
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2021 справа № 914/3253/21
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Трускавецького В. П., секретаря судового засідання Шевчук О. О., розглянув у відкритому судовому засіданні по суті справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Гео-Надра-Інвест», м. Львів,до відповідача:Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, м. Львів,третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на щодо предмету спору на стороні відповідача:Товариство з обмеженою відповідальністю «Вер-Тас», м. Харків,про:скасування наказу та зобов`язання відмінити аукціон з продажу об`єкта малої приватизації.За участю представників учасників процесу:позивача:Патлачук Є. В. – адвокат,відповідача:Жуган І. О. – представник,третьої особи:Не з`явився.1. Судові процедури.
1.1. На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Гео-Надра-Інвест» до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях про скасування наказу від 23.10.2021 № 02682 про: 1) скасування наказу відповідача про продовження терміну укладення та нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Дашава з позивачем до моменту відсутності записів щодо ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» у Єдиному реєстрі боржників; 2) зобов`язання відповідача відмінити аукціон з продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» код ЄДРПОУ 00152402 (ідентифікатор аукціона: UA-PS-2021-08-27-000016-2) шляхом видання відповідного наказу.
1.2. Ухвалою суду від 10.11.2021 позовну заяву прийнято та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 07.12.2021. Крім того, вказаною ухвалою залучено до участі у справі ТзОВ «Вер-Тас» третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
1.3. 02 грудня 2021 року відповідачем подано відзив на позов, згідно з яким останній повністю заперечує позовні вимоги.
У підготовчому засіданні 07.12.2021 представник позивача повідомив, що позивач відповіді на відзив подавати не буде.
Також, 07.12.2021 від третьої особи надійшла заява про розгляд справи без участі її представника, у якій товариство повідомило, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі.
1.4. Ухвалою суду від 07.12.2021 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 14.12.2021. Окрім того, вказаною ухвалою відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі ДП «Прозорро.Продажі» третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
1.5. Згідно з приписами ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
1.6. Заслухавши позиції сторін щодо предмету спору, з`ясувавши обставини справи та перевіривши докази на підтвердження вказаних обставин, за відсутності підстав для відкладення розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість вирішення спору по суті у даному судовому засіданні
У судовому засіданні 14.12.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
2. Аргументи сторін.
2.1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Гео-Надра-Інвест» обґрунтовує заявлений позов наступним.
РВ ФДМ України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях 27.08.2021 оголошено проведення аукціону з продажу Єдиного майнового комплексу державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» за адресою: Львівська область, Стрпйський район, смт. Дашава (ідентифікатор аукціону: UA-PS-2021-08-27-000016-2).
З метою участі у даному аукціоні позивачем сплачено гарантійний внесок в сумі 3'306'430,67 грн.
Протоколом про результати електронного аукціону № UA-PS-2021-08-27-000016-2, сформованого електронною торговою системою 23.09.2021 позивача визначено переможцем та прийнято рішення про приватизацію шляхом викупу об`єкта малої приватизації державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» (код ЄДРПОУ 00152402).
Наказом РВ ФДМ України по Львівській, Волинській та Закарпатській областях від 28.09.2021 № 02421 прийнято рішення про приватизацію вищевказаного об`єкту позивачем шляхом викупу. Іншим наказом відповідача від 29.09.2021 № 02425 затверджено Протокол про результати електронного аукціону № UA-PS-2021-08-27-000016-2 з продажу об`єкта малої приватизації державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів», сформований електронною торговою системою 23.09.2021.
18 жовтня 2021 року в ході підготовки договору купівлі-продажу для нотаріального посвідчення, приватним нотаріусом встановлено, що Державне підприємство «Дашавський завод композиційних матеріалів», як єдиний майновий комплекс, має встановлені судовими рішеннями заборгованості перед Пенсійним фондом України, підприємство визнано боржником у 11 (одинадцяти) виконавчих провадженнях та внесено до Єдиного реєстру боржників, що, в свою чергу, на підставі статей 461 та 49 Закону України «Про нотаріат» унеможливлює укладення та нотаріальне посвідчення Договору купівлі- продажу об`єкта приватизації.
Так, нотаріусом відмовлено у посвідченні Договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів».
21 жовтня 2021 року ТзОВ «Гео-Надра-Інвест» звернулось до відповідача з листом в якому повідомило, що у зв`язку з неможливістю укладення договору купівлі-продажу, просило відмінити аукціон та повернути сплачений гарантійний внесок.
Також, 22.10.2021 позивач звернувся до електронної торгової системи Prozorro.Продажі ЦБД2 та до ДП «Прозоро.Продажі» з клопотанням щодо необхідності відміни електронного аукціону з продажу Єдиного майнового комплексу державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів».
Наказом РВ ФДМ України по Львівській, Волинській та Закарпатській областях від 23.10.2021 № 02682 продовжено термін укладення Договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів».
Позивач вважає незаконним прийняте відповідачем рішення та просить його скасувати, а крім того, просить зобов`язати відмінити аукціон з продажу об`єкту малої приватизації.
2.2. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях у поданому відзиві заперечуючи проти позову вказує.
Твердження Позивача про порушення його прав фактом видання Відповідачем оскаржуваного наказу є безпідставним, а доводи про наявність обставин, з якими законодавець пов`язує процедуру відміни аукціону і продажу об`єкта малої приватизації, суперечать положенням Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 432.
Позивач маніпулює положеннями Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 432 в частині, що стосується передбачених п. п. 51, 62, 90, 92 цього Порядку підстав для присвоєння аукціону статусу такого, що не відбувся, а також статусу відміненого, як такими, що нібито підлягають застосуванню у спірних правовідносинах та незастосування яких має наслідком порушення, на думку Позивача, його законних прав та інтересів. І як наслідок, безпідставно посилається на положення п. 111 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, яким унормовано, що повернення сплачених гарантійних внесків учасникам у випадках, передбачених п. п. 51, 62, 90, 92 цього Порядку, здійснюється оператором електронного майданчика протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем присвоєння електронному аукціону статусу «Аукціон не відбувся» або «Аукціон відмінено». Повернення сплачених реєстраційних внесків учасникам у випадках, передбачених п. п. 62 і 92 цього Порядку, здійснюється оператором електронного майданчика протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем присвоєння електронному аукціону статусу «Аукціон відмінено».
Укладення договору купівлі-продажу протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону належить до обов`язків покупця об`єкта приватизації, а наслідки порушення цього строку унормовано вказаними вище положеннями законодавства, яке регулює спірні відносини, і такі наслідки полягають у позбавленні цього покупця права на участь у подальших аукціонах з продажу того самого об`єкта.
В свою чергу, положення приватизаційного законодавства не містять заборони органу приватизації в частині продовження строків укладення договору купівлі-продажу за умови існування обставин, які не дозволяють покупцю укласти відповідний договір у встановлений законом строк у зв`язку з існуванням обставин, за які покупець не відповідає.
Отже, дії Відповідача в частині продовження строку укладення з Позивачем договору купівлі-продажу не лише не порушують права Позивача, але й спрямовані на уникнення негативних для нього наслідків недотримання таких строків у зв`язку з існуванням обставин, за які Позивач і Відповідач не відповідають, оскільки такі обставини спричинені діями третіх осіб.
2.3. Товариство з обмеженою відповідальністю «Вер-Тас» у поданій до суду заяві про розгляд справи без їх участі повідомив, що повністю підтримує позовні вимоги.
3. Обставини справи.
3.1. Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях прийнято наказ № 01035 від 12.08.2020 «Про прийняття рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» (код за ЄДРПОУ 00152402)».
3.2. 27 серпня 2021 року оголошено проведення аукціону з продажу Єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Дашава, (ідентифікатор аукціону № UA-PS-2021-08-27-000016-2).
3.3. Товариство з обмеженою відповідальністю «Гео-Надра-Інвест» згідно з платіжним дорученням № 72 від 22.09.2021 сплачено 3'306'430,67 грн як гарантійне забезпечення для участі в аукціоні № UA-PS-2021-08-27-000016-2 згідно з рахунку № 188626_1113 від 22.09.2021, що вказано у розділі платіжного доручення - призначення платежу. Отримувач платежу: ТзОВ «ВЕР-ТАС» (код ЄДРПОУ 35588329).
3.4. 28 вересня 2021 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях прийнято наказ № 02421 «Про зміну способу приватизації об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу». Прийнято рішення про приватизацію шляхом викупу об`єкта малої приватизації державної власності – єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» (код за ЄДРПОУ 00152402) (надалі – Об`єкт) Товариством з обмеженою відповідальністю «Гео-Надра-Інвест» (код за ЄДРПОУ 41296405), за запропонованою ним ціною 43'650'000,00 грн у тому числі ПДВ 7'275'000,00 грн.
28 вересня 2021 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях прийнято наказ № 02425 «Про затвердження протоколу про результати електронного аукціону № UA-PS-2021-08-27-000016-2 з продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу» згідно з яким, затверджено протокол про результати електронного аукціону № UA-PS-2021-08-27-000016-2 з продажу об`єкта малої приватизації: єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» (код за ЄДРПОУ 00152402) за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Дашава, сформований електронною торговою системою 23.09.2021 (19:35:05).
Згідно з Протоколом про результати електронного аукціону № UA-PS-2021-08-27-000016-2 переможцем електронного аукціону визначено ТзОВ «Гео-Надра-Інвест».
