
Провадження № 3/760/10801/21
в справі 760/28039/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2021 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Черкаська обл., паспорт НОМЕР_1 виданий 18.01.2018 року, місце проживання зі слів громадянки: АДРЕСА_1 , місце роботи зі слів громадянки: ФОП ОСОБА_1 , телефон: НОМЕР_2 , за ознаками порушення митних правил, передбаченого ст.471 Митного кодексу України, -
В С Т А Н О В И В :
20 жовтня 2021 року до Солом`янського районного суду м. Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 3106/10000/21 від 12.09.2021, з якого вбачається, що 12.09.2021 р. приблизно о 13 год. 45 хв. в зоні митного контролю «Приліт» терміналу А митного посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської митниці при здійсненні митного контролю пасажирів та багажу рейсу сполученням «Шарм-ель-Шейх - Київ» рейсом 7B2002 компанії BeesAir для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянку України ОСОБА_1 .
Для проходження митного контролю громадянка ОСОБА_1 самостійно, своїми діями та бездіяльністю обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями та бездіяльністю засвідчила факти, що мають юридичне значення.
Перетин пасажиром «зеленої лінії», згідно Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій.
В ході перевірки на рентген апараті митниці встановлено наявність у громадянки України ОСОБА_1 лікарського засобу «1,2,3», діюча речовина псевдоефедрин 30 мг (PSEUDOEPHEDRINE), виробник: HIKMA PHARMA S.A.E. Єгипет, 2 упаковки (по 2 блістери в упаковці), загалом 40 таблеток (4 блістери, в одному блістері 10 таблеток).
Лікарські засоби знаходились в валізі пасажирки поверх особистих речей, без ознак приховування.
Пасажир - громадянка України ОСОБА_1 , митної декларації не заповнювала, з приводу декларування лікарських засобів до інспекторів митниці не зверталася, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчила про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження.
Відповідно до ПКМУ № 770 від 6 травня 2000 року «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» лікарські засоби, а саме лікарський засіб «1,2,3», діюча речовина псевдоефедрин 30 мг (PSEUDOEPHEDRINE), виробник: HIKMA PHARMA S.A.E., 2 упаковки (по 2 блістери в упаковці), загалом 40 таблеток (4 блістери, в одному блістері 10 таблеток) відноситься до таблиці № 4 списку № 1 «Психотропні речовини, обіг яких обмежено і стосовно яких допускається виключення деяких заходів контролю». Вищезазначені препарати відносяться до препаратів обіг яких обмежено і являється обов`язковим для декларування при переміщенні через митний кордон України та потребує наявності лікарського рецепту на ім'я особи за засвідчується печаткою лікаря, згідно ПКМУ від 23.05.2012 № 458.
Відповідно до ст. 24 Закону України № 60/95-ВР від 15.02.1995 року «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" - ввезення на територію України, вивезення з території України чи транзит через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за наявності дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я.
Таким чином діяльність з ввезення (вивезення, транзиту) на територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів дозволяється лише юридичним особам за наявності відповідних дозвільних документів на певну діяльність та на переміщення окремої партії препаратів (речовин).
Відповідно до висновку СЛЕД ДМСУ № 1420003203-0299 від 07.10.21 в предметах (медичних препаратах), які переміщувала громадянка ОСОБА_1 виявлено 1-феніл-2-(метиламіно) пропанол, хлорфенірамін та парацетамол, що підтверджує кваліфікацію правопорушення, викладену у протоколі про порушення митних правил № 3106/10000/21 від 12.09.21.
З пояснень наданих громадянкою ОСОБА_1 , які містяться у справі, встановлено, що злого умислу громадянка ОСОБА_1 не мала, про те, що для переміщення через митний кордон України на ці препарати необхідні дозвільні документи, не знала, товари купувала особисто для себе. Своє порушення громадянка ОСОБА_1 визнала, мотивуючи незнанням порядку переміщення предметів через митний кордон України.
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Громадянка ОСОБА_1 декларації не заповнювала, з приводу декларування до інспекторів митниці не зверталася, самостійно обрала форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", чим засвідчила про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження.
Дії громадянки ОСОБА_1 , як стверджує представник митного органу, мають ознаки порушення митних правил, передбачені статтею 471 Митного кодексу України.
Відповідно до статті 369 МК України особисті речі, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України підлягають декларуванню шляхом учинення дій, усно, або, за бажанням власника чи на вимогу митного органу, письмово та не оподатковуються.
Таким чином громадянка ОСОБА_1 порушила встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Представник митного органу в судовому засіданні підтримав позицію Київської міської митниці ДФС щодо притягнення громадянки ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення останнім митних правил.
Суд заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про притягнення громадянки ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності з наступних підстав.
Згідно протоколу про порушення митних правил №3106/0000/21 від 12.09.2021 громадянка ОСОБА_1 обрала як вид митного оформлення зону спрощеного митного оформлення «зелений коридор», а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями та бездіяльністю засвідчила факти, що мають юридичне значення.
Згідно з ст. 486 Митного кодексу України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.
Відповідно до пункту 2 статті 459 Митного кодексу України суб`єктами адміністративної відповідальності можуть бути громадяни, які на момент вчинення порушення митних правил досягли 16-річного віку, а при вчиненні таких порушень підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно з ст. 471 Митного кодексу України порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Відповідно до ст. 26 Закону України від 15.02.1995 року № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у поштових (у тому числі міжнародних) відправленнях забороняється.
Постановою КМ України від 3 лютого 1997 року N 146 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на право ввезення на територію України, вивезення з території України або транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» встановлено: п. 8. Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що ввозяться в Україну або вивозяться з України без дозволу, підлягають затриманню відповідними митницями України; п. 9. Підприємства та фізичні особи, які порушують правила здійснення імпорту та експорту наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, встановлені відповідними актами законодавства та цим Порядком, несуть відповідальність згідно із законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.09 № 270 «Про затвердження правил надання послуг поштового зв`язку», у міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги і прекурсори, включені ДСКН до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що винуватість громадянки ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами, які містяться в матеріалах справи.
Таким чином, враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар, переміщення якого заборонено або обмежено законодавством, суд вважає за необхідне застосувати до громадянки ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керуючись ст.ст.280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст.373, 471, 511, 527-529 Митного кодексу України, суддя -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним громадянку ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Накласти на громадянку ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень., який необхідно сплатити за наступними реквізитами: Отримувач: ГУК у м. Києві/ Солом`янський район/ 21081100; Код ЄДРПОУ отримувача: 37993783; МФО: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р № UA568999980313040106005026010, призначення платежу: номер справи про ОСОБА_2 (порушника), з конфіскацією в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил згідно з описом предметів до протоколу про порушення митних правил 3106/10000/21 від 12.09.21, які вилучені та зберігаються на складі Київської міської митниці ДФС, за адресою: м. Київ, бульв. Вацлава Гавела, 8А
Стягнути з громадянки ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 454,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: