Рішення № 102346744, 28.12.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
215/6491/21
Номер документу
102346744
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2021 року Справа № 215/6491/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віхрової В.С., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради про визнання протиправною бездіяльності та встановлення компетенції, -

ВСТАНОВИВ:

01.10.2021 року ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу з позовною заявою до Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради (далі – відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду додатка заяви від 20.07.2021 р. вх. С-1895-П про матеріальну допомогу у сумі 7000 грн., яка виявилася у відмові вирішувати питання місцевого значення в межах ст. 1,3,22,48 Конституції України та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) прийняти рішення для належного реагування;

- визнати протиправною бездіяльність управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду додатка заяви від 20.07.2021 р. вх. С-1895-П про матеріальну допомогу у сумі 7000 грн., яка виявилася у порушенні управлінської функції для врегулювання питань надання адміністративних послуг відповідно до правового порядку ст. 19,140,144 Конституції України та зобов`язати сприяти у прийнятті рішення в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 4 КАСУ, ст. 144 Конституції України;

- встановити наявність компетенції (повноважень) управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду додатка заяви від 20.07.2021 р. вх. С-1895-П про матеріальну допомогу у сумі 7000 грн., надати матеріальну допомогу з причин виникнення у складних життєвих обставин та попередити виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з відсутністю коштів для життя і визнати лист від 19.08.21 р. вих. С-230-П\19-02-08 активними діями згідно змісту ст. 4 КАСУ;

- встановити наявність компетенції (повноважень) управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду додатка заяви від 20.07.2021 р. вх. С-1895-П про матеріальну допомогу у сумі 7000 грн., витребувати необхідні документи в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради для прийняття рішення і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю.

Ухвалою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 05.10.2021 року адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради про визнання протиправною бездіяльності, передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду матеріали справи №215/6491/21 передані судді Віхровій В.С.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 року позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін, витребувано від Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради наступні докази:

- розпорядження, якими надано повноваження особам для розгляду додатка заяви від 20.07.21 р. вх. С-1895-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000 грн.;

- підтвердження отримання ОСОБА_1 рішення в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України, тобто правових актів щодо додатка заяви від 20.07.21 р вх. С-1895-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000 грн., а за їх відсутності запропоновано зазначити причини;

- вихідний номер і дату відправки ОСОБА_1 повідомлення про день, час і місце розгляду додатка заяви від 20.07.2021 р вх. С-1895-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000грн. та поштове повідомлення, що вона таке повідомлення отримала;

- документ, де зазначено особи, час, день, місце, якими та де розглядався додаток заяви від 20.07.2021 р вх. С-1895-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000 грн., а за їх відсутності зазначити причини;

- заяву від 20.07.2021 р вх. С-1895-П з додатком і лист від 19.08.21 р вих. С-230-П\19-02-08;

- рішення, постанову, тобто правовий акт в розумінні п 19 ч 1 ст. 4 КАС України , який прийнятий після розгляду додатка заяви ОСОБА_1 від 20.07.2021 р вх. С-1895-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000 грн., а за його відсутності зазначити причини;

- положення про Криворізьку міську раду;

- положення про управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради;

- положення про виконавчий комітет Криворізької міської ради.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що відповідач допустив бездіяльність, яка виявилась у неналежному застосуванні управлінської функції, у відмові прийняти рішення за результатами розгляду додатка заяви позивача від 20.07.2021 р. вх. С-1895-П. Таким чином, позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо порушення правового режиму розгляду її заяви, звернулась до адміністративного суду з позовом.

Частиною 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач – заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч.1 ст. 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.12.2021 року зупинено провадження у справі №215/6491/21 до надходження до суду витребуваних документів від Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради.

20.12.2021 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову. В обгрунтування правової позиції зазначив, що ОСОБА_1 20.07.2021 року звернулась до Криворізького міського голови із заявою №С-1895-П. Дана заява була скерована до управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради. Вивчивши питання, порушені ОСОБА_1 у заяві від 20.07.2021 року, Управління на підставі даних розгляду звернення адміністрації КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» КМР, підготувало та надіслало позивачу відповідь від 19.08.2021 року за №С-230-П/19-02-08 на адресу, зазначену в заяві, що є невід`ємною вимогою до оформлення звернення. Позивач не звернулась відповідно існуючого Положення про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних коштів, та не надала необхідні документи, питання розгляду надання матеріальної допомоги не розглядалось.

