55 років;
2) стаж роботи не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці (за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України).
60. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), текст Закону № 1058-IV доповнений, зокрема, статтею 114, згідно із пунктом 2 частини другої якої на пільгових умовах пенсія за віком призначається:
- працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші.
61. Вказана норма набула чинності з 01.10.2017.
62. Таким чином, з 01.10.2017 правила призначення пенсій за Списком №2 почали регламентуватись одночасно двома законами, а саме:
1) пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-XII у редакції Закону № 213-VIII від 02.03.2015 та
2) пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV у редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017 року.
63. За конституційним поданням народних депутатів України Закон № 213-VIII перевірявся на відповідність Конституції України.
64. Рішенням № 1-р/2020 Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв`язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно Конституційний Суд України встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.
65. Отже, на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788-ХІІ, з урахуванням Рішення № 1-р/2020, встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 для жінок після досягнення 50 років.
66. Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 50 років, тоді як другий - у 55 років.
67. Норми зазначених законів регулюють одне і те ж коло відносин, однак, явно суперечать один одному.
68. При цьому, таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14.102010 у справі «Щокін проти України»).
69. Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
70. З урахуванням викладеного, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.
71. На час звернення ОСОБА_1 до відповідача за призначенням пенсії їй виповнилося 50 років, отже позивач досягла необхідного віку, який надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
72. Крім того, на момент звернення позивача до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії страховий стаж ОСОБА_1 становить 32 роки 09 місяців 20 днів, в тому числі пільговий стаж по Списку № 2 складає 10 років 02 місяці 10 днів
(щодо визначення права позивача на зарахування до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 18.08.1993 по 05.10.2000, з 01.08.2007 по 03.01.2011, з 10.01.2018 по 30.06.2021 та зобов`язання вчинити певні дії)
73. У рішенні про відмову у призначенні пенсії від 23.09.2021 № 046350008421 зазначено, що до пільгового стажу не зараховано:
1) період роботи з 18.08.1993 по 05.10.2000 згідно пільгової довідки від 30.08.2021 № 589, оскільки існують розбіжності в назвах професій за даними трудової книжки серії НОМЕР_3 , наказі про переведення № 143 (машиніст підйому) та наказах про атестацію робочих місць № 190-к від 22.02.1995, № 108 від 21.02.2000 (машиніст підіймальних машин). Згідно запису № 11 трудової книжки НОМЕР_3 зміни в посаду внесено лише 24.12.2012. Підтверджуючих документів заявниця не надавала;
2) періоди роботи з 01.08.2007 по 03.01.2011 та з 10.01.2018 по 30.06.2021, оскільки в розпорядженнях про результати проведення чергової атестації робочих місць № 7 від 03.01.2006, № 4883 від 15.12.2015, № 9095 від 01.12.2020 додатково зазначені дільниці та робочі місця, які відсутні в трудовій книжці НОМЕР_3 та пільговій довідці № 589 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
74. Відповідно до «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58:
- пункт 1.1: трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню;
- пункт 2.4: усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення;
- пункт 2.6: у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов`язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу;
- пункт 2.14:
-- у графі 3 пишеться: «Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Єдиній державній класифікацій професій всіх категорій працівників на підставі міжнародних стандартів» (у первісній редакції);
-- у графі 3 пишеться: «Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій (у редакції із змінами внесеними згідно з наказом Мінпраці № 29 від 26.03.1996);
-- якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення;
- пункт 7.2: бланки трудових книжок і вкладишів до них зберігаються в бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності і видаються за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок. По закінченні кожного місяця особа, яка відповідає за ведення трудових книжок, подає бухгалтерії звіт про наявність бланків трудових книжок і вкладишів до них і про суми, що одержані за заповнені трудові книжки і вкладиші до них, з додатком прибуткового ордеру каси підприємства.
75. Щодо розбіжностей в назвах професій за даними трудової книжки серії НОМЕР_3 , наказі про переведення № 143-к, де зазначено машиніст підйому та наказах про атестацію робочих місць № 190-к від 22.02.1995, № 108 від 21.02.2000, в яких зазначено машиніст підіймальних машин, суд зазначає наступне.
76. Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 затверджено Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком (за старістю) на пільгових умовах. Список № 2 містить: розділ 1 «Гірничі роботи» підрозділ 1 «Відкриті гірничі роботи та роботи на поверхні» позиція 2010100а-14021: машиністи підіймальних машин.
77. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 затверджено Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Список № 2 містить: розділ 1 «Гірничі роботи» підрозділ 1 «Відкриті гірничі роботи та роботи на поверхні» позиція 2010100а-14021: машиністи підіймальних машин.
78. Відповідно до наказів від 22.02.1995 № 190-к та від 21.02.2000 № 108 до Списку № 2 віднесено, зокрема, наступних робітників: 2010100а-14021 машиністи підіймальної машини.
79. Крім того, наказом від 22.02.1995 № 190-к «Про затвердження переліку робочих місць (професій) віднесених до Списку № 1, 2», зокрема, наказано:
- пункт 7: помічнику директора Балакшиєву привести найменування професій та посад працюючих на шахті у відповідності до переліку відповідно до Списків № 1, 2 зі змінами записів у трудовій книжці.
80. Наказом від 21.02.2000 № 108 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за Списками № 1, 2», зокрема, наказано:
- пункт 6: начальнику відділу кадрів Самойловій привести найменування професій та посад працюючих на шахті у відповідності до переліку відповідно до Списків № 1, 2 зі змінами записів у трудовій книжці.
81. При цьому, суд зазначає, що позивач не може нести відповідальність за несвоєчасне приведення найменування професії/посади позивача у трудовій книжці до переліку професій/посад визначених Списком № 2, оскільки зазначений обов`язок покладено на відповідальних осіб підприємства, на якому працював позивач.
