Рішення № 102310554, 28.12.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
540/5829/21
Номер документу
102310554
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5829/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агропродукт Логістік" до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропродукт Логістік" звернулося до суду із адміністративним позовом до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі-відповідач-1), Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач-2), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 21.09.2021 № 301145 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 8500,00 грн.

Ухвалою від 06.10.2021 позовна заява залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків.

Ухвалою від 12.10.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ТОВ "Агропродукт Логістік" отримало постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу № 301145 від 21.09.2021, відповідно до якої на позивача накладений штраф у розмірі 8500,00 грн за порушення вимог абц. 14 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Позивач вважає спірну постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, покликаючись на наступне. Докази, на підставі яких притягнуто позивача до відповідальності, є неналежними та невірно оформленими, зокрема, акт перевищення та Довідка про результати здіснення габаритно-вагового контролю не містять будь-яких посилань на суб`єкта господарювання - перевізника ТОВ "Агропродукт Логістік", а зазначено інше підприємство - ТОВ "Агропродукт, ЛТД"; згідно розрахунку плати за проїзд до Акту перевищення платником визначено ТОВ "Агропродукт, ЛТД", тобто іншу юридичну особу. Також в спірній постанові зазначено ТОВ "Агропродукт - Логістік", що не має жодного відношення до позивача - ТОВ "Агропродукт Логістік". Крім того, позивач вважає безпідставним притягнення позивача до відповідальності, встановленої ч. 1 абз. 14 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" з урахуванням специфіки вантажу, так як чинним законодавством встановлена імперативна заборона на перевезення подільних вантажів з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм, що виключає можливість отримання перевізником відповідного дозволу. Тому, позивач вважає, що відповідач протиправно застосував до ТОВ "Агропродукт Логістік" санкції у вигляді штрафу. Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

03.12.2021 відповідачем-2 до суду поданий відзив на позовну заяву, в якому Укртрансбезпека заперечує проти задоволення позовних вимог, з огляду на таке. Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 № 422, співробітниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки був зупинений транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , який належать ТОВ "Агропродукт ЛТД" відповідно до свідоцтва про реєстрацію ТЗ, але під час перевірки водій транспортного засобу повідомив інспекторам про те, що перевізником є ТзОВ "Агропродукт Логістік" та надав товарно-транспортну накладну № 279235 від 11.08.2021, в графі якої: "Автомобільний перевізник" зроблений запис ТзОВ "Агропродукт Логістік" та вказане ЄДРПОУ, що є доказом того, що ТзОВ "Агропродукт Логістік" є автомобільним перевізником. Стверджує, що відповідно до акту проведення перевірки № 306390, ТОВ "Агропродукт Логістік" виконував вантажні перевезення з навантаженням на строєну вісь вагою 23,255 т при нормативно допустимому - 22 т, з перевищення параметрів від нормативу 5,7%, тому заступник начальника Південного міжрегіонального управління Укртраснбезпеки в Херсонській області 21.09.2021 прийняв постанову про застосування до відповідача адміністративно-господарського штрафу відповідно до абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" у сумі 8500,00 грн. Із врахуванням викладеного, відповідач-2 вважає, що посадові особи, які виносили оскаржувану постанову, діяли на підставі та у спосіб передбачений чинним законодавством, тому просить відмовити в задоволенні позову.

06.12.2021 позивач надіслав відповідь на відзив, в якому Товариство не погоджується із позицією відповідачів, викладеною у відзиві. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.

Ухвалою від 12.10.2021 про відкриття спрощеного позовного провадження без виклику сторін, зокрема, відповідачу-1 наданий п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі. Вказана ухвала направлена відповідачу-1 на електронну адресу (супровідний лист від 23.10.2021 вихідний реєстраційний № 6215/21-е). Дана судова кореспонденція отримана Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки. Однак, станом на дату прийняття рішення у даній справі, відповідач-1 не скористався правом подання відзиву у строки передбачені ухвалою від 12.10.2021.

Відповідно до ст. ст. 159, 162 КАС України подання заяв по суті справи, зокрема, відзиву, є правом учасників справи, а у разі його ненадання без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно із ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Таким чином, суд вважає відповідача-1 належним чином повідомленим про встановлення йому строку для подання відзиву по справі, відтак здійснює розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановивнаступні обставини.

11.08.2021 посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонської області а/д М-16 Одеса-Кучурган, 12км+050м, проведена перевірка транспортного засоба вантажного автомобіля марка DAF НОМЕР_1 ; LANGENDORF (причіп) НОМЕР_2 , яким керував водій ОСОБА_1 , що здійснював перевезення вантажу - "пшениця".

Відповідно до наявних в матеріалах справи свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу №№ НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , авто SKA 24-28 (причіп), реєстраційний номер НОМЕР_5 та авто DAF реєстраційний номер НОМЕР_1 , належать на праві власності ТОВ "Агропродукт, ЛТД".

За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 посадовими особами відповідача-2 встановлене навантаження на строєну вісь, яке склало 23,255 т, при нормативно допустимому - 22 т, про що була складена довідка № 0055554 від 11.08.2021 про результати здійснення габаритно-вагового контролю .

У зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, інспекторами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складений Акт № 0057664 від 11.08.2021 про перевищення транспортним засобом марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , нормативних вагових параметрів. Суб`єкт, який перевірявся, в Акті зазначений – ТОВ "Агропродукт ЛТД" Акт містить відмітку про те, що водій транспортного засобу ОСОБА_1 ознайомився із актом та отримав останній, про що свідчить наявний в акті підпис водія. Пояснень або зауважень водія щодо здійсненої перевірки (акту) матеріали справи не містять.

Також, 11.08.2021 Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесений Акт № 306390 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зафіксовано, що 11.08.2021 ТОВ "Агропродукт Логістік" на транспортному засобі марки DAF номерний знак НОМЕР_1 , що належить на праві власності ТОВ "Агропродукт, ЛТД", на підставі товарно-транспортної накладної № 279235 від 11.08.2021 здійснювало перевезення вантажу "пшениця" з перевищенням законодавчо встановлених габаритно вагових норм без відповідно дозволу, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 14 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Постановою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 21.09.2021 № 301145 до ТОВ "Агропродукт-Логістік" (код ЄДРПОУ 39812772) застосований адміністративно - господарський штраф у сумі 8500,00 грн за порушення абз. 14 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Вважаючи спірну постанову незаконною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері організації та діяльності автомобільного транспорту є Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі Закон № 2344-ІІІ).

Цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень (ст. 3 Закону № 2344-ІІІ).

Відповідно до ст. 6 Закону № 2344-ІІІ державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі Положення № 103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (п. п. 2, 17 п. 5 Положення № 103).

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п. 8 Положення №103).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі Порядок № 879).

Відповідно до п. 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Виключна відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів, у тому числі і за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, передбачена статтею 60 цього Закону.

За визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону № 2344-ІІІ, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послуги згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст. 33 Закону № 2344-ІІІ).

Статтею 50 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція, тощо).

Суд встановив, що відповідно до наявних в матеріалах справи свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу №№ НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , авто SKA 24-28 (причіп), реєстраційний номер НОМЕР_5 та авто DAF реєстраційний номер НОМЕР_1 , належать на праві власності ТОВ "Агропродукт, ЛТД".

Разом із тим, як стверджує позивач та підтверджується матеріалами справи, зокрема, товарно-транспортною накладною від 11.08.2021 № 279235, що 11.08.2021 ТзОВ "Агропродукт Логістик" як автомобільний перевізник здійснював перевезення вантажу "пшениця" з пункту навантаження: Одеська область, Новомихайлівський район, с. Новоселівка до пункту розвантаження: Одеська область, м. Чорноморськ.

Позивач, оскаржуючи спірну постанову, стверджує, що документи на підставі яких притягнуто позивача до відповідальності є неналежними та невірно оформленими, зокрема:

- акт перевищення та довідка не містять будь-яких посилань на суб`єкта господарювання - перевізника ТОВ "Агропродукт Логістік", а зазначається інше підприємство - ТОВ "Агропродукт, ЛТД".

- згідно розрахунку плати за проїзд до Акту перевищення (належним чином засвідчена копія Акту додається, оригінал - знаходиться у Відповідача) платником визначено "Агропродукт, ЛТД", тобто, іншу юридичну особу.

- у спірній постанові зазначено ТОВ "Агропродукт - Логістік" тобто через дефіс, що не має жодного відношення до позивача - ТОВ "Агропродукт Логістік" та підтверджується копією витягу із ЄДРПОУ.

Натомість відповідач-2 зазначає, що перевізником у даному випадку є саме позивач, який має нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт. Також, наголосив на тому, що співробітниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки зупинений транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , який належить ТОВ "Агропродукт ЛТД" відповідно до свідоцтва про реєстрацію ТЗ, але під час перевірки водій транспортного засобу повідомив інспекторам про те, що перевізником є ТзОВ "Агропродукт Логістік" та надав товарно-транспортну накладну № 279235 від 11.08.2021, що є доказом того, що ТзОВ "Агропродукт Логістік" є автомобільним перевізником.

Надаючи оцінку наведеним доводам сторін, суд зважає на наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону № 2344-ІІІ автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Статтею 33 Закону № 2344-ІІІ визначено, що автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах.

Аналізуючи вищенаведені норми законодавства, суд зазначає, що відповідальність за порушення вимог законодавства сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів встановлена саме для перевізників, які здійснюють вантажні перевезення, а не власники транспортних засобів за умови, що вони не використовують транспортний засіб, а лише володіють майновими правами на нього, у відповідності до ст. 1 Правил дорожнього руху України.

Так, за приписами статті 48 Закону № 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Таким чином, законодавство зобов`язує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких здійснюється перевезення.

Відповідно до ст. ст. 908, 909 Цивільного кодексу України, перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі.

Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Крім того, ст. 50 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція тощо).

Так, сторонами надана до суду товарно-транспортна накладна на підставі якої 11.08.2021 транспортним засобом DAF реєстраційний номер НОМЕР_1 з причіпом НОМЕР_6 , який належить на праві власності ТОВ "Агропродукт, ЛТД", здійснювалося перевезення вантажу "пшениця" автомобільним перевізником ТзОВ "Агропродукт Логістик".

Натомість, позивач наголошує на тому, що документи на підставі яких позивача притягнуто до відповідальності є неналежними та невірно оформленими, оскільки дані суб`єкта, який перевірявся не відповідає даним ТОВ "Агропродукт Логістік", що на думку позивача, є підставою для скасування постанови.

Так, суд встановив, що оскаржувана постанова прийнята на підставі Акту № 306390.

Із дослідженого акту № 306390 від 11.082021 слідує, що відповідачем-1 проведена перевірка транспортного засобу DAF реєстраційний номер НОМЕР_1 з причіпом НОМЕР_6 , який належить на праві власності ТОВ "Агропродукт, ЛТД", та на якому здійснювалося перевезення вантажу ТОВ "Агропродукт Логістік" код ЄДРПОУ 39812772, згідно ТТН № 279235 від 11.08.2021.

Натомість, в оскаржуваній постанові найменування суб`єкта господарювання зазначене ТОВ "Агропродукт - Логістік" код ЄДРПОУ 39812772, місцезнаходження: 73000, Херсонська область, м.Херсон, вул. Віктора Гошкевича, буд. 12.

Відповідно до виготовленого судом витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за ідентифікаційним кодом 39812772 зареєстрована юридична особа ТОВ "Агропродукт Логістік" місцезнаходження: 73000, Херсонська область, м.Херсон, вул. Віктора Гошкевича, буд. 12. Тобто, дані вказані в Єдиному реєстрі відповідають даним суб`єкта господарювання зазначеного в оскаржуваній постанові, а також, даним позивача по справі.

Разом із тим, відповідачем-1 у постанові зазначена назва суб`єкта господарювання ТОВ "Агропродукт - Логістік", тобто з дефісом, замість вірної - ТОВ "Агропродукт Логістік". Натомість, суд вважає помилку в найменуванні суб`єкта господарювання технічною помилкою, та не приймає вказану обставину як підставу для скасування постанови відповідача-1 від 21.09.2021 № 301145, оскільки ідентифікаційний код та місцезнаходження юридичної особи зазначені у постанові повністю відповідають офіційним даним позивача у справі ТОВ "Агропродукт Логістік".

З урахуванням наведених вище обставин, суд дійшов висновку, що в цій справі саме ТОВ "Агропродукт Логістік" виступало автомобільним перевізником при здійсненні 11.08.2021 перевезення вантажу, оскільки належних доказів зворотнього позивач суду не надав.

Разом із тим, як вбачається із спірної постанови від 21.09.2021 № 301145, вона прийнята на підставі абзацу 14 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-ІІІ.

Як зазначено вище, рейдова перевірка здійснена відповідачем-1 11.08.2021.

Відповідно до абз. 14 ст. 60 Закону № 2344-ІІІ, чинного на час виникнення спірних правовідносин, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 відсотків до 10 відсотків включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Із аналізу правової конструкції абз. 14 ст. 60 Закону № 2344-IIІ, слідує, що для настання відповідальності за вказаною нормою є встановлення факту перевезення вантажу без відповідного дозволу.

За приписами ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-ХІІ (далі - Закон № 3353-ХІІ) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно доп. 22.1 ПДР маса вантажу, що перевозиться і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Дозвіл відповідно до ст. 48 Закону № 2344-III, що дає право на рух автодорогами України з перевищенням встановлених законодавством нормативно-вагових параметрів відсутній.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 № 2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Так, згідно з п. 22.5 ПДР за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Проаналізувавши наведені вище норми законодавства, суд дійшов висновку, що правила перевезення неподільного та подільного вантажів у випадку перевищення вагових або габаритних параметрів є різними:

- перевезення неподільного вантажу допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі;

- перевезення подільного вантажу не допускається взагалі.

Оскільки абз. 14 ст. 60 Закону № 2344-III не було встановлено відповідальності за перевезення подільного вантажу з перевищення вагових або габаритних параметрів без дозволу, законодавець виправив таку ситуацію, та вніс відповідні зміни.

Так, новою редакцією абзацу 14 статті 60 Закону № 2344-III від 03.06.2021, яка почала діяти лише з 01.10.2021, тобто до виникнення правовідносин в даній справі, законодавець відокремив відповідальність за перевищення ваги неподільного вантажу без відповідного дозволу та за перевищення ваги подільного вантажу, на перевезення якого раніше дозвіл не вимагався.

У цій же справі сторони не заперечують обставин, що позивач перевозив вантаж (пшениця), який за своїм характером є подільним, тобто може при завантаженні бути поділений на окремі частки без втрати або пошкодженні його властивостей, а тому перевезення такого вантажу з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм, відповідно доп. 22.5 Правил дорожнього руху, заборонено.

Головна мета такої заборони - збереження автомобільних доріг та попередження їх передчасного руйнування. Внаслідок цього й встановлено заборону з перевезення подільних вантажів з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм без будь-яких винятків.

Отже, чинним законодавством встановлена імперативна заборона на перевезення подільних вантажів з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм, що виключає можливість отримання перевізником відповідного дозволу.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що заборона руху транспортних засобів з перевищенням вагових параметрів при перевезенні подільного вантажу унеможливлює отримання перевізником дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

За таких умов, оскільки видача дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, які перевозять подільні вантажі з перевищенням габаритно-вагових параметрів, не передбачена, то на особу не може бути накладений штраф відповідно до абзацу 14 статті 60 Закону № 2344-IIІ за відсутність такого дозволу.

Водночас, варто відмітити, що за перевищення габаритно-вагових параметрів подільного вантажу, перевізник повинен нести відповідальність у вигляді нарахування посадовою особою Укртрансбезпеки плати за проїзд, відповідно до п. 31-1 Порядку № 879.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.01.2020 у справі № 814/1460/16.

Так, у цьому рішенні, слід зазначити, що у випадку перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами до перевізників лише може бути застосована відповідальність у вигляді плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів.

Таким чином, посадові особи відповідача-1 у даному випадку діяли без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття оскаржуваної постанови, тому дану постанову слід визнати протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачі не надали належних та допустимих доказів правомірності свого рішення, а тому позовні вимоги ТОВ "Агропродукт Логістік" підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.

Слід зазначити, що сума сплаченого позивачем судового збору підлягає стягненню з Державної служби України з безпеки на транспорті, оскільки Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки є його структурним підрозділом.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 71, 122, 158-163, 167 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 21.09.2021 № 301145 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Агропродукт Логістік" адміністративно-господарського штрафу.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агропродукт Логістік" (код ЄДРПОУ 39812772; м. Херсон, вул. Віктора Гошкевича, буд. 12) судовий збір у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, 03135, м. Київ, пр. Перемоги, 14).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 11307200