До відзиву подані до суду витребувані документи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 року поновлено провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

20.07.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Криворізького міського голови із заявою, у якій просила:

- самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і рішенням згідно ст. 144 Конституції України зобов`язати КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 КМР» забезпечувати ОСОБА_1 , як онко-хвору людину безкоштовними медикаментами, а не як особу з інвалідністю;

- розпочати процедуру дисциплінарного стягнення директору КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 КМР» ОСОБА_2 за свідомо негативне втручання в лікування позивача і порушення правових норм;

- розпочати процедуру дисциплінарного стягнення начальника управління охорони здоров`я міста Кривого Рогу ОСОБА_3 за свідомо негативне втручання в лікування і порушення правових норм;

- частково загладити моральні страждання сумою у 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 2379 грн. х 1000 = 2379000 грн.;

- надати запрошення для представника позивача Стояновського В.В. з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду заяви від 20.07.2021 року, а після розгляду її, висновки викласти в рішенні до правового порядку ст. 3,19,22,144 Конституції України;

- надати дві копії заяви з реєстраційними номерами належно завірені;

- самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і рішенням згідно ст. 144 Конституції України призначити одноразову допомогу за наданою заявою від 20.07.2021 року з причин незабезпечення вже місяць рецептами на ліки, хворобою, недостатнім харчуванням.

До заяви додано додаток 1 – заява Криворізькому міському голові від 20.07.2021 року для призначення одноразової допомоги.

У вказаному додатку №1 – заяві позивач просила надати матеріальну допомогу у сумі 7000 грн. з причин виникнення у неї складних життєвих обставин та попередити виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з відсутністю коштів для життя. У заяві вказано, що позивач є ОНКО хвора людина і їй не вистачає коштів на ліки, їжу, постіль, на сплату комунальних послуг, заміну каналізаційних труб, виведення грибка у ванній кімнаті, який з`явився у зв`язку з відключенням гарячої води і обратки. Позивач вказує, що їй вже місяць відмовляють виписувати рецепти на ліки.

Виконавчим комітетом Криворізької міської ради звернення позивача з додатком №1 зареєстровано за вх. №С-1895-П від 20.07.2021 року.

У відповідності до розподілу повноважень заява була скерована до управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради та зареєстрована за вх. №С-230-П від 23.07.2021 року.

19.08.2021 року управлінням охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради надано відповідь, оформлену листом №С-230-П/19-02-08, в якій вказано наступне.

Згідно інформації, наданою адміністрацією КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» КМР, встановлено, що з 01.12.2012 заявник перебуває під наглядом у вищезазначеному центрі.

Медикаменти призначаються згідно стану здоров`я. З урахуванням пільг, що відповідають нормативним документам, зокрема згідно Постанови КМУ від 17.08.1998 №1303 «Про впровадження безкоштовного та пільгового відпустку лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення за певними категоріями захворювань», безкоштовний та пільговий відпуск лікарських засобів у разі амбулаторного лікування за рецептами лікарів проводиться групам населення та за категоріями захворювань згідно додатків 1 і 2 цієї Постанови. Заявник отримує лікарські засоби: як інвалід І групи (лікарські засоби відпускаються з оплатою - 50% від вартості (згідно додатку 1); як онкохвора (згідно додатку 2), але з урахуванням: безоплатний відпуск лікарських засобів за переліченими категоріями захворювань проводиться лише у разі амбулаторного лікування основного захворювання, за яким хворим надано пільги.

Підстав для дисциплінарного стягнення директору КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» КМР ОСОБА_2 та начальнику управління охорони здоров`я Мурашко К.В. не встановлено.

Компенсації моральних збитків встановлюються виключно за рішенням суду.

Зараз не надано жодних документів, в яких зазначено, що В. Стояновський є законним представником заявника.

Стосовно надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста, надано інформацію.

Для отримання грошової допомоги необхідно надати такі документи:

- особиста заява;

- письмова згода на збір та обробку персональних даних, необхідних для призначення матеріальної допомоги;

- копія паспорта;

- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;

- довідки про сукупний дохід сім`ї за останні три місяці (заробітна плата, пенсія, регресні вимоги, інші соціальні виплати всіх членів сім`ї, що зареєстровані і проживають за зазначеною адресою разом із заявником);

- інші документи, у разі необхідності, для підтвердження фактів, викладених у заяві (листі).

В разі звернення за наданням матеріальної допомоги, яка пов`язана із значними витратами на медичне лікування, до пакету документів необхідно додати виписні епікризи та оригінали фінансових документів (касові чеки) за самостійно придбані лікарські засоби.

Заява про надання матеріальної допомоги та повний пакет документів приймається в районному управлінні праці та соціального захисту населення за місцем проживання заявника.

