
УКРАЇНА
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ
Справа№ 521/9824/21
Номер провадження№ 2-о/521/222/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
6 грудня 2021року м.Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
судді Маркарової С.В.
за участю секретаря судового засідання Іськової В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу
заявник: ОСОБА_1
заінтересована особа: Головне управління ДМС України в Одеській області
предмет заяви: встановлення факту, що має юридичне значення
ВСТАНОВИВ:
05.07.2021 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про встановлення факту постійного проживання на тимчасово окупованій території.
В обґрунтування заяви вона послалась на те, що є громадянкою України, народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Судак Автономної Республіки Крим.
Згідно свідоцтва про народження її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (згідно ст. 135 СК України).
Рішенням Судацького міського суду АР Крим від 14.09.2007 року ОСОБА_2 визнана недієздатною .
Рішенням виконавчого комітету Судацької міської ради АР Крим від 06.02.2007 року над ОСОБА_1 встановлена опіка, опікуном призначена її бабуся ОСОБА_4 , закріплено місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Місце проживання ОСОБА_1 було зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .
З народження до березня 2020 року ОСОБА_1 постійно проживала в м. Судак АР Крим та перебувала там на день початку збройної агресії Російської Федерації проти України та тимчасової окупації АРК.
ІНФОРМАЦІЯ_2 опікун ОСОБА_4 померла.
Постановою адміністрації м. Судака АР Крим 10.02.2020 року опікуном ОСОБА_1 призначений її дядько ОСОБА_5
14.12.2020 року розпорядженням МРА ОМР ОСОБА_5 призначено піклувальником ОСОБА_1 , визначено місце проживання її проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Заявник стверджувала, що для реалізації права на захист від примусового внутрішнього переміщення або примусового повернення на покинуте місце проживання, возз`єднання з членами сім`ї виникла потреба в отриманні довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення.
24.11.2021 року Головним управління ДМС України в Одеській області заявнику відмовлено у внесені інформації до єдиного державного демографічного реєстру через відсутність належних підтверджень (оригіналу довідки) реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Отримати такі докази не представляється можливим через тимчасову окупацію АР Крим.
Заявник стверджувала, що звернення до суду із даною заявою є єдиним способом захисту порушеного права.
Заявник в процесі розгляду справи заяву підтримала.
Заінтересова особа - Головне управління ДМС України в Одеській області заперечень проти задоволення заяви не надала.
З`ясувавши обставини справи, дослідивши наявні докази суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Кожна особа відповідно до ст. 3 ЦПК України має право в порядку, встановленому ЦПК України звернутися до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Юридичні факти, які встановлюються судом прямо передбачені ч.1 ст. 315 ЦПК України.
Відповідно до вимог ч. 2 статті 315 ЦПК України, ППВС України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Так, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
-згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
-чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
-заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
-встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою України, народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Судак Автономної Республіки Крим.
Батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_3 (записаний матір`ю в порядку ст. 135 Сімейного кодексу України) та ОСОБА_2 .
Зазначене підтверджується :
-свідоцтвом про народження заявника
-паспортом заявника № НОМЕР_1 від 16.02.2021 року
За рішенням Судацького міського суду АР Крим від 14.09.2007 року мати заявника ОСОБА_2 визнана недієздатною .
Згідно рішення виконавчого комітету Судацької міської ради АР Крим від 06.02.2007 року опікун заявника стала її бабуся ОСОБА_4 , за заявником закріплено місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Місце проживання заявника зареєстровано там у встановленому законом порядку (довідка про склад сім`ї від 8.01.2013 року)
Вказана квартира належала бабусі заявника на підставі договору дарування від 31.10.1998 року, посвідченого у встановленому законом порядку нотаріально.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла (свідоцтвом про смерть від 20.10.2020 року).
За постановою адміністрації м. Судака АР Крим від 10.02.2020 року опікуном заявника призначений її дядько - ОСОБА_5 .
Розпорядженням Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 14.12.2020 року ОСОБА_5 призначений піклувальником заявника, визначено місце її проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Заявник стверджувала, що з народження до березня 2020 року постійно проживала в м. Судак АР Крим, на день початку збройної агресії РФ проти України перебувала на території тимчасової окупації.
З листа ГУ ДМС України в Одеській області вбачається, що інформація про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 до Єдиного державного демографічного реєстру внесена не була.
Належні докази (оригінали довідок, тощо) про реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 – відсутні.
Отримати їх заявником через тимчасову окупацію АР Крим внаслідок збройної агресії РФ не представляється можливим.
24.11.2021 року Головним управління ДМС України в Одеській області заявнику відмовлено у внесені інформації до єдиного державного демографічного реєстру.
Відповідно до ст. ст. З, 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2024 р. № 1706-УІІ громадянин України, який перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, якого змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру, має право на захист від примусового внутрішнього переміщення або примусового повернення на покинуте місце проживання.
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З метою обліку внутрішньо переміщених осіб створюється Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до положень п. 4 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 22.09.2016 року № 646 до бази даних вноситься така інформація про внутрішньо переміщену особу як, відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті або які не є громадянами України).
Згідно п. 1 та п. 2 розділу VII Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №822 від 29.09.2017 для реєстрації у Державному реєстрі та отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків фізична особа незалежно від віку, яка не включена до Державного реєстру, зобов`язана особисто або через представника подати до відповідного контролюючого органу облікову картку фізичної особи - платника податків за формою № 1ДР (далі - Облікова картка № 1ДР) (додаток 2), яка є водночас заявою для реєстрації У Державному реєстрі, та пред`явити документ, що посвідчує особу, який містить необхідні для реєстрації реквізити (прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народження, місце проживання, громадянство).
Для заповнення облікової картки № НОМЕР_2 використовуються дані документа, що посвідчує особу.
Для заповнення даних про місце проживання на території України використовуються дані довідки про реєстрацію місця проживання або документи, до яких вносяться відомості про місце проживання.
Також можуть використовуватися дані, що містяться у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або у довідці про внесення інформації до Реєстру та видані документи, що складається у формі витягу з Реєстру.
У п. 1 розділу III Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків вказано що, якщо в документах, що посвідчують особу, відсутня інформація про реєстрацію місця проживання/перебування особи або така інформація внесена до безконтактного електронного носія, який імплантовано у зазначені документи, особа пред`являє:
довідку про внесення інформації до Реєстру та видані документи, що складається у формі витягу з Реєстру;
довідку про реєстрацію місця проживання/перебування особи, видану органом реєстрації, якщо після формування витягу з Реєстру змінилися дані щодо місця проживання особи;
довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або довідку, що підтверджує місцеперебування громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї (за наявності таких документів).
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи визначені Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-УІ (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру здійснюється уповноваженими суб`єктами за зверненням заявника, на підставі інформації державних органів реєстрації актів цивільного стану, органів реєстрації фізичних осіб, а також інформації органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».
Враховуючи викладене, суд погоджується із доводами заявника, що для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фізична особа має мати реєстраційний номер облікової картки платника податків, який отримується за наявності документа, що підтверджує реєстрацію місця проживання (юридичність факту).
При розгляді заяви суд враховує також, що відповідно до ст. 30 Закону України «Про охорону дитинства» № 2402-ІІІ від 26.04.2001 року держава вживає всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, догляд за ними та возз`єднання їх із членами сім`ї, включаючи розшук, звільнення з полону, повернення в Україну дітей, незаконно вивезених за кордон.
Встановлення факту пов`язано із реалізації заявником права на захист від примусового внутрішнього переміщення або примусового повернення на покинуте місце проживання, возз`єднання з членами сім`ї та отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення та дозволяє отримувати соціальну допомогу для внутрішньо переміщених осіб.
Від встановлення даного юридичного факту залежить набуття прав заявником, досудовий порядок встановлення якого, за встановлених судом обставин, законом не передбачений.
Встановлення юридичного факту не пов`язано із наступним вирішенням спору про право.
Враховуючи викладене, суд вважає, що факт реєстрації місця проживання заявника є юридичним, доведеним нею в процесі розгляду справи.
Відповідно до ст. 267 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, про що зазначає в рішенні.
Так, рішення суду є підставою для внесення уповноваженими суб`єктами відомостей про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 до Єдиного державного демографічного реєстру відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-УІ.
Керуючись Розділом IV ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Заяву - задовольнити.
Встановити факт реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 .
Встановити порядок виконання рішення суду, за яким рішення суду є підставою для внесення уповноваженими суб`єктами відомостей про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до Єдиного державного демографічного реєстру .
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки передбачені ст.ст.354, 355 ЦПК України: Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд м.Одеси.
Суддя С.В. Маркарова
Повний текст рішення виготовлений 23.12.2021 року.
06.12.21