3.5. РВ Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях листом № 11-04-05327 від 04.10.2021 повідомило ТзОВ «Гео-Надра-Інвест», що наказом фонду № 02425 від 28.09.2021 затверджено протокол про результати електронного аукціону № UA-PS-2021-08-27-000016-2 з продажу єдиного майнового комплексу ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Дашава, сформований електронною торговою системою 23.09.2021 (19:35:05). Також повідомлено, що термін укладення та нотаріальне посвідчення Договору купівлі-продажу зазначеного об`єкту завершується 22.10.2021. Скеровано проект договору купівлі-продажу.
Також, відповідачем 07.10.2021 прийнято наказом «Про укладення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації – окремого майна».
3.6. РВ Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях листом від 18.10.2021 № 11-04-05601 звернулось до ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» у якому просив надати необхідні документи для укладення договору купівлі-продажу - об`єкта малої приватизації: єдиного майнового комплексу останнього.
3.7. Позивач листом № 21-10/21/01 від 21.10.2021 звернувся до відповідача з проханням повернути сплачений гарантійний внесок у розмірі 3'306'430,67 грн або вжити заходів щодо виключення ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» з Єдиного реєстру боржників та укладення договору купівлі-продажу з нотаріальним посвідченням такого договору. Підставою такого звернення слугувало те, що 18.10.2021 в ході підготовки договору купівлі-продажу для нотаріального посвідчення, приватним нотаріусом було встановлено, що ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів», як єдиний майновий комплекс, має встановлену судовими рішеннями заборгованість перед Пенсійним фондом України, визнано боржником у 11 виконавчих провадженнях та внесено до Єдиного реєстру боржників.
Дана обставина унеможливлює укладення та нотаріальне посвідчення Договору купівлі-продажу об`єкта приватизації з незалежних від ТзОВ «Гео-Надра-Інвест» підстав.
3.8. Також, 21.10.2021 ТзОВ «Гео-Надра-Інвест» листом № 21-10/21/01 звернулось до Начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з клопотанням про надання роз`яснень щодо можливості нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу єдиного майнового комплексу державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» між ТзОВ «Гео-Надра-Інвест» та РВ ФДМ України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях за умови наявності ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» в Єдиному реєстрі боржників.
3.9. Приватний нотаріус Холявка В. Я. інформаційним листом від 22.10.2021 № 167/01-16 повідомлено позивача та відповідача про неможливість нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації: єдиного майнового комплексу ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» (код за ЄДРПОУ 00152402) адже такий внесено до Єдиного реєстру боржників.
3.10. ТзОВ «Гео-Надра-Інвест» листом від 22.10.2021 № 22-10/21/01 звернулось до ДП «Прозорро.Продажі» з листом у якому просило останнього звернувся до РВ ФДМ України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, як організатора аукціону, щодо необхідності відміни електронного аукціону (ідентифікатор аукціону № UA-PS-2021-08-27-000016-2).
3.11. РВ Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях 23.10.2021 наказом № 02682 «Про продовження терміну укладення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» (код за ЄДРПОУ 00152402) за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Дашава» вирішено продовжити термін укладення договору купівлі-продажу вищевказаного об`єкта малої приватизації до моменту відсутності записів щодо власника майна державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» у Єдиному реєстрі боржників і можливості нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу Об`єкта приватизації.
3.12. 25 жовтня 2021 року Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Львів) листом № 32687/0/1-21/06-10 повідомило ТзОВ «Гео-Надра-Інвест», що на виконанні у Стрийському ВДВС у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) перебуває зведене виконавче провадження № 49053868 щодо стягнення з ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» код ЄДРПОУ 00152402, до складу якого входить 13 виконавчих проваджень на загальну суму 1'571'862,36 грн.
Також у даному листі повідомлено, що у разі наявності інформації про особу в Єдиному реєстрі боржників, нотаріус не може посвідчити договір купівлі-продажу належного такій особі нерухомого майна та відмовляє у вчиненні нотаріальних дій.
3.13. 25 жовтня 2021 року відповідач звертався до ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» з листом № 11-04-05824 у якому просив вжити заходів щодо виключення останнього з Єдиного реєстру боржників.
Також, 27.10.2021 відповідач звернувся до позивача з листом № 11-04-05863 у якому повідомив про те, що звернувся до ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» з листом № 11-04-05824 від 25.10.2021 про вжиття вичерпних заходів щодо виключення підприємства з Єдиного реєстру боржників.
Окрім того, відповідач листом від 25.10.2021 № 01-04-05821 звернувся до Першого заступника голови Фонду державного майна України у якому повідомив про те, що за результатами аукціону з продажу ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» РВ здійснюється робота по укладенню договору купівлі-продажу об`єкта приватизації. Датою укладення визначено 23.10.2021. Однак, з`ясовано, що стосовно об`єкту приватизації внесено записи у Єдиний реєстр боржників, що унеможливлює нотаріальне посвідчення договору. Так, РВ просить розглянути можливість вжиття заходів щодо виключення ДП з Єдиного реєстру боржників.
3.14. ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» листами від 26.10.2021 № 105/фл, від 01.11.2021 № 111/фл, від 04.11.2021 № 113/фл та від 04.11.2021 № 114/фл повідомив РВ ФДМ України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, що звернувя до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області з листом щодо відкликання 12 виконавчих проваджень про стягнення з підприємства заборгованості по пільгових пенсіях тимчасово до 15.12.2021. Додатками до листів додано докази сплати заборгованості за листопад, грудень 2021 року.
3.15. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях листом від 27.10.2021 № 11-04-05863 в доповнення до свого листа від 04.10.2021 № 11-04-05327 інформує ТзОВ «Гео-Надра- Інвест» про те, що на дату листа за найменуванням та кодом ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» код ЄДРПОУ 00152402 внесено записи до Єдиного реєстру боржників. Регіональним відділенням скеровано лист на адресу ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» про вжиття вичерпних заходів щодо виключення останнього з Єдиного реєстру боржників.
3.16. 11 листопада 2021 року приватний нотаріус Холявка В. Я. повідомив позивача та відповідача, що станом на 11.11.2021 записів у єдиному реєстрі боржників за найменуванням та кодом ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» код ЄДРПОУ 00152402 немає.
Відповідач 11.11.2021 листом № 11-04-06139 повідомив позивача, що станом на 11.11.2021 щодо ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» код ЄДРПОУ 00152402 у Єдиному реєстрі боржників записів не внесено та проситло уточнити час укладення, дату 11.11.2021 – 12.11.2021 про, що повідомити Фонд та приватного нотаріуса.
Листом від 18.11.2021 № 19-04-06270 Фонд просив ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути можливість відкликання виконавчих проваджень по стягнення з державного підприємства заборгованості з пільгових пенсій до 15.12.2021.
Також, листом від 18.11.2021 № 11-04-06271 відповідач повідомив позивача, що 12.11.2021 запис у Єдиному реєстрі боржників щодо ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» відновлено.
3.17. Позивач для захисту свої прав та законних інтересів звернувся до суду із даним позовом. Відповідач заперечив поданий позов з підстав, вказаних у відзиві. Третя особа позов підтримала.
4. Позиція суду.
4.1. Правовідносини, що виникли між учасниками справи регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна», Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 432 (надалі – Порядок), Регламентом роботи електронної торгової системи Prozorro.Продажі ЦБД2 щодо проведення електронних аукціонів з продажу/надання в оренду майна (активів)/передачі права наказ ДП «Прозорро.Продажі» від 09 липня 2018 року № 8 (надалі – Регламент) та іншими нормативно-правовими актами, тощо.
Спір, що виник між сторонами стосується наявності повноважень у відповідача щодо прийняття рішення про продовження терміну укладення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу державного підприємства у зв`язку з внесення такого підприємства до Єдиного реєстру боржників.
Завданням суду у даній справі є:
- з`ясування наявності передбачених законом повноважень органу приватизації на вчинення дій щодо продовження строку на укладення договору купівлі-продажу до моменту виключення спірного об`єкту приватизації з Єдиного реєстру боржників;
- за результатами встановленого, дійти висновку, про обов`язок органу приватизації або відсутність такого обов`язку щодо відміни аукціону з продажу об`єкту малої приватизації.
4.2. Частиною 2 статті 120 Конституції України закріплено, що організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади визначаються Конституцією і законами України.
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд державного майна України здійснює свої повноваження безпосередньо і через регіональні відділення в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та представництва у районах та містах, створених Фондом державного майна України, у разі необхідності.
Статтею 3 вищевказаного закону передбачено, що Фонд державного майна України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Прем`єр-міністра України.
До основних завдань Фонду державного майна України належать: реалізація державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про Фонд державного майна України»).
Фонд державного майна України у сфері приватизації державного майна: здійснює продаж державного майна в процесі його приватизації; підписує акти приймання-передачі державного майна, у тому числі акцій (часток), у процесі утворення господарських товариств; приймає рішення про приватизацію; утворює аукціонні комісії; переліки об`єктів малої приватизації (п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про Фонд державного майна України»).
Частиною 1 статті 6 вищевказаного закону передбачено, що Фонд державного майна України здійснює свої повноваження безпосередньо і через регіональні відділення в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та представництва у районах та містах, створених Фондом державного майна України, у разі необхідності. Представництва підпорядковуються регіональним відділенням. Фонд державного майна України, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації.
4.3. Положення Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», що регулюють спірні правовідносини.
Статтею 2 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» закріплено, що основною метою приватизації є прискорення економічного зростання, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, зменшення частки державної або комунальної власності у структурі економіки України шляхом продажу об`єктів приватизації ефективному приватному власнику. Приватизація здійснюється на основі таких принципів: законності; відкритості та прозорості; рівності та змагальності; державного регулювання та контролю; продажу об`єктів приватизації з урахуванням особливостей таких об`єктів; захисту економічної конкуренції; створення сприятливих умов для залучення інвестицій; повного, своєчасного та достовірного інформування про об`єкти приватизації та порядок їх приватизації; забезпечення конкурентних умов приватизації.
Згідно з частинами 1 та п. 1 частини 2 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», з метою раціонального та ефективного застосування способів приватизації об`єкти приватизації поділяються на об`єкти малої приватизації та об`єкти великої приватизації. До об`єктів малої приватизації належать: 1) єдині майнові комплекси державних і комунальних підприємств, їх структурних підрозділів, у тому числі єдині майнові комплекси та їх структурні підрозділи, що передані в оренду, крім єдиних майнових комплексів державних і комунальних підприємств, що належать до об`єктів великої приватизації.
Відповідно до частини 1 статті 7 вищевказаного закону, Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим становлять єдину систему державних органів приватизації. Державні органи приватизації здійснюють державну політику у сфері приватизації та діють на підставі Закону України «Про Фонд державного майна України», цього Закону, інших актів законодавства.
Державні органи приватизації у межах своєї компетенції здійснюють такі основні повноваження: затверджують переліки об`єктів, що підлягають приватизації; приймають рішення про приватизацію об`єктів державної власності у випадках, установлених законодавством; продають майно, що перебуває у державній власності, у процесі його приватизації, а також акції (частки), що належать державі у майні господарських товариств; залучають суб`єктів господарювання для організації та/або проведення аукціонів, у тому числі в електронній формі (електронний аукціон); контролюють виконання умов договорів купівлі-продажу державного майна; державні органи приватизації здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, іншими актами законодавства (ч. 2 вищевказаної статті 7).
Згідно з частиною 6 статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» органи приватизації припиняють приватизацію об`єкта приватизації у таких випадках: включення об`єкта приватизації до переліку об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації; виключення об`єкта великої приватизації з переліку об`єктів, що підлягають приватизації; ухвалення місцевою радою рішення про скасування попереднього рішення про приватизацію відповідного об`єкта комунальної власності.
Пунктом 2 частини 1 статті 13 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» приватизація державного або комунального майна здійснюється шляхом: викупу об`єктів приватизації.
Частинами 1 – 3 статті 21 вищевказаного закону закріплено, що органи приватизації здійснюють відповідно до законодавства комплекс заходів щодо забезпечення прозорості приватизації, висвітлення приватизаційних процесів шляхом оприлюднення в засобах масової інформації (на веб-сайті органів приватизації, в офіційних друкованих виданнях органів приватизації, у мережі Інтернет та/або на радіо, телебаченні, рекламних щитах) повідомлень про хід і результати приватизації (ч. 1). Обов`язковому оприлюдненню підлягають: переліки об`єктів, що підлягають приватизації; інформація про об`єкти, щодо яких прийнято рішення про приватизацію (ч. 2). В інформаційному повідомленні про приватизацію державного або комунального майна обов`язково зазначаються: спосіб проведення аукціону; найменування об`єкта приватизації, його місцезнаходження; дані про будівлі (споруди, нежитлові приміщення) та земельну ділянку, на якій розташовано об`єкт приватизації (місцезнаходження, кадастровий номер (за наявності), площа, цільове призначення земельної ділянки, інформація про особу, якій земельна ділянка належить на праві власності або на праві користування, інформація про наявність обтяжень на земельну ділянку), функціональне використання будівель (споруд, нежитлових приміщень) та умови користування ними; ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ (за наявності); розмір статутного капіталу товариства та кількість акцій (розмір частки), запропонованих до продажу (у разі продажу пакета акцій (часток); стартова ціна об`єкта; розмір гарантійного внеску; розмір реєстраційного внеску; найменування установи банку, її адреса та номери рахунків, відкритих для внесення гарантійного внеску, реєстраційного внеску та проведення розрахунків за придбані об`єкти; умови продажу та/або експлуатації об`єкта приватизації (за наявності); інформація про договори оренди, укладені щодо об`єкта або його частини, із зазначенням за кожним таким договором найменування орендаря, орендованої площі, розміру місячної орендної плати, строку дії договору оренди; кінцевий строк подання заяви на участь в аукціоні (кінцевий строк подання цінових аукціонних пропозицій); дата, час та місце проведення аукціону; час і місце проведення огляду об`єкта; інформація про радника (у разі його залучення); назва організатора аукціону, адреса, номер телефону, час роботи служби з організації аукціону; адреса веб-сайту організатора аукціону; інші відомості (за рішенням державного органу приватизації) (ч. 3).
Стаття 26 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» оформлення угод приватизації. Частиною 1 вказаної статті закріплено, що під час приватизації об`єкта державної або комунальної власності шляхом його продажу на аукціоні, викупу між продавцем і покупцем укладається відповідний договір купівлі-продажу. Укладення та внесення змін до договорів купівлі-продажу здійснюються відповідно до вимог законодавства.
Пунктом 1 частини 2 вказаної статті зафіксовано, що: «До договору купівлі-продажу включаються передбачені умовами аукціону, викупу зобов`язання сторін щодо: збереження основних видів діяльності підприємства; технічного переозброєння, модернізації виробництва (сума інвестицій) та енергомодернізації об`єкта; виконання встановлених мобілізаційних завдань; погашення боргів із заробітної плати та перед бюджетом, простроченої кредиторської заборгованості підприємства; …».
4.4. Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу (надалі – Порядок) закріплено наступне.
Пунктом 42 Порядку встановлено, що електронний аукціон може бути відмінено за рішенням органу приватизації на будь-якому етапі до дня його проведення. За наявності підстав, передбачених частиною шостою статті 12 Закону, орган приватизації територіальної громади може прийняти рішення щодо відміни електронного аукціону на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації. Рішення органу приватизації про відміну електронного аукціону опубліковується в електронній торговій системі не пізніше робочого дня, наступного за днем його прийняття.
4.5. Регламент роботи електронної торгової системи Prozorro.Продажі ЦБД2 щодо проведення електронних аукціонів з продажу/надання в оренду майна (активів)/передачі права (надалі – Регламент) встановлює наступне.
Регламент ЕТС регулює правові відносини, що виникають, чи можуть виникнути між адміністратором, організатором, операторами, користувачами та учасниками в процесі проведення електронних аукціонів в ЕТС. Якщо законодавством передбачені особливості для продажу/надання в оренду окремих видів майна (активів) або передачі права, то використання ЕТС здійснюється з урахуванням таких особливостей (п. 2.1. Регламенту).
Перебіг строків, встановлених Регламентом ЕТС, починається з наступного дня після настання події, з якою пов`язаний початок таких строків. Строки, встановлені цим Регламентом для підписання та опублікування протоколу електронного аукціону та договору купівлі-продажу/оренди, спливають о 18.00 останнього дня строку. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день (п. 2.4.).
Пунктом 2.5. закріплено, що цей Регламент ЕТС є обов`язковим до виконання адміністратором, організаторами аукціону, користувачами, учасниками, операторами.
Адміністратор має право: Направляти листи (звернення, повідомлення, пропозиції) до організатора та/або центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління організатором або інших контролюючих органів, щодо порушення Регламенту ЕТС або умов договору між організатором та оператором (п. 5.1.5.). Розглядати звернення та/або рекомендації Комісії щодо проведення електронних аукціонів в ЕТС. Приймати рішення за результатами розгляду звернень та направляти листи (звернення, повідомлення, пропозиції) до організатора або центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління організатором та/або контролюючих органів (п. 5.1.6.).
Пунктом 5.9. Регламенту закріплено, що Організатор зобов`язаний: Своєчасно та в повному обсязі вчиняти всі необхідні дії та заходи щодо надання інформації про лот, який виставляється до продажу/надається в оренду/передається на електронних аукціонах, відповідно до документації про проведення аукціону, вносити зміни або скасовувати електронні аукціони на підставі відповідних рішень (п. 5.9.3.); Укласти договір купівлі-продажу/оренди майна (активів) (договору, на підставі якого буде передане право) та опублікувати його через свій особистий кабінет в ЕТС протягом 20 (двадцяти) робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу електронного аукціону. Вказаний строк спливає о 18.00 останнього дня строку, встановленого для підписання та опублікування вказаного договору. Даний обов`язок виникає у організатора виключно за умови відсутності рішення про відміну електронного аукціону згідно з п. 7.3. Регламенту ЕТС (п. 5.9.7.).
Пунктом 6.2. серед іншого зазначено, що Оголошення щодо продажу майна/передачі права: 1) інформацію про власника майна (активів) та/або балансоутримувача такого майна, який здійснює продаж майна (активів) або особа, що уповноважена передати право; 4) відомості про майно/право, його склад, характеристики, опис за родовими чи індивідуальними ознаками; 7) істотні умови купівлі-продажу майна (активів)/передачі права або проект відповідного договору купівлі-продажу майна (активів)/передачі права. В оголошенні може зазначатися додаткова інформація, визначена організатором.
Пунктом 7.3. регламенту закріплено, що Електронний аукціон може бути відмінено організатором на будь-якому його етапі, але до моменту укладення договору купівлі - продажу/оренди (договору, на підставі якого буде передане право), виключно на підставі відповідного рішення. Рішення організатора про відміну електронного аукціону повинно бути викладено у формі розпорядчого акту організатора (рішення, наказу, розпорядження, протоколу тощо) та має містити наступні реквізити: дату прийняття рішення; номер рішення; підставу для відміни електронного аукціону; посилання на рішення організатора, згідно з яким таке майно (актив)/право виставлено на продаж/надається в оренду/передається на електронному аукціоні; підпис уповноваженої особи організатора. Рішення організатора про відміну електронного аукціону опубліковується в ЕТС протягом однієї доби з дня його прийняття.
Відповідно до пункту 7.28 Регламенту, Договір за результатами проведення електронного аукціону укладається між організатором та переможцем електронного аукціону у формі, передбаченій законодавством, та опубліковується організатором в ЕТС через особистий кабінет протягом 20 (двадцяти) робочих днів з дня, наступного за днем формування ЕТС протоколу електронного аукціону.
Згідно з пунктом 7.30. Регламенту, у разі зміни на будь-якому етапі організації або проведення електронного аукціону (але до моменту підписання договору купівлі-продажу активу (майна), оренди або передачі (надання) права) істотних характеристик лоту, наявності судових рішень та інших факторів, які можуть вплинути на стартову ціну лоту та/або ціну реалізації лоту або зацікавленість потенційного покупця щодо його придбання, тощо, адміністратор має право звернутись до організатора з пропозицією щодо відміни таких електронних аукціонів або їх результатів.
4.6. Як з`ясовано з матеріалів справи та не спростовується сторонами, позивач є переможцем електронного аукціону № UA-PS-2021-08-27-000016-2 з продажу єдиного майнового комплексу ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Дашава (ідентифікаційний код 00152402). За участю у електронному аукціоні останнім сплачено гарантійний внесок. Вказане підтверджується Протоколом про результати електронного аукціону, наказами РВ ФДМ України по Львівській, Закарпатській та Волинських областях, тощо. Вказане встановлено у пунктах 3.1. – 3.6. даного рішення.
Також, як встановлено судом, термін укладення та нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу зазначеного об`єкта завершується 22.10.2021, що сторонам було відомо як в силу закону так і шляхом листування між останніми, з прийняттям відповідних розпорядчих документів відповідача.
Позивач листом № 21-10/21/01 від 21.10.2021 звернувся до відповідача з проханням повернути сплачений гарантійний внесок у розмірі 3'306'430,67 грн або вжити заходів щодо виключення ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» з Єдиного реєстру боржників та укладення договору купівлі-продажу з нотаріальним посвідченням такого договору. Підставою такого звернення слугувало те, що 18.10.2021 в ході підготовки договору купівлі-продажу для нотаріального посвідчення, приватним нотаріусом було встановлено, що ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів», як єдиний майновий комплекс, має встановлену судовими рішеннями заборгованість перед Пенсійним фондом України, державне підприємство визнано боржником у 11 виконавчих провадженнях та внесено до Єдиного реєстру боржників.
Дана обставина унеможливила укладення та нотаріальне посвідчення Договору купівлі-продажу об`єкта приватизації з незалежних від ТзОВ «Гео-Надра-Інвест» підстав. Вказаний факт був предметом листування (переписки) між позивачем, відповідачем та приватним нотаріусом, що з`ясовано у пунктах 3.7 – 3.9. даного рішення.
ТзОВ «Гео-Надра-Інвест» листом від 22.10.2021 № 22-10/21/01 звернулось до ДП «Прозорро.Продажі» з листом у якому просило останнього звернувся до РВ ФДМ України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, як організатора аукціону, щодо необхідності відміни електронного аукціону (ідентифікатор аукціону № UA-PS-2021-08-27-000016-2).
4.7. РВ Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях 23.10.2021 прийнято наказ № 02682 «Про продовження терміну укладення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» (код за ЄДРПОУ 00152402) за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Дашава» вирішено продовжити термін укладення договору купівлі-продажу вищевказаного об`єкта малої приватизації до моменту відсутності записів щодо власника майна державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» у Єдиному реєстрі боржників і можливості нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу об`єкта приватизації.
Приймаючи спірний наказ, відповідач керувався Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна», Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 432, своїм наказом від 07.10.2021 № 02547 «Про укладення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації», листами позивача від 21.10.2021 № 21-10/21/01 та приватного нотаріуса Холявки В. Я. від 22.10.2021 № 167/01-16.
4.7.1. Аналізуючи спірний наказ РВ Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях від 23.10.2021, суд зазначає, що положення Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», Порядку та Регламенту не містять норм про підстави, порядок чи спосіб продовження строку для укладення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації. Натомість, у вищевказаних нормативно-правових актах чітко встановлений строк для укладення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації, зокрема: « … протягом 20 (двадцяти) робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу електронного аукціону», який у даному випадку сплинув.
Також, як з`ясовано судом, причиною неможливості укладення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації - Державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» (код за ЄДРПОУ 00152402) є внесення запису щодо останнього до Єдиного реєстру боржників. Підстава - наявність відкритого зведеного виконавчого провадження ВП № 49053868 щодо стягнення з ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» на користь ГУ Пенсійного фонду України у Львівської області заборгованості з пільгових пенсій.
4.7.2. З системного аналізу положень Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» (ч. 6 ст. 12, п. 1 ч. 2 ст. 26), Порядку (п. 42), Регламенту (п. 5.9, 7.3, 7.28 та 7.30) вбачається, що Електронний аукціон може бути відмінено організатором на будь-якому його етапі, але до моменту укладення договору купівлі - продажу, виключно на підставі відповідного рішення. Рішення організатора про відміну електронного аукціону повинно бути викладено у формі розпорядчого акту організатора (рішення, наказу, розпорядження, протоколу тощо). Рішення організатора про відміну електронного аукціону опубліковується в ЕТС протягом однієї доби з дня його прийняття. Договір за результатами проведення електронного аукціону укладається між організатором та переможцем електронного аукціону у формі, передбаченій законодавством, та опубліковується організатором в ЕТС через особистий кабінет протягом 20 (двадцяти) робочих днів з дня, наступного за днем формування ЕТС протоколу електронного аукціону. Вказаний строк спливає о 18.00 останнього дня строку, встановленого для підписання та опублікування вказаного договору. Даний обов`язок виникає у організатора виключно за умови відсутності рішення про відміну електронного аукціону згідно з п. 7.3. Регламенту ЕТС (п. 5.9.7. Регламенту).
У разі зміни на будь-якому етапі організації або проведення електронного аукціону (але до моменту підписання договору купівлі-продажу активу (майна), істотних характеристик лоту, наявності судових рішень та інших факторів, які можуть вплинути на стартову ціну лоту та/або ціну реалізації лоту або зацікавленість потенційного покупця щодо його придбання, тощо, адміністратор має право звернутись до організатора з пропозицією щодо відміни таких електронних аукціонів або їх результатів.
4.7.3. За встановлених обставин та з`ясувавши причини неможливості укладення договору купівлі-продажу та його нотаріального посвідчення у строк передбачений законом, відповідач зобов`язаний був діяти виключно в межах передбачених вищевказаними положеннями нормативно-правових актів, тобто, прийняти рішення про відміну електронного аукціону у відповідності до законодавства. Натомість, РВ Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях 23.10.2021 прийнято спірний наказ № 02682 про продовження терміну укладення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу всупереч положенням чинного законодавства та у спосіб, який не передбачений таким законодавством.
Отже, вирішуючи завдання, які поставлені для вирішення даного спору, суд зазначає:
Перше: з`ясувавши межі повноважень відповідача щодо прийняття оскарженого наказу про продовження терміну укладення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу, судом встановлено відсутність повноважень в останнього на вчинення відповідних дій, що підтверджується вищевказаними положеннями законодавства;
Друге: за відсутності укладеного договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу до 18.00 останнього дня строку, встановленого для підписання та опублікування відповідного договору, в організатора виникає обов`язок у вчиненні дій щодо відміни електронного аукціону або його результатів.
4.7.4. Таким чином, розглянувши заявлені позовні вимоги про: 1) скасування наказу відповідача про продовження терміну укладення та нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Дашава з позивачем до моменту відсутності записів щодо ДП «Дашавський завод композиційних матеріалів» у Єдиному реєстрі боржників; 2) зобов`язання відповідача відмінити аукціон з продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» код ЄДРПОУ 00152402 (ідентифікатор аукціона: UA-PS-2021-08-27-000016-2) шляхом видання відповідного наказу, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
4.8. Відповідно до статей 73, 74, 81 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
5. Судові витрати.
5.1. Пунктом 2 частини першої та пунктом 2 частини четвертої статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак, з відповідача підлягає до стягнення 4'540,00 грн відшкодування витрат на оплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 10, 12, 13, 20, 45, 53, 73, 74, 75, 76, 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Скасувати наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях від 23.10.2021 № 02682 «Про продовження терміну укладення та нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» за адресою: Львівська область, Стрийський район, смт. Дашава».
3. Зобов`язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях (адреса: 79005, м. Львів, вул. Коперника М., буд. 4; ідентифікаційний код 42899921) відмінити аукціон з продажу об`єкта малої приватизації – єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Дашавський завод композиційних матеріалів» код ЄДРПОУ 00152402 (ідентифікатор аукціону: UA-PS-2021-08-27-000016-2) шляхом видання відповідного наказу.
4. Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях (79005, м. Львів, вул. Коперника, М., буд. 4; ідентифікаційний код 42899921) на користь Товариством з обмеженою відповідальністю «Гео-надра-Інвест» (79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, буд. 12, кв. 9; ідентифікаційний код 411296405) – 4'540,00 грн відшкодування витрат на оплату судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 24.12.2021.
Суддя Трускавецький В.П.