
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9163/21Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Волинського державного лісогосподарського об`єднання «Волиньліс» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0027650704 та № 0027660704 від 20.05.2021,
ВСТАНОВИВ:
Волинське державне лісогосподарське об`єднання «Волиньліс» (далі - Волинське ДЛО «Волиньліс», позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0027650704 та № 0027660704 від 20.05.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до п. 75.1. п.п. 78.1.7, п. 78.1, ст. 78 Податкового кодексу України та у зв`язку з порушенням провадження у справі про банкрутство, на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 31.03.2021 №1046 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Волинського ДЛО «Волиньліс», від 29.03.2021 №1026 ГУ ДПС у Волинській області «Про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки Волинське ДЛО «Волиньліс» проведена позапланова виїзна документальна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.03.2021.
За результатами перевірки ГУ ДПС у Волинській області складено Акт № 3431/07-04/00994271 від 16.04.2021 року («Акт перевірки»), на підставі якого прийняті податкові повідомлення-рішення від 20.05.21 р. № 0027650704 та від 20.05.21 р. №0027660704.
В ППР № від 20.05.2021 року № 0027650704 вказано, що станом на 01.01.2018 за даними звіту про фінансовий стан на 31.12.2017 року за Волинським ДЛО «Волиньліс обліковуються кредиторська заборгованість в сумі 1133,0 тис. грн., дебіторська заборгованість в сумі 120,00 тис. грн., непокритий збиток в сумі 966,0 тис. грн. Згідно з наданим поясненням, показники фінансової звітності, а саме Балансу (звіту про фінансовий стан) від 31.12.2012 року та станом на 01.04.2021 року залишилися без змін. Волинським ДЛО «Волиньліс» вказану суму не включено до складу доходів та не відображено в декларації з податку на прибуток за 2020 рік, яку не подано до ГУ ДПС у Волинській області. Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги в сумі 1133,0 тис. грн. скоригована на дебіторську заборгованість за товари, роботи, послуги в сумі 120,0 тис. грн. та на суму непокритого збитку - 966,0 тис грн. відповідає критеріям визнання доходу передбаченим П(С)БО 15, та згідно пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України №2755-17 від 02.12.2010 із змінами та доповненнями є об`єктом оподаткування податку на прибуток підприємств. Таким чином занижено дохід на загальну суму 47 000 грн., в т.ч. за 2020 рік на 47 000 грн. Перевіркою повноти визначення об`єкту оподаткування податку на прибуток за період з 01.01.2018 по 31.03.2021 встановлено його заниження всього у сумі 47 000 грн, у тому числі за 2020 рік в сумі 47 000 грн. що призвело до заниження податку на прибуток за період з 01.01.2018 по 31.03.2021 на 8 460,00 грн. в т.ч. за 2020 рік на 8 460,00 грн.
Волинським ДЛО «Волиньліс» надано письмові пояснення. Вказує, що на акт документальної позапланової виїзної перевірки від 16.04.2021 подано заперечення від 29.04.2021, в ході розгляду якого вирішено висновок результатів перевірки залишити без змін про що повідомлено платника податків листом від 17.05.2 №1638/12/03-20-07-04-10.
У зв`язку з цим згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54. пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України та пп.20.1.18, п.20.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток на 8 600 грн.
В ППР від 20.05.2021 року № 0027660704 вказано, що станом на 01.01.2018 за даними звіту про фінансовий стан на 31.12.2017 за Волинським ДЛО «Волиньліс» обліковуються кредиторська заборгованість в сумі 1133,0 тис. грн. дебіторська заборгованість в сумі 120,0 тис. грн., непокритий збиток в сумі 966,0 тис. грн. Згідно з наданим поясненням, показники фінансової звітності, а саме Балансу (звіту про фінансовий стан) від 31.12.2012 року та станом на 01.04.2021 року залишилися без змін. Волинським ДЛО «Волиньліс» вказану суму не включено до складу доходів та не відображено в декларації з податку на прибуток за 2020 рік. яку не подано до ГУ ДПС у Волинській області. Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги в сумі 1133,0 тис. грн. скоригована на дебіторську заборгованість за товари, роботи, послуги в сумі 120,0 тис. грн. та на суму непокритого збитку – 966,0 тис. грн. відповідає критеріям визнання доходу передбаченим П(С)БО 15 та згідно пп. 134.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України є об`єктом оподаткування податку на прибуток підприємств. Таким чином занижено дохід на загальну скит 47 000 грн., в т. ч за 2020 рік на 47 000 грн. Перевіркою повноти визначення об`єкту оподаткування податку на прибуток за період з 01.01.2018 по 31.03.2021 встановлено його заниження всього у сумі 47 000 грн. у тому числі за 2020 рік в сумі 47 000 грн. що призвело до заниження відрахування частини чистого прибутку на загальну суму 30 832.00 грн. в т.ч. за 2020рік в сумі 30 832.00 грн.
Волинським ДЛО «Волиньліс» надано письмові пояснення. Зазначає, що на акт документальної позапланової виїзної перевірки від 16.04.2021 подано заперечення від 29.04.2021, в ході розгляду заперечення вирішено висновок результати перевірки залишити без змін про що повідомлено платника податків листом від 17.05.20 №91638/12/03-20-07-04-10.
У зв`язку з цим згідно з’ підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54. пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України та пп.20.1.18. п.20.1 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем Частина чистого прибутку (доходу) державних або комунальних унітарних підприємств та їх об`єднань на 30 832,00 грн.
21.07.2021 року Волинським ДЛО «Волиньліс» подано скаргу на дані ППР, однак Рішенням про результати розгляду скарги від 21.07.2021 року оскаржувані ППР залишені без змін. Дане рішення Позивачем отримано 26.07.2021 року.
Вважає прийняті податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що винесені без врахування фактичних обставин справні з порушенням норм податкового законодавства, а відтак просить їх скасувати.
Ухвалою судді від 11.10.2021 року відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позовну заяву від 21.09.2021 представник відповідача зазначив, що відповідно до пп.137.5в п.137.5 ст.137 Податкового кодексу України річний податковий (звітний) період встановлюється для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові- результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний період, не перевищує 20 мільйонів гривень (станом на 01.01.2018 та 01.01.2019). При цьому до річного доходу від будь- якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
За звітні періоди 2018, 2019, 2020 роки станом на 16.04.2021 Волинське ДЛО «Волиньліс» декларацій з податку на прибуток підприємства та фінансової звітності не подавало чим порушено пп.137.5в п.137.5 ст.137, п.46.1, 46.2 ст.46, п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України.
Перевіркою повноти визначення об`єкта оподаткування податку на прибуток за період з 01.01.2018 по 31.03.2021 встановлено його заниження всього у сумі 47 000 грн, у тому числі за 2020 рік в сумі 47 000 грн., що призвело до заниження податку на прибуток за період з 01.01.2018 по 31.03.2021 на 8 460,00 грн., в т.ч. за 2020 рік на 8 460,00 грн у результаті допущених порушень податкового законодавства, які відображено в п.3.1.1.1 розділу III акта перевірки, а саме: п.44.2 ст.44; пп.14.1.11. п.14.1 ст.14; пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI.
За період з 01.01.2018 по 31.03.2021 Волинське ДЛО «Волиньліс» не декларувало частину чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями. Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до податкового органу не подавався.
Перевіркою правильності визначення, повноти нарахування частини чистого прибутку за період з 01.01.2018 по 31.03.2021 встановлено заниження всього в сумі 30 832,00 грн., в т.ч за 2020 рік в сумі 30 832,00 грн внаслідок порушень, описаних в розділі 3.1.1.1 розділу III акта перевірки.
У зв`язку з наведеним зауважує, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесено правомірно та просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Дослідивши письмові докази, викладені у заявах по суті справи суд встановив наступне.
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 03.03.1992 внесено відомості щодо Волинське ДЛО «Волиньліс», видами діяльності якого є КВЕД: 74.15 управління підприємствами (основний); 01.50. мисливство, ловля та розведення дичини; 02.02. надання послуг у лісовому господарстві; 51.53. оптова торгівля деревиною; 63.21. функціонування інфраструктури автомобільного та міського транспорту; 63.30. послуги з організації подорожувань.
Згідно з п. 75.1. п.п. 78.1.7, п. 78.1, ст. 78 Податкового кодексу України та у зв`язку з порушенням провадження у справі про банкрутство, на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 31.03.2021 №1046 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Волинського ДЛО «Волиньліс», від 29.03.2021 №1026 ГУ ДПС у Волинській області «Про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки Волинське ДЛО «Волиньліс» проведена позапланова виїзна документальна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.03.2021.
За результатами зазначеної перевірки встановлено порушення:
- п.44.2 ст.44; п.п.14.1.11. п.14.1 ст.14; П.ПІ34.1.1. ПІ34.1 ст134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями, що призвело до заниження податку на прибуток, на загальну суму 8 460,00 грн, у тому числі за 2020 рік на загальну суму 8 460,00 грн;
- не подано декларації з податку на прибуток підприємства та фінансову звітність за 2020 рік чим порушено пп.137.5в п.137.5 ст.137, п.46.1, 46.2 ст.46, п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України;
- ст. 111 Закону України 21.09.2006 №185-V «Про управління об`єктами державної власності» із змінами та доповненнями, п.1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 №138, встановлено заниження відрахування частини чистого прибутку на загальну суму 30 832,00 грн., в т. ч. за рік в сумі 30 832,00 грн.