Відповідно до Положення про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних коштів, матеріальна допомога надається виконкомом міської у місті ради не більше одного разу на рік на одну сім`ю.

Додатково повідомлено, що у заявника до теперішнього часу відсутня декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, що суперечить дотриманню наказу МОЗ України від 19.03.2018 року № 503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу» та наказу МОЗ України від 19.03.2018 року № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги», але жодного разу заявнику не було відмовлено у надані медичної допомоги та у виписці пільгових медикаментів.

Надано дві копії заяви.

На підтвердження направлення відповіді №С-230-П/19-02-08 від 19.08.2021 року на звернення позивача, суду надано копії реєстру вихідної кореспонденції.

Позивач оскаржує до суду бездіяльність управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду додатка заяви від 20.07.2021 р. вх. С-1895-П про матеріальну допомогу у сумі 7000 грн., яка виявилася у відмові вирішувати питання надання матеріальної допомоги.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно з преамбулою Закону України “Про звернення громадян” (№393/96-ВР від 02.10.1996 р., далі - Закон №393) цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Частиною першою статті 1 Закону №393 передбачено право громадянина України звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги (частина 1 статті 3 Закону України “Про звернення громадян”).

Визначення “заяви” (клопотання) міститься у частині 3 статті 3 Закону України “Про звернення громадян” та означає, що звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Відповідно до статті 4 цього Закону до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких:

порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян);

створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод;

незаконно покладено на громадянина які-небудь обов`язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Статтею 7 Закону №393 передбачено заборону відмови в прийнятті та розгляді звернення.

Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Відповідно до статті 16 Закону №393 скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об`єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

Статтею 18 Закону №393/96-ВР встановлено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право:

особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви;

знайомитися з матеріалами перевірки;

подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу;

бути присутнім при розгляді заяви чи скарги;

користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку;

одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;

висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги;

вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

Відповідно до статті 19 Закону №393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані:

об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;

у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;

на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;

скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;

забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень;

письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;

вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина;

у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;

не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;

особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев`ятого частини першої цієї статті.

За змістом частини першої статті 15 Закону України “Про звернення громадян” органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Статтею 20 Закону України “Про звернення громадян” визначено термін розгляду звернень громадян.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.

Системний аналіз викладених правових норм дозволяє дійти висновку, що кожен громадянин в разі порушення його законних прав має право звернутися органів влади, їх посадових осіб із заявою (клопотанням), пропозицією чи скаргою, при цьому, таке право кореспондується із обов`язками органів влади здійснити розгляд таких звернень та повідомити про наслідки розгляду таких заяв (клопотань) з урахуванням їх функціональних обов`язків у порядку та з дотримання умов, визначених Законом України “Про звернення громадян”.

Відповідно до ч.2 ст. 8 Закону України “Про звернення громадян” не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.

Щодо спірних правовідносин між позивачем та відповідачем, суд зазначає наступне.

В межах цієї адміністративної справи, позивач оскаржує бездіяльність управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду додатка заяви від 20.07.2021 р. вх. С-1895-П про матеріальну допомогу у сумі 7000 грн., яка виявилася у відмові вирішувати питання надання матеріальної допомоги.

Тобто, судом надається правова оцінка лише належності розгляду додатку №1 до звернення позивача від 20.07.2021 року – заява Криворізькому міському голові від 20.07.2021 року для призначення одноразової допомоги.

Як вже було встановлено судом, у вказаному додатку №1 – заяві позивач просила надати матеріальну допомогу у сумі 7000 грн. з причин виникнення у неї складних життєвих обставин та попередити виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з відсутністю коштів для життя. У заяві вказано, що позивач є ОНКО хвора людина і їй не вистачає коштів на ліки, їжу, постіль, на сплату комунальних послуг, заміну каналізаційних труб, виведення грибка у ванній кімнаті, який з`явився у зв`язку з відключенням гарячої води і обратки. Позивач вказує, що їй вже місяць відмовляють виписувати рецепти на ліки.

У додатку №1-заяві позивач зазначила про відсутність додаткових доходів, вказала, що всі інші документи знаходяться в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради. Вказано, що позивач дає згоду на обробку персональних даних.

Судом з`ясовано, що виконавчим комітетом Криворізької міської ради звернення позивача з додатком №1 зареєстровано за вх. №С-1895-П від 20.07.2021 року.

У відповідності до розподілу повноважень заява була скерована до управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради та зареєстрована за вх. №С-230-П від 23.07.2021 року.

19.08.2021 року управлінням охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради надано відповідь, оформлену листом №С-230-П/19-02-08, в якій повідомлено, крім іншого, що для отримання грошової допомоги необхідно надати такі документи:

- особиста заява;

- письмова згода на збір та обробку персональних даних, необхідних для призначення матеріальної допомоги;

- копія паспорта;

- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;

- довідки про сукупний дохід сім`ї за останні три місяці (заробітна плата, пенсія, регресні вимоги, інші соціальні виплати всіх членів сім`ї, що зареєстровані і проживають за зазначеною адресою разом із заявником);

- інші документи, у разі необхідності, для підтвердження фактів, викладених у заяві (листі).

В разі звернення за наданням матеріальної допомоги, яка пов`язана із значними витратами на медичне лікування, до пакету документів необхідно додати виписні епікризи та оригінали фінансових документів (касові чеки) за самостійно придбані лікарські засоби.

Заява про надання матеріальної допомоги та повний пакет документів приймається в районному управлінні праці та соціального захисту населення за місцем проживання заявника.

Розглядаючи надано відповідачем відповідь на звернення позивача, та встановлюючи згідно з позовними вимогами наявність у відповідача компетенції на розгляд звернення про надання матеріальної допомоги, судом досліджено «Положення про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних коштів у новій редакції», яке затверджено рішенням Криворізької міської ради 22.11.2017 року за №2201 (Зміни внесені рішенням міської ради від 25.07.2018 року №2872).

Відповідно до п.1 Положення, останнє визначає порядок надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста (надалі – матеріальна допомога), які зареєстровані та проживають у м. Кривому Розі, опинилися в складній життєвій ситуації, у зв`язку зі значними витратами на медичне лікування в умовах стаціонару, денного стаціонару та стаціонару вдома, смертю близьких родичів.

Згідно з п.3 Положення матеріальна допомога мешканцям міста виплачується коштом міського бюджету в межах асигнувань, передбачених на ці цілі Програмою соціального захисту окремих категорій мешканців міста на відповідні бюджетні роки.

Пунктом 4 Положення передбачено, що для розгляду заяв громадян, які потребують матеріальної допомоги, створюється міська комісія з питання надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних коштів (надалі – комісія), склад якої затверджується рішенням виконкому Криворізької міської ради. Засідання комісії проводяться щотижня, а в разі необхідності – частіше.

У відповідності до п.10 Положення заява про надання матеріальної допомоги та повний пакет документів приймаються і реєструються в управлінні по роботі зі зверненнями громадян виконкому Криворізької міської ради. Після реєстрації документи подаються на розгляд міському голові або його заступникам відповідно до розподілу обов`язків.

Згідно з п.11 Положення звернення, що надійшли поштою й не містять повного пакета документів, реєструється й повертається заявникові з обґрунтуванням причин повернення.

Пунктом 13 Положення передбачено, що щоденно зареєстровані та завізовані, відповідно до пункту 10 Положення, пакети документів передаються управлінням по роботі зі зверненнями громадян виконкому Криворізької міської ради до департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради (надалі – департамент). Кількість переданих і отриманих пакетів документів завіряється підписом спеціаліста департаменту.

14 Спеціаліст департаменту після отримання документів:

14.1 уводить інформацію про громадян, які звернулися за матеріальною допомогою, до Бази персональних даних осіб – мешканців міста, які опинились в скрутному становищі та звернулись до виконкому Криворізької міської ради за отриманням одноразової грошової допомоги;

14.2 формує запит на районні управління з метою проведення ними обстеження матеріально-побутових умов проживання заявників та отримання відомостей про зареєстрованих у житловому приміщенні;

14.3 передає до управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради пакети документів заявників, які звернулися за матеріальною допомогою у зв`язку зі значними витратами на медичне лікування;

14.4 після отримання даних від районних управлінь обчислює розмір сукупного доходу сім`ї та готує довідку щодо цього.

15. Спеціалісти районних управлінь:

15.1 складають акти обстеження матеріально-побутових умов проживання заявників, які підписують спеціалісти, що їх склали, заявник, та завіряються підписом начальника й печаткою районного управління;

15.2 звертаються із запитами до відділів реєстрації місця проживання громадян виконкомів районних у місті рад щодо отримання відомостей про зареєстрованих у житловому приміщенні.

Згідно з п. 16 Положення заявник несе персональну відповідальність за подану в заяві інформацію.

Відповідно до п.17 Положення Управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради розглядає отримані від департаменту пакети документів, готує обґрунтування щодо доцільності надання матеріальної допомоги заявнику відповідно до понесених витрат, обчислює їх суму на підставі фінансових документів (касових чеків) та надає матеріали для подальшого розгляду на засіданні комісії.

