
Справа № 946/8797/19
Провадження № 6/946/182/21
УХВАЛА
28 грудня 2021 року
Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого Жигуліна С.М.
при секретарі Федорук Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізмаїлі
справу за заявою
Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області)
про
заміну сторони виконавчого провадження
В С Т А Н О В И В
Представник заявника в судове засідання не з`явився, надав заяву про заміну сторони виконавчого провадження за рішенням Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 02 березня 2021 року за позовом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої навколишньому природному середовищу. Також просить строк для пред`явлення виконавчого листа визначити у три року.
Інші особи в судове засідання не з`явились.
За результатами дослідження визнається доведеним наступне.
Рішенням Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 02 березня 2021 року за позовом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої навколишньому природному середовищу стягнуто з ОСОБА_1 , реєсраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 на розрахунковий рахунок UА208999980000033117331015233 фонду охорони навколишнього природного середовища Утконосівської сільської ради Ізмаїльського району, МФО 899998, код за ЄДРПОУ 37977316, банк - Казначейство України (ЕАП), одержувач - УК у Ізмаїльському районі, код класифікації доходів бюджету ККДБ - 24062100, балансовий рахунок 3311, символ звітності банку 331 спричинену шкоду в розмірі 28562,98 грн. (двадцять вісім тисяч дев`ятсот шістдесят дві грн. 98 коп.).
Стягнуто з ОСОБА_1 , реєсраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області на рахунок 53214089081168 в ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 38017120, МФО 820172 судові витрати 1921,00 грн. (одна тисяча дев?ятсот двадцять одна грн.).
Рішення прийнято за даними позовної заяви у відповідності до вимог ст. 13 ч.1 ЦПК України суд в межах заявлених позовних вимог на підставі доказів, наданих у порядку, передбаченому ст. 81-89 ЦПК України.
Між тим заявником долучено пояснення, згідно до якого постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 р. № 802 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів та ліквідацію територіальних органів Державної екологічної інспекції» утворено як юридичну особу публічного права, зокрема, Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), ліквідовано як юридичну особу публічного права, зокрема, Державну екологічну інспекцію в Одеській області та Державну екологічну інспекцію у Миколаївській області, пунктом 3 Постанови № 802 визначено, що територіальні органи Державної екологічної інспекції, що ліквідуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідним міжрегіональним територіальним органам, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 р. № 802 Державною екологічною інспекцією України 22.12.2020 прийнято наказ № 502 «Про питання діяльності Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області)», яким визначено Державній екологічній інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) забезпечити, здійснення покладення на неї функцій і повноважень на відповідній території відповідно до Положення Державній екологічній інспекції в Одеській області припинити здійснення функцій і повноважень.
Відповідно п. 6 постанови Кабінету Міністрів України №1074 від 20 жовтня 2011 року «Про затвердження Порядку здійснення заходів,
пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» права та обов`язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Згідно пункту 4 наказу Державної екологічної інспекції України від 22.12.2020 № 502 встановлено, що датою початку здійснення відповідних повноважень і виконання відповідних функцій Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) є 23.12.2020.
Таким чином, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 р. № 802 та наказу Державної екологічної інспекції України від 22.12.2020 № 502, повноваження Державної екологічної інспекції в Одеській області з 23.12.2020 розпочала здійснювати Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (далі - Інспекція).
Відповідно Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 р. за № 350/34633 (далі - Положення), Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (далі - Інспекція) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.
Згідно з розділом II Положення, Інспекція пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами (п. 9); вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах (п. 10).
Відповідно до п.7 ч.З ст.29 та п.4 ч.І ст.691 Бюджетного кодексу України грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності підлягають зарахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України (ЗО відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності) та спеціального фонду місцевих бюджетів (70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад - 50 відсотків, обласних бюджетів - 20 відсотків).
Враховуючи викладене, стягувачем збитків, заподіяних відповідачем внаслідок забруднення навколишнього природного середовища з 23.12.2020 є Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).
Завершальною стадією судового провадження є виконавче провадження (ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження»). Отже, процесуальне правонаступництво можливе на будь-якій стадії цивільного процесу, у тому числі і на стадії виконання судового рішення.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому.
У разі ліквідації суб`єкта владних повноважень у будь-якому випадку в нього є правонаступник, до повноважень якого віднесені відповідні функції.
Аналогічні висновки сформовано у постанові Верховного Суду від 13.03.2019 по справі №524/4478/17.
Для встановлення факту публічного правонаступництва суб`єкта владних повноважень визначальним є встановлення або припинення первісного суб`єкта або перехід повністю чи частково його функцій (адміністративної компетенції).
Коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.
Зазначені положення узгоджуються із позицією Верховного Суду у постанові від 30.12.2020 у справі № 805/4361/17-а.
На тій підставі, що повноваження та функції Державної екологічної інспекції в Одеській області припинені та передані Державній екологічній інспекції Південно- Західного округу (Миколаївська та Одеська області), наявні підстави для заміни сторони виконавчого провадження правонаступником позивача - Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).
З урахуванням вказаного визначена обставина є такою, що зумовлює задоволення заяви у виправленні виконавчого листа у порядку, передбаченому ст. 442 ЦПК України.
Керуючись ст. 259-260 ЦПК України
У Х В А Л И В:
Заяву про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
Стороною стягувача за рішенням Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 02 березня 2021 року за позовом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої навколишньому природному середовищу замінити на Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (65058, м. Одеса, проспект Шевченка 12), ЄДРПОУ 43879780.
Строк для пред`явлення виконавчого листа визначити у три року.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: С.М.Жигулін