- п.111.3 ст.111 Закону України 21.09.2006 №185-V «Про управління об`єктами державної власності» із змінами та доповненнями, п.З Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 №138, встановлено неподання розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями за 2020 рік.
Волинським ДЛО «Волиньліс» надано письмові пояснення від 07.04.2021, де позивач зазначив, що за період з 01.01.2018 по 31.03.2021 звітність не подавалася у зв`язку з відсутністю господарської діяльності, показники фінансової звітності, а саме Балансу (Звіту про фінансовий стан) від 31.12.2012 та станом на 01.04.2021 залишилися без змін, підтверджуючих документів нема можливості надати через їх відсутність в керівника ліквідаційної комісії.
16.04.2021 року ГУ ДПС у Волинській області складено Акт № 3431/07-04/00994271 («Акт перевірки»), на підставі якого прийняті податкові повідомлення-рішення від 20.05.21 № 0027650704 та від 20.05.21 №0027660704.
29.04.2021 на акт документальної позапланової виїзної перевірки від 16.04.2021 подано заперечення, в ході розгляду якого вирішено висновок результатів перевірки залишити без змін та згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54. пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України та пп.20.1.18, п.20.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток на 8 600 грн., а суму грошового зобов`язання за платежем частина чистого прибутку (доходу) державних або комунальних унітарних підприємств та їх об`єднань на 30 832,00 грн.
01.06.2021 року Волинським ДЛО «Волиньліс» подано скаргу на вищевказані ППР, однак рішенням про результати розгляду скарги від 21.07.2021 року оскаржувані ППР залишені без змін. Дане рішення позивачем отримано 26.07.2021 року.
Волинське ДЛО «Волиньліс», не погоджуючись із прийнятими податковими-повідомленнями рішеннями, звернулося із даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України.
Згідно із пп. 14.1.39. п. 14.1 ст. 14. ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з| порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня
В пп. 14.1.156. п. 14.1 ст. 14 ПК України вказано, що податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не визначена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Пунктом 44.2 статті, 44 ПКУ передбачено, що для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Порядок розрахунку об`єкта оподаткування з податку на прибуток викладено в статті 134 ПКУ, згідно якої оподатковується прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III ПКУ (підприємства] у яких річний дохід від будь-якої діяльності за останній річний звітний період не перевищує двадцяти мільйонів гривень мають право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату).
Отже, об`єкт оподаткування податком на прибуток для підприємств, які прийняли рішення про незастосування різниць в податковому обліку, визначається як прибуток (збиток) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №99 6-XIV (далі - Закон №996) зобов`язання - заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.
Пунктом 15 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 № 290 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.12.99 за №860/4153, визначено, що доходом визнається сума зобов`язання, яке не підлягає погашенню.
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про зобов`язання та її розкриття у фінансовій звітності викладені у Національному положенні (стандарті) бухгалтерського обліку в державному секторі 128 «Зобов`язання», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2010 №1629 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 20.01.2011 за №93/18831 (далі - НП(С)БО №128).
Відповідно до вимог пункту 1 розділу II НП(С)БО №128, якщо на дату балансу раніше визнане зобов`язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Податковий борг щодо якого минув строк давності, встановлений Податковим кодексом України, набуває статус безнадійного податкового боргу (пп. 101.2.3. п. 101.2. ст. 101, ПК України).
Згідно з пунктом 101.1 (статті 101 ПК України безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг, підлягають списанню.
Підпунктом 14.1.265 пункту 14.1 статті 14. ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 102.1 ст. 102. ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. |
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має правдо визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Пунктом 113.1 ст. 113І ПК України передбачено, що граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов`язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.
Пунктом 126.1 статті 126 ПК України (у редакції чинній на момент проведення перевірки) визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, стягнення коштів контролюючий орган має право ініціювати тільки в межах 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Податковий борг платника податків, стосовно якого минув цей строк давності, не може бути ініційований контролюючим органом до стягнення, оскільки безумовно вважається безнадійним.
Однією з функцій контролюючих органів є списання безнадійного податкового боргу (пп. 191.1.24 п. 191.1. ст. 191 вказаного Кодексу). Відповідно до пункту 101.5 статті 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Механізм списання безнадійного податкового боргу визначено Порядком № 577.
Відповідно до положень пунктів 3.1, 3.2 Порядку № 577 визначення суми безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню контролюючим органом, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів станом на день виникнення безнадійного податкового боргу. Днем виникнення безнадійного податкового боргу у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку (податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 ПК України) є дата прийняття рішення керівника контролюючого органу.
Згідно з приписами пунктів 4.3- 4.5 Порядку № 577 у випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення спасання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу. Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до інформаційних систем не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Отже, списання безнадійного податкового боргу, в тому числі податкового боргу, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.
При цьому звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов`язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин), як це встановлено нормою пункту 4.1 Порядку № 577. В інших випадках, передбачених пунктом 101.2 статті 101 ПК України, пунктом 2.1 розділу II Порядку № 577, розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та провадиться автоматично, без участі платника податків.
Податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності тривалістю 1095 днів з дня виникнення податкового боргу, вважається безнадійним у розумінні підпункту 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України, та, відповідно, підлягає списанню, яке здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу
Так, в акті перевірки ГУ ДПС у Волинській області від 16.04.2021 року № 3431/07-04/00994271 вказано, що згідно з пп.14.1.11. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України безнадійна заборгованість - заборгованість (зокрема) за зобов`язаннями, щодо яких минув строк позовної давності (1095 днів).
Таким чином термін позовної давності, щодо сум вищезазначених грошового зобов`язання з податку на прибуток на 8 600 грн. та грошового зобов`язання за платежем частина чистого прибутку (доходу) державних або комунальних унітарних підприємств та їх об`єднань на 30 832,00 грн., закінчився. Однак, в акті перевірки не вказано, коли саме минув строк позовної давності.
В Акті перевірки вказано, що показники фінансової звітності залишаються без змін з 31.12.2012 року по 01.04.2021 року, оскільки господарська діяльність Волинським ДЛО «Волиньліс» не здійснюється.
Таким чином, враховуючи висновки акту перевірки, після закінчення трирічного строку позовної давності, в межах 1095 днів після цього податковий орган мав би нарахувати грошові зобов`язання, однак оскаржувані ППР були винесені лише у 2021 році. Таким чином дані податкові зобов`язання були нараховані поза межами строків, визначених статтею 102 Податкового кодексу України.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2019 (справа №806/1770/16), зазначено, що закон не надає повноважень податковому органу застосовувати штрафні (фінансові) санкції (штрафи) поза межами строків, України, а винятки, з якими законодавець пов`язує можливість визначення грошового зобов`язання без дотримання строку давності, передбаченого в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, встановлені пунктом 102.2 цієї статті та мають вичерпний характер. В даній справі Верховний Суд зазначив, що судами попередніх інстанцій встановлено, що спірним податковим повідомленням-рішенням від 13 червня 2016 року в частині, що оскаржується, застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 211 грн. 85 коп. на підставі статті 126 Податкового кодексу України на суми податку на доходи фізичних осіб, що сплачені у січні 2013 року. Штрафні (фінансові) санкції у загальній сумі 90 884 грн. 33 коп. нараховані податковим органом у відсотковому розмірі (25, 50 та 75 відсотків) від сум податку, що підлягав нарахуванню та/або сплаті до бюджету станом на 01 січня 2013 року та у період з 22 січня 2013 року до 30 квітня 2013 року. За встановлених обставин справи Верховний Суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій, що нарахування відповідачем податковим повідомленням - рішенням від 13 червня 2016 року штрафних санкцій за порушення допущені у січні - квітні 2013 року здійснено без дотримання строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України, а саме, з порушенням 1095-денного строку як граничного терміну сплати вказаного податку до бюджету.
Аналогічно в постанові від 04 вересня 2018 року по справі №813/4430/16 Верховний Суд вказав наступне: задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що борг ПП «Астро» в сумі 3 119 237,36 грн. є безнадійним, оскільки стосовно цього боргу минув строк давності, встановлений ПК України, а тому відповідач зобов`язаний списати такий безнадійний борг.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0027650704 та № 0027660704 від 20.05.2021.
Суд вважає необґрунтованими висновки акту перевірки від 16.04.2021, на підставі якого прийняті спірні ППР, оскільки останні винесені без врахування обставин справи з порушенням норм податкового законодавства, а відтак є такими, що підлягають скасуванню.
Частиною першою статті 139 КАС України обумовлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір 2 270 грн., сплачений квитанцією від 14.09.2021.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 257, 262, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області № 0027650704 та № 0027660704 від 20.05.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Волинського державного лісогосподарського об`єднання «Волиньліс» судові витрати в розмірі 2 270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Волинське державне лісогосподарське об`єднання «Волиньліс» (43000, Волинська область, м. Луцьк, просп. Волі, 30; код ЄДРПОУ 00994271).
Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (44500; Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 4; код ЄДРПОУ 39400859).
Суддя С.Ф. Костюкевич