Рішення № 102310569, 24.12.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2021
Номер справи
540/6411/21
Номер документу
102310569
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/6411/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про результати розгляду заяви № 20 від 03.12.2020 щодо відмови у зарахуванні пільгового стажу роботи ОСОБА_1 та рішення від 28.08.2021 № 211530005939 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 з 19.08.2021 пенсію за віком на пільгових умовах та виплатити пенсію з 19.08.2021 по дату набрання рішенням суду законної сили.

Позовні вимоги мотивує тим, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах у 2020 році звернулася до Новокаховського відділення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області. За результатами розгляду вказаних документів позивачу надано рішення від 03.12.2020 № 20 про результати розгляду заяви, відповідно до якого відмовлено в зарахуванні періоду роботи на посаді контролера в ливарному виробництві відділу технічного контролю з 01.11.1989 до 31.01.2006 у ВАТ "Південелектромаш" до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком за списком № 2 відповідного пункту 2-2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування". 19.08.2021 позивач повторно звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та повторно подала попередньо подані документи. Листом від 06.09.2021 відповідач повідомив, що заява про призначення пенсії розглянута і рішенням від 28.08.2021 № 211530005939 відмовлено у призначенні пенсії. Вважає спірні рішення незаконними, оскільки з урахуванням положень ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" станом на 08.01.2021 позивач мала вік 53 роки, загальний стаж роботи - 33 роки 6 місяців та 13 днів (із необхідних 25 років) та спеціальний стаж роботи 25 років 9 місяців 3 дні (із необхідних 10 років). Зазначені обставини дають позивачу право на пенсію на пільгових умовах станом на 08.01.2021.

Ухвалою від 26.10.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), учасникам наданий строк для подання заяв по суті справи.

19.11.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому пенсійний орган заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні. Вказує, що перевіркою поданих позивачем документів для пизначення пенсії встановлено робота ОСОБА_1 за суміщенням з 26.05.1994 контролер + суміщення транспорт 50 % (до цього часу була встановлена доплата в розмірі 30%, дату встановлення доплати не визначено), з 01.07.2002 — контролер оклад 210 грн. + суміщення 80 грн. У довідках від 21.02.2019 № 03-01/ч-226-№ -3-01/ч-227 вказана кількість відпрацьованих заявницею годин з січня 1995 по грудень 2000 (3 роки 10 місяців 9 днів), у тому числі по рокам: 545 годин з вересня по грудень 1995, 1452 години у 1996, 1790 годин у 1997, 1398 годин у 1998, 1380 годин у 1999, 1320 годин у 2000, за 2001-2006 — вказані тільки відпускні у 2001 — 182 години, у 2002 -178 годин, у 2003 — 178 годин, у 2004 -185 годин, у 2005 - 189 годин, у 2006 — 189 годин. Крім того, згідно із даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, на позивача є відомості про страховий стаж з урахуванням сплати страхових внесків з 01.01.2004 до 31.01.2006 (2 роки 12 днів). Тому, на переконання відповідача, приймаючи рішення про результати розгляду заяви від 03.12.2020 № 20 Управління діяло відповідно до норм чинного законодавства, законно та у межах, наданих повноважень. У подальшому за відсутності непідтвердженого стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах прийнято рішення №211530005939 відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до пункту 2-2 статті 114 Закону № 1058, враховуючи рішення Комісії від 03.12.2020 № 20 та те, що позивач не досягла пенсійного віку 55 років.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Таким чином, суд розглядає дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у листопаді 2020 року звернулася до Новокаховського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 114 Закону № 1058.

