
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2021 року Справа № 480/11001/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/11001/21 за позовом Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації Сумської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.03.2021 року у справі №480/4315/20 зобов`язано управління праці та соціального захисту населення Середино-Будської районної державної адміністрації в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 року змінено сторону виконавчого провадження, а саме, боржника управління праці та соціального захисту населення Середино-Будської районної державної адміністрації в Сумській області на управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації (далі - Управління).
17 вересня 2021 року постановою головного державного виконавця змінено сторону виконавчого провадження, боржника - Управління праці та соціального захисту населення Середино-Будської районної державної адміністрації Сумської області, його правонаступником, Управлінням соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації.
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.03.2021 року Управлінням було здійснено нарахування разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
05 жовтня 2021 року головним державним виконавцем підрозділу відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Діхтяренком Володимиром Олександровичем винесена постанова про накладення штрафу на боржника (управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації) у розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду.
Позивач просить визнати постанову протиправною і скасувати, зазначаючи, що управління не мало змоги своєчасно виконати зобов`язання зі сплати на користь стягувача ОСОБА_1 вищезазначених коштів після набрання рішенням законної сили через поважні причини. Зокрема, відповідно до п. 1 Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією Законів України "Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Також, п.4 цього ж Порядку передбачено, що бюджетні кошти спрямовуються на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”.
Відповідно до Положення про Міністерство праці та соціальної політики України (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423 Мінпраці є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики та соціального захисту населення. Мінпраці організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Закону України (підпункт 41 пункту 4 Положення).
Відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”» Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, — за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються законом про державний бюджет України.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік» не збільшено фінансування на реалізацію норм Законів України "Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань". Також вищезазначеними Законами не передбачено бюджетних призначень для взяття зобов`язань по судових рішеннях щодо перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Тому, вчинити будь - які дії щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до рішення суду управління не мало можливості своєчасно.
На даний час Управління виконало рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.03.2021 року справа №480/4315/20 здійснило нарахування ОСОБА_1 недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги та виплатило її 13.10.2021.
В судове засідання позивач не з`явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач відзиву на позов не подав, в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи належним чином повідомлений.
Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задовленню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Суми) перебуває виконавче провадження № 65989378 з виконання виконавчого листа №480/4315/21 від 12.05.2021, виданого Сумським окружним адміністративним судом про зобов`язання Управління соціального захисту населення Середино-Будської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману частину щорічної разової допомоги до 5 травня розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплачених сум .
17.09.2021 державним виконавцем на підставі п. 1 ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження, відповідно до якої боржника Управління соціального захисту населення Середино-Будської районної державної адміністрації замінено на Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації.
05 жовтня 2021 року головним державним виконавцем підрозділу відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Діхтяренком Володимиром Олександровичем винесена постанова про накладення штрафу на боржника (управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації) у розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду ( а.с.71).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про виконавче провадження", Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року №512/5 (далі - Інструкція №512/5).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень, і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до цього Закону, підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, як виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження").
Частиною 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (пункт 1 частини 2 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження").
Порядок виконання рішень, за якими боржник повинен вчинити певні дії визначений ст.63 Закону № 1404-VIII, частина перша якої передбачає, що за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Відповідно до частини другої цієї статті у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною 1 ст.75 Закону № 1404-VIII передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Таким чином, вирішуючи питання про накладення штрафу, державний виконавець повинен був встановити дві обставини: 1) факт виконання чи невиконання рішення; 2) у випадку невиконання рішення встановити причини невиконання.
Судом встановлено, що рішення суду боржником не виконане. Цей факт був встановлений також і державним виконавцем на момент прийняття рішення про накладення штрафу, а також не заперечується позивачем.
При цьому, на переконання суду, державним виконавцем не були встановлені причини такого не виконання рішення суду, відповідно не дана оцінка поважності таких причин.
В цій частині суд зазначає таке.
Відповідно до п. 1 Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією Законів України "Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Також, п.4 цього ж Порядку передбачено, що бюджетні кошти спрямовуються на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”.
Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому норми, які вводяться Законом „Про Державний бюджет України” діють протягом бюджетного року, є безумовними та пріоритетними відносно інших законів.
Видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов`язані з реалізацією державних програм, в тому числі і на соціальний захист та соціальне забезпечення (ст. 30, 87 Бюджетного кодексу).
Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет.
Відповідно до цього бюджетне призначення - повноваження, надане головному розпоряднику бюджетних коштів Бюджетним Кодексом, законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет, що має кількісні та часові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Статтями 21, 22 Бюджетного кодексу України визначено, що для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути за бюджетними призначеннями, передбаченими законом про Державний бюджет України, — органи, уповноважені відповідно Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України забезпечувати їх діяльність, в особі їх керівників, а також міністерства, інші центральні органи виконавчої влади.
Головні розпорядники коштів Державного бюджету України затверджуються законом про державний бюджет шляхом встановлення їм бюджетних призначень. Згідно з додатком № 3 „Розподіл видатків державного бюджету України” Закону України „Про Державний бюджет України на 2021 рік” головним розпорядником коштів по бюджетній програмі 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» визначено Міністерство соціальної політики України.
Відповідно до Положення про Міністерство праці та соціальної політики України (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423 Мінпраці є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики та соціального захисту населення. Мінпраці організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Закону України (підпункт 41 пункту 4 Положення).
Відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”» Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, — за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються законом про державний бюджет України.
Відповідно до підпункту 2.1. Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309 «Про Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України» Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів), з урахуванням планів асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), помісячних планів використання бюджетних коштів відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України. Зобов`язання, взяті розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов`язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов`язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов`язань не здійснюються (підпункт 4.1 Порядку).
Тобто, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов`язань минулих років, узятих на облік в органах Державного казначейства України, та у разі їх відповідності бюджетним паспортам. Будь-які зобов`язання, взяті розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та цим Законом (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини четвертої цієї статті), не вважаються бюджетними зобов`язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов`язань є порушенням бюджетного законодавства.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік» не збільшено фінансування на реалізацію норм Законів України "Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань". Також вищезазначеними Законами не передбачено бюджетних призначень для взяття зобов`язань по судових рішеннях щодо перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відтак, вчинити дії щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до рішення суду за відсутності фінансування управління не мало можливості. При цьому, Управлінням соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації вживалися заходи, направлені на виконаннрішення суду, зокрема, на адресу Міністерства соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА, голови Шосткинської районної державної адміністрації, направлялися листи з проханням вирішення проблеми виконання постанов Сумського окружного адміністративного суду щодо здійснення виплати недоотриманої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» .
Наведені обставини не досліджувалися відповідачем під час прийняття рішення про накладення на позивача штрафу, а постанова про накладення штрафу не містить належних обгрунтувань, мотивів та висновків, що вказують на правомірність застосування до позивача штрафу. Тобто, зазначена постанова не відповідає критеріям, передбаченим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства, є протиправною та підлягає скасуванню.
Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності та наведені положення чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, .
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації Сумської області ( код ЄДРПОУ 03198089, вул.Свободи, 49, м.Шостка, 41100) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ) ( код ЄДРПОУ 43316700, вул.Петропавлівська, 75, м.Суми, 40003) про визнання протиправною та скасування постанови – задовольнити.
Визнати протиправною і скасувати постанову головного державного виконавця підрозділу відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Діхтяренка В.О. ВП №65989378 від 05.10.2021 про накладення штрафу на Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації у розмірі 5100,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення апеляційної інстанції.
Суддя Л.М. Опімах