Пунктом 18 Положення встановлено, що надалі заяви громадян та пакети документів розглядаються на засіданні комісії.

Відповідно до п. 21 Матеріальна допомога, пов`язана зі значними витратами на медичне лікування, надається без урахування поданого сукупного доходу сім`ї, але він ураховується при ухваленні рішення комісією. Сума матеріальної допомоги не може перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму на одну особу, установленого чинним законодавством України.

Згідно з п. 22 Положення Департамент на підставі протоколів комісії готує відповідний проект рішення виконкому Криворізької міської ради з трьома додатками: матеріальна допомога в зв`язку з похованням рідних, матеріальна допомога у зв`язку зі складною життєвою ситуацією та матеріальна допомога у зв`язку зі значними витратами на медичне лікування.

З аналізу наведених норм Положення про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних коштів у новій редакції, судом встановлено, що обов`язки по розгляду заяв та прийняттю рішення про надання матеріальної допомоги покладено на спеціально утворену міську комісію з питання надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних коштів (надалі – комісія), склад якої затверджується рішенням виконкому Криворізької міської ради.

Судом проаналізовано долучене до відзиву Положення про управління охорони здоров`я виконкому Криворізької міської ради у новій редакції, затверджене рішенням Криворізької міської ради від 26.06.2019 року №3857, та встановлено відсутність повноважень у відповідача на розгляд питання щодо надання матеріальної допомоги або достатності документів при поданні заявником заяви про надання матеріальної допомоги.

Відповідачем не було дотримано встановлений Положенням про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних коштів у новій редакції, затвердженим рішенням Криворізької міської ради 22.11.2017 року за №2201, порядок розгляду заяв про надання матеріальної допомоги та перебрано на себе повноваження комісій виконкому Криворізької міської ради та розгляду заяву позивача про надання матеріальної допомоги.

Суд зазначає, що відповідач, отримавши звернення із заявою про надання матеріальної допомоги, мав у відповідності до Положення про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних коштів у новій редакції, передати вказану заяву на розгляд до відповідного органу виконкому Криворізької міської ради.

Проте, відповідачем в порушення наведених норм законодавства розглянуто заяву про надання матеріальної допомоги без передачі належному органу та без наявності повноважень на розгляд такої заяви.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом під час розгляду справи встановлено, що в Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради не було повноважень на розгляд заяви ОСОБА_1 про надання матеріальної допомоги, поданої як додаток до звернення від 20.07.2021 року вх. №С-1895-П.

Той факт, що вказана заява була подана як додаток до звернення, не спростовує відсутності повноважень відповідача на розгляд відповідних питань та дослідження повноти поданих документів до таких заяв. Позивач не зверталась із заявою до Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради. Адресатом заяви ОСОБА_1 про надання матеріальної допомоги, поданої як додаток до звернення від 20.07.2021 року вх. №С-1895-П, є Криворізький міський голова.

Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, суд визнає протиправними дії Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання матеріальної допомоги, поданої як додаток до звернення від 20.07.2021 року вх. №С-1895-П.

Відповідно до п. 5 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень.

З урахуванням наведеної норми процесуального законодавства, суд визнає відсутність компетенції (повноважень) Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання матеріальної допомоги, поданої як додаток до звернення від 20.07.2021 року вх. №С-1895-П.

Як наслідок, суд зобов`язує Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради передати за належністю заяву ОСОБА_1 про надання матеріальної допомоги, поданої як додаток до звернення від 20.07.2021 року вх. №С-1895-П, з метою розгляду належним компетентним органом виконавчого комітету Криворізької міської ради.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Розподіл судових витрат у відповідності до вимог ст. 139 КАС України, за наслідками розгляду даної справи не здійснюється, оскільки позивач у відповідності до Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 132, 139, 246-247, 249, 255, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради (пл. Молодіжна, буд.1, м. Кривий Ріг, 50101, код ЄДРПОУ 02012763) про визнання протиправною бездіяльності та встановлення компетенції – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання матеріальної допомоги, поданої як додаток до звернення від 20.07.2021 року вх. №С-1895-П.

Визнати відсутність компетенції (повноважень) Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання матеріальної допомоги, поданої як додаток до звернення від 20.07.2021 року вх. №С-1895-П.

Зобов`язати Управління охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради передати за належністю заяву ОСОБА_1 про надання матеріальної допомоги, поданої як додаток до звернення від 20.07.2021 року вх. №С-1895-П, з метою розгляду належним компетентним органом виконавчого комітету Криворізької міської ради.

В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 цього Кодексу, безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.С. Віхрова