Згідно із записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 працювала у наступні періоди на посадах:

- 18.08.1989 — прийнята в "отдел технического контроля ученицей контролера в литейном производстве на обрубной участок" в Новокаховський електромашинобудівний завод;

- 31.01.2006 — звільнена у зв`язку з переведенням "ООО "Новокаховский электромаш.завод";

- 01.02.2006 — прийнята в ТОВ "Новокаховський електромашинобудівний завод" в "отдел технического контроля контролером в литейном производстве четвертого разряда в ВТК цеха 06 на термообрубной участок по переводу с ОАО "Южелектромаш";

- 13.04.2009 — переведена в "06 чугуно-литейный цех уборщицей в хозяйственную группу";

- 22.07.2009 — звільнена за власним бажанням з ТОВ "Новокаховський електромашинобудівний завод";

- 23.07.2009 — прийнята прибиральником у ливарних цехах у господарську групу в ТОВ "Новокаховський ливарний завод";

- 03.01.2012 — переведена у 06 чавуно-ливарний цех у господарську групу прибиральником у ливарних цехах другого розряду;

- 21.05.2015 — звільнена за угодою сторін з ТОВ "Новокаховський електромеханічний завод".

03.12.2020 Комісією при ГУ ПФУ в Херсонській області прийнято рішення № 20, яким відмовлено в зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи на посаді контролера в ливарному виробництві відділу технічного контролю з 01.11.1989 до 31.01.2006 у ВАТ "Південелектромаш" до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком за списком № 2 відповідно до пункту 2-2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Рішення прийнято у зв`язку з тим, що у складі заробітної плати проводились нарахування доплати за суміщення професій (код 28) з січня 1992 року по грудень 1993 року, з вересня по грудень 1995 року, з січня по грудень 1998 року, з березня 1999 року по січень 2006 року. Крім того, кількість відпрацьованих заявницею годин з січня 1995 року по грудень 2000 року становить 3 роки 10 місяців 9 днів.

19.08.2021 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та подала документи.

29.08.2021 ГУ ПФУ в Херсонській області прийнято рішення № 211530005939 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України № 1058 відсутнє, у зв`язку з відсутнім необхідним пільговим стажем. За доданими документами до страхового стажу зараховані всі періоди роботи. До пільговою стажу не зараховано період з 01.11.1989 до 31.01.2006, оскільки Комісія з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України відмовила в підтвердженні пільгового стажу за цей період по причині роботи по сумісництву.

Вважаючи вказані рішення протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку обґрунтованості доводів позивача про наявність підстав для призначення пенсії, суд зважає на таке.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі – Закон № 1788-ХІІ) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року. При цьому за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника врегульовано Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1.

Пунктами 3, 4 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років, здійснюються комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Комісії створюються при головних управліннях, зокрема Пенсійного фонду України в областях.

Згідно із пунктом 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 процентів робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням трудових обов`язків.

Відповідно до пункту 7 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п`ятиденному робочому тижні.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що для призначення пенсії на пільгових умовах за даними трудової книжки необхідна наявність в ній відомостей про виконання особою роботи на певній посаді, що віднесена, в даному випадку до Списку № 2, повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці і за результатами атестації робочих місць.

Так, Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 затверджено "Список №2 производств, цехов, профессий и должностей с тяжелыми условиями труда, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных раз мерах" до розділу XV якого "Металлообработка. Литейное производство" включено посади: "Браковщики (приемщики, контролеры) на участках плавки, заливки (разливки) металла, выбивки и обрубки лиття; Транспортировщики на обрубных, формовочных, стержневых и выбивных участках работ уборщики литейных цехов".

Згідно п. 2150100а розділу XIV "Металлообработка/21501000. Литейное производство" Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 включено посади: "2150100а-12936 Контролеры в литейном производстве, занятые на участках плавки, заливки (разливки) металла, выбивки и обрубки лиття; 2150100а-19219 Транспортировщики в литейном производстве, занятые на обрубных, формовочных, стержневых и выбивных участках работ; 2150100а-19252 Уборщики в литейных цехах".

У Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 до розділу 21500000 XIV "Металообробка. Ливарне виробництво" внесено посади: 2150100а-12936 Контролери у ливарному виробництві, зайняті на дільницях плавлення, заливання (розливання) металу, вибивання та обрубування лиття; 2150100а-19219 Транспортувальники у ливарному виробництві, зайняті на обрубних, формувальних, стержньових та вибивних дільницях; 2150100а-19252 Прибиральники у ливарних цехах.

Згідно розділу ХIV "Оброблення металу. Ливарне виробництво" Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 включено посади: 14.1а контролери у ливарному виробництві, зайняті на ділянках плавлення, заливання (розливання) металу, вибиванням та обрубуванням литва; 14.1а прибиральники у ливарних цехах; 14.1а транспортувальники у ливарному виробництві, зайняті на обрубних, формувальних, стрижневих та вибивних дільницях.

Судом встановлено, що відповідно до архівної копії особової картки форми Т-2 позивач працювала у цеху № 48: учнем контролера у ливарному виробництві з 18.08.1989, контролером у ливарному виробництві з 01.11.1989 до 31.01.2006. Разом з тим, ОСОБА_1 з січня 1992 по грудень 1993, з вересня по грудень 1995, з січня по грудень 1998, з березня 1999 по січень 2006 проводилась доплата за суміщення професії транспортувальника (БТК цеху 06).

Проте, відповідачем при прийнятті рішення про незарахування до стажу роботи, який дає право на отримання пенсії на пільгових умовах, періоду з 01.11.1989 до 31.01.2006 не прийнято до уваги, що і посада контролера у ливарному виробництві, і посада транспортувальника у ливарному виробництві внесені до Списку № 2.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 повний робочий день виконувала роботи із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а відтак не зарахування відповідачем до стажу роботи за Списком № 2 періоду з 01.11.1989 до 31.01.2006 з даної підстави є протиправним.

Крім того, позивачем при зверненні до пенсійного органу надано: висновок № 15 щодо експертизи якості атестації робочих місць на ВАТ "Південелектромаш" від 04.04.1992 № 26/03-10, наказ від 03.05.1995 № 223 "Про підтвердження права працівників на пільгове пенсійне забезпечення", наказ від 20.04.2000 № 128 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці для підтвердження права працівників на пільгове пенсійне забезпечення", висновок № 21 щодо експертизи якості атестації робочих місць на ВАТ "Південелектромаш" від 27.04.2000 № 30-05.

Відтак, суд вважає, що позивачем підтверджено виконання нею роботи на певній посаді, що віднесена, в даному випадку до Списку № 2, повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці і за результатами атестації робочих місць

Щодо віку, з якого може бути призначена пенсія за віком на пільгових умовах, суд вважає за необхідне вказати наступне.

Офіційне тлумачення положення статті 1 Конституції України міститься у рішенні Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року, згідно з яким "Основними завданнями соціальної держави є створення умов для реалізації соціальних, культурних та економічних прав людини, сприяння самостійності і відповідальності кожної особи за свої дії, надання соціальної допомоги тим громадянам, які з незалежних від них обставин не можуть забезпечити достатній рівень життя для себе і своєї сім`ї".

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Водночас, у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

Відповідно до пункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють, зокрема, на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 та на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним вище особам пенсії призначають за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого в Законі України "Про пенсійне забезпечення".

03.10.2017 Верховною Радою України ухвалений Закон № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким Закон № 1058-ІV доповнений розділом XIV-1, який містить пункт 2 частини другої статті 114 такого змісту: "На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах".

За приписами статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Натомість, згідно із пунктом "б" статті 13 Закону № 1788-XII в редакції, чинній до внесення змін Законом від 02.03.2015 № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (далі - Закон № 213-VІІІ), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджений Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Законом № 213-VІІІ, який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом "б" статті 13 Закону № 1788-ХІІ вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 50 років до 55 років.

Відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 у справі № 1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII.

Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеного Рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, у тому числі жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Таким чином, Рішенням № 1-р/2020 від 23.01.2020 Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв`язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення).

Одночасно Конституційний Суд України встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.

Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 від 23.01.2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 50 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).

Отже, на час виникнення спірних правовідносин існувала колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 від 23.01.2020 з одного боку, та Законом №1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 50 років, тоді як другий - у 55 років.

Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що вони явно суперечать один одному.

Таке регулювання порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України").

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Отже, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03.11.2021 у справі №360/3611/20 зазначила, що у справі з аналогійних правовідносин застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 від 23.01.2020, а не Закону № 1058-ІV.

Відтак, відмова управління ПФУ в призначенні ОСОБА_1 , яка на час звернення із заявою про призначення пенсії досягла 53 років та мала страховий стаж на роботах за Списком № 2, пенсії на пільгових умовах за віком з посиланням, зокрема, на недосягнення нею 55-річного пенсійного віку, визначеного п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV, є протиправною.

Зважаючи на викладене, суд скасовує рішення відповідача від 03.12.2020 № 20 щодо відмови у зарахуванні пільгового стажу роботи ОСОБА_1 та рішення від 28.08.2021 №211530005939 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 з 19.08.2021 пенсію за віком на пільгових умовах та виплатити пенсію з 19.08.2021 по дату набрання рішенням суду законної сили, суд зазначає таке.

Так, суд встановив, що із заявою про призначення пенсії позивач звернулася до відповідача 19.08.2021.

Повноваження щодо призначення пенсії відноситься до компетенції відповідача, відтак суд не може підміняти цей орган або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. У рішенні по справі "Класс та інші проти Німеччини" Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення, а тому рішення суду про зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію є формою втручання у повноваження.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.

Завданням правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Суд відмічає, що позивач, заявляючи вимогу про зобов`язання відповідача призначити пенсію, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження пенсійного органу щодо призначення пенсії.

На переконання суду, задоволення вказаної позовної вимоги фактично порушить закріплені законом виключні повноваження пенсійного органу щодо призначення пенсії та зобов`яже відповідача вчинити дії поза встановленою чинним законодавством процедурою.

Згідно із ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

Відтак, суд відмовляє позивачу у задоволенні вимоги про зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах з 19.08.2021, оскільки суд не може перебирати на себе функції пенсійного органу та обраховувати загальний та спеціальний стаж роботи позивача на посадах, з якими законодавець пов`язує пільгове пенсійне забезпечення, з урахуванням вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення" на день звернення із заявою про призначення пенсії.

Суд відмічає, що у даному випадку належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов`язання відповідача вирішити питання про призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах з 19.08.2021, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи на посаді контролера в ливарному виробництві відділу технічного контролю з 01.11.1989 до 31.01.2006 у ВАТ "Південелектромаш" з урахуванням висновків суду.

Також суд відмовляє позивачу у задоволенні вимоги про зобов`язання відповідача виплатити пенсію з 19.08.2021 по дату набрання рішенням суду законної сили, оскільки призначення та перерахунок пенсії відповідач здійснить у разі набрання рішенням законної сили, і відсутні підстави вважати, що відповідач не виплатить позивачу суму нарахованої пенсії. Тому дана вимога є передчасною, оскільки права позивача у такому разі не порушені, а суд не здійснює захист права на майбутнє.

За таких обставин, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат суд здіснює за правилами статті 139 КАС України.

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, позивачу необхідно відшкодувати судовий збір у сумі 908 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,-

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про результати розгляду заяви від 03.12.2020 № 20 щодо відмови у зарахуванні пільгового стажу роботи ОСОБА_1 та рішення від 28.08.2021 № 211530005939 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд. 6, код ЄДРПОУ 21295057) зарахувати до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи ОСОБА_1 на посаді контролера в ливарному виробництві відділу технічного контролю з 01.11.1989 до 31.01.2006 у ВАТ "Південелектромаш" та вирішити питання про призначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) пенсії з урахуванням зазначеного періоду, з дати звернення - 19.08.2021, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 112010201