
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
29 грудня 2021 рокуСправа № 912/4054/20Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М.
при секретарі судового засідання Демидові А.С.,
розглянувши заяву №804/01-10 від 21.12.2021 Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області
про відстрочення виконання судового рішення по справі №912/4054/20
за позовом: Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - АТ "Українська залізниця"), код ЄДР 40075815, вул. Тверська, 5а, м. Київ, 03680, в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", код ЄДР 40081200, вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012
до відповідача: Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області, код ЄДР 03197799, вул. Воровського, 60, м. Новоукраїнка, Кіровоградська область, 27100
про стягнення 288 624,76 грн
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача (стягувача) - участі не брали;
від відповідача (боржника) - участі не брали.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням суду від 16.03.2021 господарський суд позовні вимоги задовольнив повністю, стягнув з Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області (код ЄДР 03197799, 27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Воровського, 60) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (код ЄДР 40075815, 03680, м. Київ, вул. Тверська, 5а) в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" (код ЄДР 40081200, 65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19) 288 624,76 грн збитків за пільгове перевезення пасажирів за 2018 рік, а також судовий збір у розмірі 4 329,37 грн.
12.04.2021 на виконання вказаного рішення видано наказ.
Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 27.07.2021 залишено без змін рішення Господарського суду Кіровоградської області від 16.03.2021.
21.12.2021 до господарського суду від Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області надійшла заява №804/01-10 від 21.12.2021 про відстрочення виконання судового рішення по справі №912/4054/20 з вимогами:
- задовольнити заяву Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про відстрочення виконання рішення Господарського суду Кіровоградської області від 16.03.2021 р. у справі №912/4054/20 за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів суми в 288 624,76 грн та судового збору у сумі 4 329,37 грн;
- відстрочити виконання наказу про примусове виконання рішення Господарського суду Кіровоградської області від 12 квітня 2021 року по справі №912/4054/20 терміном до одного року з дати розгляду заяви;
- сповістити Управління Державного казначейства України у Новоукраїнському району про відстрочення у виконанні рішення Господарського суду Кіровоградської області від 16.03.2021 р. у справі №912/4054/20.
В обґрунтування заяви зазначено, що Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації є державною установою і у своїй діяльності керується Конституцією, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та в межах наділених державою повноважень організовує виконання актів законодавства.
Відповідно до п. 4 Положення про Управління, затверджене розпорядженням голови районної державної адміністрації від 15 лютого 2021 року №74-р, основними завданнями управління є реалізація державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення на території району та забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, призначення та виплата соціальної допомоги.
У 2021 році управління утримується за рахунок коштів державного бюджету по КПКВ 7811010 "Здійснення виконавчої влади у Кіровоградській області".
Згідно з ч. 2 ст. 95 Конституції України визначено, що виключно Законом України "Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Частиною 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону "Про Державний бюджет України".
З 15.11.2021 Управлінням Державної казначейської служби України у Новоукраїнському районі не проводяться платежі за платіжними дорученнями Управління, кодами класифікації видатків бюджету, крім платежів, зазначених у п. 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845.
У зв`язку з непроведенням платежів Управлінням Державної казначейської служби у Кіровоградській області, станом на 15.12.2021 кредиторська заборгованість управління соціального захисту населення Новоукраїнської райдержадміністрації складає 166 878 грн., у тому числі по державній програмі КПКВ 1501040 "Заходи із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації учасникам АТО" за фактично надані послуги з психологічної реабілітації та професійної адаптації у сумі 106891 грн, по державній програмі 2507100 "Реабілітація дітей з інвалідністю" у сумі 25000 грн.
Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації, проводяться усі можливі заходи щодо джерел надходження коштів для погашення боргу за рішеннями суду: ситуація знаходиться на контролі Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації, було направлено лист до Новоукраїнської міської ради від 10.12.2021 №2104/1/01-09 про виділення коштів для погашення заборгованості по пільговому перевезенні пасажирів.
23.12.2021 відбудеться засідання сесії Новоукраїнської міської ради, на розгляд якої буде включене питання, щодо виділення коштів на погашення заборгованості по пільговому перевезенні пасажирів.
Станом на 20.12.2021 в управлінні соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації кошторисні призначення для погашення боргу за рішенням суду щодо АТ "Укрзалізниця" відсутні.
Враховуючи те, що у справі №912/4054/20 необхідно вчинити певні процесуальні дії, а суддя Коваленко Н.М., в провадженні якої перебувала справа №912/4054/20, з 13 грудня 2021 року тимчасово непрацездатна, здійснено повторний автоматизований розподіл заяви №804/01-10 від 21 грудня 2021 року (вх. №3547/2021) поданої Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про відстрочення виконання судового рішення від 16 березня 2021 року по справі №912/4054/20.
Відповідно до протоколу повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями від 21.12.2021 справу призначено судді Глушкову М.С.
Ухвалою від 22.12.2021 господарський суд в складі судді Глушкова М.С. прийняв матеріали заяви №804/01-10 від 21 грудня 2021 року (вх. № 3547/2021) поданої Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про відстрочення виконання судового рішення від 16 березня 2021 року по справі №912/4054/20 до свого провадження, заяву №804/01-10 від 21 грудня 2021 року (вх. № 3547/2021) Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про відстрочення виконання судового рішення від 16 березня 2021 року по справі №912/4054/20 призначив до розгляду в судовому засіданні на "29" грудня 2020 р. о 12:00 год, зобов`язав учасників судового процесу до дня судового засідання надати суду: заявника: уточнити прохальну частину заяви про відстрочення виконання рішення суду в частині дати, до якої рішення підлягає відстроченню; підтвердити гарантованість виконання рішення суду у запропонований строк; у разі виконання рішення суду (повністю чи частково) - докази такого виконання, стягувача: власну позицію з приводу заяви про відстрочення виконання рішення суду.
Ухвалою від 28.12.2021 господарський суд в складі судді Глушкова М.С. виправив описку допущену в ухвалі суду від 22.12.2021 у справі №912/4054/20. Пункт 2 резолютивної частини ухвали від 22.12.2021 у справі №912/4054/20 виклав в такій редакції:
"Заяву № 804/01-10 від 21 грудня 2021 року (вх. № 3547/2021) поданої Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про відстрочення виконання судового рішення від 16 березня 2021 року по справі № 912/4054/20 призначити до розгляду в судовому засіданні на "29" грудня 2021 р. о 12:00 год".
Враховуючи, що станом на 28.12.2021 усунуто обставини, які стали підставою для повторного розподілу заяви №804/01-10 від 21 грудня 2021 року (вх. № 3547/2021) Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про відстрочення виконання судового рішення від 16 березня 2021 року по справі № 912/4054/20 (вихід судді Коваленко Н.М. з лікарняного), враховуючи службову записку судді Глушкова М.С. від 28.12.2021, здійснено повторний автоматизований розподіл вищезазначеної заяви, головуючому судді, раніше визначеному автоматизованою системою у даній справі.
28.12.2021 на електронну адресу суду (з КЕП) надійшла заява №824/01-10 від 28.12.2021 Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області на виконання ухвали суду по справі №912/4054/20 з вимогою відстрочити виконання наказу про примусове виконання рішення Господарського суду Кіровоградської області від 12 квітня 2021 року до 16.12.2022 року. Крім того, зазначено, що Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області 23.12.2021 звернулось до Новоукраїнської міської ради з проханням про виділення коштів для погашення заборгованості по пільговому перевезенню. Станом на 28.12.2021 офіційна відповідь на звернення Управління щодо виділення коштів для погашення заборгованості по пільговому перевезенню від Новоукраїнської міської ради не надійшла.
28.12.2021 на електронну адресу суду (з КЕП) надійшло клопотання №б/н від 28.12.2021 АТ "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" відмовити Управлінню соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації у задоволенні заяви від 21.12.2021 р. за №804/01-10 про відстрочення судового рішення по справа №912/4054/20 за позовом АТ "Українська залізниця" до Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації про стягнення 288 624,76 грн збитків за пільгове перевезення пасажирів та судового збору в сумі 4 329,37 грн; розгляд заяви провести без участі представника позивача, про результати розгляду заяви повідомити позивача.
Розглядаючи заяву про відстрочення виконання судового рішення господарський суд виходить з такого.
Згідно зі ст. 124 Конституції України та ст. 18, 326 ГПК України судові рішення є обов`язковими до виконання усіма органами, громадянами та юридичними особами на всій території України.
Аналогічні положення закріплені в ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 331 ГПК України розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Отже підставою для відстрочки, яка за суттю є відкладенням виконання рішення на певний визначений судом строк, можуть бути конкретні доведені заявником обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. При цьому затримка виконання рішення суду має бути цілком виправданою, оскільки чинне законодавство свідчить про те, що надання відстрочення/розстрочення виконання судового акту повинно носити виключний характер, а обставини, які зумовлюють надання відстрочення виконання рішення суду повинні бути об`єктивними та непереборними.
Необхідно враховувати, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №18-рп/2012 від 13.12.2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 N 11-рп/2012); відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення у справі Горнсбі проти Греції (Hornsby v. Greece) від 19.03.97, пункт 40 Reports of Judgments and Decisions 1997-II); за певних обставин затримка з виконанням судового рішення може бути виправданою, але затримка не може бути такою, що спотворює сутність гарантованого пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод права (рішення у справі Іммобільяре Саффі проти Італії" №22774/93, пункт 74, ECHR 1999-V).
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд зазначає, що рішення Господарського суду Кіровоградської області від 16.03.2021 у справі №912/4054/20 набрало законної сили, відповідно це надає особі, на чию користь воно було винесено, "легітимні сподівання" на те, що заборгованість буде йому сплачено та така заборгованість становить "майно" цієї особи у розумінні ст. 1 Першого протоколу до Конвенції (рішення у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008), то з метою недопущення порушення гарантованих Конституцією України та Конвенцією права на справедливий суд та права на повагу до приватної власності суд, який надає відстрочку чи розстрочку у виконанні рішення, у кожному конкретному випадку повинен встановити: 1) чи затримка у виконанні рішення зумовлена особливими і непереборними обставинами; 2) чи передбачена домовленістю сторін чи у національному законодавстві компенсація "потерпілій стороні" за затримку виконання рішення, ухваленого на його користь судового рішення, та індексації присудженої суми; 3) чи не є період виконання рішення надмірно тривалим для стягувача як "потерпілої сторони"; 4) чи дотримано справедливий баланс інтересів сторін у спорі.
Тобто, у цьому контексті для виправдовування затримки виконання рішення суду недостатньо лише зазначити про відсутність у боржника коштів. Матеріальний стан боржника не є безумовною підставою для відстрочення виконання рішення суду і підлягає оцінці у сукупності з іншими фактичними обставинами. Обов`язково мають враховуватися і інтереси іншої сторони спору, на користь якої прийнято рішення.
Суд звертає увагу, що заява сторони про відстрочку виконання рішення суду може бути задоволена лише у виняткових випадках, які суд визначає з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. У будь-якому випадку закон пов`язує відстрочку виконання рішення у судовому порядку з об`єктивними, непереборними, виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
Надання відстрочки без дотримання балансу інтересів стягувача та боржника порушує основи судового рішення, яке ухвалене іменем України, позбавляє стягувача можливості захистити свої права, знижує авторитет судового рішення.
Суд при вирішенні питання про відстрочку виконання рішення повинен враховувати можливі негативні наслідки як для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, так і враховувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення суду та не допускати їх настання.
Відстрочка виконання рішення суду - це відтермінування у часі належного строку виконання рішення суду в цілому. Надання відстрочки судом полягає у визначенні нової конкретної, більш пізньої ніж первинна, дати, з настанням якої й після завершення строку відстрочки рішення має бути виконано повністю. При розгляді заяв щодо відстрочки виконання рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об`єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому; наявність підстави для відтермінування має бути доведена боржником. Строки такого відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку до повного виконання рішення суду. Надання відстрочки виконання рішення суду не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника (правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 21.02.2019 у справі №2-54/08).
Вказане зумовлює висновок суду, що зазначені боржником доводи не можуть бути розцінені в якості виключних обставин, які б в силу положень ст. 331 ГПК України стали ґрунтовною підставою для надання відстрочки виконання рішення суду.
Крім того, прохання заявника відстрочити виконання рішення до одного року з дати розгляду такої заяви порушує приписи ч. 5 ст. 331 ГПК України.
Господарський суд також погоджується із запереченнями стягувача стосовно того, що Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області протягом 2021 року мало достатньо часу для неодноразового звернення до Новоукраїнської міської ради щодо виділення коштів на погашення заборгованості по даній справі.
З огляду на викладене, з урахуванням інтересів сторін та прав на справедливий судовий розгляд, яке може бути порушене у випадку довготривалого невиконання рішення суду, господарський суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви №804/01-10 від 21.12.2021 Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про відстрочення виконання судового рішення по справі №912/4054/20.
Керуючись ст. 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви №804/01-10 від 21.12.2021 Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про відстрочення виконання судового рішення по справі №912/4054/20 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Копії ухвали направити сторонам (позивачу за адресою: 27100, Кіровоградська обл., м. Знам`янка, вул. М. Грушевського, 10).
Суддя Н.М. Коваленко
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.