82. Суд зазначає, що довідка від 30.08.2021 № 589 містить всю інформацію, яка повинна міститися у довідці відповідно до пункту 20 Порядку № 637, а отже посилання в оскаржуваному рішенні на відсутність інформації про дільниці та робочі місця є безпідставним.
83. Крім того, період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи із зазначенням відповідного Списку до якого віднесено професію працівника, визначає саме підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.
84. При цьому, уточнююча довідка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Зазначена довідка необхідна для подальшого її надання відповідним органам Пенсійного фонду України, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.
85. Доказів того, що довідка від 30.08.2021 № 589 оскаржувалась у судовому порядку та визнавались недійсною, матеріали справи не містять.
86. Щодо відсутності у трудовій книжці відомостей про дільниці та робочі місця, суд зазначає, що недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
87. Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у зарахуванні періоди роботи до пільгового стажу.
88. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
89. Однак, відповідачем не здійснено жодних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити пільговий стаж позивача.
90. З урахуванням вище викладеного, суд зазначає, що незарахуванням до пільгового стажу за Списком № 2 періоду роботи з 18.08.1993 по 05.10.2000, з 01.08.2007 по 03.01.2011, з 10.01.2018 по 30.06.2021 ГУ ПФУ в Полтавській області порушено права та інтереси позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
91. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб`єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов`язків у межах наданих повноважень, тощо.
92. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
93. З метою захисту порушеного права на соціальне забезпечення позивача, суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та визнає протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Полтавській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 18.08.1993 по 05.10.2000, з 01.08.2007 по 03.01.2011, з 30.06.2018 по 20.06.2021.
94. Оскільки, ГУ ПФУ в Полтавській області передчасно здійснено висновок про відсутність необхідного віку у позивача, не зараховано періоди роботи до пільгового стажу за Списком № 2 та відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, суд визнає протиправним та скасовує рішення Відділу перерахунків пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області від 23.09.2021 № 046350008421.
95. Суд зазначає, що Відділ перерахунків пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області.
щодо зобов`язання вчинити певні дії
96. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
97. На захист порушеного права позивача, суд зобов`язує ГУ ПФУ в Полтавській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 2 періодів роботи з 18.08.1993 по 05.10.2000, з 01.08.2007 по 03.01.2011, з 10.01.2018 по 30.06.2021.
98. Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта, суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
99. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд зобов`язує ГУ ПФУ в Полтавській області призначити ОСОБА_1 з 16.09.2021 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
100. При цьому, суд зазначає, що нарахування та виплата пенсії є діями, які вчиняються органом Пенсійного фонду після призначення пенсії та є передчасними.
101. Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов`язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд зазначає, що пунктом 4.2 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, у редакції на час подання заяви про призначення пенсії, визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
102. У зв`язку із чинністю вказаної норми Порядку № 22-1 ГУ ПФУ в Полтавській області розглянуто заяву позивача про призначення пенсії, який у розглянутому спорі є органом, що призначає пенсію.
103. Таким чином, суд зобов`язує ГУ ПФУ в Полтавській області вчинити дії, направлені на поновлення порушених ним прав позивача.
104. Крім того, відповідно до абзацу 1 пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
105. Судом не встановлено та матеріалами справи не підтверджено, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області приймались рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 16.09.2021 про призначення пенсії.
106. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснено лише направлення рішення про відмову у призначенні пенсії від 23.09.2021 № 046350008421, яке прийняте ГУ ПФУ в Полтавській області.
107. З урахуванням вище викладеного, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог викладених до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, оскільки зазначеним управлінням не вчинялось будь-яких дій та не приймалось будь-яких рішень пов`язаних з розглядом заяви позивача від 16.09.2021, а отже права позивача ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не порушені.
108. Верховний Суд, зокрема, у постановах від 27.02.2020 у справі № 759/13033/14-а (2а/759/391/14) та від 09.07.2021 у справі № 806/1129/16 зазначив, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов`язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
109. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із визначенням належного відповідача, оскільки це необхідно для повного захисту порушеного права позивача, із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.
110. При вирішення спору по суті враховані правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 21.04.2021 у зразковій справі № 360/3611/20 з урахуванням постанови Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2021, рішення у якій є зразковим для справ, у яких предметом спору є: оскарження дій територіального органу ПФУ щодо вирішення питання про призначення пенсії на пільгових умовах, для працівників, зайнятих повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці. Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивачем є особа, яка: звернулась до ПФУ за призначенням пенсії після 23.01.2020 з підстав, визначених статтею 13 Закону № 1788-ХІІ; на момент звернення досягла: чоловіки - 55 років, жінки - 50 років; набула стаж роботи, визначений статтею 13 Закону № 1788-ХІІ; б) відповідачем є орган ПФУ, уповноважений на вирішення питання про призначення пенсії.
111. Адміністративна справа, яка розглядається судом, відповідає ознакам типової справи, оскільки в оскаржуваному у цій справі рішенні підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 є відсутність відповідного віку.
112. На підставі частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
113. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
114. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_4 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; фактична адреса: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
115. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 18.08.1993 по 05.10.2000, з 01.08.2007 по 03.01.2011, з 10.01.2018 по 30.06.2021.
116. Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу перерахунків пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області від 23.09.2021 № 046350008421 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
117. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області:
- зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 2 періоди роботи з 18.08.1993 по 05.10.2000, з 01.08.2007 по 03.01.2011, з 10.01.2018 по 30.06.2021;
- призначити ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 16.09.2021 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», про що прийняти відповідне рішення.
118. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
119. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області судовий збір у розмірі 908 грн.
120. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба