Рішення № 102312169, 28.12.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
620/5394/21
Номер документу
102312169
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/5394/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Ткаченко О.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправною та скасування постанови,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій та просить:

- визнати неправомірною та скасувати постанову Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України, що зазначена у п. 13 свідоцтва про хворобу Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України №864 від 22.04.2021;

- внести зміни до п. 13 свідоцтва про хворобу Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України №864 від 22.04.2021 змінивши ст. 41б на ст. 41а Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог (додаток №1 до положення, введеного в дію наказом Міністра оборони України №402 -2008р) та замінити слова НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ В МИРНИЙ ЧАС, ОБМЕДЖЕНО ПРИДАТНИЙ У ВОЄННИЙ ЧАС на НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.04.2021 ЦЛЕК ДСНС України встановивши причинний зв`язок захворювання (захворювання пов`язані з проходженням військової служби) та на підставі статей 41б, 64б, 23б, 17в гр. ІІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог (додаток №1 до положення, введеного в дію наказом Міністра оборони України № 402 - 2008) постановила, що він НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ В МИРНИЙ ЧАС, ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИЙ У ВОЄННИЙ ЧАС, що зазначено в п. 12 та п. 13 свідоцтва про хворобу ЦЛЕК ДСНС України № 864 від 22.04.2021. З постановою ЦЛЕК ДСНС України у 2021 році він не погоджується, тому що нею не взяло до уваги постанову ЦЛЕК ДСНС України у 2016 році, а зміни статей Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог (додаток №1 до Положення, введеного в дію наказом Міністра оборони України № 402 - 2008) з 41а на 41б фактично документально поліпшило його стан здоров`я. Крім цього, ані у 2016 році, ані у 2021 році посадовими особами Управління та ДСНС України йому не було роз`яснено його права і внаслідок цього він не зміг використати своє право на звільнення зі служби за станом здоров`я та отримати додаткові 5-ть відсотків до пенсії.

Ухвалою суду від 14.06.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому останні позовні вимоги не визнає та просить в їх задоволенні відмовити, оскільки свідоцтво про хворобу 2016 року втратило чинність у 2017 році, а у період з 2017 — 2020 роках позивач визнавався здоровим та проходив службу цивільного захисту, жодних скарг з його боку на стан здоров`я до керівництва не заявлялося, підстави для скасування свідоцтва 2021 року відсутні, відповідно позов у цій праві є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Позивачем направлено до суду відповідь на відзив, в якій останній підтримав доводи позовної заяви.

Відповідачем надіслано до суду заперечення на відповідь, в яких останній зазначає, що доводи відзиву позивачем не спростовані, свідоцтво про хворобу №864 від 22.04.2021 є чинним та винесеним відповідно до норм законодавства України.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 22.04.2021 Центральна лікарсько-експертна комісія ДСНС України за направленням начальника відділу персоналу Управління ДСНС України у Чернігівській області провела розгляд документів ОСОБА_1 та постановила на підставі ст. 41б Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог, що він НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ В МИРНИЙ ЧАС, ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИЙ У ВОЄННИЙ ЧАС (а.с.6).

Позивач вважає вказану постанову протиправною, у зв`язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Організація діяльності органів військово-лікарської експертизи в органах та підрозділах системи ДСНС визначено Положенням про діяльність органів військово-лікарської експертизи в системі МНС, затвердженим наказом МНС від 31.08.2007 № 591, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.09.2007 за № 1044/14311 (далі — Положення № 591).

Центральна лікарсько-експертна комісія ДСНС (далі — ЦЛЕК) організовує свою діяльність відповідно до Положення № 591.

Пунктом 2.14 Положення № 591 передбачено, що ЦЛЕК є вищим органом військово-лікарської експертизи в системі МНС.

При звільненні осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів МНС України в запас та відставку з подальшою постановкою їх на облік до військового комісаріату лікарсько-експертні комісії керуються також нормативно-правовими актами з військово-лікарської експертизи, що діють у Збройних Силах України (підпункт 2.2 пункту 2 Положення № 591).

Відповідно до пункту 2.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі — Положення № 402) для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Згідно із підпунктом 1.2. пункту 1 Розділу II Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (додаток 3).

Відповідно до пункту 22.12. Положення № 402 постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.

Таким чином, свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 №1841 від 15.11.2016 із зазначенням на підставі статті 41а гр. ІІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ (а.с.7), втратило чинність у листопаді 2017 році.

Додаток 2 до Положення № 402 містить пояснення щодо застосування статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, зокрема статті 41 та її пунктів “а” і “б”.

Зі змісту пояснень додатку 2 до статті 41 щодо пунктів “а” і “б” та свідоцтва 2021 року вбачається, що підстави для застосування пункту “а” статті 41 відсутні.

Разом з цим, пов`язаність захворювання позивача із проходженням ним служби встановлено на підставі одного із його діагнозів, а саме: цереброваскулярна хвороба на фоні атеросклерозу брахіоцефальних судин та гіпертонічної хвороби І ст., дисцикуляторна енцефалопатія II ст. змішаного генезу з вестибулопатією, стійкою цефалгією з частинами симпато-адреналовими кризами, астено-невротичним синдромом, декомпезія.

Зазначені захворювання відносяться до пункту “б” статті 41, а саме: явища дисциркуляторної енцефалопатії II стадії при церебральному атеросклерозі, гіпертонічній хворобі, що міститься у пункті 12 свідоцтва про хворобу позивача № 864 від 22.04.2021.

Крім того, відповідно до абзацу 11 пункту 31 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593 (далі - Положення № 593) особи рядового і начальницького складу зобов`язані щороку проходити комплексний медичний огляд, а у разі потреби - цільовий медичний огляд, психофізіологічне обстеження і тестування. У разі прийняття рішення про переміщення по службі в іншу місцевість, призначення на іншу посаду за станом здоров`я або надання відпустки у зв`язку з хворобою - проходити медичну комісію за місцем медичного обліку.

Пунктом 33 Положення № 593 визначено, що на службу цивільного захисту із зарахуванням до кадрів ДСНС приймаються на конкурсній та контрактній основі громадяни з повною загальною середньою освітою, які досягай 18-річного віку, відповідають кваліфікаційним вимогам і здатні за своїми особистими, діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем та станом здоров`я виконувати службовий обов`язок.

Підпунктом 3 пункту 176 Положення № 593 встановлено, що контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту за станом здоров`я - на підставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про непридатність або обмежену придатність до служби.

Крім того, якщо постанова ВЛК не реалізована та в стані здоров`я оглянутого, незалежно від терміну, за його заявою або висновками лікарів військових (цивільних) лікувальних закладів виникли зміни, то проводиться повторний медичний огляд.

Відсутність факту негайної реалізації постанови, викладеної в свідоцтві про хворобу позивача №1841 від 15.11.2016, може свідчити про стан здоров`я, що надав можливість подальшого проходження служби на займаній посаді, та враховуючи призначення позивача на посаду начальника Чернігівського MB 29.12.2018 свідчить про відсутність зауважень щодо стану здоров`я з боку керівництва УДСНС України у Чернігівській області та відсутність у позивача скарг на стан його здоров`я, що могли б перешкоджати проходженню ним служби на запропонованій посаді.

Вищезазначений висновок підтверджується наступними медичними оглядами позивача у період з 2017 по 2020 роки, згідно із якими позивач значиться як здоровий (а.с.37-39).

Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (далі - ГУ ДСНС України у Чернігівській області) у листві від 23.09.2021 №70 2-4458/70 08 зазначено, що у 2016 році жодних документів, які б могли свідчити про непридатність ОСОБА_1 до служби на адресу ГУ ДСНС України у Чернігівській області не надходило (а.с.40-41).

15.04.2021 позивач звернувся до ГУ ДСНС України у Чернігівській області з рапортом про направлення його на ЦЛЕК ДСНС з подальшим звільненням (а.с.42).

Свідоцтво про хворобу №864 від 22.04.2021 засвідчує стан здоров`я позивача у 2021 році.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, шо свідоцтво про хворобу позивача №1841 від 15.11.2016 втратило свою чинність, а свідоцтво про хворобу №864 від 22.04.2021 є чинним до квітня 2022 року.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Державна служба України з надзвичайних ситуацій (вул. Олеся Гончарова, 55А, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 38516849).

Повне рішення суду складено 28 грудня 2021 року.

Суддя О.Є. Ткаченко